Go to content

Zapomnijcie o koszmarze z dzieciństwa, bo takiej wersji kawy zbożowej jeszcze nie znacie! Pyszne przepisy

Fot. iStock/tbralnina

Jak to jest, że to co blisko nas i łatwo dostępne często jest pomijane lub zapominane. Szukamy wykwintnych smaków, wyjątkowych połączeń, kiedy pod nosem mamy nasze rodzime i niedrogie produkty, których pewnie pozazdrościłby nam niejeden zagraniczny gość. Tak właśnie jest z kawą zbożową. Kto się wzdrygnął na samą myśl o tym napoju?

Kawa zbożowa to najczęściej koszmar naszego dzieciństwa. Wtedy trudno było o kakao, a co dopiero mówić o gorącej czekoladzie. W każdym przedszkolu już od samego rana roznosił się zapach… nie zawsze lubianej zbożówki. Pytanie tylko, czy tak nie cierpieliśmy tej kawy, czy przedszkola wywoływało w nas takie emocje, że wszystko, co tam podawane było złe i niedobre? Na to pytanie pewnie każdy sam sobie odpowie.

Niemniej jednak kawa zbożowa raczej nie przywołuje w nas miłych wspomnień. Powiem szczerze że nawet moim synom (kochającym przedszkole) jakoś źle właśnie z przedszkola się kojarzy. Więc jakież było moje zdziwienie, gdy młodszy ostatnio rozkochał się ostatnio w Ince karmelowej i z dumą mówi: „Mamo zrobię sobie kawę, dobrze”.

Inka zachwyca w ogóle swoją rozmaitością – oprócz klasycznej, mamy orkiszową, karmelową, czekoladową, a już ta wzbogacona o minerały – wapń, magnez czy błonnik to naprawdę wisienka na zbożowym torcie.

A skoro już o tortach mowa, to powiem szczerze pomysłowość użycia w kuchni kawy zbożowej i kreatywność tychże mnie osobiście wprawiło w osłupienie.

Czy wiecie, jakie cuda można wyczarować z kawy zbożowej? Po prostu ślinka cieknie!

Korzenna kawa Inka

Składniki:
2 łyżeczki Inki magne
kubek mleka migdałowego
3 goździki
laska cynamonu
łyżeczka cynamonu w proszku
plasterek imbiru

Przygotowanie:

Mleko gotujemy tak, żeby było ciepłe, ale nie wrzące. Do kubka wsypujemy dwie łyżeczki Inki, zmiażdżone goździki, łyżeczkę cynamonu oraz starty na tarce plasterek imbiru. Całość zalewamy mlekiem i mieszamy. Kawę możemy udekorować ubitą śmietaną posypaną kakaem. (przepis pochodzi z bloga: Mienta blog)

Korzenno-pomarańczowa Inka

Składniki:
200 ml mleka
2 łyżeczki kawy Inka wapń i witaminy
0,5 łyżeczki korzennej przyprawy do piernika
50ml śmietanki
2 łyżki pomarańczowej konfitury
1 łyżeczka sosu czekoladowego

Mleko zagotować. Kawę i przyprawę wymieszać, zalać mlekiem. Na dno wysokiej szklanki wlać sos czekoladowy oraz kawę. Śmietankę ubić, wymieszać z konfiturą pomarańczową, wyłożyć na kawę w szklance. Oprószyć korzenną przyprawą. (przepis pochodzi z bloga Obiad gotowy)

Koktajl bananowo-orzechowy z kawą Inką

Składniki:
300 ml mleka migdałowego (może być inne ulubione)
2 łyżki masła orzechowego
1 duży banan (latem zamrożony)
1 łyżka otrąb pszennych
2 – 3 łyżeczki kawy Inka błonnik

Przygotowanie:

Wszystkie składniki koktajlu przełóż do naczynia blendera i miksuj do uzyskani gładkiej, kremowej konsystencji. Spróbuj, ewentualnie dodaj nieco więcej kawy. W upalne dni przed użyciem możesz banana zamrozić – zimny koktajl będzie świetną alternatywą dla kawy mrożonej. Przed podanie udekoruj nasionami sezamu. (przepis pochodzi z bloga Słone słodkim przelatane)

Imbirowo-dyniowa kawa zbożowa z cynamonem

Składniki na 1 porcję:

1,5 łyżki puree z dyni
łyżeczka miodu
280 ml wody
ok. 1 cm kawałek imbiru
2 kopiaste łyżeczki kawy Inka wapń i witaminy
ok. 20 ml zagęszczonego, niesłodzonego mleczka
1/4 łyżeczki cynamonu

Przygotowanie: 

Do kubka nakładamy purre z dyni i mieszamy je z miodem. W garnuszku gotujemy wodę wraz z umytym i pokrojonym kawałkiem imbiru. Po 5 minutach ściągamy z ognia, imbir wyjmujemy i dodajemy kawę. Zaparzoną wlewamy do kubka z dynią. Mleczko ubijamy i wlewamy do kawy. Posypujemy cynamonem. (przepis pochodzi z SzamAnkowa blog)

Delikatne kawowe placuszki sernikowe

Składniki na 1 porcję:

130 g śmietankowego serka kanapkowego
1 jajko
4 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mleka (opcjonalnie ciut więcej)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cukru
2 czuba łyżeczki kawy Inka
olej kokosowy do smażenia (około 1 łyżeczki)
do podania: cukier puder + ulubione owoce

Przygotowanie:

Do miski wrzucamy serek, wbijamy jajko, po wymieszaniu dodajmy resztę składników i mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Placuszki smażymy z obu stron na małym ogniu na niewielkiej ilości oleju. Masę nakładamy łyżką. Placuszki podajemy posypane cukrem pudrem z ulubionymi owocami. (przepis pochodzi z bloga Słodkie okruszki)

Dyniowe ciasteczka z kawą zbożową 

Składniki na 9 ciasteczek: 

pure z dyni ok. 200 g
syrop klonowy lub miód 105 g
aromat waniliowy parę kropel (lub laska świeżej wanilii)
mąka pszenna 155 g
1 łyżeczka kawy Inka
proszek do pieczenia 1 łyżeczka
soda oczyszczona 1/2 łyżeczki
kawa zbożowa i cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Mieszamy wszystkie składniki na ciasteczka (bardzo dokładnie). Wykładamy masę na papier do pieczenia łyżką (powinno wyjść 9 ciasteczek). Posypujemy kawą zbożową i cukrem pudrem. Pieczemy ok. 30 minut w 180 stopniach. (przepis pochodzi z bloga rabarbarowo)

Co wy na to? A to jedynie kilka przepisów, warto poszperać, a nawet zajrzeć na stronę Inki, bo tam też znajdziecie całą masę cudownych przepisów nie tylko na napoje z kawą zbożową w tle.


Artykuł powstał przy współpracy z Inka