Choroby Zdrowie

Zagłębienia w płytce, jej pogrubienie czy plamki mogą świadczyć o łuszczycy paznokci. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 października 2021
łuszczyca paznokci
Fot. iStock
 

Łuszczyca paznokci jest trudnym w leczeniu schorzeniem dermatologicznym. Często towarzyszy osobom cierpiącym na łuszczycę zwykłą oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Warto wiedzieć, jakie objawy powoduje łuszczyca paznokci, skąd się bierze ta choroba, oraz w jaki sposób można z nią walczyć?

Łuszczyca paznokci — przyczyny problemu 

Łuszczyca paznokci jest chorobą autoimmunologiczną, w wyniku której układ odpornościowy atakuje swoje komórki. W tym przypadku choroba powoduje pojawienie się niepokojących zmian na płytce paznokci. Nie jest to schorzenie rzadkie — szacuje się, że w Polsce może na nią cierpieć nawet milion osób.

Nie do końca wiadomo, co jest podłożem choroby, ale można zauważyć ogromną rolę genetyki w dziedziczeniu choroby. Wiadomo, że dzieci, których rodzice cierpią na łuszczycę w różnej postaci, są obarczone wyższym ryzykiem rozwoju tego schorzenia u siebie. Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zakaźną, ale wiadomo, że pewne czynniki mogą spowodować jej remisję.

łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Co może wywołać pojawienie się lub nawrót łuszczycy paznokci?

 • Choroby zakaźne takie jak: ospa, odra, różyczka, półpasiec;
 • istnienie łuszczycy stawowej (nawet u ponad 80% pacjentów), oraz łuszczycy zwyczajnej (u ok. 50 %);
 • choroby przewlekłe — np. cukrzyca;
 • infekcje bakteryjne, np. angina paciorkowcowa, przewlekłe zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza;
 • przyjmowanie niektórych antybiotyków, sterydów, betablokerów i leków hormonalnych;
 • narażenie na długotrwały i silny stres;
 • nadużywanie alkoholu;
 • palenie papierosów.

Objawy łuszczycy paznokci

Objawy, które powoduje łuszczyca paznokci mogą być różne i dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Ich rodzaj zależy od miejsca, które zostanie zaatakowane przez chorobę. Łuszczyca paznokci i jej objawy mogą być mylone z innymi chorobami dermatologicznymi np. z grzybicą. Co może wskazywać na problem z łuszczycą paznokci?

Jeśli łuszczyca dotknie macierz paznokcia, można zauważyć na płytce:

 • naparstkowanie — powstanie pojedynczych, dość dużych wgłębień o nieregularnym kształcie na płytce paznokciowej. Najczęściej ten objaw występuje u około 70% pacjentów z łuszczycą i pojawia się w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie;
 • linie Beau — są poprzeczne proste wgłębienia w płytce paznokcia;
 • podłużne bruzdowanie;
 • nierówną powierzchnię całej płytki paznokciowej (trachyonychia);
 • często dochodzi do kruszenia się płytki paznokciowej;
 • dochodzi do odbarwień w obrębie płytki paznokciowej (leukonychia).
łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Gdy dojdzie do zajęcia przez chorobę łożyska paznokci, mogą się pojawić:

 • plamy olejowe (łososiowe) — czyli okrągłe, najczęściej pojedyncze ogniska barwy żółtawej. Na początku rozwoju plamy olejowe przybierają zintensyfikowany koloryt płytki (bardziej różowy lub czerwony), a miejsce to staje się tkliwe i pojawia się bolesność;
 • onycholiza — oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. W efekcie pod płytką tworzy się przestrzeń, w której mogą namnażać się szkodliwe drobnoustroje wywołujące infekcje bakteryjne;
 • linijne wylewy krwawe w obrębie płytki paznokciowej, wyglądające jak podłużne, kilkumilimetrowe, ciemnoczerwone pasemka w obrębie płytki;
 • rogowacenie podpaznokciowe.
łuszczyca paznokci

Fot. iStock

Łuszczyca paznokci — leczenie choroby

Trudno na pierwszy rzut oka postawić prawidłową diagnozę, ponieważ łuszczyca paznokci może mieć objawy podobne do objawów łuszczycy krostkowej, wyprysku rąk, czy grzybicy. Należy odwiedzić lekarza dermatologa, który przedstawi ocenę kliniczną, zleci badania mykologiczne, histopatologiczne czy kapilaroskopowe. Leczenie, jakiego wymaga łuszczyca paznokci, zależy od stanu zdrowia pacjenta, stopnia rozwoju choroby oraz ciężkości i rozległości istniejących zmian.

