Go to content

Kiwano – rogaty ogórek. Co kryje w sobie i jak jeść ten kolczasty owoc?

Kiwano
Fot. iStock

Kiwano, nazywany również rogatym ogórkiem lub ogórkiem afrykańskim, to egzotyczny owoc o ciekawym smaku i aromacie. Ze względu na stale rosnącą popularność, trafiło i do naszej kuchni. Czym jest ogórek kiwano, jak smakuje i jak jeść ten owoc?

Kiwano, rogaty owoc 

Kiwano (Cucumis metuliferus) to egzotyczny owoc pochodzący z terenów południowej i środkowej Afryki. Jego uprawy można spotkać także w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Kenii i Nowej Zelandii. Kiwano wyróżnia się na tle innych owoców wyglądem i łatwo je rozpoznać. Ogórek rogaty rośnie jako owalny owoc osiągający długość do ok. 10-15 cm. Niedojrzały przybiera kolor zielony, natomiast dojrzałe egzemplarze wybarwiają się na pomarańczowożółty kolor. Ich skórkę pokrywają rogate wyrostki. Pod skórką tego owocu znajduje się jadalny miąższ z dużą ilością białawych nasion, których może być nawet ok. 500. Miąższ o zielonkawym kolorze kojarzy się z miąższem ogórka. Kiwano jest owocem, który pozwala na długie przechowywanie w domu, a nawet często służy za oryginalną dekorację. Można je przechowywać w temperaturze 10-20°C nawet przez pół roku.

Kiwano

Fot. iStock

Jak smakuje kiwano?

Ten egzotyczny owoc kusi w sklepie, choć to, jak smakuje kiwano, nie jest wcale takie proste do określenia. Jego smak najczęściej kojarzy się z połączeniem orzeźwiającego, nieco kwaskowatego smaku melona i ogórka, ale głosów wskazujących na miks smaku banana, kiwi, mango, czy ananasa, również nie brakuje. Zapach najbardziej przywodzi na myśl aromat dojrzałych bananów.

Kiwano — jak jeść ten owoc?

Aby jeść kiwano, najpierw musi być ono w pełni dojrzałe. Należy wybierać sztuki posiadające skórkę w kolorze żółto-pomarańczowym. Nie należy jeść niedojrzałego kiwano, które może powodować przykre dolegliwości żołądkowe. Jak jeść kiwano? Najpierw je umyj, następnie możesz (ale nie musisz) je obrać. Miąższ wraz z pestkami możesz wyjąć łyżeczką i zjeść surowy, lub też dodać go do surówek czy sałatek, dań mięsnych, a także do deserów. Po owoc ten mogą sięgać wszyscy, także kobiety ciężarne i małe dzieci, ponieważ dojrzałe jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, a co więcej, uznano go za produkt niealergizujący.

Kiwano

Fot. iStock

Właściwości zdrowotne ogórka rogatego

Kiwano zawiera pewne ilości białka, tłuszczów, węglowodanów i jest niskokaloryczny – w 100 g tego znajduje się tylko 44 kcal. Jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który niezbędny jest m.in.: dla prawidłowego działania układu pokarmowego oraz regulowania poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu owoc ten korzystny jest dla diabetyków.

Ogórek rogaty ponadto zawiera cenne dla zdrowia witaminy E, A, D, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9), oraz minerały takie jak: magnez, fosfor, cynk, miedź, wapń i sód. W nasionach kiwano znajdziemy drogocenne kwasy tłuszczowe (np. kwas linolowy i oleinowy, omega 6) oraz  przeciwutleniacze: α-tokoferol i β-tokoferol (organiczne formy witaminy E). Jest ono skarbnicą wielu antyoksydantów (np. beta-karotenu) chroniących organizm przed uszkodzeniami komórek i procesami przedwczesnego starzenia się. Działa przeczyszczająco i moczopędnie, dzięki czemu wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby i nerek. Obecność witaminy D i wapnia wspiera działanie układu mięśniowego.

Kiwano uważane jest za owoc wskazany w profilaktyce zaparć, chorób jelit. Zaleca się je także jako owoc wspierający wzmacnianie błony śluzowej żołądka, na co wskazują badania przeprowadzone na szczurach cierpiących na wrzody.

Dzięki swojemu bogatemu składowi ogórek jest znakomitym sposobem, aby uzupełnić niedobory minerałów w organizmie. To sprawia również, że wyciągi z kiwano coraz częściej stosowane są jako składniki kosmetyków działających odżywczo i przeciwzmarszczkowo na skórę.

Kiwano

Fot. iStock

Kiwano — uprawa

Ogórek rogaty jest rośliną jednoroczną, pnącą. Kwitnie obficie na przełomie lipca i sierpnia, obsypując się niewielkimi, żółto-pomarańczowymi kwiatami. Uprawa kiwano w Polsce jest możliwa, o ile zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Potrzebuje ono przede wszystkim dość wysokich temperatur, które nie powinny spadać poniżej 15°C. Poważniejsze spadki temperatur skutkują zamieraniem rośliny. Najlepiej zdecydować się na tunele foliowe, choć uprawa kiwano możliwa jest także bezpośrednio w gruncie,  w ciepłym miejscu, po minięciu przymrozków.

Jeśli temperatura będzie utrzymywać się powyżej 20°C, jego pędy mogą przyrastać nawet o 20 cm w ciągu doby, a same owoce również wzrastają bardzo szybko, osiągając masę nawet do 400 g. Jedna roślina jest w stanie wydać od kilku do kilkunastu owoców.

Ogórek rogaty dla prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepła oraz żyznego, próchnicznego, przepuszczalnego podłoża i regularnego nawadniania. Wody nie powinno mu zabraknąć szczególnie w okresie po posadzeniu, kwitnieniu i zawiązywania owoców. Jej brak przyczynia się do opadania kwiatów i zawiązków owoców. Poza tymi okresami kiwano nieźle radzi sobie z czasowym przesuszeniem gleby.


źródło: dietetycy.org.pl, poradnikogrodniczy.pl