Choroby Zdrowie

Zapalenie zatok potrafi mocno dokuczyć. Po czym rozpoznać i jak leczyć chorobę?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 marca 2020
Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, bez kataru
Fot. iStock/ArtMarie
 

Kto choć raz przebył zapalenie zatok wie, z czym wiąże się ta choroba. Wyjątkowo dokuczliwy ból głowy, którego trudno się pozbyć, zatkany nos to nie wszystko, czego można się spodziewać w tym przypadku. Co to jest zapalenie zatok, jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalnie zatok – przyczyny

Statystyki pokazują, że co 10 ty Polak miał wątpliwą przyjemność z tą chorobą. Każdy z nas posiada 4 pary zatok: zatoki szczękowe, zatoki czołowe, zatoki sitowe, zatokę klinową. Zatoki łączą się z jamą nosową, którą usuwany jest nadmiar wydzieliny. Normalnie w zatokach nie ma bakterii, dzięki stałemu przepływowi powietrza, jednak gdy przytrafia się infekcja, następuje obrzęk błony śluzowej, który blokuje możliwość na bieżąco usuwania wydzieliny i powoduje przykre dolegliwości.

Zapalenie zatok przynosowych – najczęstszej występujące, mogą powodować różne czynniki – mogą to być wirusy, baterie, grzyby lub alergie. W niektórych przypadkach choroba może wynikać z przewlekłego drażnienia błony śluzowej przez np. dym papierosowy albo toczącą się infekcją korzenia zęba, czy też znacznego stopnia skrzywienie przegrody nosa. Chorobę, ze względu na czas trwania można rozróżnić jako:

 • zapalenie zatok przynosowych ostre – rozwija się gwałtownie i trwa nie dłużej niż 4 tygodnie;
 • zapalenie  podostre – trwa od 4 do 8 tygodni;
 • przewlekłe zapalenie – jeśli trwa dłużej 8 tygodni lub często nawraca.
Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, bez kataru

Fot. iStock

Zapalenie zatok – objawy

Objawy, które powoduje zapalenie zatok są charakterystyczne, i w pierwszej kolejności jest to katar, silny ból twarzy u nasady nosa oraz po jego obu stronach. Ból jest specyficzny i nasila się po schyleniu głowy. Wynika on z ciśnienia będącego wynikiem obecności płynu uwięzionego w zatokach. Jego dokładna lokalizacja zależy od tego, jaka zatoka objęta jest stanem zapalnym. Stan zapalny zatok szczękowych powoduje ucisku lub uczucie rozpierania w okolicy umiejscowienia zatoki, czasem rozchodzi się do zębów, uszu lub okolicy czołowej. Stan zapalny zatok sitowych charakteryzuje się bólem odczuwalnym u nasady nosa lub za okiem. W przypadku infekcji zatok czołowych pojawia  się ból w okolicy czoła, nad łukami brwiowymi. Stan zapalny zatok klinowych rozpoznajemy po bólu rozchodzącym się ku tyłowi głowy.

Poza bólem, zapalenie zatok powoduje objawy takie jak:

 • utrudnione oddychanie przez nos;
 • wydzielina z nosa – wydmuchanie nosa nie przynosi ulgi, uczucie zatkania stale towarzyszy;
 • kaszel – spowodowany spływającą wydzieliną z nosa;
 • pojawić obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu;
 • pogorszenie węchu;
 • nieświeży zapach z ust;
 • gorączka.

Nie wszystkie obawy muszą pojawić się jednocześnie, ale wystąpienie kilku z nich może powodować poważny dyskomfort. Zazwyczaj zapalenie zatok próbujemy przetrzymać i leczyć domowymi sposobami, jednak często potrzebna jest konsultacja lekarska i przepisanie odpowiednich leków.

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, bez kataru

Fot. iStock

Zapalenie zatok – leczenie, leki

Jeśli stwierdzono stan zapalny zatok, leczenie uzależnione jest od kilku czynników.