Przede wszystkim w leczeniu łuszczycy paznokci stosuje się odpowiednie preparaty (np. glikokortykosteroidy, preparaty keratolityczne)  bezpośrednio na płytkę paznokciową oraz na wały okołopaznokciowe. W przypadku, gdy to leczenie nie zda egzaminu, lekarze włączają  leczenia ogólne przy pomocy preparatów łuszczycowych typu metotreksat czy cyklosporyna.

Coraz większą popularność zdobywają zabiegi fototerapii i fotochemioterapii (tzw. PUVA). Opierają się one na ekspozycji paznokcia na światło ultrafioletowe w połączeniu z lekiem światłouwrażliwiającym.

Leczenie łuszczycy paznokci bywa skomplikowane i długotrwałe, nie zawsze przynosi pożądane efekty ze względu na to, że leki stosowane od zewnątrz słabo wnikają w macierz i łożysko paznokcia.

łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Dieta a łuszczyca paznokci 

Ważnym elementem wsparcia leczenia łuszczycy jest dobrze zbilansowana dieta, która może wpływać na złagodzenie nasilenia objawów oraz utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, co jest ważne także w innych typach łuszczycy. Należy pamiętać o tym, by:

 • w diecie nie zabrakło produktów bogatych w kwasy omega-6 i omega-3. Należą do nich m.in.: ryby, orzechy, migdały, olej lniany i rzepakowy;
 • unikać alkoholu;
 • ograniczyć czerwone mięso w diecie oraz unikać dużych ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów wysoko przetworzonych.

 


źródło: www.centrumluszczycy.pl , www.poradnikzdrowie.pl 

Choroby Zdrowie

Cisi zabójcy nawet najlepszych związków. Pamiętaj, tu nie chodzi o „On kontra Ona”, ale o „My kontra Ja”

Redakcja
Redakcja
4 października 2021
Photo by Andrik Langfield on Unsplash
 

„W zdrowiu i chorobie”, „Dopóki śmierć nas nie rozłączy”, „Miłość, wierność i uczciwość małżeńską”… Przysięgamy, obiecujemy, ba! wierzymy głęboko, że to wszystko się spełni, że tak właśnie będzie. Że nic nas nie poróżni, nie rozdzieli. Że jesteśmy jak skała. Dobrze. Ta wiara, a nawet naiwne przekonanie, są ważne – od czegoś przecież trzeba zacząć, na czymś budować. Chęci obu stron są niezwykle ważne. Ale nie zawsze się udaje. Rozstajemy się z powodu „różnic charakterów”, jakbyśmy wcześniej nie zdawali sobie sprawy z tego, że jesteśmy różnymi ludźmi. Że różnimy się naprawdę na wiele sposobów. Czy to może być (jedyny) powód rozstania? 

Jest tak wiele czynników, które mogą stawać na drodze do szczęśliwego małżeństwa… Często są to małe, niezauważone rzeczy, które jakby toczą nas od środka.  Nadszedł czas, aby zastanowić się, czy nie tracimy czujności, czy przypadkiem już nie wpuściliśmy tych podstępnych intruzów do naszego życia. Bądźmy mądrzy, rozpoznawajmy zagrożenia, zwracajmy uwagę na „drobne rzeczy”. Chrońmy nasze małżeństwa. Aby upewnić się, że dobrze prosperują, poznajmy kilku ich cichych zabójców.

1. Rodzina

Największy stres związany z relacjami dla większości par ma niewiele wspólnego z ich związkiem, a wiele z relacjami, którymi są otoczone. Rola twoich rodziców, teściów, rodzeństwa i przyjaciół zmienia się w momencie, gdy mówisz „tak”, ponieważ kiedy łączycie się w jedno, decydujecie się postawić współmałżonka ponad wszystkich innych.

Zbyt wiele małżeństw nie dogaduje się po prostu z powodu braku priorytetów Zdrowe małżeństwa uczą się wybierać siebie nawzajem ponad wszystkie inne.

2. Brak komunikacji

Wiecie, że ​​przeciętna para inwestuje w jakościową rozmowę tylko kilka minut dziennie? Łatwo jest dopuścić do tego, by wieczne zabieganie oddaliło nas od siebie. Ale nie ma czegoś takiego jak życie w neutralności, ponieważ dryfowanie ma miejsce w momencie, gdy przestajemy iść do przodu. Poświęć trochę czasu na częste kontakty i komunikację ze współmałżonkiem.

3. Stres

Tak łatwo jest wyładować stres na współmałżonku. Możemy wyrobić w sobie nawyk duszenia w sobie problemów, dopóki nie poczujemy się bezpiecznie w małżeństwie i wtedy dopiero wybuchać. Od problemów finansowych, po choroby, utratę pracy i żałobę – zdrowe pary pozwalają, by stres je łączył, polegając na sobie nawzajem, dzieląc się tym i dźwigając razem ten ciężar.

