Choroby Zdrowie

Kiedy ból głowy jest zwykłą reakcją na stres, a kiedy powinien naprawdę niepokoić?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
5 marca 2020
Ból głowy - przyczyny, w ciąży, u dzieci
Fot. Maxim Fesesnko/iStock
 

Ból głowy – nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie skarżyła się na niego. Przytrafia się bez względu na wiek i płeć, może wynikać z różnych przyczyn i być odczuwany inaczej przez różne osoby. Zazwyczaj jest na tyle nieprzyjemny lub dokuczliwy, że staramy się go jak najszybciej zwalczyć. Jakie przyczyny może mieć ból głowy klasterowy lub napięciowy, a jakie migrenowy? Co powinno nas szczególnie zaniepokoić?

Ból, nawet ten silny, nie zawsze musi wynikać z poważnych chorób, bardzo często jest efektem zmęczenia,  długotrwałego wpływu stresu na organizm lub wyczerpania psychicznego. Wtedy staje się sygnałem, że czas zwolnić, odpocząć i przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Ale bóle mogą również powodować inne przyczyny, które wymagają interwencji lekarskiej.

Ból głowy – przyczyny 

Ból może być ostry lub tępy, pulsujący, rozsadzający, lekki lub przejmujący. Może trwać kilkanaście minut, lub wiele godzin, a nawet i dni. Te same objawy możemy odczuwać nieco inaczej, co jest sprawą indywidualną. Bóle głowy dzielimy na dwa typy, ze względu na przyczynę ich wystąpienia.

Ból głowy - przyczyny, w ciąży, u dzieci

Fot. Nicky Lloyd/iStock

Ból samoistny (pierwotny)

W tym bólu nie ma zmian strukturalnych w obrębie mózgu. Zaliczamy do niego:

 • migrenę –  objawia się silnym, napadowym, najczęściej jednostronnym bólem głowy. Ból odczuwalny jest w okolicy skroniowej a czasem i w połowie twarzy – często towarzyszą mu nudności, nadwrażliwość na światło, zaburzenia widzenia, skrajna wrażliwość na dźwięki, zmniejszenie łaknienia. Atak migreny trwa od 4 do 72 godzin. Przerwy między atakami zazwyczaj trwają kilka miesięcy i migrena powraca. Jej napad wpływa negatywnie na zwykłe funkcjonowanie, często je uniemożliwiając na kilka godzin. Przyczyny migreny nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują je czynniki zewnętrzne, takie jak zapachy, smaki lub stres;
 • napięciowy ból głowy – ten rodzaj bólu pojawia się najczęściej i traktowany jest jak coś zwykłego.  Najczęściej jego przyczyną stres, napięcie, i odczuwanie niepokoju. Napięciowy ból głowy nie wpływa negatywnie na codzienne aktywności;
 • klasterowy ból głowy – to  silny, jednostronny ból głowy, któremu towarzyszą objawy zlokalizowane po tej samej stronie, co ból: zaczerwienienie i łzawienie oka, zaczerwienienie i potliwość twarzy, uczucie zatkania i wyciek wodnistej wydzieliny z otworu nosowego. Nie wiadomo, co powoduje klasterowy ból głowy.

Ból głowy wtórny

Ten rodzaj bólu wywołany jest różnymi chorobami. Najczęściej wynika z przemieszczania się, uciskiem dużych naczyń żylnych, tętnic, opon mózgowych. Ból głowy wtórny może mieć różne przyczyny:

 • choroby naczyniowe mózgu – takie jak krwotok podpajęczynówkowy, krwotoczny udar mózgu, niekiedy udar niedokrwienny;
 • guzy wewnątrzczaszkowe;
 • choroby kości czaszki – np. choroba Pageta;
 • choroby oczu – np. jaskra;
 • zmiany zapalne w układzie nerwowym – np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu;
 • choroba nadciśnieniowa;
 • choroby laryngologiczne – ostre zapalenie ucha środkowego, ostre zapalenie zatok przynosowych,;
 • uraz głowy,
 • u osób nadużywających leków przeciwbólowych – tzw. ból głowy z odbicia.
Ból głowy - przyczyny, w ciąży, u dzieci

