Go to content

Fizyczne oznaki niepokoju. Gdzie boli lęk i stres – emocjonalna mapa ciała

Fot. iStock / fizkes

Niepokój nie mieszka jedynie w naszych głowach – może faktycznie żyć w naszych ciałach . Jeśli doświadczasz lęku, prawdopodobnie dobrze o tym wiesz. Ale dla niektórych może być zaskoczeniem, jak bardzo mocno, fizycznie możemy odczuwać lęk.

Fizyczne oznaki niepokoju

1. Zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęki

Możesz to robić nawet nieświadomie we śnie. Budzisz się wówczas  niewyspany z bolącą szczęką i obolałą głową.

2. Ból w klatce piersiowej

Nasila się, gdy próbujesz głębiej odetchnąć. Wydaje ci się, że masz atak serca, ale to „tylko” nerwy. Czasem pomaga gorąca kąpiel, czasem wystarczy położyć się na 20 minut na brzuchu lub wypić zioła na uspokojenie, na przykład melisę.

3. Problemy z żołądkiem

Na pewno znacie choć jedną osobę, która cierpi z powodu bólu brzucha za każdym razem, gdy przeżywa sytuację stresową. W najgorszym przypadku, występują u niej nawet przewlekłe nudności i wymioty, co jest bardzo wyniszczające dla organizmu. Taki stan koniecznie wymaga konsultacji z lekarzem.

4. Wysypka

Tak zwana „pokrzywka” lub całe czerwone plamy pokrywające skórę na szyi i dekolt pojawiają się wtedy, gdy odczuwasz zdenerwowanie i niepokój? To wysypka „lękowa”, nie ma nic wspólnego z alergenami.

5. Bóle głowy i migreny

Lęk i poczucie paniki mogą być tak silne, że powodują ogromne migreny, takie, które mogą nawet doprowadzić do omdlenia.

6. Bóle pleców

Ból kręgosłupa czy pleców wynika ze stałego napięcia mięśni. Jeśli cierpisz na zaburzenia lękowe lub stale jesteś zestresowany, wystarczy jeden głośniejszy dźwięk i natychmiast się „spinasz”.  Taka „gimnastyka” jest bardzo niezdrowa.

7. Ból związany z drapaniem

Kiedy zaczynasz się niepokoić, nieświadomie drapiesz się tak mocno, że potrafisz rozdrapać skórę do krwi. Rany bolą, a ty rozdrapujesz je na nowo.


Na podstawie: themighty.com