Zdrowie

O której godzinie jeść, by nie przytyć? To, o jakiej porze jesz mięso, owoce czy czekoladę ma znaczenie

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2018
Fot. iStock/evgenyatamanenko
 

Nie jest tajemnicą, że gdy jemy nieregularnie, w dodatku podgryzając to i owo pomiędzy posiłkami, nasza figura jest zagrożona tyciem. Nie bez znaczenia jest, o jakiej porze sięgamy po konkretne produkty, podobnie jak to, co ląduje na naszym talerzu. Na szczęście nie ma konieczności odmawiania sobie wszystkiego, by cieszyć się smukłą sylwetką.

Sekret tkwi w takim podejściu do komponowania posiłków, by nasz organizm w najlepszy sposób mógł skorzystać z tego, co mu dostarczamy w ciągu dnia.

Najlepsza pora posiłków dla różnych produktów:

Słodycze i białe pieczywo

Wszelkiej maści słodycze, ciastka, ciasta i białe pieczywo to złe węglowodany, dające przede wszystkim puste kalorie, które nie ułatwiają spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli nie możesz się bez nich obejść, sięgaj po nie z samego rana, aby organizm miał szanse je spalić w ruchu.

Fot. iStock/YakobchukOlena

Fot. iStock/YakobchukOlena

Produkty pełnoziarniste i ryż

Pożywienie takie jak makarony czy pieczywo wypiekane z mąki z pełnego przemiału to wartościowe węglowodany, które powoli podnoszą poziom cukru we krwi i zapobiegają napadom głodu i podjadania. Najlepiej sięgać po nie do południa, by dostarczyły organizmowi dobrej energii.

Owoce

Owoce są pełne witamin i błonnika, więc warto jeść je na drugie śniadanie lub jako lekkie przekąski. Lepiej unikać spożywania ich wieczorem, ponieważ cukry w nich obecne muszą zostać spożytkowane przez organizm, szczególnie gdy są to owoce o wysokim indeksie glikemicznym.

Orzechy

Są doskonałe na drugie śniadanie lub lunch. Orzechy są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka i magnezu. Są sycące i dają dużo energii na najbliższe godziny. Trzeba pamiętać, że są dość kaloryczne i lepiej unikać ich wieczorem.

Fot. iStock/grafvision

Fot. iStock/grafvision

Produkty białkowe

Ryby, mięso, mleko czy jaja mogą być spożywane o każdej porze dnia. Wspomagają one budowę mięśni, a im więcej mięśni, tym lepsze spalanie tkanki tłuszczowej.

Warzywa i zdrowe oleje

Oleje tłoczone na zimno oraz warzywa są doskonałe na posiłki w trakcie całego dnia. Bogate w witaminy i substancje niezbędne dla zdrowia, wspierające szczupłą figurę, powinny pojawiać się na talerzu w pięciu porcjach dziennie.

Napoje

Jedynie wodę powinno się pić przez cały dzień. Jest niezbędna do prawidłowej pracy całego organizmu i nie zawiera kalorii. Soki owocowe i warzywne są również zdrowe, ale te dosładzane mogą dostarczać niepotrzebnych kalorii. Kolorowe gazowane napoje najlepiej odstawić zupełnie.


 

źródło: www.apetyt-na-zdrowie.pl, zdrowie.gazeta.pl

 


Zdrowie

Jak dobrać naszyjnik do stroju? Jaką długość wybrać?

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2018
Fot. iStock/egorr
Następny

Każda kobieta wie, że sam strój nie zdobi człowieka… ważne są także dodatki. A z tymi często mamy problem, czy wszystko pasuje, czy nie przesadzimy z biżuterią, czy w odpowiedni sposób ją dobrałyśmy.

Taki problem może wywołać naszyjnik – czy jego długość jest odpowiednia, czy nie skraca nam szyi, czy jego długość pasuje do naszego stroju. Aby pozbyć się wszelkich wątpliwości – zapraszamy was do krótkiego przeglądu: jaki naszyjnik dobrać do naszego nastroju.


źródło: dailymail.co.uk

Zdrowie

Punkty rubinowe na skórze. Czy jest się czym martwić?

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2018
Fot. iStock/Obencem

Punty rubinowe to zmiany skórne, które u wielu osób wzbudzają obawy. Tego rodzaju naczyniaki, choć są niewielkich rozmiarów, wyglądają niecodziennie i w zależności od lokalizacji na ciele, mogą szpecić. Na szczęście zmiany te są łagodne i nie zagrażają zdrowiu.

Punkty rubinowe — powszechny problem

Te charakterystyczne miękkie grudki o średnicy do kilku milimetrów, mogą mieć barwę intensywnie czerwoną, wręcz rubinową, bordową, a nawet siną. Zmiany, które wbrew innej ich nazwie — naczyniaki starcze — nie pojawiają się jedynie u osób w podeszłym wieku, mogą widnieć na skórze 30-latków, ale z wiekiem przybywa ich coraz więcej. Najczęściej uwidaczniają się na ramionach i tułowiu, ale mogą pojawić się na szyi czy twarzy, bez względu na płeć.

Naczyniaki starcze powstają z powodu rozrastania i poszerzania się sieci maleńkich naczynek znajdujących się płytko pod powierzchnią skóry, tworzących wybarwione zgrubienia. Wielu naukowców jest zdania, że stres, dieta bogata w ostre przyprawy, nadużywanie kawy czy przemęczenie organizmu mogą wpływać na ich tworzenie. Nie bez znaczenia jest również gospodarka hormonalna, ponieważ u wielu kobiet po raz pierwszy punkty rubinowe pokazują się w trakcie ciąży.

Ponieważ są one zmianami nienowotworowymi, o ile nie są podrażniane przez ubranie i nie krwawią, nie trzeba nic z nimi robić. Naczyniaki rubinowe nie powinny zmieniać swojego wyglądu ani powodować żadnych dolegliwości, takich jak np. swędzenie czy pieczenie. W przypadku gdy zaczynają się powiększać, krwawić, zmieniać barwę i kształt, dla pewności należy odwiedzić dermatologa, który w szybkim i bezbolesnym badaniu wykluczy groźne zmiany nowotworowe.

źródło: zdrowie.wp.plwylecz.to

 


Zobacz także

Skurcze łydek. 6 przyczyn tego bolesnego problemu

Przedszkolak może nie chorować! Zwalcz infekcje zmieniając dietę dziecka

Zespół cieśni nadgarstka. Sprawdź to, jeśli dokucza ci mrowienie i drętwienie dłoni