Go to content

Zagłębienia w płytce, jej pogrubienie czy plamki mogą świadczyć o łuszczycy paznokci. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

łuszczyca paznokci
Fot. iStock

Łuszczyca paznokci jest trudnym w leczeniu schorzeniem dermatologicznym. Często towarzyszy osobom cierpiącym na łuszczycę zwykłą oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Warto wiedzieć, jakie objawy powoduje łuszczyca paznokci, skąd się bierze ta choroba, oraz w jaki sposób można z nią walczyć?

Łuszczyca paznokci — przyczyny problemu 

Łuszczyca paznokci jest chorobą autoimmunologiczną, w wyniku której układ odpornościowy atakuje swoje komórki. W tym przypadku choroba powoduje pojawienie się niepokojących zmian na płytce paznokci. Nie jest to schorzenie rzadkie — szacuje się, że w Polsce może na nią cierpieć nawet milion osób.

Nie do końca wiadomo, co jest podłożem choroby, ale można zauważyć ogromną rolę genetyki w dziedziczeniu choroby. Wiadomo, że dzieci, których rodzice cierpią na łuszczycę w różnej postaci, są obarczone wyższym ryzykiem rozwoju tego schorzenia u siebie. Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zakaźną, ale wiadomo, że pewne czynniki mogą spowodować jej remisję.

łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Co może wywołać pojawienie się lub nawrót łuszczycy paznokci?

  • Choroby zakaźne takie jak: ospa, odra, różyczka, półpasiec;
  • istnienie łuszczycy stawowej (nawet u ponad 80% pacjentów), oraz łuszczycy zwyczajnej (u ok. 50 %);
  • choroby przewlekłe — np. cukrzyca;
  • infekcje bakteryjne, np. angina paciorkowcowa, przewlekłe zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza;
  • przyjmowanie niektórych antybiotyków, sterydów, betablokerów i leków hormonalnych;
  • narażenie na długotrwały i silny stres;
  • nadużywanie alkoholu;
  • palenie papierosów.

Objawy łuszczycy paznokci

Objawy, które powoduje łuszczyca paznokci mogą być różne i dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Ich rodzaj zależy od miejsca, które zostanie zaatakowane przez chorobę. Łuszczyca paznokci i jej objawy mogą być mylone z innymi chorobami dermatologicznymi np. z grzybicą. Co może wskazywać na problem z łuszczycą paznokci?

Jeśli łuszczyca dotknie macierz paznokcia, można zauważyć na płytce:

  • naparstkowanie — powstanie pojedynczych, dość dużych wgłębień o nieregularnym kształcie na płytce paznokciowej. Najczęściej ten objaw występuje u około 70% pacjentów z łuszczycą i pojawia się w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie;
  • linie Beau — są poprzeczne proste wgłębienia w płytce paznokcia;
  • podłużne bruzdowanie;
  • nierówną powierzchnię całej płytki paznokciowej (trachyonychia);
  • często dochodzi do kruszenia się płytki paznokciowej;
  • dochodzi do odbarwień w obrębie płytki paznokciowej (leukonychia).
łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Gdy dojdzie do zajęcia przez chorobę łożyska paznokci, mogą się pojawić:

  • plamy olejowe (łososiowe) — czyli okrągłe, najczęściej pojedyncze ogniska barwy żółtawej. Na początku rozwoju plamy olejowe przybierają zintensyfikowany koloryt płytki (bardziej różowy lub czerwony), a miejsce to staje się tkliwe i pojawia się bolesność;
  • onycholiza — oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. W efekcie pod płytką tworzy się przestrzeń, w której mogą namnażać się szkodliwe drobnoustroje wywołujące infekcje bakteryjne;
  • linijne wylewy krwawe w obrębie płytki paznokciowej, wyglądające jak podłużne, kilkumilimetrowe, ciemnoczerwone pasemka w obrębie płytki;
  • rogowacenie podpaznokciowe.
łuszczyca paznokci

Fot. iStock

Łuszczyca paznokci — leczenie choroby

Trudno na pierwszy rzut oka postawić prawidłową diagnozę, ponieważ łuszczyca paznokci może mieć objawy podobne do objawów łuszczycy krostkowej, wyprysku rąk, czy grzybicy. Należy odwiedzić lekarza dermatologa, który przedstawi ocenę kliniczną, zleci badania mykologiczne, histopatologiczne czy kapilaroskopowe. Leczenie, jakiego wymaga łuszczyca paznokci, zależy od stanu zdrowia pacjenta, stopnia rozwoju choroby oraz ciężkości i rozległości istniejących zmian.

Przede wszystkim w leczeniu łuszczycy paznokci stosuje się odpowiednie preparaty (np. glikokortykosteroidy, preparaty keratolityczne)  bezpośrednio na płytkę paznokciową oraz na wały okołopaznokciowe. W przypadku, gdy to leczenie nie zda egzaminu, lekarze włączają  leczenia ogólne przy pomocy preparatów łuszczycowych typu metotreksat czy cyklosporyna.

Coraz większą popularność zdobywają zabiegi fototerapii i fotochemioterapii (tzw. PUVA). Opierają się one na ekspozycji paznokcia na światło ultrafioletowe w połączeniu z lekiem światłouwrażliwiającym.

Leczenie łuszczycy paznokci bywa skomplikowane i długotrwałe, nie zawsze przynosi pożądane efekty ze względu na to, że leki stosowane od zewnątrz słabo wnikają w macierz i łożysko paznokcia.

łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Dieta a łuszczyca paznokci 

Ważnym elementem wsparcia leczenia łuszczycy jest dobrze zbilansowana dieta, która może wpływać na złagodzenie nasilenia objawów oraz utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, co jest ważne także w innych typach łuszczycy. Należy pamiętać o tym, by:

  • w diecie nie zabrakło produktów bogatych w kwasy omega-6 i omega-3. Należą do nich m.in.: ryby, orzechy, migdały, olej lniany i rzepakowy;
  • unikać alkoholu;
  • ograniczyć czerwone mięso w diecie oraz unikać dużych ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów wysoko przetworzonych.

 


źródło: www.centrumluszczycy.pl , www.poradnikzdrowie.pl