Fot. pickbizz/iStock

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży może mieć różne przyczyny, ale zazwyczaj nie stanowi zagrożenia, i przytrafia się dość często przyszłym mamom. W pierwszych trzech miesiącach ciąży może on wynikać ze zmian hormonalnych w organizmie. Poza tym najczęściej spowodowany jest zmęczeniem, stresem, niedosypianiem, brakiem aktywności na świeżym powietrzu. U kobiet ciężarnych także nieodpowiednia dieta oraz zbyt mała ilość płynów w ciągu doby może powodować przykre dolegliwości. Ponieważ ciężarne nie mogą wziąć dowolnego leku przeciwbólowego (dopuszczalne są leki na bazie paracetamolu), by dolegliwości minęły, powinny zastosować inne sposoby łagodzenia bólu. Na ból głowy w ciąży pomoże odpoczynek  w wywietrzonym pokoju, krótka, ciepła i relaksująca kąpiel (jeśli nie przeciwwskazań takich jak infekcje intymne), chłodny okład, delikatny masaż głowy, twarzy, szyi i karku. Jeśli pojawia się inne, niepokojące objawy, a ból przybiera na sile, ciężarna powinna zgłosić się do lekarza.

Ból głowy u dzieci

Może być efektem zwykłego zmęczenia, jak i poważniejszych chorób, dlatego nie należy go ignorować. Ból głowy u dzieci może mieć różne przyczyny, niektóre prozaiczne – głód, zbyt mało wody w ciągu dnia, wielogodzinne korzystanie z telewizora, czy komputera, duży hałas i nadmiar bodźców, niewyspanie, brak aktywności fizycznej i niedotlenienie organizmu. Konsultacji lekarskiej będzie wymagać ból, który wynika z problemów emocjonalnych, z alergii, anemii czy istnienia wad wzroku lub po urazie. Długo utrzymujący się ból głowy u dzieci należy skonsultować z lekarzem, podobnie w przypadku, gdy dojdą do niego objawy, takie jak np.: wymioty, utrata przytomności, nierówne źrenice, pojawiające się niedowłady kończyn, zaburzenia mowy, napad padaczkowy.

Ból głowy - przyczyny, w ciąży, u dzieci

Fot. Polyanna ventura/iStock

Ból głowy – kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból w wielu przypadkach bywa sygnałem ostrzegawczym, dlatego nie wolno bagatelizować bólu nietypowego, bardzo silnego, szczególnie gdy towarzyszą mu inne, niepokojące objawy. Nie powinien nas martwić ból, który towarzyszy złemu samopoczuciu, obniżonemu nastrojowi, zwykłemu przeziębieniu, czy zatruciu pokarmowemu. Jednak gdy się nasila, może zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem, i w wielu przypadkach szybka interwencja lekarska może być konieczna.  Pilnej konsultacji lekarskiej potrzebuje osoba, u której ból głowy następuje nagle i jest bardzo ostry, narastający. Podobnie powinien zaniepokoić ból po wysiłku fizycznym lub aktywności seksualnej, przy kaszlu, przy bólach mięśni i stawów, przy towarzyszących mu zaburzeniach świadomości lub pamięci, czucia, zauważalnej asymetrii ciała oraz narastających w ciągu dni porannych nudności i wymiotów.  Lekarz zbierze dokładny wywiad oraz zleci badania laboratoryjne krwi (np. morfologia, OB, inne badania biochemiczne), a także badania obrazowe (RTG czaszki i kręgosłupa szyjnego). Jeśli zaistnieje wskazanie do tego, pacjent zostanie skierowany do innego specjalisty, np. neurologa, laryngologa.

Ból głowy – jak go zwalczyć? 

W przypadku zwykłego bólu głowy spowodowanego gorszym samopoczuciem, czy sytuacji stresowej, zazwyczaj odpoczynek, spacer na świeżym powietrzu, drzemka pozwalają zażegnać problem. Często błahym powodem bólu głowy jest odwodnienie organizmu – czasem wystarczy wpić dodatkową szklankę wody, by szybko poczuć się lepiej. Przy nieco bardziej dokuczliwym bólu pomocne będą chłodne okłady na czoło oraz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W przypadku migreny zaciemnienie i wyciszenie pokoju oraz sen pozwalają przetrwać najtrudniejsze. Inne, bardziej poważne przyczyny bólu głowy mogą wymagać indywidualnego podejścia do pacjenta i zastosowania się do konkretnych zaleceń specjalisty.


źródło:  www.mp.pl, zdrowie.wprost.pl 

Choroby Zdrowie

Pako Lorente zabiera w podróż współczesnego mężczyznę

Redakcja
Redakcja
5 marca 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Marka Pako Lorente, będąca nowoczesną interpretacją klasycznego męskiego stylu połączonego ze współczesnym spojrzeniem na modę, zaprezentowała kolekcję Crossroads na sezon wiosna 2020.

