Zdrowie

Ból mięśni. 5 przypadków, które mogą świadczyć o chorobie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
ból mięśni
Fot. iStock
 

Ból mięśni każdy z nas zna doskonale. Bardziej intensywny wysiłek fizyczny, kontuzje, ale i całodzienne zmęczenie, są najczęstszymi powodami problemów. Kobiety, częściej od mężczyzn, cierpią na ból szyi, barków oraz pleców. Dyskomfort dotyka nas także wówczas, gdy pojawia się grypa — gorączka, fatalne samopoczucie, ból mięśni to jej charakterystyczne objawy. 

Ale ból mięśni może być też spowodowany innymi, bardziej poważnymi czynnikami. Różnego typu choroby i schorzenia, spowodowane przez procesy zapalne, zwyrodnieniowe i neuroimmunologiczne, wpływają na pojawienie się bólu.

5 przypadków bólu mięśni, które mogą świadczyć o chorobie

1. Zapalenie wielomięśniowe (PM)

To dość rzadka choroba, która najczęściej dotyka kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Charakterystycznym objawem jest ból i osłabienie mięśni (zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego). Choroba może powodować także zapalenie skóry, zmiany w sercu, gardle, krtani, przełyku i płucach. U co czwartego chorego stwierdza się także chorobę nowotworową.

2. Infekcje bakteryjne

W przypadku stanu zapalnego skóry, infekcja może przenieść się głębiej, do mięśni. Pojawia się ból mięśni  ograniczony do jednej grupy mięśniowej, któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie i ciepłota tej okolicy, częściej następuje wzrost temperatury ciała.

3. Niedoczynność tarczycy

Aż 80% chorych na niedoczynność tarczycy skarży się na dolegliwości bólowe ze strony mięśni. Najczęściej rejestrują u siebie osłabienie, sztywność i bóle mięśni, oraz ich skurcze. Te dolegliwości powodują problemy z chodzeniem po schodach, wstawaniem z pozycji siedzącej, wykonywaniem czynności higienicznych.

4. Borelioza i inne choroby pasożytnicze

Borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa), jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszonych na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Zarówno we wczesnej, jak i późnej postaci choroby mogą towarzyszyć bóle kolan, barków i stawów. Rzadziej zajęte są ścięgna oraz mięśnie. Objawy ze strony układu ruchu utrzymują się przez kilka miesięcy i wielokrotnie nawracają. Inną przyczyną bólu mięśni może być choroba pasożytnicza, na przykład włośnica lub krętkowica.

5. Fibromialgia

Na to tajemnicze schorzenie kobiety chorują dziesięciokrotnie częściej niż mężczyźni. Objawy wskazujące na fibromialgię pojawiają się w 30.— 50. rż. i nie zawsze są jednoznaczne. Najczęściej pojawia się przewlekły, uogólniony ból mięśni, stawów i kręgosłupa oraz miejsca na ciele, nadwrażliwe na ucisk. Chorzy odczuwają kłucie, palenie mięśni, obrzęk stawów, a dolegliwości są bardziej nasilone rano i trwają przynajmniej 3 miesiące.

Kiedy do lekarza?

Ból mięśni powinien zaniepokoić, gdy jest silny, pulsujący, piekący i rwący, bez wyraźnej przyczyny. Jeśli nasila się z czasem i promieniuje w inne części ciała, warto skonsultować go z lekarzem.

źródło: www.mp.pl  wylecz.to www.swiat-zdrowia.pl 


Zdrowie

9 oznak nietolerancji glutenu, które większość ludzi ignoruje

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
nietolerancja glutenu
Fot. iStock/SolStock
 

Wiele osób przechodzi profilaktycznie na dietę bezglutenową, aby uniknąć możliwych kłopotów ze zdrowiem. Gluten, czyli białko występujące w nasionach pszenicy, żyta i jęczmienia, może być przyczyną specyficznych chorób. Należą do nich m.in.: celiakia (schorzenie autoimmunologiczne) polegająca na trwałej nietolerancji glutenu, alergia na gluten i nadwrażliwość.

Drastyczne rozwiązanie nie jest jednak dobre, ponieważ brakuje dowodów potwierdzających korzyści dla wyeliminowania glutenu z diety, jeśli dana osoba nie cierpi na nietolerancję lub celiakię. W takim przypadku istnieje ryzyko niedoborów żelaza, wapnia i błonnika w organizmie.

Zamiast wyrzucać na ślepo gluten z diety, lepiej poznać oznaki jego nietolerancji, które powinny każdego zaalarmować. Dopiero gdy zaistnieją ku temu podstawy, można — po konsultacji lekarskiej — decydować o konieczności przejścia na dietę wykluczającą gluten.

9 oznak nietolerancji glutenu

1. Problemy z trawieniem

To chyba pierwszy objaw, który nakazuje rozważać nietolerancję glutenu przez organizm. Problemy z gazami, wzdęcia, zaparcia lub biegunki powinny skłonić do podjęcia diagnostyki.

2. Kiepskie samopoczucie

Częste wahania nastroju mogą występować u osób z nadwrażliwością na gluten. Niestabilne samopoczucie, „mgła mózgowa„, odczuwanie przygnębienia, niepokoju lub tzw. dołki emocjonalne mogą wynikać właśnie z nietolerancji pokarmowej.

3. Niedoskonałości skóry

Nietolerancja glutenu może powodować upośledzenie wchłaniania przez jelita ważnych substancji odżywczych. To z kolei prowadzić do problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, wyprysk i opryszczkowe zapalenie skóry.

4. Ból stawów

Istnieje podejrzenie, że nietolerancja glutenu może powodować bóle kolan, reumatoidalne zapalanie stawów, i inne problemy układu ruchu.