4. Technologia

Wielu z nas nosi tego niebezpiecznego zabójcę związków w kieszeni. W świecie szaleństwa technologicznego to nie żart, że nasz czas ucieka w wirtual, zamiast inwestować go w intymność. Odłącz się, odłącz, zamknij i zainwestuj w swojego współmałżonka.

5. Egoizm

Małżeństwo to jedna wielka, ciągła, życiowa lekcja „bezinteresowności”. I albo pozwolimy, żeby to doświadczenie uczyniło nas lepszymi, albo staniemy się zgorzkniali. Postawienie kogoś na pierwszym miejscu jest niezwykle trudnym zadaniem, ponieważ nasze ciało jest przystosowane do wybierania siebie.

Za każdym razem, gdy mówimy sobie „tak”, mówimy „nie” naszemu małżeństwu, ponieważ w małżeństwie nie chodzi o On kontra Ona, ale o My kontra Ja.

6. Brak wybaczenia

Wybaczanie i zapominanie to nie to samo. Jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, przez bardzo długi czas będziemy trzymać się naszych zranień. I w końcu te zranienia zaczną siać spustoszenie w naszym życiu od środka. Ale przebaczenie nie polega na usprawiedliwianiu drugiej osoby, ale na uwolnieniu się od przeszłości.

7. Luźne granice

Zwykle myślimy o ofensywnej grze w małżeństwie, zapominając, że strategia defensywna jest równie ważna. Możemy robić wszystko, co właściwe, a jednocześnie nie powstrzymywać się od rzeczy, które są szkodliwe. Narysuj krąg wokół swojego małżeństwa i chroń je, strzegąc swoich emocji, interakcji i sposobu spędzania czasu.

8. Przeszłość

Najbardziej paraliżującą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego związku, jest zdefiniowanie naszego współmałżonka na podstawie jego przeszłości, a nie tego, kim jest teraz. Przeszłość może mieć wpływ na nasze życie, ale będzie kontrolować naszą teraźniejszość tylko wtedy, gdy na to pozwolimy. Ważne jest, aby szczerze opowiadać o naszej przeszłości, ale co ważniejsze, szanować ją. Zajmijcie się tym, co jest za wami… abyście mogli spokojnie iść w kierunku tego, co jest przed wami.

9. Nieuczciwość

Dlaczego małe kłamstwo jest równie niebezpieczne jak duże? Ponieważ oba mają taki sam wpływ na intymność. Uczciwość w małżeństwie jest jak łańcuch. Usunięcie jednego lub dziesięciu ogniw robi to samo – powoduje separację. Jeśli popełniłaś błędy w swoim związku lub ukrywałaś coś przed współmałżonkiem, teraz jest czas, aby szukać prawdy. Związek pełen nieuczciwości wcale nie jest związkiem.

10. Duma

Ważne by być wystarczająco świadomym, aby rozpoznać i naprawiać swoje wady i niedociągnięcia, zanim zaczniesz fiksować na tych współmałżonka. Ale ukłucie dumy może to naprawdę utrudnić. O wiele łatwiej jest wskazać palcem i zrzucić winę. Ale w momencie, w którym puszczasz swoją odpowiedzialność, puszczasz swój związek – ponieważ bez względu na to, jaki problem jest akurat na tapecie: zawsze potrzeba dwojga.

 


Choroby Zdrowie

Krwotoki z nosa, obfite miesiączki i tendencje do siniaków? Jednym z powodów może być niedobór tej witaminy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 października 2021
witamina K
Fot. iStock

Witamina K  jest konieczna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór nie zdarza się zbyt często, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto wiedzieć, jaką rolę pełni witamina K, kto narażony jest na jej niedobór i gdzie szukać jej źródeł?

Czym jest witamina K?

W warunkach naturalnych witamina K występuje w dwóch postaciach wykazujących aktywność biologiczną (witamina K1 i K2). Trzecia otrzymywana jest syntetycznie (witamina K3):

 • witamina K1 – (filochinon, fitomenadion lub fitonation). Można ją dostarczyć do organizmu wraz z produktami pochodzenia roślinnego. Występuje pod postacią żółtej cieczy rozpuszczalnej w tłuszczach i odpornej na działanie temperatury. Ilość witaminy K1 w liściach roślin jest proporcjonalna do zawartości chlorofilu — im więcej chlorofilu, tym lepsze źródło witaminy K1. Część warzyw nieposiadających chlorofilu nie zawiera tej witaminy;
 • witamina K2 – (menachinon). Tę postać witaminy K wytwarzają bakterie Enterobacteriaceae zasiedlające jelito czcze i kręte. Synteza witaminy K2 przez drobnoustroje pokrywa znaczną część dobowego zapotrzebowania człowieka na nią;
 • witamina K3 – (menadion) jest otrzymywaną syntetycznie pochodną witaminy K. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie i charakteryzuje się lepszą przyswajalnością niż naturalna witamina K1.
witamina K