#kolekcja

Pako Lorente od wielu lat z sukcesem pomaga zbudować mężczyznom ich niepowtarzalny styl, towarzysząc im zarówno w życiu codziennym, jak również podczas tych najważniejszych wydarzeń. Projektanci pozostają wierni filozofii marki, łącząc tradycyjne krawiectwo z odzieżą codzienną, a jednocześnie prezentując nowe spojrzenie na męską modę. Kolekcję Crossroads charakteryzują wszechstronność oraz ponadczasowość, które pozwalają w swobodny sposób budować styl współczesnych mężczyzn.

W najnowszej, zaprezentowanej dziś kolekcji dominują najmodniejsze w tym sezonie kolory – burgundzka czerwień, szlachetna purpura, klasyczne granaty oraz błękit wykorzystany w akcentach. Prezentowane garnitury i marynarki, poprzez wypracowane konstrukcje, podkreślają atuty męskiej sylwetki i zapewniają komfort użytkowania. W sezonie wiosennym wprowadzono nowe, lekkie konstrukcje, które wpływają na dopasowanie odzieży. W kolekcji znajdziemy zarówno garnitury i marynarki w kratę oraz mikrowzory, jak również gładkie modele wykonane z wełny o strukturalnym wykończeniu.

Ważne miejsce zajmują również koszule. Obok klasycznych modeli w jednolitych kolorach przeznaczonych do formalnego lub wizytowego ubioru, w nowym sezonie Pako Lorente oferuje również te o bardziej casualowym charakterze, we wzory. Motyw kwiatowy to niezaprzeczalny must have wiosny. Wzorzyste koszule, a także modele w paski i kratę tworzą doskonałą podstawę wiosennej garderoby.

Fot. Materiały prasowe

Marka obserwując preferencje swoich klientów, zdecydowała się na poszerzenie oferty casulowej, prezentując nowe modele spodni, koszulki polo oraz rozszerzając kolekcję marynarek. Wprowadzono również sportowe obuwie, które idealnie współgra z miejskimi, eleganckimi stylizacjami, przełamując ich oficjalny charakter.

Pako Lorente pozostaje wierne tradycyjnemu krawiectwu, nadając mu nowoczesnego charakteru i współczesnego podejścia. Niezmienne przykłada także najwyższą wagę do jakości tkanin. I tym razem sięgnięto po rozwiązania od renomowanych, włoskich dostawców. Część kolekcji stanowi linia Premium Selection, która została stworzona dla mężczyzn chcących cieszyć się wyjątkowym stylem – tych najbardziej wymagających, którzy oczekują wysokiej jakości ubrań oraz limitowanych serii produktów zapewniających niepowtarzalność.

Ubrania oznaczone bordową wszywką wyróżnia dobór tkanin od renomowanych producentów takich jak Marlane czy Tessitura Monti. Cechuje je najwyższa jakość wykonania oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Ubrania z linii Premium Selection szyte są w Polsce z wykorzystaniem najwyżej jakości komponentów.

#nowa odsłona

Od dziś klienci mają okazję nie tylko zakupić propozycje ubrań i dodatków, ale także zobaczyć wiosenną odsłonę sklepu internetowego.  Marka zadbała o każdy szczegół, a w wizerunkowej kampanii prezentującej wiosenną kolekcję wystąpił światowej sławy polski model Adrian Włodarski. Podobnie jak bohater poprzedniej kampanii, zdradza rąbka tajemnicy, zapraszając widza w podróż do męskiego świata pełnego pasji do mody i motoryzacji.

Marka Pako Lorente stale obserwuje preferencje i oczekiwania współczesnych mężczyzn, by jak najlepiej dopasować je do potrzeb swojego klienta.  Garnitur Pako Lorente to garnitur, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele i być bohaterem Twojej własnej historii. Your style. Your Way – www.pakolorente.com – od 21 lutego w nowej odsłonie.