Ostre zapalenie zatok przynosowych wywołane przez wirusy leczone jest objawowo. Na początku, gdy pojawią się pierwsze objawy, można leczyć infekcję domowymi sposobami. Wskazane są kilkukrotne inhalacje, nawilżanie błony śluzowej nosa solą fizjologiczną, wypijanie dużej ilości płynów, okłady z gorącego ręcznika. Można zakupić w aptekach zestaw do domowego płukania zatok, który jest skuteczny w łagodzeniu przykrych dolegliwości. Do tego można włączyć leki przeciwzapalne i przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zapalenie zatok łagodzą leki o działaniu obkurczającym na błonę śluzową nosa i zatok. Jeśli infekcja się zaostrza i trwa ponad 2 tygodnie, lub/i pojawia się gorączka powyżej 39°C, obrzęk tkanek okołooczodołowych, pacjentowi zaleca się włączenie do leczenia antybiotyku na okres 10–14 dni.

Jeśli stan zapalny zatok wywołały grzyby, można stosować preparaty przeciwgrzybicze. W przypadku współistnienia alergii lub rozwoju przewlekłego stanu zapalnego zaleca się stosowanie glikokortykosteroidów donosowych.

Nawracające, przewlekłe zapalenie zatok, w tym także grzybica zatok, są wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Zapalenie zatok bez kataru?

Choć ból głowy i katar kojarzymy z oczywistymi objawami tej choroby, często pada pytanie, czy zapalenie zatok może pojawić się bez kataru. Stan zapalny zatok wiąże się z wydostawaniem się wydzieliny z nosa, co  jest normalne. Gdy nie ma kataru, za to towarzyszy ból głowy i okolicy zatok, warto skonsultować obawy z lekarzem. Być może przyczyna dolegliwości tkwi gdzie indziej – np. w schorzeniach laryngologicznych, neurologicznych, z problemami związanymi z nadciśnieniem. Ból okolicy zatok nie związany z zapaleniem może się pojawiać także w przypadku rozwoju narośli lub polipów w zatokach. W takim przypadku lekarz wyda skierowanie na odpowiednie badania, które pomogą określić faktyczną przyczynę problemu.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

11 drobiazgów, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo, bo… #Jesteś Kobietą – jesteś wyjątkowa!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 marca 2020
Fot. iStock
 

Hej, jesteś fajną babką – powiedz do lustra, gdy będziesz szczotkować zęby, gdy będziesz w piżamie i jeszcze bez makijażu. A potem obiecaj sobie z głębi serca, że nigdy o swojej wyjątkowości nie zapomnisz i że to będzie naprawdę udany dzień!

A jak odczarować poranek, kiedy nie czujesz się, jak królowa świata?  Mamy na to całkiem sporo sposobów. Korzystajcie! I nie zapomnijcie napisać nam o swojej wyjątkowości!

11 drobiazgów, które sprawią, że poczujesz się wyjątkowo, bo… jesteś wyjątkowa – jesteś kobietą!

Kiedy czujesz się wspaniale, promieniejesz i rozpiera cię pozytywna energia,  nic ani nikt nie może cię zatrzymać. Bo wszystko, co wspaniałe masz już w sobie. Pielęgnuj w sobie wszystkie dobre chwile, każda ciepłą myśli i miłość do siebie samej.  Jesteś kobietą, jesteś wspaniała – nie boję się takiej generalizacji, bo choć każda z nas jest zupełnie inna i niepowtarzalna, wciąż uczymy się odkrywać w kobiecości coraz to nowe skarby.

Dlatego dziś, uśmiechnij się jeszcze szerzej i zrób wszystko, by cieszyć się tym jeszcze mocniej! I nigdy, ale to przenigdy nie pozwól sobie wmówić, że by czuć się wyjątkową, musisz na to zasłużyć!

Bo wspaniała możesz czuć się, gdy…

1. Gdy uśmiechniesz się do lustra

Cieszyć się kolejnym dniem, sobą, swoimi marzeniami. Nie potrzebujesz niczego więcej, nie musisz nikomu udowadniać, że jesteś wyjątkowa – jesteś jedyną osobą,  która musi to wreszcie zobaczyć!

