Psychologia Związek

Kto mówi „kocham cię” pierwszy – kobiety czy mężczyzni – i co to znaczy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 stycznia 2017
Fot. istock/AleksandarNakic
 

Budowanie związku pełne jest ekscytujących i emocjonalnych „pierwszych momentów”. Pierwsze spotkanie, pierwszy pocałunek, pierwsze zwierzenia i dzielenie ze sobą intymności,  pierwsze „kocham cię”. Czy to naprawdę ważne, kto wypowie te słowa jako pierwszy?

Obawa przed tym, że kiedy wyznamy komuś miłość, nie usłyszymy w odpowiedzi zapewnienia o odwzajemnieniu uczucia, hamuje nas przed tym, by nie „otworzyć się” zbyt wcześnie przed drugą osobą.

Jeśli jedna strona odczuwa intensywne emocje, a druga niekoniecznie, to deklarując miłość stajemy przed „chwilą prawdy” o naszej relacji. Wyznanie miłości to również deklaracja stopnia naszego zaangażowania w związek. Naukowcy uważają, że wiele można o nim powiedzieć, zależnie od tego, kto wypowie słowa „kocham cię” jako pierwszy i od tego, co usłyszy/ zobaczy w reakcji na swoje wyznanie.

Choć tradycyjnie uważa się, że to kobiety są skłonne do szybszego i silniejszego zakochiwania się i werbalizowania swoich emocji, badania wykazały, że to mężczyźni jako pierwsi komunikują miłość (kobiety za to szybciej zaczynają myśleć o „poważnym związku”). Zaskakujące? Tak, jeśli myślimy stereotypami. Z punktu widzenia biologii, niekoniecznie.

W kontekście ewolucji, kobiety powstrzymują się z wyznaniem miłości, bo to zwlekanie daje im więcej czasu na to, by lepiej poznać partnera i uniknąć ryzyka przedwczesnego zaangażowania. Chronią więc siebie i potencjalne dzieci. Mężczyźni, czerpią ze swojej deklaracji wymierne korzyści: zwiększają szansę na…seks i przekazanie potomstwu swoich genów.

Nie sprowadzajmy jednak wszystkiego do kwestii biologicznych. Naukowcy opublikowali raport, z którego wynika, że to jednak panowie mocniej wierzą w małżeństwo zawarte z miłości, oraz dużo częściej niż kobiety – w miłość „do końca życia”.

Kiedy więc powiedzieć „kocham cię”? Nie ma tu jedynie słusznej odpowiedzi. Jedno jest pewne: wyznając uczucie zanim faktycznie to „poczujesz”, ryzykujesz już na początku, że związek będzie nieudany. Ale gdy unikasz emocji, nie pozwalasz rozwinąć się twojej relacji.

Chyba więc wszyscy jesteśmy głupcami, w miłości…


Źródło: psychologytoday.com


Psychologia Związek

„Przepraszam”. Dlaczego czasami tak trudno nam to powiedzieć?

Karolina Krause
Karolina Krause
26 stycznia 2017
"Przepraszam". Dlaczego czasami tak trudno nam to powiedzieć?
For. iStock/Ondine32
 

Za drzwiami gabinetu:

– Niby jak mam mu teraz wybaczyć? Po tym, co mi zrobił? Jak potraktował? Skąd będę wiedzieć, że mogę bezpiecznie odpuścić. Przestać walczyć?

– Sama to zobaczysz. Kiedy poczujesz, że jego żal sam cię przenika. Kiedy to „przepraszam” wypłynie prosto z serca i wypisze się w jego oczach. Wtedy ten ból przestanie cię ściskać i mimowolnie opuścisz gardę.

 

Mówi się, że ciężko jest komuś wybaczyć, choć w rzeczywistości szkopuł tkwi w tym, by wiedzieć, jak kogoś przeprosić. Problem polega na tym, że większość z nas nie potrafi przepraszać. Są tacy ludzie, którym to słowo nie przejdzie nawet przez gardło.

