Napięciowy ból głowy w łagodnym przebiegu to przypadłość, na którą uskarża się wiele osób. W większości przypadków nie destabilizuje zwykłego funkcjonowania tak jak dzieje się to przy migrenach, ale niekiedy potrafi być bardzo dokuczliwy. Sposobów na niego jest kilka, ale nie u każdego zadziałają one w ten sam sposób. Czym dokładnie jest napięciowy ból głowy, jakie ma przyczyny i objawy?
Napięciowy ból głowy to samoistny ból głowy, który pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Cierpią z jego powodu osoby zazwyczaj od 25-30 roku życia, a najczęściej uskarżają się na niego czterdziestolatkowie. Nie do końca wiadomo, z jakiego powodu pojawia się, ale najczęściej wskazuje się na wpływ czynników psychogennych, a także niedostatecznie higienicznego trybu życia.
Napięciowy ból głowy dzielimy na trzy typy, ze względu na częstotliwość występowania:
- postać epizodyczna rzadka – mniej niż jeden epizod bólu w miesiącu i mniej niż 12 dni z bólem w roku,
- postać epizodyczna częsta – od 1 do 14 dni z bólem w miesiącu i 12-179 dni z bólem w roku,
- przewlekła postać – powyżej 15 dni z bólem w miesiącu i powyżej 180 dni z bólem w roku.
Napięciowy ból głowy – objawy
Napięciowy ból głowy w łagodnej postaci określany jest przez osoby nim dotknięte, jako ból o niewielkim lub średnim natężeniu, o charakterze tępym, rozlanym, uciskowym (bez pulsowania). Lokalizuje się go w okolicy czoła, bez towarzyszących nudności i wymiotów. Najczęściej spotykana jest postać epizodyczna rzadka napięciowego bólu głowy, niewymagająca diagnostyki i leczenia. Na bardziej dokuczliwą, przewlekłą postać bólu napięciowego, uskarża się około 2-3% populacji. W tym przypadku nawroty bólu są częste, a sam ból długotrwały, bywa że negatywnie wpływający na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Ta postać, mimo że często poddawana jest leczeniu, jest trudna do pokonania.
Napięciowy ból głowy przy nerwicy
Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze oczywiste. Powodów jego wystąpienia jest wiele, ale bardzo często odnotowuje się napięciowy ból głowy przy nerwicy. Doświadczają go osoby wykazujące skłonność do ulegania nerwom i sytuacjom stresowym, cierpiące z powodu lęku, uskarżające się na problemy ze snem. Ból pochodzenia napięciowego może wynikać ze skłonności dziedzicznych, zbyt dużego napięcia emocjonalnego, przeładowania obowiązkami. Skarżą się z jego powodu osoby narażone na nadmierny i długotrwały stres, cierpiące na zaburzenia lękowe i depresyjne.
Może również wystąpić napięciowy ból głowy przy nerwicy, zlokalizowany z tyłu głowy, pochodzenia mięśniowego, związany z kręgosłupem szyjnym. W przypadku nasilonego problemu psychosomatycznego, warto skorzystać z porady psychologa. Niekiedy w poważnych zaburzeniach mogą być zalecone leki antydepresyjne.
Podobne do napięciowego bólu głowy mogą być objawy przewlekłego pourazowego bólu głowy pojawiające się niekiedy po urazie głowy. Bóle głowy w tym przypadku odczuwane są jako rozlane, również towarzyszy im obniżenie nastroju, zmęczenie. Pojawiają się często – nawet codziennie, mogą towarzyszyć im zawroty głowy oraz uczucie przewlekłego zmęczenia. Przewlekły pourazowy ból głowy zazwyczaj leczy się lekami przeciwdepresyjnymi.
Napięciowy ból głowy – leczenie
Konieczne jest wyeliminowanie czynnika, który powoduje dolegliwości, czyli źródła stresu i napięcia. Warto stosować różne, dopasowane do indywidualnych potrzeb techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, czy joga, ćwiczenia oddechowe oraz masaże relaksujące. Ciepłe, odprężające kąpiele, zapalone świece zapachowe, przygaszone światło również mogą być pomocne w uspokojeniu. Jeśli czasu nie ma wiele w ciągu dnia, zimny kompres na czoło oraz oddychanie przy otwartym oknie – a jeszcze lepiej – spacer, mogą przynieść potrzebną ulgę. Poświęcenie czasu hobby, uwagi pupilowi, również może być pomocne w odwracaniu myśli od nadmiaru emocji i zadziała wyciszająco, kojąco na psychikę. Warto zrezygnować ze zbyt dużej ilości kofeiny oraz alkoholu oraz pić odpowiednią ilosć wody – odwodnienie sprzyja powstawaniu bólu głowy.
Napięciowy ból głowy można próbować łagodzić stosując środki przeciwbólowe. W leczeniu doraźnym najczęściej stosuje się leki z grupy leków niesteroidowych przeciwzapalnych. Natomiast w stanach przewlekłych można zalecić pacjentowi leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, przez okres od 3 do 6 miesięcy. Leczenie farmaceutykami bywa mało skuteczne.
Jeśli objawy bólu głowy nie mijają, wręcz się nasilają, lub dołączają do nich inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
źródło: emg-neurolog.pl ,www.mp.pl