2. Gdy pomalujesz usta obłędną pomadką

Jest cały ogrom drobiazgów, które poprawiają nam humor, a gdyby tak umalować usta? Niech będą piękne, seksowne lub zabawne. Tak, możesz umazać się od ucha do ucha i odbić na kartce milion buziaków! I pamiętaj, że czerwona szminka pasuje nawet do piżamy w pandy! 😀

3. Gdy puścisz sobie „oczko”

Gwarantujemy, że się uśmiechniesz! A w uśmiechu tkwi największa magia – czar udanego dnia i wracającej od innych życzliwości. Przecież wiesz, jak to działa. Gdy uśmiechniesz się do kogoś, zauważysz go – ta osoba odwzajemni gest. Dlaczego nie miałabyś wreszcie zauważyć siebie?

4. Gdy zatańczysz

Bo tak! W windzie, na ulicy, w kuchni. Sama lub z przyjaciółką. Przy ulubionej piosence. Wiruj, skacz, kołysz się – ale przede wszystkim naładuj się endorfinami. Z takim wsparciem twoja pewność siebie urośnie jak na drożdżach!

5. Gdy kupisz sobie boskie rajstopy

Umiesz cieszyć się z drobiazgów? Ja to uwielbiam. Właśnie dlatego pomyślałam o boskich rajstopach! Pamiętam, gdy byłam w liceum, dostałam od mamy niesamowite wzorzyste rajstopy. O rany, to było coś niesamowitego. Antracytowe, w delikatną, transparentną kratę. To było już jakiś czas temu (żeby nie powiedzieć „bardzo, dawno temu, za górami…”), wzorzyste rajstopy były towarem bardzo luksusowym. Uwierzcie te jedne rajstopy potrafiły zdziałać cuda, tylko dlatego, że były ulubione!

Macie jeszcze takie rzeczy? Ulubione kolczyki, chustkę przynoszącą szczęście, tę sukienkę w kolorze czystej energii? Małe, codzienne talizmany, które sprawiają, że unosicie się lekko ponad chodnikami?

Fajne rajstopy (a przypominam, że genialne wzory możecie wygrać w naszej akcji – zobacz poniżej nagrody!) są idealne, by cieszyć się z drobiazgów. Elegancko, seksownie albo kolorowo z nieumiarkowanym szaleństwem. Pozwólcie sobie i na taką wyjątkowość – przynajmniej od czasu do czasu!

6. Gdy zadzwonisz do przyjaciółki

Bo wspaniała możesz czuć się za każdym razem, gdy zdasz sobie sprawę, że jest ktoś, kto bezwarunkowo cię kocha i wspiera. Pomyśl, czy miałabyś do kogo dzwonić, gdybyś nie była wyjątkowa?

7. Gdy założysz ulubioną sukienkę

Wcale nie musisz w niej biegać po mieście, jeśli nie masz ochoty, ale… załóż ją choć na chwilę dla siebie! Dlaczego sukienka? Sukienki mogą sprawiać radość na mnóstwo sposobów. Moje ulubione to: sukienki, które:

 • są piękne
 • mają kolory, od których nie możesz oderwać oczu
 • i te, które się kręcą 🙂 – nooo, kiedy ostatni raz kręciłaś się jak szalona, żeby sukienka utworzyła wokół ciebie wir?

Ekspresja soczystej i energetycznej pomarańczy / Fot. Gatta

8. Gdy kupisz sobie sama kwiaty

Bo to niesamowity symbol doceniania kogoś! Spróbuj choć raz w życiu. I nie pytaj siebie, czy nie szkoda pieniędzy. Nie mów sobie” „ale to nie to samo, co dostać…”. Oczywiście, że nie to samo – i właśnie o to chodzi! Podarowałaś innym dziesiątki bukietów, a sobie?

