Naturalne diuretyki to owoce, warzywa i zioła, które wpływają na przyspieszenie usuwania wody z organizmu. Włączenie ich do diety przy tendencjach do powstawania obrzęków, może być zbawienne. Czym są naturalne diuretyki i po jakie produkty warto sięgać przy problemach z zatrzymywaniem wody w organizmie?
Czym są obrzęki?
Obrzęki to nagromadzenie płynu w tkance, na zewnątrz komórek i poza naczyniami krwionośnymi. Mogą mieć różne przyczyny, ale często są efektem zatrzymania wody w organizmie. W tym przypadku najczęściej dotyczą kończyn, szczególnie dłoni oraz okolicy kostek. Zazwyczaj nie stwarzają zagrożenia dla życia, ale mogą stanowić objaw choroby (niewydolność serca, POChP, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy).
Najczęściej obrzęki wynikające z zatrzymywania wody są efektem popełnianych błędów. Np. siedząca praca, brak ruchu lub upały, mogą sprzyjać ich powstawaniu. Wypijanie zbyt małej ilości wody paradoksalnie także wpływa na tworzenie się obrzęków. Odpowiada za to wazopresyna, czyli hormon, który wydziela się przy zbyt niskim poziomie wody i powoduje zatrzymywanie jej przez nerki. Inną przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, lub po prostu naturalne wahania estrogenów przed miesiączką. Wtedy najczęściej kobiety obserwują u siebie obrzęki i więcej kilogramów na wadze. Także stosowne leki mogą zatrzymywać wodę w organizmie.
Gdy obrzęki są częste i masywne, lub towarzyszą im niepokojące objawy, problem należy skonsultować z lekarzem.
W innym przypadku pomocne będą naturalne diuretyki, które pomogą usunąć obrzęki przez zwiększenie ilości produkowanego moczu, a przez to usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Dzięki temu wspomagają m.in. oczyszczanie organizmu z toksyn, obniżają ciśnienie tętnicze.
Naturalne diuretyki — owoce
W przypadku, gdy obrzęki nie wynikają z choroby, pozytywny wpływ na ich redukcję mogą mieć owoce i warzywa. Są wśród nich naturalne diuretyki, które zawierają one bioflawonoidy. Substancje te uszczelniają tkanki i zapobiegają skłonnościom do wycieku płynów z naczyń włosowatych.
Arbuz
Arbuz aż w 92% składa się z wody. Wykazuje działanie moczopędne, przyspiesza usuwanie toksyn, poprawia przemianę materii i pomaga utrzymać prawidłowy poziom płynu i elektrolitów w organizmie. Arbuz jest źródłem błonnika, witaminy C i witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwasu foliowego), beta-karotenu, wapnia i potasu.
Melon
W jego składzie znajduje się ponad 80% wody. Melon wykazuje działanie podobne do arbuza — jest moczopędny i działa oczyszczająco. Ponadto w melonie znajdziemy błonnik pokarmowy, witaminy oraz antyoksydanty, takie jak beta-karoten.
Ananas — naturalne diuretyki
Ananas dba o nerki, ponieważ zawiera 85% wody, ponadto stabilizuje poziom płynów i elektrolitów w organizmie. Warto sięgać po ananasy, ze względu na obecność błonnika pokarmowego, witaminy C i minerałów.
Naturalne diuretyki — warzywa
Ogórki
Ogórek aż w 96% składa się z wody, dlatego świetnie nawadnia organizm, działa moczopędnie i poprawia pracę układu krążenia. Obecność siarki oraz krzemu pomaga usuwać kwas moczowy z organizmu.
Pomidory
Pomidory zawierają 90% wody, są doskonałym źródłem potasu, witaminy C, E i kwasu foliowego. Pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz stabilizują poziom płynów i elektrolitów w organizmie.
Pietruszka
Pietruszka (korzeń i natka) działa silnie moczopędnie oraz napotnie. Ponadto wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. Korzeń jest źródłem witaminy A oraz witamin: C, B, B6, B9,K, PP i E, żelaza, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, cynku, sodu i manganu. Natka dostarcza witaminy C i A, żelazo niehemowe, oraz chlorofil o działaniu oczyszczającym organizm.
Seler
Seler, zarówno korzeniowy jak i naciowy, wspiera wydalanie moczu z organizmu i zapobiega powstawaniu obrzękom, pozytywnie wpływa na pracę nerek, zmniejsza ciśnienie tętnicze.
Naturalne diuretyki — zioła
Zioła to naturalne diuretyki, które najczęściej spożywamy pod postacią herbatek. Dają one podwójną korzyść — zawierają wartościowe dla zdrowia substancje i doskonale nawadniają organizm.
Pokrzywa
Pokrzywa to skarbnica zdrowia. Zawiera duże ilości witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, oraz żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen, i inne. Zawiera kwasy organiczne, kwercetynę i rutynę (flawoniody), karoten i ksantofil (karotenoidy) i inne ważne dla zdrowia substancje. Pokrzywę od wieków stosuje się przy obrzękach, w leczeniu kamicy nerkowej, zapaleniu dróg moczowych.
Skrzyp polny — naturalne diuretyki
Skrzyp polny to dobre źródło witaminy C, żelaza, potasu, kobaltu, fosforu, wapnia. Zawiera flawonoidy oraz kwasy organiczne, sole mineralne. Skrzyp polny jest cennym wsparciem przy oczyszczaniu organizmu, działa moczopędnie i usuwa obrzęki.
Czarny bez
Czarny bez, zarówno kwiaty jak i owoce, to znany od wieków środek moczopędny i przeciwzapalny, stosowany w medycynie ludowej przy kłopotach z nerkami. Wesprze organizm przy oczyszczaniu organizmu z toksyn oraz usunie obrzęki.
Mniszek lekarski
Zawiera witaminę C, karoten, witaminy z grupy B, oraz żelazo, wapń, fosfor, miedź, mangan, potas, kobalt, cynk, magnez, molibden i sód. Ponadto w jego składzie znajdują się kwasy fenolowe, flawonoidy, kumaryny. Wykazuje właściwości moczopędne i odtruwające, poprawia pracę nerek.
Naturalne diuretyki to nie wszystko — co jeszcze wpływa na tworzenie się obrzęków?
Dla zdrowia nerek i unikania obrzęków równie ważne jest wypijanie przynajmniej 1,5-2 litrów wody dziennie. Woda, której duże ilości zawierają naturalne diuretyki, dobrze wypłukuje szkodliwe substancje z dróg moczowych. Ponadto należy przyjrzeć się diecie i unikać dużej ilości białka i soli, które obciążają funkcjonowanie nerek. Przy tendencji do obrzęków warto zrezygnować z alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, przez co płyny przenikają z nich do przestrzeni międzykomórkowej.
Jeżeli wiele godzin siedzisz przy biurku, zapewne narzekasz na opuchnięte nogi. W takiej pozycji w kończynach krew i limfa przepływa wolniej, co sprzyja obrzękom. Warto zrobić częste przerwy choćby po to, by przespacerować się chwilę. Dobrze jest w miarę możliwości włączyć regularną aktywność fizyczną do rozkładu dnia.
FB/ohmepl