Dieta wątrobowa przy leczeniu różnych schorzeń wątroby jest nieodzownym elementem terapii. Niezależnie od tego, czy chodzi o zapalenie wątroby czy uszkodzenie, dieta wątrobowa odciąża ten organ. Zmiana nawyków żywienia pomaga załagodzić przykre objawy takie jak wzdęcia, uczucie pełności czy problemy trawienne.
Wątroba to największy organ, który pełni istotną rolę w wielu procesach życiowych. Wątroba umożliwia metabolizm substancji odżywczych, magazynuje witaminy i żelazo, trawi tłuszcze, neutralizuje toksyny, bierze udział w syntezie białek krwi, wpływa na gospodarkę hormonalną. Gdy z wątrobą zaczyna dziać się coś niedobrego, pojawiają się sygnały takie jak: niestrawność, wzdęcia, nudności, jadłowstręt, gorączka oraz dyskomfort i bóle w okolicy prawego podżebrza, apatia czy zmęczenie. A ponieważ nie da się żyć bez sprawnej wątroby, należy zacząć działać jak najszybciej, by ją odciążyć. Pocieszające jest to, że ma ona możliwość regeneracji, co w wielu przypadkach udaje się dzięki wprowadzeniu istotnych zmian w diecie. Temu właśnie służy dieta wątrobowa. Zanim jednak zmiany zostaną wprowadzone, zalecenia dietetyczne należy skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Dieta wątrobowa – zasady ogólne
Dieta wątrobowa zalecana jest przy schorzeniach wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Ma ona ściśle określone zasady, których należy przestrzegać, by jej stosowanie przyniosło oczekiwany rezultat. Posiłki powinny być lekkostrawne, z ograniczeniem tłuszczu, ale pożywne i smaczne, by dieta stosowana była z chęcią, przez długi czas.
- kaloryczność diety należy dostosować do stanu odżywienia (otyłość, prawidłowa masa ciała, niedożywienie);
- należy regularnie spożywać od 4 do 6 niewielkich posiłków, w odstępach co 3-4 godziny. Ostatni posiłek spożywaj 2-3 godziny przed snem;
- sięgaj po produkty świeże, nieprzeterminowane lub nadpsute – toksyny, które zawierają, mimo odcięcia zepsutej części, bardzo szkodzą wątrobie;
- wyklucz z diety żywności wysokoprzetworzoną, z wysoką zawartością konserwantów i barwników.
- zrezygnuj z węglowodanów prostych, np. kremów, lodów, tłustych ciast i pączków, przemysłowych wyrobów cukierniczych;
- wyklucz z diety alkohol, odstaw mocną kawę i herbatę, napoje gazowane, napoje typu cola;
- przestrzegaj dziennej zalecanej ilości soli, czyli 5 g (mała płaska łyżeczka). Nie dosalaj potraw, odstaw słone przekąski i dania fast food;
- zrezygnuj z ostrych przypraw – papryki chili, curry, pieprzu;
- odstaw musztardę, sosy na śmietanie i zasmażkach, majonez;
- wypijaj codziennie ok. 2 l płynów, pij słabą herbatę, kompoty owocowe, rozcieńczone soki owocowe i warzywne.
Dieta wątrobowa – produkty polecane i zakazane
Dieta wątrobowa – tłuszcze
Jeśli chodzi o tłuszcze, dieta wątrobowa zaleca ograniczenie ich spożywania. Szczególnie odradza się spożywanie tłuszczów zwierzęcych, np.: tłustych mięs i wędlin, smalcu, słoniny, boczku, kaszanki, pasztetowej, parówek, mielonek, konserw. Należy unikać tłustej wołowiny i wieprzowiny, baraniny, mięsa z kaczki, gęsi, ryb smażonych i wędzonych. Zalecana jest rezygnacja z mięsa smażonego, w panierce.
Dieta wątrobowa zaleca stosowanie niewielkich ilości tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, sojowy, oliwa z oliwek). Warto dodawać je do sałatek i surówek, ponieważ obecne w nich tłuszcze ułatwiają wchłanianie magazynowanych w wątrobie witamin A, D, E, K. Można sięgać także po mięso mięso z kurczaka, indyka, cielęcinę, chudą wołowinę, mięso z królika, wędliny drobiowe, polędwice, szynki bez widocznego tłuszczu, ryby z rusztu, pieczone w piekarniku. Włączenie ryb do diety jest ważne, ponieważ dostarczają one tłuszcze omega-3, które obniżają stężenie szkodliwych dla wątroby trójglicerydów.