Artykuł powstał we współpracy z Pako Lorente


Choroby Zdrowie

Trzy tysiące lat historii smoczka, czyli od ceramiki do kauczuku

Redakcja
Redakcja
5 marca 2020
Smoczek HEVEA odlany jest w całości z jednego kawałka kauczuku
Fot. Materiały prasowe / Smoczek HEVEA odlany jest w całości z jednego kawałka kauczuku

Stosowany w domach na całym świecie smoczek to nieodłączny towarzysz pierwszych miesięcy życia dzieci już od 3000 lat! Zanim przybrał współcześnie dobrze nam znaną formę, potrafił wyglądać naprawdę zaskakująco. Był na tyle powszechnie stosowany, że uwieczniali go na obrazach klasycy malarstwa. Co obecnie jest nie do pomyślenia, dla zwiększenia jego skuteczności maczano go w… alkoholu. Przyjrzyjmy się, jak przebiegała ewolucja małego uspokajacza.

Zanim w wychowywaniu małych dzieci pojawił się smoczek, stosowano różne rozwiązania zaspokajające naturalną potrzebę ssania. Już starożytni Rzymianie, ponad 3000 lat temu, używali do tego glinianych przedmiotów w kształcie zwierząt – świń, krów czy żab. Archeologowie znaleźli wiele takich egzemplarzy w dziecięcych mogiłach na terenie dzisiejszych Włoch. W takich przedmiotach wydrążano po obu stronach dziurki, aby wlać do środka miód lub wsypać cukier. Przez otwór z drugiej strony maluch wysysał jego zawartość. Powszechnie także używano np. kolb kukurydzy, które dzieci mogły ssać.

Walka z demonami i usypiająca moc brandy

Coś już znacznie bardziej przypominającego dzisiejszy smoczek funkcjonowało w postaci drewnianych grzechotek. W antycznym Rzymie rodzice używali ich, by dostarczać dzieciom rozrywki i… odpędzać złe duchy. Do końca takiej grzechotki przymocowany był kawałek koralowca, który dziecko mogło ssać. Koralowce zresztą od prehistorii przyciągały uwagę ludzi, którzy widzieli w nich cechy zarówno minerałów, jak i roślin czy zwierząt. Dlatego były tak powszechnie stosowane w kulturze śródziemnomorskiej. Czasami do grzechotki dodawano drewnianą lub kamienną kulkę, przewiązywano szmatkę albo nawet… zwierzęcą kość.

W późniejszym czasie zmieniał się jedynie materiał – smoczki tworzono ze złota, srebra czy nawet pereł. Co brzmi dziś szokująco, w średniowieczu – żeby przyspieszyć efekt uspokojenia dziecka – maczano je w… brandy.

W historii smoczka nie brak wątków polskich. „W okresie średniowiecza do uspokojenia dziecka wykorzystywano nie tylko bujanie w kołysce. Alternatywą była sysułka czyli kawałek materiału, najczęściej płótna, zwinięty w kulkę z wypustką do trzymania. Środek wypełniano makiem albo miodem. Prawdopodobnie właściwości maku, a raczej opium, które jest z niego otrzymywane, znane były już za czasów Homera. (…) Papaver somniferum, czyli mak lekarski zawiera alkaloidy działające uspokajająco i przeciwbólowo, stąd ssanie sysułki dawało pożądane efekty i uspokajało dziecko.” – czytamy w artykule naukowym Marty Gudowskiej pt. „Codzienność najmłodszych dzieci w polskim malarstwie religijnym 1400-1550” z archiwum Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do rodzimych przykładów można zaliczyć malowidło nieznanego artysty pt. „Św. Anna Samotrzecia” ze Strzegomia (ok. 1400 r.), które można oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Przypuszcza się, że zobrazowana sysułka wypełniona była makiem i nasączona mlekiem. Podobnym polskim dziełem  jest „Madonna ze szczygłem” z Dębna koło Kalisza (ok. 1450 r.).

Nieznany malarz z artystycznego środowiska Pragi, „Święta Anna Samotrzeć”, koniec XIV w., źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot. Wojciech Rogowicz

Uwiecznioną na obrazach sysułkę nazywano także  „susułka”, „sosułka”, a po śląsku „waczek”. Motyw smoczka w malarstwie był bardziej typowy dla sztuki europejskiej niż polskiej. Znalazła się on nawet na obrazie „Madonna i Dzieciątko z czyżykiem” z 1506 r. autorstwa niemieckiego renesansowego malarza i rysownika Albrechta Dürera. Ten jeden z najwybitniejszych przedstawicieli swojej epoki zobrazował w ręce Dzieciątka Jezus kawałek związanej tkaniny, wypełnionej ziarnkami maku.

