Lifestyle

Siedem złych nawyków, które zabijają twój metabolizm

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 stycznia 2019
Fot. iStock/evgenyatamanenko
 

Chcesz schudną, ale jest ci coraz trudniej zgubić tych kilka zbędnych kilogramów? Jak to jest, że jeszcze chwilę temu nie miałaś problemu ze zrzuceniem trzech kilogramów, a teraz? Teraz się męczysz, żeby w ogóle waga ruszyła. Cóż, prawdopodobnie doświadczasz jednej z nieuniknionych rzeczy – twój metabolizm zwalnia z wiekiem. Ale nie ma co załamywać rąk, wszystko jest do opanowania, trzeba tylko zrezygnować ze złych nawyków, które zabijają nasz metabolizm.

Pomijanie śniadania

Zjedzenie pożywnego śniadania jest zawsze dobrym sposobem na rozpoczęcie poranka. Ponieważ twój metabolizm zwalnia podczas snu, poranny posiłek może go rozbudzić i pomóc spalić więcej kalorii w ciągu dnia. Kiedy jesz śniadanie, mówisz swojemu ciału, że ma sporo kalorii, do wykorzystania przez cały dzień, kiedy tego nie robisz, twoje ciało oszczędza energię i nie spala kalorii.

Złe śniadanie

Zapamiętaj – poranne jedzenie nie polega na złapaniu czegoś, co akurat masz pod ręką. Jeśli zjedz pączka, drożdżówkę w aucie, przygotuj się na awarię metabolizmu. Pomyśl o śniadaniu wcześniej, zrób sobie nawet na drogę do pracy zdrową kanapkę z pełnoziarnistym chlebem, warzywami, chudą wędliną.

Za dużo siedzenia

Przechodzenie z pracy do samochodu, z samochodu na kanapę, to nie jest najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. Siedząca rutyna powoduje, że twoje ciało włącza się w tryb oszczędzania energii, co z kolei oznacza, że twój metabolizm znacznie spowalnia. Wpływa to na zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi, ciśnienia krwi i rozkładania tkanki tłuszczowej.

Za mało białka

Białko karmi twoje mięśnie, wywołuje uczucie sytości i jest ważnym składnikiem utrzymania zdrowej wagi. Jeśli jesz za mało białka, możesz mieć problemy z budowaniem lub utrzymywaniem masy mięśniowej, której siła dla metabolizmu jest niezwykle ważna. Ponadto spalanie białka wymaga więcej energii niż spalanie węglowodanów lub tłuszczów, tym samym tracisz więcej kalorii.

Za mało snu

Zaburzony sen niekorzystnie wpływa na nasz metabolizm znacznie go spowalniając. Dbaj o to, by spać około siedmiu godzin, tylko tak dasz swojemu ciału wystarczającą ilość czasu na regenerację.

Za mało wody

Naukowcy podają, że pół litra wody wypijanej dziennie zwiększa tempo metabolizmu nawet o 30% w ciągu godziny. Z tego jasno wynika, że picie wody przez cały dzień, nie tylko nawadnia nasz organizm, ale daje też dodatkową korzyść w postaci zwiększonego metabolizmu.

Za dużo stresu

Kiedy poziom stresu wzrasta, twoje ciało wytwarza hormon zwany kortyzolem. Kortyzol prowadzi do zwiększenia apetytu, sprawia, że pragniemy pocieszyć się jedzeniem. Jednocześnie hormon ten zmniejsza naszą chęć do ćwiczeń i obniża jakość snu – wszystko to ma negatywny wpływ na metabolizm. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem, by ochronić swoje ciało przed jego negatywnymi skutkami.


Lifestyle

Przekleństwo bycia miłym. Dlaczego mówisz „tak”, jeśli naprawę myślisz „nie”

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 stycznia 2019
Fot. iStock /AntonioGuillem
 

Zastanów się, czy jest to znajomy scenariusz: ktoś prosi cię o zrobienie czegoś i prawie natychmiast się na to zgadzasz, nawet jeśli nie masz ochoty. Może to dzieje się w pracy – bierzesz na siebie dodatkowe obowiązki, mimo, że masz ich już wystarczająco dużo i jesteś przemęczony. A może w domu – zgadzasz się pomóc przyjaciołom w następny weekend, ale jesteś przepracowany, a twój maluch właśnie zaczął przedszkole i nie może w nocy spokojnie spać?