Dieta wątrobowa – nabiał
Odpowiednia ilość białka w diecie sprzyja regeneracji komórek wątroby. Dieta wątrobowa zaleca stosowanie produktów mlecznych, takich jak: chude mleko, odtłuszczone jogurty, kefir, zsiadłe mleko, chude sery twarogowe, maślanka, odtłuszczone serki homogenizowane.
Odradza się natomiast sięganie po pełnotłuste mleko, ser biały, tłuste serki homogenizowane, sery żółte i topione, sery pleśniowe, ser feta, śmietanę.
Dieta wątrobowa – produkty zbożowe
Dieta wątrobowa zaleca sięganie po lekkostrawne produkty. Zaliczamy do nich: pieczywo jasne, pszenne, sucharki, biszkopty, płatki owsiane, kukurydziane, ryż biały, cienki makaron, kasza manna i kuskus. Należy unikać nadmiaru błonnika w diecie – niewskazane są ciężkostrawne produkty pełnoziarniste, takie jak: pieczywo razowe, grube kasze (gryczana, pęczak).
Dieta wątrobowa – warzywa i owoce
Dieta wątrobowa zaleca włączenie do diety warzyw gotowanych takich jak: marchew, kalafior, buraki, dynia, szpinak, kabaczek, fasolka szparagowa, ziemianki gotowane, w postaci puree. Na surowo można jeść zieloną sałatę, pomidory bez skórki. Jeśli chodzi o owoce, można sięgać po dojrzałe, bez skórki i pestek, po obróbce cieplnej. Najlepsze są pieczone lub gotowane, jabłka, morele, brzoskwinie, przecier z maliny, porzeczki, czarnych jagód.
Zdecydowanie należy unikać warzyw wzdymających, powodujących problemy trawienne: warzywa kapustne, cebula, szczypior, papryka, ogórki, rzodkiewki, nasiona roślin strączkowych. Nie zaleca się jedzenia owoców takich jak: gruszki, śliwki, czereśnie, agrest, a także owoców suszonych i orzechów.
Dieta wątrobowa – przepisy
Dieta wątrobowa – przepisy: kasza manna z musem owocowym na I śniadanie:
Składniki:
- 300 ml odtłuszczonego mleka,
- 3 łyżki kaszy manny,
- 1 łyżka cukru,
- 0,5 kg miękkich owoców (np. truskawki, maliny, brzoskwinie).
Przygotowanie:
- Mleko zagotuj, dodaj kaszę i cukier. Gotując ok 3-5 minut mieszaj, aż kasza napęcznieje. Zdejmij z ognia.
- Owoce umyj, usuń niejadalne części. Włóż do garnka, rozgnieć je i gotuj przez kilka minut, aż zmiękną. Zblenduj na gładką masę. Wyłóż do naczyń z kaszą manną. Do popicia: kawa zbożowa z mlekiem 0,5%.
Dieta wątrobowa – przepisy: kanapki z pastą serowo-jajeczną na II śniadanie
Składniki:
- 1 jajko na twardo,
- 100 g chudego twarogu,
- 2 łyżki jogurtu naturalnego odtłuszczonego,
- natka pietruszki,
- odrobina soli do smaku.
Przygotowanie: Jajko drobno poszatkuj lub przeciśnij przez praskę, wymieszaj z twarogiem. Dodaj jogurt, natkę pietruszki i odrobinę soli do smaku. Do popicia: słaba herbata.
Dieta wątrobowa – przepisy: zupa krem z kalafiora na obiad
Składniki:
- 1 litr bulionu warzywnego lub wody,
- 1 kalafior,
- 5 ziemniaków,
- 1 korzeń pietruszki,
- gałka muszkatołowa,
- sól,
- grzanki.
Przygotowanie:
- Kalafior, ziemniaki, pietruszkę umyj, obierz i pokrój na mniejsze części.
- Przygotuj bulion warzywny lub po prostu wodę. Wrzuć warzywa do garnka i ugotuj do miękkości. Wszystko zblenduj.
- Dopraw solą i odrobiny gałki muszkatołowej.
- Podawaj z grzankami.
Dieta wątrobowa – przepisy: jogurt i banan na podwieczorek:
- mały, dojrzały banan,
- jogurt naturalny 0% tłuszczu.
Dieta wątrobowa – przepisy: dorsz z folii na kolację
Składniki:
- filet z dorsza bez skóry
- koperek lub pietruszka
- pieprz cytrynowy,
- oliwa z oliwek,
- sól.
Przygotowanie:
- Dorsza skrop oliwą, obsyp przyprawami i zawiń w folię aluminiową.
- Piekarnik rozgrzej do 170 ºC z termoobiegiem. Wstaw rybę na – 10 minut do rozgrzanego piekarnika, aż zmięknie. Można podawać z białym ryżem. Do popicia: herbata owocowa.