Go to content

Jagody na dobry wzrok i problemy jelitowe. Dlaczego jeszcze warto włączyć jagody do diety?

Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami
Fot. iStock

Jagody to owoce, których smak jest niezapomniany, a w dodatku zawierają w sobie wiele cennych dla zdrowia składników. Dlaczego warto sięgać po jagody w sezonie? Lipiec to idealny czas, by wypróbować przepis na pyszne pierogi ze świeżymi jagodami.

Jagoda czarna (Vaccinium myrtillus L.), nazywana również czernicą lub czarną borówką, to pospolita roślina rosnąca dziko w lasach, wrzosowiskach i terenach wilgotnych. Znana jest przede wszystkim z owoców o intensywnie niebieskim kolorze, pokrytymi kredową warstwą wosku. W polskiej kulturze czarne jagody stosowane są od wieków, jednakowo jako element różnych potraw, ale także jako lekarstwo w medycynie ludowej. Warto korzystać z ich wysypu latem, ponieważ są wyjątkowo zdrowe, a sezon na nie nie trwa długo.

Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami

Fot. iStock/Jagody

Czarne jagody — witaminy, kalorie

Czarne jagody to bogactwo witamin C, A, B, PP, nie brakuje w nich również składników mineralnych, szczególnie takich jak: potas, wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, cynk. Dostarczają węglowodany (90%), białko (5%) i tłuszcze (5%). Nie brakuje w nich również błonnika, niezbędnego dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Zawierają duże ilości ważnych dla zdrowia antocyjanów, które zaliczamy do najsilniej działających przeciwutleniaczy, i kwasów organicznych.

W 100 gramach jagody dostarczają jedynie 40 kcal, więc można sięgać po nie także na diecie. Indeks glikemiczny jagód jest niski, równy 25, więc są to owoce bezpieczne dla osób cierpiących na cukrzycę.

Czarne jagody — właściwości dla zdrowia

Jagody dla zdrowych oczu

Antyoksydanty zawarte w owocach jagody poprawiają wzrok i wpływają na prawidłowe widzenie o zmroku. Czarne jagody ułatwiają krążenie krwi w gałce ocznej, poprawiając jej odżywienie i zaopatrzenie w tlen. To sprawia, że pełnią ważną rolę w diecie osób chcących zatrzymać proces zwyrodnienia siatkówki oraz osłabienia wzroku wynikającego z zaburzeń krążenia.

Lek na biegunkę

Napar z suszonych owoców jagód oraz sok ze świeżych, to sprawdzony lek na biegunkę. Ich skuteczność wynika z dużej zawartości garbników, które uszczelniają błony śluzowe żołądka, hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, neutralizują toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii, oraz uspakajają ruchy robaczkowe jelit.

Jagody dla zdrowej skóry

Obecność czarnej jagody w diecie sprzyja zdrowej skórze. Te małe owoce stymulują keratynocyty odpowiedzialne za procesy regeneracyjne skóry. Poprawiają one napięcie włókien kolagenu i elastyny oraz wpływają na zachowanie optymalnego dla skóry stężenia kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za jej nawilżenie. Z kolei kąpiele z dodatkiem odwaru z liści działają na skórę antyseptycznie, ściągająco i przeciwzapalnie.

Jagody - właściwości dla zdrowia. Przepis na pierogi z jagodami

Fot. iStock/Jagody

Wsparcie dla pęcherza

Jagody mogą być cennych wsparciem profilaktyki infekcji dróg moczowych. Spożywanie jagód i picie z nich soku działa ochronnie na pęcherz. Owoce jagód utrudniają szkodliwym drobnoustrojom przyczepianie się do ścian pęcherza oraz cewki moczowej. Wykazują także działanie moczopędne, przez co z dróg moczowych szybciej wydalane zostają szkodliwe mikroby.

Jagody chronią przed stanem zapalnym

Jagody to cenne źródło przeciwutleniaczy, które zwalczają stany zapalne wywołane przez wolne rodniki. Jedno z przeprowadzonych badań sugeruje, że przyjmowanie przez trzy tygodnie 300 miligramów antocyjanów wyekstrahowanych z jagód i czarnych porzeczek, zmniejsza poziom biomarkerów stanu zapalnego. Warto więc włączyć jagody do diety antynowotworowej.

Chronią serce i układ krążenia

Antocyjany, których duże ilości znajdują się w jagodach,  korzystnie wpływają na układ krążenia. Hamują procesy zapalne, uszczelniają ściany naczyń włosowatych, mogą zapobiegać tworzeniu się zakrzepów oraz obniżać ciśnienie krwi. Jagody zmniejszają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Pierogi z jagodami — przepis

Pierogi z jagodami smakują rewelacyjnie podane z kwaśną śmietaną i cukrem. To danie, które przywodzi na myśl wakacje, i trudno jest się mu oprzeć. Najlepiej smakują przygotowane ze świeżych jagód, jednak także mrożone również się tu sprawdzą.

Fot. iStock/Pierogi z jagodami

Pierogi z jagodami — przepis:

Składniki na ciasto (ok. 40 pierogów): 

  • 300 g mąki pszennej
  • szczypta soli
  • 125 ml wrzącej wody
  • 1 jajko
  • 20 g masła

Farsz: 

  • 150 g jagód (świeżych lub mrożonych)
  • 1 łyżka mąki do oprószenia owoców

Dodatkowo:

  • śmietana 12 lub 18%
  • cukier do smaku

Pierogi z jagodami — przygotowanie: 

Ciasto:

Przygotuj je zgodnie z przepisem podstawowym zamieszczonym na początku.

Farsz:

  1. Świeże jagody opłucz pod delikatnym strumieniem wody. Osusz na papierowych ręcznikach, rozłóż i oprósz  1 łyżką mąki. Mrożone jagody wyjmij z zamrażarki przed samym lepieniem pierogów (łatwiej się lepi z zamrożonymi owocami).

Przygotowanie całości:

  1. W gotowym cieście na pierogi szklanką wytnij kółka, rozciągnij je nieco w palcach, na środek nałóż po jednej czubatej łyżeczce farszu. Złóż ciasto na pół i zlep dokładnie brzegi, ułóż na posypanej mąką stolnicy.
  2. W dużym garnku zagotuj osoloną wodę i do mocno wrzącej włóż pierwszą partię pierogów (ok. 15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejsz ogień do średniego i gotuj 2 minuty od chwili wypłynięcia ich na powierzchnię wody (ciasto powinno być miękkie). Faktyczna długość gotowania zależy od grubości ciasta. Ugotowane pierogi łyżką cedzakową wyłóż na talerz. Podawaj ze śmietaną i cukrem.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl, zdrowie.wprost.pl