Lifestyle

Modne płytki w łazience – trendy 2021

Redakcja
Redakcja
18 czerwca 2021
Modern interior design - bathroom in gray and wooden finishing
 

Czy łazienka musi być jedynie funkcjonalna? Absolutnie nie, bo jej aspekty praktyczne z powodzeniem można połączyć z aktualnymi trendami. Światowi projektanci wnętrz dyktują zresztą kanony wraz z kolejnymi sezonami. Warto przyjrzeć im się bliżej, jeśli właśnie planujesz wykończenie łazienki albo jej gruntowny remont.

Ponadczasowy kamień nadal w modzie

Co ciekawe, najlepsze rozwiązania w łazienkach to te, które sprawdzają się zawsze i są obecne na rynku od lat. Oczywiście, wraz ze zmieniającą się moda mogą występować w różnej odsłonie. Tegorocznym hitem jest naturalny kamień w łazience, szczególnie w tej stworzonej w stylu domowego SPA. Rzecz jasna naturalny kamień wykorzystywany w łazienkowej przestrzeni nie jest dzisiaj żadnym odkryciem, ale warto zwrócić uwagę na nowy design. Modne są duże, kwadratowe płytki, których połączenie jest praktycznie bez fug. Dzięki temu uzyskuje się jednolitą, kamienną ścianę. Najchętniej wybierane są płytki białe, do złudzenia przypominające marmur. Mogą mieć gładką albo chropowatą strukturę. Ten wybór będzie pięknie powiększał małą, łazienkową przestrzeń – przynajmniej optycznie.

Naturalne drewno w łazience

Dzisiaj rządzi styl klasyczny, ale też skandynawski, loftowy i coraz częściej ten boho. We wszystkich tego rodzaju aranżacjach zauważymy naturalne drewno lub płytki łazienkowe drewnopodobne. To świetna opcja, by ożywić minimalistyczną, uniwersalną łazienkę. Drewno wprowadza przytulny klimat, kojarzy się z naturą i ekologią, doskonale relaksuje. Jeśli wybieramy naturalną deskę, najlepiej niech będzie z trwałego drewna egzotycznego. Pamiętajmy też o odpowiednim zabezpieczeniu struktury drewna, ponieważ niechronione będzie się niszczyć od działania wilgoci i wody.

Kolory w łazience

Już dawno minęły czasy, w których łazienki były tylko białe. Oczywiście, biel jest nadal stosowana najczęściej, ale obecnie do tej sterylnej barwy nierzadko dodawane są nieco intensywniejsze odcienie. Dzisiaj w trendach są kontrasty, a więc czerń. Wykorzystuje się też złoto, by dodać elegancji łazienkowej przestrzeni, świetnie sprawdza się granat i butelkowa zieleń. Nadal króluje szarość, ale światowi projektanci coraz chętniej proponują pastele – w tym zakresie wygrywa brudny, pudrowy róż.

Te intensywne barwy warto dodawać w akcentach, na przykład jako mozaika na płytkach albo w postaci kolorowych akcesoriów łazienkowych, które z łatwością można wymienić w razie potrzeby czy przemijającej mody. Jeśli kolor ma być zastosowany na ścianie, pamiętaj, że możesz używać nie tylko płytki, ale i farby przystosowane do wyjątkowych warunków, jakie w łazience panują.

Bez względu na to, w jakim stylu urządzisz łazienkę, czy będziesz kierować się najnowszymi kanonami mody, a może jednak postawisz na klasyczne rozwiązania, pamiętaj, by stałe elementy jej wykończenia, jak płytki wybierać naprawdę dobrej jakości. Tylko te od renomowanych producentów przetrwają wiele lat, a Twoja łazienka nie będzie wymagać szybkiego remontu.

Artykuł partnera


Lifestyle

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na łagodzenie objawów zgagi

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 czerwca 2021
Zgaga - przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie i domowe sposoby na łagodzenie objawów zgagi
Fot. iStock
 

Zgaga to przykra dolegliwość ze strony układu pokarmowego, z którą do czynienia miała większość ludzi. Uczucie pieczenia, palenia czy ugniatania w przełyku za mostkiem pojawia się po posiłku, powodując dyskomfort. Z czego może wynikać zgaga, jakie domowe sposoby mogą przynieść ukojenie?