9. Gdy komuś pomożesz

Jest tylko jeden warunek – nie umniejszaj tego, co zrobiłaś! Nie mów: to nic takiego, nie można inaczej, każdy by to zrobił. Bo to coś ważnego, owszem, można postąpić inaczej i nie każdy by to zrobił…

10. Gdy kupisz sobie ekstrawaganckie ciacho! 

Och, takie, przez które wzdycha się do szyby wystawowej w cukierni. A potem zjedz je i ciesz się tym! Nagródź się wreszcie za bycie fajną babką!

11. Gdy głośno powiesz: jeny, ale jestem fajna… i zrozumiesz, że nie musisz wciąż zadowalać innych!

A gdy to się uda, już żadnych podpowiedzi nie będziesz potrzebowała! Jesteś wspaniała! Napisz nam o tym!

O AKCJI

Napisz swoją historię. Napisz o sobie, o swojej kobiecości, o tym, co bycie kobietą dla ciebie oznacza lub czego byś sobie życzyła. O jakim świecie marzysz – dla siebie, dla nas, dla naszych córek.
Dzisiejszy świat na pozór nowoczesny i równy jest światem wyjątkowo trudnym, pełnym wybojów. Jedno jest pewne, my kobiety powinnyśmy się teraz trzymać razem. Bo nikt nie da ci tyle, co druga kobieta. Właśnie dlatego, i w tym roku nie będziemy czekać na goździka z okazji Dnia Kobiet.

Piszcie do nas, anonimowo, jeśli chcecie. Wybrane listy opublikujemy, a niektóre z nich nagrodzimy. Pokażmy światu, jak pięknie się różnimy, jak wiele barw ma kobiecość. I jak bardzo swoją kobiecość kochamy. Bądźmy razem!

Prace przesyłajcie na adres [email protected] wpisując w temacie wiadomości „Jestem kobietą” oraz z informacją, jak chcecie zostać podpisane (w przypadku braku informacji, list podpiszemy pierwszą literą imienia lub nicku).

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsorów konkursu, swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

NAGRODY:

5 x zestaw rajstop z najnowszej wiosennej kolekcji Gatta

Rajstopy ozdobione subtelnymi nowoczesnymi wzorami podkreślą piękno twoich nóg.
Zdobienia na rajstopach niech będą dla Ciebie inspiracją do skomponowania całej stylizacji zarówno do pracy jak i na czas po pracy. Tej wiosny baw się moda z Gattą.

W skład zestawu wchodzi 6 par rajstop prezentowanych poniżej modeli, w wybranym przez Laureata rozmiarze.

 

www.gatta.pl

GattaOfficial

gattaofficial

 


1 x Puf Barrel (Kod tkaniny: 142-43)

1 x Obraz na płótnie Expression Pink II1 x Komplet 2 zasłon na taśmie marszczącej  (Kolekcja: Velvet, Kod tkaniny: 704-18)

1 x Komplet 2 poszewek welwetowych pikowanych Kinga, (kolor 704-30)

1 x Pufa- fotel (Kod tkaniny: 705-04)

www.dekoria.pl

Dekoriapl

dekoriapl


5 x zestaw książek autorstwa Agnieszki Janiszewskiej, składający się z:

 • “Kuzynka Marie” I i II tom

Zimą 1914 roku Marie Boratyńska postanawia odwiedzić po raz pierwszy Korbielowo – posiadłość, w której urodził się i wychował jej nieżyjący już ojciec. Rodzinne animozje sprawiły, że krewni z jego strony byli do tej pory obcymi dla niej ludźmi. Teraz jednak nadarza się okazja, by to zmienić: Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji. Czy kobietom uda się zbliżyć do siebie i zaprzyjaźnić? Czy będą w stanie zaakceptować zaskakującą prawdę o swoich bliskich, którą niebawem odkryją?Tom I 

Nawiązanie szczerej relacji może okazać się trudniejsze, niż z początku przewidywały, a dynamiczne wydarzenia polityczne pierwszej połowy XX wieku sprawią, że wiele ważnych spraw trzeba będzie odłożyć na później…

