Go to content

Orzeszki piniowe (piniole). Dlaczego są wartościowym elementem zdrowej diety?

Orzeszki piniowe (piniole) - właściwości dla zdrowia
Fot. iStock

Orzeszki piniowe (orzechy pinii) to jeden ze sposobów na długie, zdrowe życie. Zawierają wiele wartościowych składników, a szczególnie chwalone są za dużą ilość cynku, który dobrze wpływa na płodność u mężczyzn. Dlaczego jeszcze warto włączyć orzeszki piniowe do diety?

Orzeszki piniowe (piniole)

Orzeszki piniowe (orzechy pinii, piniole) to znane od starożytności nasiona różnych gatunków sosny. Najczęściej pozyskuje się je z szyszek sosny pinia, porastającej głównie rejon Morza Śródziemnego, Syberii i Kanady. Ten rodzaj sosny może osiągać wysokość do 30 metrów, a pierwsze szyszki pojawiają się na niej po kilkunastu latach. Aby dostać się do pinioli,  szyszki są strącane z drzew i suszone na słońcu. Dzięki temu szyszki się otwierają, przez co łatwiej jest wyjąć z nich drogocenne nasionka.  Następnie obłuskuje się je, często ręcznie, by uniknąć uszkodzenia orzeszków.

Orzeszki piniowe są niewielkie — osiągają maksymalnie do 2 cm długości. Charakteryzują się  łagodnym maślano-słodkim smakiem, obok którego można wyczuć aromat sosny. Po usunięciu okalającej orzeszki ciemnej łuski pojawia się podłużne, kremowo-białe, miękkie nasionko.

Orzeszki piniowe (piniole) - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Orzeszki piniowe — cena 

Cena za orzeszki piniowe może zniechęcać do ich częstego zakupu. Za najtańsze, bo pochodzące z Chin lub Korei piniole dostępne w hipermarketach, należy zapłacić około 25 zł za 100g. Cena za orzeszki piniowe zebrane w ciepłych krajach Europy jest wyższa, i są one znacznie trudniej dostępne. Wynika to z faktu, że sosna wydaje nasiona dopiero po 15 do 25 lat, a same szyszki potrzebują ok. 3 lat na dojrzewanie. Długi czas oczekiwania na zbiory sprawia, że część pinioli pozyskiwana jest z dzikich upraw. Dlatego cena za najszlachetniejsze orzeszki piniowe sięga nawet kilkuset złotych za kilogram.

Orzeszki piniowe — wartości odżywcze, kalorie (kcal)

Piniole, podobnie jak inne orzechy, są bardzo kaloryczne. Suszone orzeszki piniowe w 100 g zawierają aż 673 kcal. Warto je jednak włączyć do diety ze względu na właściwości odżywcze oraz zawartość witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.

Ich wysoka kaloryczność pochodzi głównie z tłuszczów (68,39 g/100g), węglowodanów (13,08 g/100g, w tym 3,7 g błonnika) i z białek (13,69 g). Kaloryczność jednak ma dobre strony, ponieważ wynika głównie z obecności jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (np. kwas oleinowy), które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Orzechy pinii dostarczają także witaminy z grupy B, witaminę A, E i K. Obfitują również w minerały takie jak: mangan, potas, wapń, żelazo, magnez, cynk i selen.

Orzeszki piniowe (piniole) - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock/Orzechy pinii

Orzeszki piniowe — właściwości dla zdrowia

Piniole jako afrodyzjak

Orzeszki piniowe są bogate w cynk (6,45 mg/100 g), który niezbędny jest dla zachowania przez mężczyzn płodności. Cynk jest konieczny do produkcji testosteronu, który z kolei odpowiada za jakość i ilość nasienia. Badania pokazują, że u zdrowych mężczyzn przy niedoborze cynku w diecie objętość nasienia spada nawet do 30%.

Wsparcie dla układu nerwowego

Dzięki obecności witaminy B1 (tiaminy) i magnezu, piniole wspierają działanie układu nerwowego. Dodatkowo obecność kwasów omega-3 jest wartościowa dla prawidłowej pracy mózgu.

Chronią układ sercowo-naczyniowy

Badania wykazały, że systematyczne spożywanie pinioli, dzięki obecności kwasu linolowego, wpływa na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi, oraz podwyższenie „dobrego” cholesterolu HDL.

Fot. iStock/Piniole

Działanie przeciwcukrzycowe

Orzeszki piniowe są wartościowym elementem diety zapobiegającej rozwojowi cukrzycy, ponieważ zawierają mogą m.in. kwas galusowy i kwas elagowy, które wpływają na utrzymanie poziomu glukozy w normie. Natomiast kwas pinolenowy może pobudzać komórki β trzustki do wydzielania insuliny, a także zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę.

Ochrona przed rozwojem chorób przewlekłych

Piniole obfitują w polifenole, które wykazują zdolność usuwania wolnych rodników z organizmu. Dzięki temu wpływają na zmniejszenie skutków stresu oksydacyjnego w organizmie. Orzechy pinii przeciwdziałają rozwojowi stanu zapalnego oraz chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Hamowanie apetytu

Obecna w orzechach piniowych cholecystokinina (CCK) i glukagonopodobny peptyd-1 (GLP-1) odpowiadają za wywoływanie uczucia sytości i hamowaniu apetytu.

Wsparcie dla wzroku

Orzeszki pinii zawierają luteinę, silny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom plamki żółtej, i hamuje słabnięcie wzroku postępujące wraz z wiekiem. Również beta-karoten chroni przed zaburzeniami widzenia o zmierzchu (tzw. kurzej ślepocie).

Orzeszki piniowe a alergia  

Orzeszki piniowe, podobnie jak inne orzechy,  mogą spowodować reakcję alergiczną po ich spożyciu, a nawet niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny. W przypadku pinioli krzyżowe reakcje alergiczne z innymi odmianami orzechów są raczej rzadkie. Znane są także przypadki  syndromu orzeszków piniowych, będącego stanem czasowego zaburzenia smaku po spożyciu pinioli. Osoby, których dotknął ten syndrom, twierdzą, że objawy pojawiły się w ciągu 48 godzin od spożycia orzeszków. Pojawiał się metaliczny smak w ustach, czasem tez objawy towarzyszące, takie jak biegunka, nudności i ból głowy. W niektórych przypadkach nieprzyjemny posmak utrzymywał się nawet do 14 dni.


źródło:  dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.odzywianie.info.pl