Zgaga — przyczyny problemu

Zgaga to dobrze znane wielu osobom uczucie palenia i pieczenia odczuwane za mostkiem, czasem promieniujące aż do gardła. Ta częsta  dolegliwość według statystyk występuje co trzeci dzień u około 33% populacji osób dorosłych.

Zgaga występuje z powodu podrażnienia błony śluzowej przełyku, która jest wrażliwa. Najczęściej towarzyszy ona refluksowi żołądkowo-przełykowemu, czyli sytuacji cofania się kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Do refluksu dochodzi na skutek zaburzeń pracy mięśnia dolnego zwieracza przełyku, który w normalnych warunkach odpowiada za przepływ pokarmu z przełyku do żołądka. Gdy pokarm znajdzie się już w żołądku, zwieracz zamyka się, a zawartość żołądka ulega strawieniu i przesunięciu w dół układu pokarmowego. Nieprawidłowo funkcjonujący zwieracz powoduje, że treść żołądkowa, w  której obecny jest kwas solny, cofa się do przełyku. Kwas solny działa silnie drażniąco na nabłonek przełyku, powodując przykre dolegliwości. Tę sytuację nasila leżenie oraz schylanie się po posiłku. Ryzyko wystąpienia refluksu zwiększa nadwaga, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta oraz palenie papierosów.

Zgaga może również towarzyszyć niestrawności, podrażnieniu lub zapaleniu przełyku, lub istnienia wrzodów żołądka. Może wynikać również z wydzielania niedostatecznej ilości śliny lub ze wzmożonego wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Zgaga - przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie i domowe sposoby na łagodzenie objawów zgagi

Fot. iStock/Zgaga

Zgaga — objawy 

Zgaga zwykle pojawia się w 1 -2 godziny po posiłku, dając charakterystyczne objawy:

 • uporczywe palenie i pieczenie w przełyku lub w gardle,
 • bóle zamostkowe,
 • kwaśny posmak w ustach,
 • nieustanne odbijanie.

Przez umiejscowienie dolegliwości za mostkiem, zgaga może być mylona z objawami choroby wieńcowej. Można je najczęściej od siebie odróżnić, ponieważ zgaga związana jest z posiłkiem lub schylaniem się, natomiast choroba wieńcowa daje znać o sobie po wysiłku lub po wyjściu na zimne powietrze. Wszelkie wątpliwości co do przyczyn dolegliwości należy skonsultować z lekarzem.

Zgaga w czasie ciąży

Zgaga w czasie ciąży znana jest większości,  o ile nie wszystkim przyszłym mamom. Niektóre z nich skarżą się na nią już na początku ciąży, przy czym dolegliwości stają się bardziej dokuczliwe w trakcie II i III trymestru. Najczęstszą przyczyną problemu jest naturalne zwiększenie ilości progesteronu w trakcie ciąży. Hormon ten wpływa na rozluźnienie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, i z tego powodu zawartość żołądka może zacząć się cofać.  W późniejszym okresie ciąży zgaga może wynikać z powiększania się macicy i nasilenia jej ucisku na żołądek. Do tego problemu mogą pogłębiać błędy żywieniowe, czyli spożywanie dużej ilości ostrych i tłustych potraw. Zgaga w czasie ciąży nie jest niepokojącą sytuacją, ale jeśli jest bardzo dokuczliwa, warto omówić tę sytuację z lekarzem ginekologiem.

Zgaga - przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie i domowe sposoby na łagodzenie objawów zgagi

Fot. iStock/Zgaga w ciąży

Aby zapobiec problemowi, jakim jest zgaga w czasie ciąży, przyszłe mamy powinny nie tylko zwrócić uwagę na dietę, ale także wybierać leżenie na lewym boku. Ucisk na żołądek będzie mniejszy, a ewentualna zgaga mniej przykra.