Tom II 

Wielka Wojna w Europie spowodowała, że to, co wcześniej spędzało sen z powiek Marie Boratyńskiej, nagle straciło na znaczeniu. Wszystkie rodzinne nieporozumienia, tęsknoty, uczucia zostały przyćmione przez dramatyczne wydarzenia związane z wojenną zawieruchą. Młoda kobieta rzuca się w wir pracy w szpitalu, gdzie dniem i nocą dogląda rannych, próbuje ulżyć w bólu konającym żołnierzom oraz pokonać własne, narastające z każdym dniem, zmęczenie. Wkrótce nadchodzi wiadomość z frontu, która przewartościuje całe jej dotychczasowe życie…

 • “Podróż do Carcassonne” I i II tom – autorstwa

„Podróż do Carcassonne” to poruszająca historia jednej rodziny, której członkowie będą musieli zmierzyć się z bolesnymi konsekwencjami swoich decyzji, zawalczyć o marzenia i nauczyć się przebaczać. A w tle – odmalowane z pietyzmem i czułością Warszawa i Kraków z okresu międzywojnia, okupacji i pierwszych lat powojennych.

www.novaeres.pl
www.zaczytani.pl

NovaeRes

wydawnictwo_novaeres


5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Cudowna, pełna humoru i wzruszeń opowieść inspirowana prawdziwą przyjaźnią. Film pełen dobrej energii i muzycznych przebojów, w reżyserii twórcy komediowego hitu „Goło i wesoło” – Petera Cattaneo. Dystrybutor filmu „Pojedynek na głosy” zaprasza do udziału w akcji oraz do kin.

 Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Ikony XX wieku
 • Powrót Bena
 • Loveling
 • Młynarski
 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

5 x filmowy zestaw nagród, składający się z:

1 x podwójne zaproszenie na film „Pojedynek na głosy”, do zrealizowania w sieci kin Cinema City

Zestaw płyt DVD z filmami:

 • Pavarotti
 • Cudowny świat kociąt
 • Cudowny świat szczeniąt

Akcja trwa 02.03.2020 od 31.03.2020 do roku. Wyniki zostaną opublikowane do 14.04.2020 roku. Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Choroby Zdrowie

Przepis na biszkopt puszysty i nieopadający? Zebrałyśmy kilka najlepszych

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 marca 2020
Przepis na biszkopt z 6 jaj, 5 jaj, 4 jaj, kakaowy
Fot. iStock/Anikona

Przepis na biszkopt to podstawa, jeśli kogoś najdzie ochota na domowy tort czy lekkie ciasto z kremem i owocami. Niestety bywa, że biszkopty podczas pieczenia wyglądają pięknie, ale po wyjęciu z piekarnika zaliczają spektakularne opadnięcie. I wtedy zamiast wymarzonego, puszystego biszkoptu, mamy przed sobą ciasto, które nadaje się jedynie na roladę. I choć nie ma co marudzić na rolady, warto mieć pod ręką przepis na biszkopt, który zawsze wychodzi jak należy.

Wybierając przepis na biszkopt z 6 czy 4 jaj oraz kakaowy, można trafić w internecie na wypróbowane przez rzeszę osób i chwalone za efektowne wypieki. Poniższe przepisy na biszkopt spełniają powyższe kryteria, więc z pewnością przypadną do gustu miłośnikom domowych biszkoptów.

Przepis na biszkopt z 6 jaj, 5 jaj, 4 jaj, kakaowy

Fot. iStock/przepis na biszkopt

Przepis na biszkopt „rzucany” z 5 jaj

Przepis na biszkopt z 5 jaj – składniki:

 • 5 jajek,
 • 3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków,
 • 3/4 szklanki mąki pszennej (tortowej),
 • 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej.

