Choroby Zdrowie

Ból mięśni – 8 przyczyn dolegliwości. Kiedy udać się do lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lipca 2021
Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?
Fo. iStock
 

Ból mięśni to dolegliwość znana każdemu. Może pojawiać się często i z wielu powodów. Problem może powodować zwykły uraz lub przeciążenie, jak i stany zapalne oraz poważne choroby. Z czego może wynikać ból mięśni i kiedy warto poszukać pomocy i odwiedzić specjalistę?

Ból mięśni może pojawiać się sam, lub przebiegać z innymi objawami, np. gorączką, bólami stawów, czy złym samopoczuciem. Może mieć charakter skurczowy lub stały, pojawiać się w trakcie lub po aktywności fizycznej, lub niezależnie od niej. Może być umiejscowiony bezpośrednio w mięśniach lub rozlany, promieniować do innych struktur ciała.

Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?

Fot. iStock/ Bóle mięśni

Ból mięśni — możliwe przyczyny

Nadwyrężenie mięśni 

Nadwyrężenie mięśni jest częstą przyczyną bólu i dotyczy zazwyczaj kilku mięśni lub określonego obszaru ciała, którego mięśnie uległy przeforsowaniu. Równie częste są niegroźne urazy (naciągnięcie lub zwichnięcie), które także wywołują nieco bardziej dokuczliwy ból mięśni.

Ból mięśni a stres

Przewlekły stres to częsta przyczyna problemów. Stres wpływa na organizm, powodując zwiększenie produkcji kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol odpowiada za gotowość do ucieczki lub walki, czyli natychmiastowego działania. W przypadku długotrwałego stresu mięśnie napięte są cały czas, w oczekiwaniu na reakcję, do której nie dochodzi. Stąd bierze się ból mięśniowy, np. po stresującym dniu w pracy. W tym przypadku szczególnie częsty bywa ból mięśni pleców.

Infekcje wirusowe

Ból mięśni o ogólnym charakterze może zwiastować rozwijającą się infekcję wirusową. Najczęściej towarzyszy przeziębieniu i grypie, choć w tym drugim przypadku ból mięśniowy jest bardziej dokuczliwy. Ból wynikający z infekcji wirusowej nie mija nawet w trakcie spoczynku i zazwyczaj towarzyszy mu także wysoka temperatura, kaszel, katar, nadmierne pocenie się.

Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?

Fot. iStock/ Bóle mięśni

Ból mięśni a infekcje bakteryjne

Zdarzają się przypadki, w których zwykła bakteryjna infekcja skóry, nieleczona, może przenieść się do sąsiadujących z procesem zapalnym mięśni. Ból mięśni wynikający z tego dotyczy jednej grupy mięśniowej. Towarzyszy mu obrzęk, zaczerwienienie skóry i odczuwanie ciepłoty zainfekowanego miejsca. Może również pojawić się gorączka. Taka sytuacja wymaga leczenia antybiotykami.

Borelioza i choroby pasożytnicze

Borelioza z Lyme również może powodować ból mięśni. Ta odzwierzęca choroba wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Choroba nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są niespecyficzne i mogą pojawić się nawet wiele lat po ukąszeniu przez kleszcza. Zarówno we wczesnej, jak i późnej boreliozie, mogą towarzyszyć bóle kolan, barków i stawów. Pojawia się także ból mięśniowy. Objawy mogą być bardzo dokuczliwe, utrzymują się przez kilka miesięcy i wielokrotnie nawracają. Ból o charakterze mięśniowym może być również wynikiem innej choroby pasożytniczej, np. włośnicy.

Ból mięśni w zapaleniu wielomięśniowym (PM)

Zapalenie wielomięśniowe to dość rzadka choroba — dotyczy ok. 5 na 1000000 osób. Najczęściej dotyka kobiety między 30. a 50. rokiem życia. W jej przebiegu dochodzi do znacznego osłabienia siły poszczególnych mięśni na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Charakterystycznym objawem jest osłabienie mięśni (zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego), którym może towarzyszyć ból. Choroba może powodować także zapalenie skóry, zmiany w sercu, gardle, krtani, przełyku i w płucach. Przyczyny zapalenia wielomięśniowego wciąż nie są jasne, choć uważa się, że rozwija się ono na drodze mechanizmów autoimmunologicznych.

