Go to content

Olej lniany (budwigowy) – cenne wsparcie dla zdrowia i urody

Olej lniany - na włosy, na czczo, właściwości dla zdrowia
Fot. iStock

Olej lniany (budwigowy) znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również w domowej pielęgnacji urody. Dodatkowo to cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6 wspiera zdrowie. Warto wiedzieć, jakie ma właściwości i jak stosować olej lniany na włosy, by odzyskały swój blask?

Olej lniany (budwigowy) — co to jest?

Olej lniany tłoczony jest z ziaren lnu, znanych jako siemię lniane. Charakteryzuje się jasną, słomkową lub złotą barwą, i wyrazistym, orzechowym smakiem i aromatem. Ponieważ tłoczony jest na zimno, nie można podawać go obróbce cieplnej — smażyć na nim, gotować lub piec. Poddanie go działaniu wysokiej temperatury niszczy zawarte w nim cenne substancje, a także wpływa na tworzenie się w nim szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Ponieważ szkodzi mu światło i wysoka temperatura należy go przechowywać (przed i po otwarciu) w lodówce. Termin przydatności do spożycia oleju lnianego wynosi 3 miesiące od daty wytłoczenia. Najlepiej kupować go w małych butelkach i spożyć do 3 tygodni po otwarciu.

Warto wspomnieć o jego drugiej nazwie — olej budwigowy. Określenie zaczerpnięto od nazwiska doktor Johanny Budwig, która uważała, że niedobór kwasów omega-3 w diecie prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Doktor Budwig stworzyła własną dietę jako profilaktykę tych chorób, w której główną rolę odgrywa olej lniany.

Olej lniany - na włosy, na czczo, właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Olej lniany — co zawiera?

Olej lniany jest świetnym źródłem nienasyconych tłuszczów, w tym tłuszczów wielonienasyconych. Zawiera dużą ilość kwasów omega-3, w tym kwasu alfa-linolenowego ALA (54,956 %), oraz kwasów omega-6, w tym kwasu linolowego LA (15,559%). Warto przy tym zaznaczyć, że dla zdrowia człowieka optymalny stosunek tych składników powinien wynosić 2:1. Przewaga ilościowa kwasów tłuszczowych omega-3 nad omega-6 (2-3:1) jest bardzo korzystna dla organizmu i z tego powodu olej budwigowy traktowany jest jako naturalny sposób na suplementację kwasów omega-3.

Znajdują się w nim także składniki bioaktywne, jak fitosterole: β-sitosterol, kampesterol, stigmasterol, brasikasterol, oraz witaminę E (α-tokoferol, γ-tokoferol).

Olej lniany — właściwości 

Olej lniany nadaje smak i lekkość przyrządzanym potrawom, wspierając przy tym zdrowie.

  • Dzięki obecności kwasów omega, olej z lnu zwiększa ilość frakcji HDL („dobrego”) cholesterolu, a obniża frakcję LDL („złego”). Chroni naczynia przed tworzeniem się blaszki miażdżycowej, obniżając ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca. Dodatkowo rozszerza tętnice i wpływa na obniżenie ryzyka tworzenia się zatorów.
  • Obecność fitosteroli wpływa na jego właściwości antyoksydacyjne, które są cennym wsparciem w diecie przeciwnowotworowej.
  • Olej z nasion lnu doskonale wspiera prace mózgu i układu nerwowego. Kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA) i omega-6 są składnikami strukturalnymi układu nerwowego i odgrywają znaczącą rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Obecność kwasów omega w diecie wspiera procesy zapamiętywania oraz uczenia.
  • Jest wartościowym dodatkiem do diety dla szczupłej sylwetki. Olej budwigowy usprawnia trawienie i przyspiesza usuwanie z układu pokarmowego zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać właściwą masę ciała.
Olej lniany - na włosy, na czczo, właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Olej lniany na czczo

Olej lniany świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, twarogów, ugotowanych warzyw, czy do past na kanapki. Dodawanie do potraw oleju lnianego znacznie podnosi ich wartości odżywcze. Najlepiej sięgać po olej budwigowy nierafinowany, tłoczony na zimno. Taki przyniesie najwięcej korzyści dla zdrowia i urody. Dieta dr Budwig zaleca, by spożywać od 4 do 8 łyżeczek oleju. Należy przy tym zauważyć, że olej lniany spożywany na czczo może powodować efekt przeczyszczenia oraz silne bóle brzucha. Z tego powodu nie należy spożywać więcej, niż 1-2 łyżeczek w ciągu dnia. Osoby cierpiące przewlekłe biegunki lub nadwrażliwość jelit powinny zachować szczególną ostrożność wprowadzając olej budwigowy do diety.

Olej lniany na włosy 

Olej lniany na włosy to znany sposób na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Obecność kwasów omega-3 w składzie włosów oraz mieszków włosowych sprawia, że olej budwigowy nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Dzięki regularnemu stosowaniu w diecie, jak i zewnętrznie, olej z lnu wzmacnia je, regeneruje i poprawia ich elastyczność. Chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym przed promieniowaniem UV. Olej z ziaren lnu stosowany na włosy sprawia, że stają się one mocne i błyszczące. Można stosować go do olejowania włosów, jak i stosować wyłącznie na końcówki, jako zabezpieczenie przed rozdwajaniem się ich.

Olej lniany - na włosy, na czczo, właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Zastosowanie na skórę 

Olej z lnu można stosować także na skórę, nakładając go bezpośrednio na nią. Olej budwigowy sprawdzi się również jako składnik domowego peelingu z soli, cukru lub kawy. Można dodawać odrobinę oleju do kremu lub maski.

Olej lniany — cena

Cena za olej lniany zimnotłoczony nie jest wysoka. Za butelkę o pojemności 250 ml można zapłacić od ok. 13 do 20 złotych. Za butelkę oleju o pojemności 500 ml trzeba zapłacić od ok. 15 do 25 złotych. Różnice w cenach mogą wynikać z różnic pomiędzy poszczególnymi olejami (rafinowany, nierafinowany).


źródło:  poznajsienatluszczach.pl, www.cosdlazdrowia.pl, www.wspolczesnadietetyka.pl