Przepis na biszkopt z 5 jaj – przygotowanie:

 1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę i skrobię przesiać.
 2. Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie 'przebić’). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.
 3. Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Składniki wmieszane szpatułką spowodują, że biszkopt będzie bardzo puszysty i wypełni formę wyrastając do wysokości jej boków.
 4. Tortownicę o średnicy 23 – 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 160 – 170ºC przez około 35 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.
 5. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej. Wystudzony, przekroić na 3 – 4 blaty. Należy pamiętać, by boki biszkoptu oddzielić nożykiem od formy dopiero po jego wystudzeniu.
Przepis na biszkopt z 6 jaj, 5 jaj, 4 jaj, kakaowy

Fot. iStock/przepis na biszkopt

Przepis na biszkopt jasny z 6 jaj

Przepis na biszkopt z 6 jaj – składniki:

 • 6 jajek,
 • 1 szklanka cukru,
 • 1 szklanka mąki pszennej,
 • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej,
 • 1 łyżka proszku do pieczenia,
 • 1 łyżka oleju,
 • łyżka octu.

Przepis na biszkopt z 6 jaj – wykonanie:

 1. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę, następnie dodawać stopniowo cukier nadal ubijając, a potem żółtka.
 2. W miseczce wymieszać obie mąki z proszkiem do pieczenia. Stopniowo dodawać do ciasta, delikatnie wymieszać łopatką. Dodać 1 łyżkę oleju i 1 łyżkę octu, ponownie delikatnie wymieszać.
 3. Dno blachy wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto wylać na blachę.
 4. Piec ok. 40 minut w temp. 180°C.
Przepis na biszkopt z 6 jaj, 5 jaj, 4 jaj, kakaowy

Fot. iStock/przepis na biszkopt

Przepis na biszkopt z 4 jaj

Przepis na biszkopt z 4 jaj – składniki:

 • 4 jajka
 • ¾ szklanki cukru
 • ½ szklanki mąki pszennej
 • ½ szklanki skrobi ziemniaczanej
 • 2 łyżki wody

Przepis na biszkopt z 4 jaj – przygotowanie

 1. Mąkę wymieszać ze skrobią w miseczce, a następnie przesiać przez sitko. Odstawić na bok.
 2. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
 3. Przesianą mąkę dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę. (Dodając mąkę i wodę, można dalej miksować robotem kuchennym, ale na najmniejszych obrotach. Miksować chwilę, tylko do połączenia się składników).
 4. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zacisnąć obręcz. (Dno formy można również wysmarować masłem lub margaryną i posypać bułką tartą lub mąką).
 5. Gotowe ciasto przełożyć do tortownicy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić biszkopt na parę minut w piekarniku.
 6. Gdy lekko przestygnie, wyjąć go z piekarnika, oddzielić nożem od formy i odwrócić do góry dnem na blat wyłożony papierem do pieczenia. W ten sposób uzyskamy płaski biszkopt. Papier do pieczenia zapobiega przyklejeniu się ciepłego biszkoptu do blatu. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.

Przepis na biszkopt kakaowy

Przepis na biszkopt kakaowy – składniki:

 • 6 jajek
 • 1 szklanka cukru
 • 1 kopiata łyżka kakao
 • nieco ponad ½ szklanki mąki pszennej (po połączeniu kakao i mąki powinniśmy otrzymać ¾ szklanki)
 • ¾ szklanki skrobi ziemniaczanej
 • 2 łyżki wody

