Go to content

Siedem złych nawyków, które zabijają twój metabolizm

Fot. iStock/evgenyatamanenko

Chcesz schudną, ale jest ci coraz trudniej zgubić tych kilka zbędnych kilogramów? Jak to jest, że jeszcze chwilę temu nie miałaś problemu ze zrzuceniem trzech kilogramów, a teraz? Teraz się męczysz, żeby w ogóle waga ruszyła. Cóż, prawdopodobnie doświadczasz jednej z nieuniknionych rzeczy – twój metabolizm zwalnia z wiekiem. Ale nie ma co załamywać rąk, wszystko jest do opanowania, trzeba tylko zrezygnować ze złych nawyków, które zabijają nasz metabolizm.

Pomijanie śniadania

Zjedzenie pożywnego śniadania jest zawsze dobrym sposobem na rozpoczęcie poranka. Ponieważ twój metabolizm zwalnia podczas snu, poranny posiłek może go rozbudzić i pomóc spalić więcej kalorii w ciągu dnia. Kiedy jesz śniadanie, mówisz swojemu ciału, że ma sporo kalorii, do wykorzystania przez cały dzień, kiedy tego nie robisz, twoje ciało oszczędza energię i nie spala kalorii.

Złe śniadanie

Zapamiętaj – poranne jedzenie nie polega na złapaniu czegoś, co akurat masz pod ręką. Jeśli zjedz pączka, drożdżówkę w aucie, przygotuj się na awarię metabolizmu. Pomyśl o śniadaniu wcześniej, zrób sobie nawet na drogę do pracy zdrową kanapkę z pełnoziarnistym chlebem, warzywami, chudą wędliną.

Za dużo siedzenia

Przechodzenie z pracy do samochodu, z samochodu na kanapę, to nie jest najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Siedząca rutyna powoduje, że twoje ciało włącza się w tryb oszczędzania energii, co z kolei oznacza, że twój metabolizm znacznie spowalnia. Wpływa to na zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i rozkładania tkanki tłuszczowej.

Za mało białka

Białko karmi twoje mięśnie, wywołuje uczucie sytości i jest ważnym składnikiem utrzymania zdrowej wagi. Jeśli jesz za mało białka, możesz mieć problemy z budowaniem lub utrzymywaniem masy mięśniowej, której siła dla metabolizmu jest niezwykle ważna. Ponadto spalanie białka wymaga więcej energii niż spalanie węglowodanów lub tłuszczów, tym samym tracisz więcej kalorii.

Za mało snu

Zaburzony sen niekorzystnie wpływa na nasz metabolizm znacznie go spowalniając. Dbaj o to, by spać około siedmiu godzin, tylko tak dasz swojemu ciału wystarczającą ilość czasu na regenerację.

Za mało wody

Naukowcy podają, że pół litra wody wypijanej dziennie zwiększa tempo metabolizmu nawet o 30% w ciągu godziny. Z tego jasno wynika, że picie wody przez cały dzień, nie tylko nawadnia nasz organizm, ale daje też dodatkową korzyść w postaci zwiększonego metabolizmu.

Za dużo stresu

Kiedy poziom stresu wzrasta, twoje ciało wytwarza hormon zwany kortyzolem. Kortyzol prowadzi do zwiększenia apetytu, sprawia, że pragniemy pocieszyć się jedzeniem. Jednocześnie hormon ten zmniejsza naszą chęć do ćwiczeń i obniża jakość snu – wszystko to ma negatywny wpływ na metabolizm. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem, by ochronić swoje ciało przed jego negatywnymi skutkami.