Tak nas wychowano. „Bądz grzeczny, życzliwy, zawsze pomagaj innym”. A powinno się nas uczyć: „Jeśli możesz, pomóż, ale jeśli nie jesteś w stanie – wytłumacz że nie dasz rady”. Uwierz mi, coś w końcu „pęknie”. Zaczynasz myśleć o tym, jak uciec. O tym, kto właściwie okazuje ci wdzięczność za pomoc, a kto nie. Może straciłeś spokój, pieniądze, może straciła na tym twoja relacja z bliską osobą…

Tylko, że nie chcesz złamać danego słowa. I mimo, że jesteś coraz bardziej sfrustrowany, zirytowany, niedoceniony, nie potrafisz odmówić. Masz za słabe osobiste granice.

Możesz z tym walczyć. Przede wszystkim, bądz świadomy własnej krzywdy oraz powodów, dla których godzisz się na tę sytuację.

Powody, dla których mówisz „tak”, gdy chcesz powiedzieć „nie”:

Kierujesz się złotą zasadą – pomagaj innym

Pomagasz ludziom, bo tego właśnie oczekujesz, gdy sam jesteś w potrzebie. Ale prawda jest taka, że ty jesteś samowystarczalny i odpowiedzialny, dlatego to inni przede wszystkim proszą o twoją pomoc.

Jesteś słowny

Niestety, oznacza to dla ciebie, że nie wolno ci zmieniać zdania po tym, jak coś obiecasz. To ślepy zaułek, bo życie i okoliczności są zmienne.

Możesz być typem „opiekuna”

Zachowujesz się jak zbawiciel. Ludzie zawsze przychodzą do ciebie, kiedy są załamani. Zawsze gasisz pożary. To bardzo wymagająca i męcząca rola.

Kieruje tobą lęk

Obawiasz się, że stracisz tę osobę, jeśli powiesz „nie”. Nie chcesz być odrzucony. Pragniesz akceptacji za wszelką cenę. Boisz się, że odmawiając zdenerwujesz kogoś, na kim ci zależy.

Pamiętaj, to nie ma nic wspólnego z życzliwością, lecz z twoim wewnętrznym lękiem przed byciem odrzuconym. To twoje błędne, wewnętrzne przekonanie, że nie masz prawa lub nie powinieneś odmówić komplikuje wszystkie twoje relacje. A najbardziej szkodzi właśnie tobie. Pora na zmiany, które muszą dokonać się w twoim umyśle.


Na podstawie: psychcentral.com


Lifestyle

Dekalog dobrego życia na podłe czasy. Po pierwsze nie nienawidzić

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2019
Fot. Pixabay / raincarnation40 / CC0 Public Domain

Nasza rzeczywistość zmieniła się bezpowrotnie. Mamy świadomość, że nic już nie będzie takie samo.  I zostaje tylko pytanie: jak żyć dalej dobrze, gdy wokół tyle zła?

Dekalog dobrego życia na podłe czasy

1. Po pierwsze: Nie nienawidzić

Nienawiść niszczy sprawniej i mocniej niż najbardziej niebezpieczne żywioły –  historia dała nam na to wystarczająco wiele dowodów. Doświadczenia wojen, Holocaustu, prześladowań ze względu na wiarę, inną wiarę, brak wiary… Może nawet nie trzeba szukać tak daleko. Może warto zajrzeć głębiej w siebie i własną historię, własne życie.

2. Po drugie: Wspierać dobro

Ono naprawdę jest jak ziarno. Dobrem zmieniasz świat na lepszy, nawet jeśli twoje dobro to drobne uczynki, które wydają ci się niewiele znaczące. Ale wiesz, to, co dla innych jest drobnostką, dla wielu może być czymś niewyobrażalnym. Jak Mont Everest.