Zgaga — leczenie i domowe sposoby

W przypadku zgagi, o ile nie wynika ona z choroby, najważniejsza jest zmiana nawyków żywieniowych. Ponieważ u różnych osób inne pokarmy mogą powodować problemy ze zgagą, każdy powinien zaobserwować u siebie, co dokładnie szkodzi. Jeśli chodzi o wielkość posiłków, nie należy dopuszczać do przejadania się i zbyt późnej pory ostatniego posiłku. Warto także pamiętać, że ryzyko wystąpienia zgagi podnosi schylanie się i leżenie po posiłku. Wskazana jest także redukcja masy ciała oraz rzucenie papierosów.

W leczeniu zgagi można zastosować dostępne w aptece bez recepty leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe. Zawarte w nich substancje   neutralizują kwas solny, co powoduje zniesienie przykrych dolegliwości.

Domowe sposoby na zgagę

Na zgagę, również w czasie ciąży, można zastosować także domowe sposoby, choć ich skuteczność oceniana jest różnie. Do jednych z najpopularniejszych sposobów należy picie mleka i przetworów mlecznych (maślanki, jogurtu, kefiru). To przynosi ulgę na pewien czas. Można zjeść kilka migdałów, które działają zobojętniająco na kwas solny w żołądku. Pomóc może również  letnia przegotowana woda, która jest płynem obojętnym, lub ziołowe herbatki na zgagę.

Zgaga - przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie i domowe sposoby na łagodzenie objawów zgagi

Fot. iStock/Zgaga – domowe sposoby

Od czasu do czasu można zastosować roztwór łyżeczki sody w szklance przegotowanej wody. Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, który neutralizuje kwas solny. Ta metoda ma wielu zwolenników, ale nie należy jej nadużywać, ponieważ nadmiar sody może nawet zatrzymać procesy trawienne. Nie powinny jej również stosować ciężarne, ponieważ soda powoduje zatrzymanie płynów w organizmie.

Wiele osób poleca także wypijanie szklanki wody z łyżką octu jabłkowego i łyżką miodu, co ma również uspokoić przykre dolegliwości. Metoda ta jest polecana jeśli żołądek nie produkuje odpowiedniej ilości soku trawiennego. W odwrotnej sytuacji, gdy soku jest zbyt dużo, ocet może zaszkodzić.

Kiedy do lekarza?

O ile problem pojawia się raz na jakiś czas po posiłku, nie stanowi powodu do obaw i można walczyć z nią domowymi sposobami. Jednak gdy  zgaga pojawia się często, i nie pomagają na nią nawet apteczne środki dostępne bez recepty, lub jeśli towarzyszą jej inne, niepokojące objawy, problem należy skonsultować z lekarzem. Skłonić do skorzystania z pilnej pomocy lekarskiej powinny następujące objawy:

 • silny, narastający ból w klatce piersiowej,
 • promieniujący ból od strony ramienia,
 • trudności w oddychaniu,
 • osłabienie,
 • zawroty głowy,
 • kołatanie serca,
 • ból brzucha,
 • nudności,
 • wymioty.

źródło:  www.mp.pl, www.medicover.pl, www.pbkm.pl 

Lifestyle

Dowiedz się, jak możesz sprawdzić czy kleszcz zostawił ci przykrą dla zdrowia niespodziankę.

Redakcja
Redakcja
18 czerwca 2021
Borelioza - objawy, badania, leczenie, fazy choroby
Fot. iStock – Borelioza - objawy, badania, leczenie, fazy choroby
Jeśli borelioza nie objawi się rumieniem, jej zdiagnozowanie jest trudne i czasami trwa nawet latami.  Najważniejszym nosicielem bakterii wywołującej boreliozę jest w Polsce kleszcz. Nie trzeba jednak od razu panikować, gdy znajdziemy go na swojej skórze – nie każdy kleszcz jest bowiem jest zakażony (dotyczy to tylko 6-20 proc. kleszczy), a poza tym usunięcie kleszcza w ciągu 24 godzin od ukąszenia zapobiega przeniesieniu zakażenia.