Ból mięśni a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, na którą zapada ok. 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn. Najczęściej diagnozuje się je u osób po 60 roku życia. Niedoczynność tarczycy powoduje szereg objawów. Należą do nich m.in.: odczuwanie ciągłego zimna, zmęczenie/senność, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Aż 80% chorych na niedoczynność tarczycy odczuwa również dolegliwości bólowe ze strony mięśni, którym towarzyszą osłabienie, sztywność i oraz skurcze. Ból może być na tyle dokuczliwy, że powoduje problemy z wchodzeniem po schodach, czy wstawaniem z pozycji siedzącej. Chorzy zauważają u siebie bolesne skurcze mięśni, które narastają po wysiłku fizycznym i przebywaniu w niskich temperaturach. Choroba wymaga zdiagnozowania i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?

Fot. iStock/Bóle mięśni

Fibromialgia

Fibromialgia jest schorzeniem, którego przyczyn nie poznano. Wiadomo natomiast, że aż dziesięciokrotnie częściej cierpią z jej powodu kobiety. Choroba jest trudna do rozpoznania, ponieważ jej objawy są niespecyficzne. Osoby nią dotknięte najczęściej skarżą się na przewlekły i uogólniony ból mięśni, bóle stawów i kręgosłupa, odczuwają nadwrażliwość skóry na dotyk. Dolegliwości najmocniej dokuczają rano i trwają przynajmniej 3 miesiące.

Kiedy udać się do lekarza?

Przyczyn bólu mięśni jest naprawdę wiele. Jeśli ból występuje raz na jakiś czas, a przyczyna jest błaha, nie ma się czym martwić. Jednak ból mięśni powinien zaniepokoić, gdy jest silny, pulsujący, piekący i rwący, bez wyraźnej przyczyny. Jeśli nasila się z czasem i promieniuje w inne części ciała, warto skonsultować go z lekarzem. Również gdy pojawią się inne niepokojące objawy, nie ma na co czekać.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

W wyniku przemocy domowej umiera nawet 500 Polek rocznie. Teraz i my możemy im pomóc

Redakcja
Redakcja
14 lipca 2021
Photo by Hannah Xu on Unsplash
 

Prawie milion Polek rocznie pada ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w domowym „zaciszu”. Tyle statystyki, a jakie są dokładne liczby, ile jest niezgłoszonych przypadków? Jak można im pomóc? 

Możesz pomóc, wspomagając fundacje i organizacje, działające na rzecz przeciwdziałania przemocy. Właśnie w czasie wakacji jest ku temu doskonała okazja.

Ogłoszono właśnie przedłużenie 12. edycji biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowanego przez Avon Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Do końca wakacji można zbierać #KilometryPoMocy nie tylko biegając, ale również uprawiając marsz lub marszobieg.

Celem jest zebranie funduszy dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. Uczestnicy tego charytatywnego wyzwania muszą wspólnie pokonać 25 tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu tego celu, Avon wpłaci 25 tysięcy złotych na rzecz wsparcia osób mierzących się ze zjawiskiem przemocy. Jak podkreśla psychoterapeutka Agnieszka Machnowska, pomoc jest bardzo istotna, ponieważ właśnie teraz do Niebieskiej Linii zgłasza się coraz więcej osób. Pandemia pokazała, jak ważna jest pomoc, którą oferuje Niebieska Linia i jak wiele, coraz więcej, osób jej potrzebuje.

– Wiele działań realizujemy tylko dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców i zewnętrznych podmiotów, do których należy między innymi marka Avon – wyjaśnia Agnieszka Machnowska i dodaje: – W trakcie lockdownu robiliśmy, co w naszej mocy, by jak najlepiej pomóc w formie zdalnej, jednak właśnie teraz, gdy łagodzone są obostrzenia, widzimy jakie konsekwencje w relacjach przyniosła pandemia. Do naszej poradni ambulatoryjnej stale zgłaszają się nowe osoby. W ciągu miesiąca odwiedza nas ok. 100 nowych osób, które trafiają do nas po raz pierwszy, odpowiadamy także na setki maili i połączeń telefonicznych. Wiele osób ze względu na izolację i przebywanie ze sprawcą w jednym domu nie mogło zgłosić się po pomoc. A to właśnie w tym czasie pojawiło się najwięcej trudnych sytuacji. Niepewność związana z pandemią i przymusowa izolacja wzbudziły wiele napięcia, z którym nie każdy potrafił sobie poradzić. W rodzinach, które miały problemy już wcześniej, zjawisko to tylko eskalowało. Z drugiej strony to był także moment do zatrzymania się, zobaczenia przykrej prawdy o swojej rodzinie. I to w wielu przypadkach uruchomiło proces poszukiwania pomocy – dodaje.