Przepis na biszkopt kakaowy – przygotowanie 

 1. Mąkę wymieszać ze skrobią i kakao w miseczce, a następnie przesiać przez sitko. Odstawić na bok.
 2. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę. Następnie dodawać stopniowo cukier. Cały czas miksując, dodawać po kolei po jednym żółtku.
 3. Przesianą mąkę  i kakao dodawać porcjami do masy jajecznej, delikatnie mieszając szpatułką lub łyżką drewnianą, tylko do połączenia się składników. W międzyczasie dodać wodę. (Dodając mąkę i wodę, można dalej miksować robotem kuchennym, ale na najmniejszych obrotach. Miksować chwilę, tylko do połączenia się składników).
 4. Dno tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia i zacisnąć obręcz. (Dno formy można również wysmarować masłem lub margaryną i posypać bułką tartą lub mąką).
 5. Gotowe ciasto przełożyć do tortownicy i piec w nagrzanym piekarniku ok. 30 minut w temperaturze 180°C (grzałka góra- dół), do suchego patyczka. Po upieczeniu uchylić lekko drzwiczki piekarnika i pozostawić biszkopt na parę minut w piekarniku.
 6. Gdy lekko przestygnie, wyjąć go z piekarnika, oddzielić nożem od formy i odwrócić do góry dnem na blat wyłożony papierem do pieczenia. W ten sposób uzyskamy płaski biszkopt. Papier do pieczenia zapobiega przyklejeniu się ciepłego biszkoptu do blatu. Pozostawić do całkowitego ostygnięcia.
tort

Fot. iStock/przepis na biszkopt

Przepis na biszkopt – błędy, które popełniamy najczęściej

Jeśli dotychczas nie piekłaś biszkoptu, być może czeka cię kilka niemiłych niespodzianek. Nie masz się czym specjalnie przejmować, bo zgodnie z przysłowiem – powtarzanie jest matką nauki, więc co nie wyjdzie raz, uda się następnym. O ile nie popełnisz po raz kolejny tego samego błędu, twój przepis na biszkopt zadziała jak trzeba. Oto kilka najczęstszych, które powodują problemy z wyrośnięciem biszkoptu.

Nieprzesiana mąka – nawet z pozoru tak mało istotna kwesta, jak przesianie mąki przez sitko, może wpłynąć na poniesienie klęski przy pieczeniu biszkopta. Tylko przesiana mąka będzie napowietrzona odpowiednio, co sprawia, ze ciasto będzie puszyste.

Zimne jajka – mówi się, że biszkopt lubi składniki w temperaturze pokojowej. Zimne białka mogą nie ubijać się tak dobrze, jak białka w temperaturze pokojowej, co wpłynie negatywnie na wyrastanie biszkoptu. Białka muszą być ubite dobrze „sztywno”, ale nie za długo, by ich „nie przebić”.

rolada

Fot. iStock/przepis na biszkopt

Zły cukier – cukier, to cukier – mogłoby się wydawać. Jednak dla biszkoptu najlepszy jest cukier drobny, który odpowiednio rozpuści się podczas ubijania piany. Zwykły cukier może sprawić problem z szybkością rozpuszczania i tym, że białka ubijane są zbyt długo. Cukier puder się nie sprawdza, ponieważ trudno będzie wyczuć, kiedy faktycznie się rozpuścił, jak należy. Jeśli nie masz pod ręką drobnego cukru, odmierz potrzebną do przepisu ilość i rozkrusz ją w blenderze. Problem z głowy. I pamiętaj jeszcze, by nie dodawać całego cukru na raz do białek! Gdy białka będą już sztywne, dodawaj po łyżce cukru i miksuj na średnich obrotach przez minutę. Dopiero wtedy dodaj kolejną porcję i tak do momentu, gdy cały cukier wykorzystasz.

Otwieranie piekarnika w trakcie pieczenia – W przypadku biszkoptu zapomnijcie o takiej możliwości. Otwarcie piekarnika spowoduje napływ chłodniejszego powietrza, przez co biszkopt opada i nic tego już nie naprawi. drzwiczki można uchylić jedynie, gdy jest potrzeba sprawdzenia patyczkiem, czy biszkopt się upiekł – ale wiele osób nawet i to odradza.

Źródło: www.mojewypieki.com ,www.domowe-wypieki.pl ,www.przyslijprzepis.pl 


Zobacz także

Jak wzmocnić odporność dzieci?

Ból brzucha po przejedzeniu – jak sobie pomóc?

„My, pielęgniarki nie jesteśmy z kamienia, też jesteśmy ludźmi”. List do redakcji