Fot. iStock

Rola witaminy K dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest bardzo istotna. Polega ona na:

 • zapobieganiu zaburzeń krzepnięcia krwi — witamina K bierze udział w procesie syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi oraz białka protrombiny, niezbędnych dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi;
 • wspieraniu układu sercowo-naczyniowego, ze względu na działanie przeciwkrwotocznie i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych;
 • formowaniu i ochronie tkanki kostnej, dzięki wspieraniu wychwytywaniu wapnia przez układ szkieletowy;
 • działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Witamina K — gdzie ją znajdziemy?

Źródłem witaminy K są przede wszystkim zielone warzywa liściaste. Do najlepszych źródeł zaliczamy przede wszystkim: brokuły, jarmuż, szpinak, brukselkę, sałaty, roszponkę, kapustę włoską, szparagi, natkę pietruszki. Witamina K jest obecna również w selerze naciowym, botwinie, awokado, ogórkach, cukinii, karczochu, bobie, groszku, kalafiorze, rzepie, ziemniakach, marchwi, topinamburze, w produktach zbożowych, kaszy bulgur, oleju sojowym.

Witamina K znajduje się także w owocach takich jak: truskawki, brzoskwinie, oraz orzechach i daktylach. Innym, choć mniej istotnym źródłem witaminy K są również niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takich jak: wątroba wołowa, jajka oraz mleko i jego przetwory.

witamina K

Fot. iStock/witamina K

Witamina K — niedobór w organizmie

Do niedoboru witaminy K dochodzi rzadko, ale gdy już ma miejsce, objawy są charakterystyczne.

Niedobór wpływa na wydłużenie czasu krzepnięcia krwi, co bywa przyczyną:

 • krwotoków z nosa i z układu pokarmowego;
 • krwiomocz;
 • obfite miesiączki,
 • skłonność do powstawania siniaków,
 • częste biegunki,
 • częstsze zapadanie na infekcje bakteryjne.

Do osób najbardziej zagrożonych niedoborem zaliczamy noworodki i niemowlęta karmione piersią, osoby cierpiące na choroby wątroby i przewlekłe zapalenie trzustki, zespół złego wchłaniania, mukowiscydozę. Narażeni na niedobór są również pacjenci po poważnych zabiegach operacyjnych, a także przyjmujące leki antykoagulujące lub antybiotyki. Niski poziom tej witaminy częściej występuje u osób niedożywionych lub stosujących dietę ubogą w zielone warzywa.

witamina K

Fot. iStock

Witamina K dla noworodka

Niskie stężenie witaminy K we krwi noworodka w pierwszych dniach życia powoduje skazę krwotoczną. Aby zapobiec tej niebezpiecznej sytuacji, wszystkim noworodkom po urodzeniu podaje się dawkę witaminy K zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Ponieważ u dzieci karmionych piersią ilość witaminy K mleku matki może być niewystarczająca, zaleca się codzienne doustne podawanie witaminy K począwszy od 8 doby życia do ukończenia 3. miesiąca życia. Producent witaminy wyszczególnia na opakowaniu lub w ulotce ilość kropli, jaką należy podawać niemowlętom. Niemowlęta karmione modyfikowanymi mieszankami mlecznymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K w szpitalu nie wymagają dalszej podaży kropli, ponieważ dostarcza ją podawane mleko.

Nadmiar witaminy K w organizmie

W przypadku naturalnej witaminy K  nie stwierdzono szkodliwego jej działania na organizm. Natomiast należy być ostrożnym przy przyjmowaniu syntetycznych preparatów tej witaminy, ponieważ syntetyczna witamina K w nadmiarze negatywnie wpływa na:

 • funkcjonowanie wątroby;
 • powoduje nadmierną potliwość, uczucie gorąca, bóle serca.

źródło:  www.mp.pl, www.medonet.pl 

 


Zobacz także

Paulina Hebel: I tego mi brakuje, tego mojego pędu. Tej świadomości, że wiem, co robię, że decyduję o swoim życiu

Co zrobić, kiedy dziecko się zakrztusi? Od twojej reakcji zależy jego życie i zdrowie

7 problemów, które znają i zrozumieją tylko okularnicy