Zdaniem psychologów, unikanie przeprosin to często podświadoma próba ochrony zagrożonego „ja”. Większość ludzi, gdy wyrządzi komuś krzywdę lub sprawi przykrość, automatycznie zaczyna przepraszać, by jak najszybciej pozbyć się poczucia winy. U osób mających problem z przepraszaniem taka reakcja nie zachodzi. Zamiast niej pojawiają się nieuświadomione lęki, których przeżywania za wszelką cenę będą starali się unikać. Ten sam człowiek, wpadając na kogoś na ulicy wybąka krótkie przepraszam, ale w kłótni ze swoim partnerem, nigdy nie przyzna się do błędu. Dlaczego?

Bo czuje się zagrożony

Przyznanie się do winy jest zagrażające dla ludzi, którzy mają problem z oddzieleniem swojego zachowania od charakteru. Taka osoba myśli, że skoro zrobiła coś złego, to znaczy, że jest złym człowiekiem. „Skoro się pomyliłem to znaczy, że jestem głupkiem, nieudacznikiem”. Przeprosiny w bezpośredni sposób zagrażają więc jego samoocenie.

Bo ma ogromne poczucie wstydu

Podczas gdy większość z nas, w momencie kiedy ma kogoś przeprosić czuje się winna, osoby niezdolne do przepraszania czują wstyd. To uczucie jest dla nas znacznie bardziej destrukcyjne, bo w odróżnieniu od poczucia winy, nie dotyczy tego co zrobiliśmy, ale jacy jesteśmy.

Bo nie chce eskalować konfliktu

Zazwyczaj przeprosiny kojarzą nam się z próbą załagodzenia konfliktu, jednak tym, którzy nie potrafią przepraszać, wydaje się, przyznając się do winy, wystawią się na dalszy ostrzał. Myślą, że będzie to pretekst do kolejnych oskarżeń, że druga osoba wykorzysta to przeciwko nim. Albo też boją się, że druga strona nie weźmie żadnej odpowiedzialności za swój wkład w ten konflikt.

Bo boi się okazać słabość

Takie osoby odczuwają także lęk przed okazywaniem słabości. Obawiają się, że jeśli to zrobią, to zaleje je fala smutku i rozpaczy, z którą nie będą w stanie sobie poradzić. Możliwe, że rzeczywiście tak będzie, ale to nieprawda, że okazanie słabości jest toksyczne czy wyniszczające. Wręcz przeciwnie, może przynieść nam poczucie oczyszczenia i zrzucenia z siebie ciężaru.

Kiedy zrozumiemy, co konkretnie powstrzymuje nas przed tym, by kogoś przeprosić, łatwiej nam będzie się przełamać i wykonać ruch w kierunku pojednania z osobą, którą skrzywdziliśmy. Co przyczyni się do poprawy relacji zarówno z naszymi bliskimi, jak i z samą sobą. Jak jednak powinnyśmy to zrobić, by druga strona była w stanie nam wybaczyć? Ważne, by oprzeć się o jak najwięcej z tych pięciu wymagań:

1. Wyrażenie żalu za to, co się zrobiło

„Przykro mi, że zniszczyłam twoją ukochaną bluzę”

2. Wyjaśnienie, co poszło nie tak

„Chciałam ubrać coś ciepłego do biegania, ale po drodze przewróciłam się i podarłam mankiety”.

3. Wzięcie odpowiedzialności

To prawdopodobnie najważniejszy punkt ze wszystkich. Czyli przyznanie się do winy. Nie zrzucaj jej na kogoś innego. Na rowerzystę, który zajechał ci drogę. Na słabą jakoś ubrań… Ciężko przepraszać kogoś, kogo jednocześnie się o coś oskarża. Dlatego, po prostu przyznaj, że popełniłaś błąd.

„Wiem, że to moja wina, mogłam założyć coś innego”

4. Deklaracja, że to się nie powtórzy

„Obiecuję, że następnym razem nie będę bardziej uważanie obchodzić się z twoimi rzeczami”

5. Zadośćuczynienie

Czyli drugi najważniejszy punkt przeprosin. Pokazanie, że zależy nam na tym, by przeprosiny zostały przyjęte. Że jesteśmy w stanie poświęcić swój czas i środki, by wyrazić, jak bardzo jest nam przykro.

