Lifestyle

10 naturalnych sposobów na walkę z nadmierną potliwością. Warto wypróbować

Redakcja
Redakcja
25 maja 2018
Fot. iStock/fotojog
 

Pocenie się jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Niby każdy się poci, ale nikt za bardzo nie chce o tym mówić. A przecież to problem, który dotyka wielu z nas, do tego niewygodny i krępujący zwłaszcza, gdy za oknem zaczyna się robić naprawdę gorąco.

Ile to już nie wymyślono kosmetyków, które miałyby nas uchronić przed plamami na ubraniach, zmniejszałyby naszą potliwość. Eh… to często pieniądze wyrzucone w błoto. Dlatego warto poznać kilka naturalnych sposobów, które nie nadwyręża naszego portfela, a pomogą nam poradzić sobie z poceniem się.

Zmniejsz spożycie alkoholu

Spróbuj zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu. Alkohol powoduje, że organizm wytwarza więcej adrenaliny, co z kolei spowoduje, że więcej się pocimy. Ponadto nadmierne spożycie alkoholu zwiększa potliwość następnego ranka, ponieważ nasze ciało próbuje pozbyć się toksyn.

Pij dużo wody

Woda wykorzystywana jest w organizmie do regulowania temperatury ciała, więc gdy jesteśmy odpowiednio nawodnieni, nasza temperatura jest niższa i mniej się pocimy. Staraj się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie, szczególnie gdy robi się cieplej.

Ocet jabłkowy

Jednym z najlepszych domowych sposobów na nadmierne pocenie się jest… ocet jabłkowy. Nasmaruj octem skórę pod pachami zanim pójdziesz spać, co pozwoli zrównoważyć pH w skórze, zatrzymać rozwój bakterii i zmniejszyć pocenie się następnego dnia.

Herbatka z szałwii

Szałwia to naturalny lek zapobiegający poceniu się. Zaparz sobie herbatę z szałwii, pij ją codziennie, a zawarte w niej witaminy i magnez zmniejszają aktywność gruczołów potowych. Możesz również wacikiem rozprowadzić schłodzoną herbatę po skórze – pachy i szyja, co pomoże zmniejszyć pocenie się i zwalczy nieprzyjemny zapach.

Olej z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma naturalne właściwości ściągające, które pomogą zmniejszyć pocenie się i zwalczać bakterie. Codziennie nakładaj olej pod pachy, a już w ciągu kilku dni powinnaś zauważyć wyraźną redukcję ilości potu.

Mniej kofeiny

Kofeina jest silnym stymulantem, który powoduje wydzielanie adrenaliny, co sprawia, że się pocisz. Spróbuj zmniejszyć liczbę filiżanek kawy w ciągu dnia, zwłaszcza gdy za oknem upał.

Sok pomidorowy

Czasami nasze ciało poci się, aby wypłukać toksyny z organizmu. Sok pomidorowy jest pełen naturalnych przeciwutleniaczy, które pomogą ci wyeliminować toksyny. Pij szklankę czystego soku pomidorowego codziennie.

Sok z cytryny

Natarcie sokiem z limonki skóry pod pachami jest również dobrym lekarstwem na nadmierną potliwość, dodatkowo pozwala utrzymać neutralny zapach. u

Sól

Sól może pomóc w zmniejszeniu aktywności gruczołów potowych. Możesz dodać ją do wody do kąpieli lub możesz wcierać sól z odrobiną soku z limonki w skórę pod pachami. Tak uzyskasz szybki i naturalny środek antyperspiracyjny.

Naturalne tkaniny

Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester, nylon i sztuczny jedwab, zatrzymują ciepło i wilgoć potu, sprawiają, że jeszcze bardziej się pocimy. Dlatego warto wybierać naturalne tkaniny, takie jak bawełna lub len, ponieważ są bardziej oddychające, umożliwiają cyrkulację chłodnego powietrza w bardziej swobodny sposób.


źródło: Beauty And Tips

 


Lifestyle

Co mówi o tobie kształt twoich ust?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 maja 2018
usta
Fot. iStock / Coffee&Milk
 

Mówi się, że to oczy są zwierciadłem duszy. Że wystarczy głębiej w nie zajrzeć, by kogoś poznać. Tymczasem okazuje się, że wiele o naszej osobowości o o tym, czego pragniemy może powiedzieć nam… kształt naszych ust. Wąskie, szerokie czy w formie serca, usta nadają wyrazu naszej twarzy, pokazują radość lub smutek, szczęście lub rozpacz. 

Duże jakby „podpuchnięte” usta

Ludzie posiadający tak ukształtowane usta są po prostu stworzeni do opieki nad innymi. Jako dziecko spędziłeś dużo czasu, karmiąc bezpańskie kocięta lub pomagając w schroniskach dla zwierząt. Chciałeś przywieźć każde zwierzę do domu. Masz wrodzony i silny instynkt macierzyński oraz chęć obrony i ochrony innych. W każdej stresującej sytuacji myślisz przede wszystkim o innych, a potem o sobie.

Górna warga jest większa niż dolna

Osoba, która ma takie usta, jest po prostu królową lub królem dramatu. Jest emocjonalna, charyzmatyczna, kocha życie i zwraca uwagę innych na siebie i swoje problemy. Mają wygórowaną opinię o sobie samej i posiada umiejętność przyciągania do siebie innych. Po prostu uwielbia być w centrum uwagi.