Jakie są objawy boreliozy

Borelioza ma postać wczesną i późną.

Najbardziej charakterystyczny objaw wczesnej boreliozy to tzw. rumień wędrujący. Pojawia się najczęściej między 3. a 30. dniem od ukłucia kleszcza. Występuje w 70-80 proc. zakażeń krętkami Borrelia. To jedyna faza zakażenia, która nie wymaga badań serologicznych, a rozpoznanie stawia się na podstawie objawu klinicznego. Wystąpienie rumienia jest wskazaniem do rozpoczęcia antybiotykoterapii.

„Zmiana zaczyna się od małej, czerwonej plamki przechodząc w owalną (4-15 cm), rozszerzającą się, z bardzo charakterystycznym blednięciem w środku. Ważne jest, żeby odróżnić rumień od innych zmian występujących po ukąszeniu owadów, w tym zaczerwienienia wynikającego z reakcji alergicznej w miejscu ugryzienia. Rumień alergiczny pojawia się dość szybko, po 1 dniu i zwykle szybko zanika” – mówi dr n. med. Iwona Kozak–Michałowska, dyrektor ds. nauki i rozwoju laboratoriów Synevo.

Kolejne stadium to już uogólnione objawy zakażenia:

 • rumień wędrujący mnogi (wtórny)
 • wczesna neuroborelioza (np. niewielka asymetria twarzy w wyniku uszkodzenia nerwu twarzowego)
 • zapalenie stawów
 • zapalenie mięśnia sercowego
 • inne zmiany narządowe.

W późnej fazie choroby (która może wystąpić wiele miesięcy a nawet lat po zakażeniu) obserwuje się dodatkowo m.in.: przewlekłe zanikowe zapalenie skóry, przewlekłe zmęczenie, nadwrażliwość na alkohol, bóle mięśniowe, wypadanie włosów, zaburzenia widzenia, zaburzenia słuchu, zaburzenia psychiczne itd.

Diagnostyka laboratoryjna boreliozy

Nie zawsze jednak zdiagnozowanie boreliozy jest tak proste. Czasami do wczesnego rozpoznania i jak najszybszego zaordynowania leczenia konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych.

„To o tyle ważne, że skuteczność leczenia jest uzależniona od wczesnego rozpoznania choroby” – podkreśla lekarka.

 • Testy serologiczne na wczesnym etapie

Diagnostykę należy rozpocząć od testów serologicznych wykrywających przeciwciała. Badania te polegają na dwustopniowym oznaczaniu przeciwciał, które są produkowane w organizmie w odpowiedzi na zakażenie. Pierwszym etapem jest test przesiewowy, w którym są oznaczane przeciwciała IgM i IgG. Z założenia jest on bardzo czuły, więc gdy wyjdzie wynik ujemny, na tym można zakończyć diagnostykę laboratoryjną. W przypadku uzyskania wyniku niejednoznacznie ujemnego, kolejnym etapem badania jest test potwierdzenia, czyli Western blot. Jest on mniej czuły, ale bardziej swoisty.

„Pamiętajmy, że nie powinno się stosować żadnego z tych testów jako pojedynczego badania. Jeżeli ograniczymy diagnostykę do samego testu przesiewowego, możemy otrzymać wyniki fałszywie dodatnie z powodu reakcji krzyżowych z białkami innych bakterii czy wirusów, przy braku zakażenia Borrelia. Może to powodować rozpoznanie i leczenie choroby, której w rzeczywistości nie ma. Ograniczając diagnostykę do samego testu potwierdzenia Western blot, możemy uzyskać wyniki fałszywie ujemne i nie rozpoznać choroby w sytuacji, kiedy ona faktycznie występuje” – tłumaczy specjalistka.

W teście Western blot wykorzystywane są najczęściej antygeny rekombinowane, co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji krzyżowych i uzyskania wyników fałszywie dodatnich. Największe znaczenie dla potwierdzenia boreliozy ma wykrycie przeciwciał przeciwko antygenom OspC oraz VlsE.