Z danych policji wynika, że choć ogólna liczba osób doświadczających przemocy domowej maleje od 2014 roku, to wciąż w większości ofiarami są kobiety. A przypadków przemocy – fizycznej i seksualnej jest w Polce ok. 100 tys. rocznie. 

Jak dołączyć do akcji #KilometryPoMocy?

Wystarczy dołączyć do klubu Avon Kontra Przemoc i wyzwania #KilometryPoMocy w aplikacji Strava, a następnie zarejestrować swój bieg. Jeśli uda się wspólnie przebiec założone 25 tys. km, Avon przekaże 25 tys. zł. na rzecz „Niebieskiej Linii”.

Inicjatywa stanowi głos sprzeciwu wobec problemu przemocy domowej, poruszanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Avon od lat na całym świecie. Każdy z uczestników stacjonarnego biegu w Garwolinie, który odbył się 20 czerwca, otrzymał pakiet startowy, a w nim specjalne przypinki „Powiedz STOP Przemocy”. Dochód z ich sprzedaży również zostanie przeznaczony na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Uczestnicy przebiegli razem ponad 1,6 tys. kilometrów  Leśną Ścieżką Przyrodniczo – Kulturową pod Garwolinem.

Niebieska Linia działa już 26 lat. Pogotowie prowadzi poradnię mailową i telefoniczną. Każdy, kto potrzebuje, otrzyma tam pomoc psychologiczną i prawną. Niebieska Linia prowadzi również działania szkoleniowe i doradcze.

Jakie są największe wyzwania pracowników Niebieskiej Linii?

– Bardzo często osoby, które przez wiele lat doświadczały przemocy, przychodzą do nas, gdy nie są w stanie już więcej znieść. Wtedy największym wyzwaniem jest zmierzenie się z potrzebą szybkiego zatrzymania przemocy i zamknięcia sprawy. Jednak procedury sądowe, procesy i postępowania trwają latami. Wyjście z tej sytuacji jest trudne i wymaga od osoby pokrzywdzonej współpracy z wieloma specjalistami. Drugim największym wyzwaniem jest praca z konsekwencjami traumatycznych doświadczeń osoby pokrzywdzonej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie szkody to zjawisko wyrządziło w ich psychice. Podczas terapii okazuje się, że zatrzymanie przemocy nie rozwiązało problemu, a powrót do normalności, do dobrostanu psychicznego zajmuje dużo czasu.

Po porannej krzątaninie o godz. 7.30 Pani E. odprowadziła wzrokiem czwórkę dzieci, zmierzających w stronę szkolnego busa. Poszła do sypialni z najmłodszym 3-letnim synkiem, posadziła go na łóżku i zaczęła porządki w szafie. Słyszała, że mąż wrócił do domu, był spokojny. Kilkanaście minut później pod jej adresem padły groźby odebrania życia. Mąż zaatakował ją – dusił przez kilka minut rękami, sznurem koralików choinkowych, a na koniec paskiem od spodni. Gdy Pani E. straciła przytomność, sprawca zostawił w domu płaczące dziecko, będące świadkiem tego ataku i poszedł do warsztatu odebrać sobie życie przez powieszenie. -Poznaj historię jednej z kobiet, która zgłosiła się Niebieskiej Linii.

Przeciwdziałanie zjawisku przemocy jest od lat bardzo ważną częścią pozabiznesowej działalności Avon. Firma pomaga i współpracuje z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ oraz fundacją Feminoteka, które w ubiegłym roku pomogły prawie 14 tys. potrzebującym. Avon wspiera także 4 linie pomocowe dla kobiet doświadczających przemocy, bo jak pokazują statystyki wciąż mierzy się z nią aż 1 na 3 kobiety. Co więcej, to właśnie z inicjatywy Avon powstała też pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja www.avonalert.pl, która okazała się nieocenionym wsparciem w trakcie izolacji związanej z pandemią. Dzięki niej chętni mogą w bezpieczny sposób skontaktować się z pomocą prawną i psychologiczną, a także zdobyć cenne informacje i znaleźć najbliższą organizację, oferującą pomoc w trudnych sytuacjach.

***

Avon Kontra Przemoc to kampania społeczna i edukacyjna zainaugurowana w 2004 roku w USA, prowadzona obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Zakłada ona walkę z przemocą domową wobec kobiet: działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy. W Polsce kampania Avon Kontra Przemoc jest prowadzona od 2008 roku. Od 2011 roku Avon jest partnerem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla ofiar i świadków przemocy.