Wynalazcy i krytyka

W XIX wieku wielu rodziców dawało dzieciom smoczki i akcesoria do zabawy, wykonane z korka, kości słoniowej, srebra, złota, miedzi, cyny, szkła lub drewna. Zdjęcia brytyjskich złotych i srebrnych grzechotek ze smoczkiem z koralowca z tych czasów można zobaczyć choćby w internetowych archiwach Victoria and Albert Museum.

W tamtych też czasach Amerykanin Elijah Pratt opatentował w 1845 r. pierwszy smoczek do butelek, który wykonał z indyjskiej gumy pochodzenia roślinnego.

W 1901 r. amerykański aptekarz Christian W. Meinecke opracował pierwszy „uspokajacz” (ang. – pacifier). Jego opatentowany wynalazek składał się z przeznaczonej do ssania końcówki z indyjskiej gumy, połączonej z tarczą z kości słoniowej lub aluminium. Taka konstrukcja zapobiegała ryzyku połknięcia małego smoczka przez dziecko. W kolejnych latach pojawiło się wiele innych podobnych rozwiązań. Niektóre z nowszych projektów i patentów zawierały pierścienie, które umożliwiały rodzicom większą kontrolę nad smoczkiem, gdy trzeba było go szybko wyjąć. Wiele z nich jednak zawierało w sobie siarkę, co powodowało, że nieprzyjemnie pachniały i miały zły posmak.

Na początku XX wieku pojawiły się pierwsze głosy krytykujące smoczki – absurdalne i z reguły bazujące na niewiedzy. Dla przykładu w 1909 r. na łamach prestiżowego dziennika „The New York Times” ukazał się list zbulwersowanego czytelnika, który nazwał smoczki „paskudnym wynalazkiem”, odpowiadającym za pogrubianie języka i deformowanie ust. W tamtych czasach, na liście oskarżeń, pojawiło się powodowanie skoliozy, problemów psychologicznych i rozprzestrzeniania różnych chorób. „Pediatrzy i zwolennicy karmienia piersią ostrzegali, że smoczki powodują niechęć do ssania sutka i uniemożliwiają karmienie dzieci. Najnowsze badania obaliły te zarzuty, pokazując, że smoczki mogą faktycznie pomóc w karmieniu piersią” – napisano w artykule pt. „Kto wymyślił smoczek?” na portalu „The New York Times”.

Czerpać z dobrodziejstw natury

W ostatnich latach na rynku dostępne są syntetyczne smoczki z silikonu i plastiku, ale także naturalnego pochodzenia – kauczukowe. Jednak te pierwsze zawierają szkodliwe dla organizmu substancje chemiczne, jak polichlorek winylu, bisfenol A i ftalany. Zdecydowanie lepszym wyborem są smoczki z kauczuku naturalnego pobieranego z wiecznie zielonego drzewa kauczukowca brazylijskiego (Hevea brasiliensis). Taki pochodzenia roślinnego popularny smoczek duńskiej marki HEVEA odlany jest w całości z jednego kawałka kauczuku. Nie rozpadnie się na części i nie stworzy zagrożenia zadławienia się. Nie ma w nim szczelin, w których odkładać mógłby się brud, prowadząc do rozwoju pleśni i bakterii. Jest ekologiczny i w pełni biodegradowalny, bo po wyrzuceniu po 10-15 latach zostanie rozłożony przez mikroorganizmy. W ofercie marki HEVEA mamy smoczki anatomiczne (łagodne dla zębów i dziąseł), symetryczne (przeznaczone dla niemowląt karmionych piersią) i okrągłe (dla dzieci karmionych butelką).

Smoczek HEVEA odlany jest w całości z jednego kawałka kauczuku

Fot. Materiały prasowe / Smoczki HEVEA są w pełni pochodzenia roślinnego

Jak informuje serwis Encyclopedia of Children’s Health, obecnie ponad 75 proc. dzieci w zachodnich krajach korzysta ze smoczka. Żłobki szpitalne często dają je noworodkom, zaś wcześniaki wydają się lepiej dzięki nim rozwijać. Dziś specjaliści polecają smoczki dzieciom do 3 roku życia i potwierdzają, że pomagają im one przejść okres ząbkowania. Zgodnie podkreślają kojące walory smoczków, które ułatwiają maluchom dostosowanie się do nowych sytuacji i łagodzą nerwy.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Woda z kranu kontra butelki – ostateczne starcie. Czyli, to warto wiedzieć

5 grzechów przeciw zdrowiu, które popełniasz nieświadomie

6 błędów higienicznych, które mogą przytrafić się każdemu