„Jeśli chcesz, poszukam podobnej bluzy i odkupię ci ją”


Źródło: psychologytoday.comlivescience.com


Psychologia Związek

Jaki zapach ma twoja miłość? Akcja „Pokaż, jak kochasz”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
26 stycznia 2017
Fot. iStock/shironosov

Miłość odbieramy wszystkimi zmysłami. W końcu nie tylko serce jest za nią odpowiedzialne. 😉 Nasze ciało inaczej, mocniej reaguje na dotyk, oczy nam błyszczą. W ogóle świat jest piękniejszy. Jakie macie wspomnienia z tych pierwszych chwil, kiedy spotkałyście miłość waszego życia? Jakimi zmysłami odbierałyście ją najbradziej?

Dla mnie miłość to zapachy. To one bardzo silnie działają na naszą wyobrażenie, przywołują piękne chwile. W końcu nie bez powodu, kiedy tęsknimy, zakładamy koszulę ukochanego chcąc otulić się jego zapachem, wąchamy poduszkę, na której śpi. Zamknijcie oczy i przywołajcie zapach – powietrza, waszej pierwszej kolacji, a może waszych ciał?

Ale przecież miłość nie żyje wspomnieniami. Równie ważne jest to, co tu i teraz. Może dziś ubierzesz waszą miłość w zapachy? Może wypróbujesz nowych perfum, które oszołomią twojego partnera (polecamy zapachy, które są do wygrania w naszej akcji), a może przygotujesz kolację, od zapachów której wariują zmysły? A może przypomnisz swojemu ukochanemu te najpiękniejsze chwile waszego związku skupiając się na szczegółach, które oboje pamiętacie – to może być piękny wieczór.

Jak pachnie twoja miłość?

Napiszcie w komentarzach do tego artykułu.

Dołącz do naszej akcji z nagrodami. I napisz, co ty robisz dla swojej miłości!

💗 A ty, co dzisiaj zrobiłeś dla miłości? 💗 

Nasza nowa akcja „Pokaż, jak kochasz” 

ZADANIE KONKURSOWE: Podczas trwania akcji, będziemy przygotowywać dla was „miłosne wyzwania”, aby zachęcić was do aktywności, możecie się nimi inspirować. Pod każdym wyzwaniem, w komentarzu, napisz co dziś zrobiłaś dla miłości – „Pokaż, jak kochasz”.
Wśród najpiękniejszych komentarzy wybierzemy laureatów naszej akcji. Liczy się jak zawsze wasza kreatywność i sumienność (jeśli będziecie dodawać komentarze regularnie).

Nagrody:

FF_Instax_logo_black_300dpi

1 x FUJIFILM INSTAX MINI 70 kolor ZŁOTY

mini70_GOLD_01mini70_image_034

logo CZS
1 x zabieg endermologii na całe ciało + kostium Endermowear, w którym wykonywany jest zabieg, przeprowadzony w Centrum Zdrowej Skóry

Logo-HIBOU

1 x szorty FRIZZLY Romantic Red (rozmiar do wyboru)

Zdjęcie nagrody

Hibou Frizzly to krótkie i niezobowiązująco wycięte spodenki wykonane z najwyższej jakości bawełny z odrobiną elastanu… Nasza klasyka!

Logo-TCHIBO

1 x zestaw składający się z dwóch kaw marki Tchibo Barista Caffè Crema

1

Barista Espresso to mocne palenie, intensywny smak bez cierpkości, z orzechową nutą i oddaniem w pełni słodyczy arabiki. Z kolei Barista Caffe Crema charakteryzuje się zrównoważonym, łagodnym, bardzo delikatnie gorzkawym smakiem o wyraźnej nucie owocowej. Obie nowości to obecnie jedne z najlepszych kaw w ofercie Tchibo, idealnie nadają się do ekspresów do kawy i są przepustką do raju dla koneserów.

A w skrócie: to będzie miłość od pierwszej filiżanki!

semilac_BT

3 x zestaw lakierów Semilac z najnowszej, karnawałowej kolekcji DanceFlow (zestaw składa się z 3 lakierów w kolorach: 185, 181, 179)

Kobiety uwielbiają taniec! Sobotnie wieczory spędzone na parkiecie, bale karnawałowe wśród roztańczonych par, czy codzienne podrygiwanie do muzyki w samochodzie – która z Pań tego nie zna?

