Go to content

Częste bóle w klatce piersiowej, duszności i kołatanie serca w sytuacjach stresowych? To może być nerwica serca. Co trzeba o niej wiedzieć?

Nerwica serca — przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock

Nerwica serca to potoczne określenie dla przykrych dolegliwości ze strony mięśnia sercowego, które najczęściej pojawiają się w sytuacjach stresowych. Osoby skarżące się na to zaburzenie często odczuwają dokuczliwe, charakterystyczne objawy. Warto wiedzieć, czym jest nerwica serca, jakie może mieć przyczyny i w jaki sposób można poradzić sobie z problemem.

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca to potoczne określenie dla pewnych dolegliwości, na które skarży się wiele osób. W fachowym nazewnictwie medycznym nie istnieje taka choroba jak nerwica serca. Nie oznacza to jednak, że pacjenci wymyślają sobie objawy.

Nerwica serca to potoczne określenie zaburzenia lękowe, które skutkują odczuwaniem dolegliwości ze strony serca i układu nerwowego krążenia. Przykre objawy ze strony serca mają podłoże psychiczne, i choć osoba na nie cierpiąca często uważa inaczej — nie zagrażają one życiu. Odczuwanie silnego lęku często łączy się z odczuwaną obawą o własne życie, np. pacjent jest przekonany, że przechodzi w tym momencie zawał i umiera. Ponieważ odczucia są wyraźne, a obawa o zdrowie silna, osoba cierpiąca na nerwicę serca najczęściej szuka przyczyny w swoim ciele, choć badania nie wykazują najczęściej nieprawidłowości. Problem tkwi w psychice.

Nerwica serca — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Nerwica serca

Nerwica serca — objawy 

Faktycznie w stanach zwiększonej podatności na stres i z przemęczenia pojawiają się dolegliwości, które budzą niepokój. Najczęściej należą do nich:

  • bóle w klatce piersiowej — najczęściej odczuwane w lewej połowie klatki piersiowej, kłujące, z towarzyszącym im uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Bóle te mogą przybierać na sile podczas oddychania;
  • duszność, której często towarzyszą zawroty głowy;
  • zaburzenia rytmu serca — określane jako odczuwanie czasowo nierównej pracy, np. kołatanie serca;
  • osłabienie — zdarza się także, że osoby cierpiące na nerwicę serca, po uspokojeniu się przykrych objawów odczuwają ogromne zmęczenie, dekoncentrację i potrzebę snu;
  • rzadziej pojawiają się uderzenia gorąca czy nadmierna potliwość dłoni lub pach.

Cechą nerwicy serca jest brak objawów typowych dla niewydolności serca. Dolegliwości spowodowane zaburzeniami stanu psychicznego, w których pojawiające się objawy ze strony serca, nie są w rzeczywistości chorobami dotyczącymi tego narządu. „Nerwice” spowodowane przewlekłym stresem mogą dotyczyć także żołądka (nerwica żołądka) lub jelit (nerwica jelit), choć lekarze odżegnują się od tych określeń.

Nerwica serca — czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Nerwica serca nie jest stanem zagrażającym życiu, dlatego przy każdej sytuacji, w której pojawiają się charakterystyczne dla tego stanu dolegliwości, nie ma potrzeby udawać się do lekarza. Ponieważ jednak niepokojące objawy będące efektem stresu i przemęczenia oraz np. objawy zapalenia mięśnia sercowego mogą być podobne, konieczna jest kontrolna wizyta u lekarza, który określi przyczynę i, jeśli trzeba, skieruje na odpowiednie badania lub zaleci wizytę u kardiologa.

Nerwica serca — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Nerwica serca

Leczenie nerwicy serca

Aby zapobiegać atakom, należy zmienić przede wszystkim tryb życia. Choć nie jest to łatwe, należy unikać sytuacji stresowych, które wywołują przykre objawy nerwicy serca. Warto także nauczyć się technik relaksacyjnych, które pozwolą szybko odzyskać zachwianą równowagę emocjonalną. Warto zwiększyć ilość odpoczynku, a szczególnie postawić na odpoczynek na świeżym powietrzu, np. spacer po łące czy w lesie. Można wybrać dla siebie aktywność fizyczną, która spożytkuje energię i stanie się źródłem endorfin, które poprawiają samopoczucie. Równie istotna jest troska o odpowiednio długi i regenerujący sen.

W poważniejszych przypadkach, gdy inne metody nie przyniosły poprawy, można zastosować leki na uspokojenie. Bez recepty można zastosować tabletki czy herbatki ziołowe, na bazie melisy, waleriany, czy lawendy.

Jeśli pacjent poddał się badaniom, które nie wykazały przyczyny dokuczliwych objawów, warto rozważyć skorzystanie z pomocy terapeuty lub psychologa. Rozmowa o sytuacjach wywołujących ataki nerwicy może okazać się kluczem do zrozumienia sytuacji i zapobiegania jej występowaniu w przyszłości.


źródło:  www.mp.pl, www.poradnikzdrowie.pl