Nowa edycja organizowana przez Avon Operations Polska, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl wystartowała w wersji hybrydowej pod hasłem #KilometryPoMocy.

 

Jeśli jesteś świadkiem przemocy, domyślasz się, że dzieje się coś złego albo ktoś wyznał ci, że jest w takiej sytuacji, możesz:

  • porozmawiać bezpośrednio z tą osobą i powiedzieć jej, że domyślasz się, co dzieje się u niej w domu, powiedzieć, że możesz jej pomóc, np. wzywając policję
  • porozmawiać o tym ze sprawcą, a jeżeli się boisz, po prostu wezwij policję
  • zawsze reaguj na każde przemocowe zachowanie mówiąc, że nie zgadzasz się na to, że tak nie wolno, że jest to przemoc i przestępstwo
  • wysłuchaj osoby, która doświadcza przemocy
  • uwierz w jej historię
  • powiedz, że jeśli zdecyduje się wystąpić na drogę prawną – będziesz jej świadkiem
  • zaproponuj pomoc jakiej potrzebuje – może to będą pieniądze na wynajęcie bezpiecznego lokum, może przygarnięcie pod swój dach, może towarzystwo podczas obdukcji i zgłaszania sprawy na policji itp., itd
  • nie krytykuj i nie oceniaj
  • jeśli nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić do poradni telefonicznej „Niebieskiej Linii” 22 668 70 00 . Uzyskasz tam wszelkie potrzebne informacje

Choroby Zdrowie

Czarne mydło (savon noir). Jakie właściwości posiada tradycyjne mydło z Maroka?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lipca 2021
Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie
Fot. iStock

Czarne mydło (savon noir), to naturalny specyfik o wyjątkowo prostym składzie. Wykazuje ono przede wszystkim działanie złuszczające i odżywiające skórę. Czarne mydło pochodzi z Maroka, wytwarzane jest również w Syrii. Jego właściwości pielęgnacyjne sprawiły, że zyskało ono popularność w wielu innych krajach. Nie bez przyczyny.

Czarne mydło savon noir — czym się charakteryzuje?

Czarne mydło to tradycyjny, ręcznie wyrabiany kosmetyczny produkt z Maroka. Do jego powstania wystarczą dwa składniki: macerowane  w soli potasowej czarne lub zielone oliwki oraz oliwa z oliwek. Aby otrzymać z nich mydło, oba składniki gotowane są w kadziach do chwili, aż staną się gęstą i plastyczną pastą (żelem). Czarne mydło potrzebuje formy i z tego powodu można je kupić w szklanych słoiczkach lub (o wiele rzadziej) plastikowych opakowaniach. Rzadko bywa idealnie czarne, ponieważ na jego kolor wpływa rodzaj użytych oliwek. Może posiadać kolor od nasyconej zieleni, ciemnego brązu, do praktycznie czarnego. Posiada charakterystyczny oliwkowy zapach, który nie utrzymuje się na skórze.

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie

Fot. iStock/Savon noir – mydło oliwne

W krajach Orientu, szczególnie w Maroko, mydło savon noir stosują kobiety podczas tradycyjnego rytuału pielęgnacyjnego w łaźniach parowych.

Jak korzystać z czarnego mydła?

Należy nabrać niewielką ilość czarnego mydła, dodać nieco wody, wymieszać i gdy stanie się aksamitne, dopiero rozsmarować po skórze. Po umyciu mydło należy spłukać, a skórę nasmarować olejkiem, balsamem lub masłem do ciała.

Czarne mydło — zastosowanie

Ponieważ czarne mydło powstaje z oliwek i oliwy z nich tłoczonych, jest łagodne i wyjątkowo zdrowe dla skóry. Oliwki i oliwa z oliwek zawierają zdrowe tłuszcze omega-3 i omega-6, dostarcza również witaminy A, B, E, F i K, oraz minerały takie jak: potas, wapń, magnez, cynk oraz żelazo. Naturalne czarne jest świetnym kosmetykiem, który oczyszcza łagodnie i świetnie nawilża skórę. Można myć nim również skórę głowy i włosy.

Duża zawartość witaminy E, zwanej witaminą młodości, chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i hamuje proces przedwczesnego starzenia się skóry. Obecność witaminy F chroni skórę przed utratą wilgoci i zapewnia jej właściwy poziom nawilżenia. Mydło wzmacnia również jej delikatną warstwę lipidową. Co ważne, choć savon noir natłuszcza skórę, to nie powoduje zatykania porów i reguluje, poza tym reguluje wydzielanie sebum.