Najnowsza kolekcja lakierów hybrydowych Semilac to prawdziwie kolorowe oblicze tańca.

179 181 185

Odcienie inspirowane ognistą salsą, energiczną sambą, czy eleganckim walcem porwą Cię do tańca, ale i wyrażą Twój charakter. Kolory z kolekcji DanceFlow sprawdzą się nie tylko w karnawale. Wykorzystane do modnych stylizacji french, czy baby boomer będą hitem nadchodzących miesięcy!

new-rl-logo-cmyk logoPLAZANET

2 x zestaw walentynkowy Lovely Lash Essentials

kosmetyczka-full

Perfekcyjnie dobrany zestaw, a w nim:

  • kultowa odżywka RevitaLash® ADVANCED 2,0 ml – 3 miesięce codziennej kuracji,
  • RevitaLash® Volumizing Primer 7,4 ml – jedwabiście niebieska baza, pielęgnuje i przygotowuje rzęsy do aplikacji tuszu
  • oraz piękna Kosmetyczka RevitaLash®!

3 x  RevitaLash ® ADVANCED 1ml  – ponad 7 tygodni codziennej kuracji.

Historia marki RevitaLash®
Wszystko zaczęło się pewnego dnia, kiedy doktor postanowił ofiarować swojej żonie wyjątkowy prezent…

Dziś skuteczne i bezpieczne produkty marki RevitaLash ® z opatentowanym BioPeptin Complex®  cieszą miliony kobiet i mężczyzn na całym świecie.

logo Alles

2 x Spodnium MONSERAT (r.38)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Spodnium MONSERAT to wyjątkowy i oryginalny kombinezon do spania – połączenie niezwykle modnej dzianiny w kolorze amarantowego różu z wygodą i komfortem. To idealna propozycja nie tylko do spania, ale również na wiosenne, słoneczne poranki w domowym zakątku. Elastyczna gumka w pasie umożliwia perfekcyjne dopasowanie do ciała, a oryginalny krój zadowoli nawet najbardziej wymagające upodobania.

5 x zestaw kosmetyków Filorga Professional (pięć kosmetyków w zestawie)

30ML-C-LIGHT-SERUM-OUVERT-TL-0915 (1) 30ML-AA-LIFT SERUM-TL-0915 (1) 30ML-RE-TIME SERUM-TL-0915
50ML-6HP-YOUTH CREAM-TL-0915 200ML-HUILE-DEMAQUILLANTE

Poziom_złote_Quality Missala

2 x zestaw próbek  zapachów włoskiej marki luksusowej Il Profvmo. Każdy zestaw w eleganckim opakowaniu (w każdym zestawie 10 próbek o pojemności 2 ml każda) od Perfumerii Quality.

IL PROFVMO Aria di Mare 100ml EDP IL PROFVMO Chocolat 100ml EDP IL PROFVMO Cannabis 100ml EDP
IL PROFVMO Vanille Bourbon 100ml EDP IL PROFVMO Fleur de Bambu 100ml EDP IL PROFVMO Musc Bleu 100ml EDP

 

Logo-FRIDGE

1 x Świeży, odżywczy krem do twarzy 1.9 serum bomb! marki Fridge by yDe (30g)

Nagroda krem-do-twarzy-1.9-serum-bomb_

Prawdziwa bomba witamin, minerałów i składników aktywnych, które penetrując w głąb skóry zapewniają jędrność i witalność.  Delikatnie rozświetla skórę.


Akcja trwa od 17.01.2017 – 14.02.2017. Wyniki akcji zostaną ogłoszone do dnia 22.02.2017.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

rozstać się

Związek „na siłę”, im bardziej się starasz, tym bardziej nie wychodzi. Nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą cię ranić

Prof. Zbigniew Izdebski: Dobrze jest kochać. Tylko nie za bardzo!

„Nie ma żadnego wirusa, zostaliśmy zmanipulowani”. Dlaczego wierzymy w teorie spiskowe