Na rynku dostępne są także testy do ilościowego oznaczania przeciwciał przeciwko VlsE stosowane w monitorowaniu efektów leczenia.

 • Przeciwciała klasy IgM po kilku tygodniach

Zazwyczaj przeciwciała IgM utrzymują się około 6 miesięcy, ale mogą też być wykrywane przez kilka lat pomimo skutecznego leczenia (mówimy wtedy o tzw. IgM przetrwałym). Jeżeli po miesiącu od pojawienia się przeciwciał IgM nie wykrywa się przeciwciał IgG, to wynik badania IgM należy uznać za fałszywy, wynikający z reakcji krzyżowych.

 • Późne stadium boreliozy charakteryzuje zwykle obecność tylko przeciwciał IgG.

„Dodatni wynik przeciwciał nie świadczy o aktywnym zakażeniu, a jedynie o kontakcie z bakterią, dlatego nie można na podstawie tylko oznaczenia przeciwciał odróżnić świeżej infekcji od przebytej w przeszłości” – zwraca uwagę dr Iwona Kozak–Michałowska.

Uwaga! Dodatni wynik badania serologicznego bez klinicznych objawów typowych dla boreliozy z Lyme nie upoważnia do rozpoznania choroby i jej leczenia! Przechorowanie boreliozy nie powoduje wystąpienia odporności i możliwe są reinfekcje!

Diagnostyka uzupełniająca

 • Test LTT

„Stosuje się go, jeżeli w rutynowej diagnostyce laboratoryjnej nie są wykrywane swoiste przeciwciała, pomimo występowania objawów klinicznych i/lub wywiadu sugerującego możliwe zakażenie krętkiem” – mówi lekarka. Test LTT może także być stosowany w ocenie skuteczności leczenia oraz potwierdzenia reinfekcji lub nawrotu choroby.

 • Badanie kleszcza

Badanie polega na poszukiwaniu materiału genetycznego krętka w materiale uzyskanym z układu pokarmowego kleszcza. Niestety wynik ujemny badania kleszcza nie wyklucza możliwości zakażenia człowieka, a wynik dodatni nie jest warunkiem zakażenia.

„Ograniczenie diagnostyki tylko do badania kleszcza może przynieść fałszywe uspokojenie pacjenta lub bez potrzeby wzbudzić niepokój. Z drugiej strony brak przeciwciał, zarówno bezpośrednio po ukąszeniu, jak i po 8 tygodniach oraz ujemny wynik obecności bakterii w kleszczu z dużym prawdopodobieństwem pozwala na wykluczenie boreliozy” – mówi specjalistka.

Jak uniknąć zakażenia

 • Podczas spacerów, zarówno w lasach, jak i w parkach miejskich zabezpieczaj się zakładając odpowiednie ubranie: długie spodnie, długie rękawy, nakrycie głowy. Stosuj repelenty.
 • Po spacerze dokładnie oglądaj skórę. Jeśli znajdziesz kleszcza, usuń go jak najszybciej i zdezynfekuj miejsce po ukąszeniu.
 • Po usunięciu kleszcza przez około 30 dni obserwuj miejsce ukąszenia pod kątem rumienia wędrującego (który jednak może pojawić się także w innych miejscach ciała). Jeśli zauważysz rumień lub inne niepokojące objawy ogólnoustrojowe koniecznie wybierz się do lekarza.

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:

Tekst powstał na podstawie webinarium „Czy rozpoznanie boreliozy jest trudne? Prawdy i mity o diagnostyce”, które odbyło się 9.06.2021 r.

Neuroborelioza – trudności diagnostyczne (specjalistyczny artykuł z portalu Neurologia po dyplomie).

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


Zobacz także

Wi-Fi w domu wciąż zawodzi? Jest sposób na poprawę jakości sygnału

Ginekolożka namawia do spania bez majtek. Akcja #wietrzenienarodowe. Przyłączysz się?

kobieta

„Wyszłam z domu bez kurtki i butów”. Rok terapii, rok zmian