Czarne mydło posiada delikatne właściwości złuszczające skórę, na wzór łagodnego peelingu enzymatycznego. Regularne stosowanie go sprawia, że martwy naskórek nie zalega, zanieczyszczenia i toksyny są usuwane, a skóra regeneruje się lepiej i przybiera zdrowy wygląd.

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie

Fot. iStock/Savon noir

Inne zastosowanie mydła savon noire

Mydło oliwne ma także zastosowanie inne, niż mycie skóry. Można je wykorzystać jako oczyszczającą z toksyn i nadmiaru sebum maskę do twarzy. Jest ona prosta do wykonania. Wymieszaj odrobinę mydła z niewielką ilością wody, aby konsystencja stała się delikatna. Maskę nałóż na twarz i po 10-15 minutach spłucz ją ciepłą wodą. Maska z czarnego mydła dobrze oczyszcza, nawilża i odżywia skórę. Można ją stosować 2-3 razy w tygodniu.

Ponieważ czarne mydło zmiękcza zarost i ułatwia golenie, może być użyte w potrzebie jako zamiennik pianki do golenia, zarówno w przypadku panów, jak i pań. Może posłużyć również do mycia włosów, oraz do samego oczyszczania skóry głowy z nadmiaru sebum i kosmetyków. Umycie głowy czarnym mydłem sprawia, że włosy nabierają widocznego blasku.

Przy pomocy czarnego mydła można wykonać demakijaż (uwaga na oczy!). Po zwilżeniu skóry twarz wmasuj w skórę delikatnie wmasuj niewielką ilość mydła. Pozostaw je tak na dwie minuty, a potem spłucz.

Do jakiej skóry stosuje się czarne mydło?

Czarne mydło oliwne ma szerokie zastosowanie. Świetnie poradzi sobie zarówno z cerę suchą, z pękającymi naczynkami, jak i skłonną do trądziku. Mogę je stosować osoby zmagające się ze stanami zapalnymi skóry, ponieważ mydło łagodzi je. Jest również bezpieczne dla alergików  i osób ze skórą wrażliwą.

Uważać na nie powinny natomiast osoby uczulone na oliwki. Istnieje ryzyko, że alergia „wyjdzie” na skórze. Szczęśliwie przypadki takiej reakcji zdarzają się stosunkowo rzadko, więc marokańskie mydło oliwne uważane jest za produkt bezpieczny.

Czarne mydło z Maroka (savon noir) - zastosowanie

Fot. iStock/Savon noir

Czarne mydło syberyjskie

Poza czarnym mydłem z Maroko można również nabyć czarne mydło syberyjskie. Mimo podobieństwa nazwy są to dwa różne kosmetyki. Czarne mydło syberyjskie powstaje na bazie tradycyjnych syberyjskich receptur. Ma bogaty skład, w którym znajdziemy ekstrakty, wyciągi i oleje z syberyjskich ziół i roślin. Można w nim znaleźć m.in.: szałwię, melisę, krwawnik, różeniec górski, świerk syberyjski, olej pichtowy czy z łopianu, i inne. Mydło syberyjskie również pielęgnuje skórę, choć nieco inaczej, ze względu na odmienny od mydła z oliwek skład.

Czarne mydło — gdzie kupić, cena

Kupując mydło savon noir zwróć uwagę na skład. Nie powinno w nim być konserwantów, zagęszczaczy, substancji zapachowych i barwników. Im prostszy skład (oliwki i oliwa z oliwek), tym bardziej naturalne jego działanie. Cena za czarne mydło nie jest wysoka. Za opakowanie 200 g należy zapłacić od ok. 15 do ok. 20 zł.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Joanna Keszka Autorka najodważniejszej polskiej książki o seksie pt. „Grzeczna to już byłam czyli kobiecy przewodnik po seksie”

Zdrowe mięśnie Kegla dla wszystkich kobiet. Dołącz do akcji, która łamie tabu wokół kobiecej seksualności!

dieta kopenhaska jadłospis

Dieta kopenhaska – radykalna, skuteczna dieta „ostatniego ratunku”. Czy na pewno?

Rak trzustki - przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Rak trzustki – co może świadczyć o kłopotach? Przyczyny, leczenie i rokowania w przypadku raka trzustki