Dolna warga jest większa niż górna

Bądź szczery: po prostu nie urodziłeś się do pracy biurowej. Jak ktoś może usiąść na stałe w jednym miejscu, gdy wokół jest tyle ciekawych rzeczy? Ludzie z takimi ustami naprawdę wiedzą, co to znaczy dobrze się bawić. Bardzo potrzebujesz energicznego stylu życia, nowych znajomych, nowych miejsc do odwiedzenia i nowych wrażeń. Jesteś ciekawy, towarzyski i otwarty na wszystko, co nowe.

Zwykłe usta

Ludzie o takich zwyczajnie wyglądających ustach to często osoby o zrównoważonym, zdroworozsądkowym podejściu do rozwiązywania wszelkich zadań stojących przed nimi. Ich mocne strony, to między innymi umiejętność słuchania innych. Zazwyczaj nie krytykują i traktują opinię innych z szacunkiem. Szaleństwo jest z ich strony jest praktycznie niemożliwe.

Wąskie usta

Osoby o wąskich ustach są z reguły często samotnikami. Są także samodzielne i potrafią poradzić sobie z każdym problemem. Jeśli masz wąskie usta, to prawdopodobnie jesteś osobą, która absolutnie nie potrzebuje towarzystwa, by odwiedzić muzeum lub nawet pojechać na wakacje na odległych wyspach. Ale pomimo twojej miłości do samotności, czujesz się doskonale również w grupie ludzi.

Górna warga o ostrym łuku („serce”)

Twoją główną cechą jest kreatywność. Być może jesteś utalentowanym artystą, może muzykiem. Masz bardzo dobrą pamięć do imion i nazwisk.  Jesteś uczuciowa.Utrzymujesz kontakt ze wszystkimi, których znasz i zawsze jesteś świadomy tego, co się dzieje wokół. Jesteś towarzyski i prawie zawsze osiągają dobre wyniki w swojej pracy.


Na podstawie: brightside.me

 


Lifestyle

Negatywne emocje powodują choroby i przyspieszają starzenie. Udowodniły to badania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 maja 2018
Fot. iStock/littlehenrabi

Mówi się często, że złość piękności szkodzi i jest w tym wiele prawdy. Co więcej, od złości i stałego odczuwania innych negatywnych emocji nie tylko będziemy wyglądali mniej atrakcyjnie, ale wg naukowców, czeka nas krótsze życie. Wszystko to, co odczuwamy, czego doświadczamy, wpływa na funkcjonowanie naszych ciał.

Naukowcy skupili się na tym zagadnieniu, aby zrozumieć, w jaki sposób odczuwanie emocji wpływa na starzenie się komórek ciała.

Telomery i długie życie

Elizabeth H. Blackburn, amerykańska biolog molekularna i laureatka Nagrody Nobla odkryła sposób, w jaki telomery chronią chromosomy, umożliwiając prawidłowy podział komórek. Telomery to struktury DNA zlokalizowane na końcach chromosomów, dla których stanowią ochronę przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Podczas każdego podziału komórki telomery ulegają skróceniu, przez co rośnie ryzyko wystąpienia mutacji prowadzących do zmian nowotworowych. Zmiany te wpływają także na proces starzenia, zmniejszenie odporności i zwiększenie podatności na rozwój chorób przewlekłych. Proces ten jest jednak  możliwy do opóźnienia. Wiele może tu zrobić zdrowy styl życia oraz … pozytywne myślenie.

Kto będzie żył krócej, a kto dłużej?

Wrogie nastawienie powoduje choroby, więc cynicy, którzy są złośliwi, agresywni czy bardzo egoistyczni, chorują częściej. Agresywne postawy mogą powodować rozwój różnych chorób, co pokazały badania na mężczyznach o takich cechach.  Ci, którzy mają takie nastawienie, mają krótsze telomery leukocytowe od osób przyjaznych. A że leukocyty odpowiadają za ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, cynicy częściej cierpią na choroby metaboliczne oraz układu krążenia, a także szybciej się starzeją.

Podobne wnioski wyciągnięto z badania na grupie 36 zdrowych kobiet w wieku pomenopauzalnym. Badanie pokazało, że pesymistki mają krótsze telomery od optymistek. Podobny wzorzec określono w stosunku do osób, które cierpią z powodu ruminacji, czyli obsesyjnego analizowania zaistniałych sytuacji. na przyspieszenie tempa starzenia wpływa również blokowanie uczuć, wypieranie pewnych myśli.

Na szczęście odzyskanie kontroli nad swoją świadomością i zmiana myślenia na pozytywne może przynieść dobre efekty.

źródło:  www.hellozdrowie.pl


Zobacz także

Jeśli nie postawisz granic, nie usłyszysz ani „dziękuję” ani „przepraszam”

Konkurs "Czym jest dla mnie tolerancja?"

Rozwiązanie konkursu „Czym jest dla mnie tolerancja?”

Im dłużej na to patrzę, tym staję się twardszy… Wiem, że przyjdzie taki dzień, kiedy nie będę już w stanie żonie pomóc…