Go to content

10 naturalnych sposobów na walkę z nadmierną potliwością. Warto wypróbować

Fot. iStock/fotojog

Pocenie się jest w naszym społeczeństwie tematem tabu. Niby każdy się poci, ale nikt za bardzo nie chce o tym mówić. A przecież to problem, który dotyka wielu z nas, do tego niewygodny i krępujący zwłaszcza, gdy za oknem zaczyna się robić naprawdę gorąco.

Ile to już nie wymyślono kosmetyków, które miałyby nas uchronić przed plamami na ubraniach, zmniejszałyby naszą potliwość. Eh… to często pieniądze wyrzucone w błoto. Dlatego warto poznać kilka naturalnych sposobów, które nie nadwyręża naszego portfela, a pomogą nam poradzić sobie z poceniem się.

Zmniejsz spożycie alkoholu

Spróbuj zmniejszyć ilość spożywanego alkoholu. Alkohol powoduje, że organizm wytwarza więcej adrenaliny, co z kolei spowoduje, że więcej się pocimy. Ponadto nadmierne spożycie alkoholu zwiększa potliwość następnego ranka, ponieważ nasze ciało próbuje pozbyć się toksyn.

Pij dużo wody

Woda wykorzystywana jest w organizmie do regulowania temperatury ciała, więc gdy jesteśmy odpowiednio nawodnieni, nasza temperatura jest niższa i mniej się pocimy. Staraj się pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie, szczególnie gdy robi się cieplej.

Ocet jabłkowy

Jednym z najlepszych domowych sposobów na nadmierne pocenie się jest… ocet jabłkowy. Nasmaruj octem skórę pod pachami zanim pójdziesz spać, co pozwoli zrównoważyć pH w skórze, zatrzymać rozwój bakterii i zmniejszyć pocenie się następnego dnia.

Herbatka z szałwii

Szałwia to naturalny lek zapobiegający poceniu się. Zaparz sobie herbatę z szałwii, pij ją codziennie, a zawarte w niej witaminy i magnez zmniejszają aktywność gruczołów potowych. Możesz również wacikiem rozprowadzić schłodzoną herbatę po skórze – pachy i szyja, co pomoże zmniejszyć pocenie się i zwalczy nieprzyjemny zapach.

Olej z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma naturalne właściwości ściągające, które pomogą zmniejszyć pocenie się i zwalczać bakterie. Codziennie nakładaj olej pod pachy, a już w ciągu kilku dni powinnaś zauważyć wyraźną redukcję ilości potu.

Mniej kofeiny

Kofeina jest silnym stymulantem, który powoduje wydzielanie adrenaliny, co sprawia, że się pocisz. Spróbuj zmniejszyć liczbę filiżanek kawy w ciągu dnia, zwłaszcza gdy za oknem upał.

Sok pomidorowy

Czasami nasze ciało poci się, aby wypłukać toksyny z organizmu. Sok pomidorowy jest pełen naturalnych przeciwutleniaczy, które pomogą ci wyeliminować toksyny. Pij szklankę czystego soku pomidorowego codziennie.

Sok z cytryny

Natarcie sokiem z limonki skóry pod pachami jest również dobrym lekarstwem na nadmierną potliwość, dodatkowo pozwala utrzymać neutralny zapach. u

Sól

Sól może pomóc w zmniejszeniu aktywności gruczołów potowych. Możesz dodać ją do wody do kąpieli lub możesz wcierać sól z odrobiną soku z limonki w skórę pod pachami. Tak uzyskasz szybki i naturalny środek antyperspiracyjny.

Naturalne tkaniny

Tkaniny syntetyczne, takie jak poliester, nylon i sztuczny jedwab, zatrzymują ciepło i wilgoć potu, sprawiają, że jeszcze bardziej się pocimy. Dlatego warto wybierać naturalne tkaniny, takie jak bawełna lub len, ponieważ są bardziej oddychające, umożliwiają cyrkulację chłodnego powietrza w bardziej swobodny sposób.


źródło: Beauty And Tips