3. Po trzecie: Akceptować, nie osądzać

Bo z osądzania biorą się podziały, nieporozumienia, konflikty. Naprawdę, nie musisz wszystkiego rozumieć. Zaakceptuj fakt, że wszyscy jesteśmy równi i każdy z nas ma prawo żyć i być szczęśliwym na swój własny sposób. Nie oceniaj wyborów, nie wyśmiewaj decyzji, nie szydź z bliźniego, który kocha inaczej niż ty. Kim jesteś, by to robić?

4. Po czwarte: Wierzyć w ludzi

Bo błądzą, ale Bóg lub inna nieznana nam siła dał im także zdolność uczenia się na błędach, jednoczenia się w słusznych sprawach, dał im serce, które czasem zwycięża. Uwierz, że to, co się stało, bezsensowna śmierć naprawdę poruszyła miliony serc w sposób trwały, że lawina zmian ruszyła. I że zaczniemy wreszcie ze sobą rozmawiać, a nie okładać się słowami.

5. Po piąte: Myśleć, co możesz zrobić dla innych

Innych, to znaczy tych, którzy ciebie potrzebują lub o których świat zapomniał. Myślenie o innych zmienia perspektywę, sprawia że widzisz i rozumiesz więcej, że się rozwijasz, że nie stajesz się cynicznym obserwatorem, tylko jesteś częścią jakiejś całości. Że masz wpływ, a to daje ci siłę.

6. Po szóste: Reagować na przemoc

Zawsze i wszędzie. Jeśli się boisz, poproś o wsparcie innych. Nikt nie ma prawa krzywdzić, ani prześladować drugiej osoby. Powtórzę: jesteśmy równi – tacy sami, choć każdy z nas jest inny. W tej inności jest prawdziwa moc, jeśli umiemy ją dostrzec. Razem zdołamy powstrzymać zło.

7. Po siódme: Mieć wpływ

Nie udawaj, że jest ci wszystko jedno, a potem nie narzekaj na to, co dzieje się wokół ciebie. Świat nie działa samoistnie, jak raz nakręcony zegar. To my, swoim działaniem popychamy go do przodu. I dokonaliśmy, jako ludzkość wielu niewyobrażalnie wspaniałych rzeczy. Więc głosuj w wyborach, podejmuj lokalne inicjatywy, bądź obecny.

8. Po ósme: Ufać, nigdy nie jesteś sam

W siebie, w swoje ideały, w bliskich. Nie bój się życia, nie bój się zła. Ono istnieje, ale jeśli ufasz, potrafisz się przed nim obronić. Nieważne, czy wierzysz w karmę, czy po prostu masz przyjaciół, masz bliskich, na których możesz liczyć – nigdy nie jesteś sam. I nigdy nie będziesz. Zobacz, jak w obliczu tragedii bliscy stają się sobie zupełnie obcy ludzie. To właśnie człowieczeństwo.

9. Po dziewiąte: Odrzucać to, co nieistotne

Bo są rzeczy, które dosłownie zaśmiecają nasze życie, przesłaniają nam najpiękniejsze wartości i cele. A ty po prostu rób swoje, nie ma innej recepty na spokój duszy.

10. Po dziesiąte:  Kochać

Nie tylko tego, na widok kogo mocniej bije nam serce. Nie tylko nasze dzieci, choć mądra miłość jest oczywiście ważna.  Kochać w wymiarze humanistycznym: kochać ludzi, dlatego, że są, że czujemy z nimi jedność, że społeczeństwo to siła, która może zmienić świat na lepszy.

 

„Nie ma nic absurdalnego w przekonaniu, że świat jest absurdalny” – Leszek Kołakowski.


Zobacz także

To mogła być najbardziej wzruszająca reklama w historii Adidasa…

Małe dziecko – mały problem, większe… sami wiemy. Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

„Ona jest tą, która sprawia, że on się unosi”. To jego stały tekst, który sprawia , że ona się uśmiecha. Teraz jednak nie jest jej do śmiechu