5. Problemy z zębami

Naukowcy badają związek między nietolerancją glutenu a  zapaleniem jamy ustnej oraz języka. Wiele osób z nadwrażliwością na gluten może mieć problemy z zębami spowodowane brakiem wapnia, na skutek jego złego wchłaniania.

6. Zmęczenie

Wiele osób z nietolerancją glutenu cierpi z powodu zmęczenia. Powoduje je niedobór substancji odżywczych oraz stan zapalny w organizmie.

7. Migreny

Badania  pokazały, że nietolerancja glutenu przy diecie bogatej w to białko, może wywołać intensywne bóle głowy i migreny z powodu stanu zapalnego w układzie nerwowym.

8. Anemia

Gluten może powodować m.in. biegunkę, wymioty, objawy zespołu jelita drażliwego i upośledzone wchłanianie składników odżywczych. W związku z tym, objawami nietolerancji tego białka może być anemia (niedobór żelaza, witaminy B12), a także skłonność do siniaków i krwawienia.

9. Choroby autoimmunologiczne

Spożywanie glutenu przy jego nietolerancji może spowodować nieprawidłową reakcję obronną organizmu. Ciało uczy się, że jest atakowane i musi się bronić, i w rezultacie mogą rozwinąć się inne choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, łuszczyca, zapalenie stawów.

Jeśli pacjent zauważa u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów, powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista zaleci pod kontrolą wykluczenie glutenu z diety, a następnie obserwację  po ponownym jego wprowadzeniu podczas stosowania diety bezglutenowej.

Nadwrażliwość na gluten rozpoznaje się, jeśli badania diagnostyczne wykluczyły celiakię oraz alergię na gluten, oraz przy braku zaniku kosmków jelitowych, gdy spożycie glutenu powoduje niepożądane objawy u pacjenta. Dopiero wtedy zyskuje się pewność co do zasadności wykluczenia tego białka z diety.

źródło:  www.mp.pl,  www.powerofpositivity.com bonavita.pl 


Zdrowie

Aleksytymia. Czym jest „analfabetyzm emocjonalny”?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
3 lutego 2019
aleksytymia
Fot. iStock/gremlin

Regułą jest, że szukamy towarzystwa osób, z którymi mamy dobry kontakt. Lubimy czuć się „na swoim miejscu” i tylko w sytuacji, gdy rozmawiamy, otrzymujemy zrozumienie i zainteresowanie, czujemy się komfortowo. Znacznie trudniej jest nam porozumieć się z kimś, kto nie wyłapuje pewnych przekazów oraz ignoruje sygnały pochodzące od drugiej osoby. 

Zazwyczaj mówimy tu o niskiej inteligencji emocjonalnej, ale jest jeszcze jedno zaburzenie, które mocno utrudnia utrzymywanie relacji z otoczeniem.

Czym jest aleksytymia?

Tak zwana aleksytymia (analfabetyzm emocjonalny) powoduje, że dotknięta nią osoba jest niezdolna do rozpoznawania emocji oraz nie potrafi nazwać własnych stanów emocjonalnych. Z powodu tego zaburzenia częściej cierpią mężczyźni. Jego przyczyny zakorzenione są w dzieciństwie i sposobie wychowania przez rodziców. Zarówno chód emocjonalny, jak i nadmierne skupienie nad dziecku może powodować konsekwencje w jego zachowaniu w przyszłości. Aleksytymicy najczęściej pochodzą z rodzin chłodnych emocjonalnie, w których stosowano kary, jeśli tylko zachowanie dziecka wychodziło poza normy uznane w danej rodzinie. Z drugiej strony, nadmierne skupianie się na dziecku i rozwiązywanie za niego problemów mogło sprawić, że jako dorosła osoba, nie potrafi zrozumieć swoich emocji, nazwać oraz oswoić się z tym, co ją w życiu spotyka. Przyczyn upatruje się również w niepoprawnym funkcjonowaniu układu limbicznego, a dokładniej, w jądrze migdałowatym oraz w części kresomózgowia.

Charakter aleksytymika

Wycofanie emocjonalne oraz brak umiejętności proszenia o wsparcie jest wyraźną cechą, która łączy aleksytymików. Nie potrafią oni nazywać ani zrozumieć emocji, nie są w stanie określić tego, jak się czują w danej chwili. Tacy ludzie nie fantazjują, nie mają marzeń i bardzo obawiają się tego, że ich myśli umkną spod kontroli. Myślenie aleksytymika przede wszystkim zyskuje charakter operacyjny i wyłącznie racjonalny. Bardzo często osoby dotknięte analfabetyzem emocjonalnym, jeśli już, to najczęściej odczuwają negatywne emocje, które dominują ich życie. Wynika to właśnie ze strachu, niepewności i braku umiejętności poruszania się w materii emocji. Przyjemne doznania są odczuwane przez nich o wiele rzadziej i mniej intensywnie. Bardzo często odreagowują napięcie psychicznego poprzez zachowania nawykowe, takie jak sięganie po używki czy jedzenie.

Aleksytymię można leczyć

Aleksytymia wpływa na obniżenie komfortu życia i utrudnia relacje międzyludzkie. Istnieje możliwość leczenia tego zaburzenia. Dobrze dobrana psychoterapia oraz praca z wykwalifikowanym terapeutą może trwać nawet kilka lat. Trzeba zaznaczyć, że przy zaangażowaniu pacjenta oraz wsparciu jego bliskich, możliwe jest osiągnięcie dobrych rezultatów.

źródło:  www.psychologia.edu.pl , zdrowie.tvn.pl


Zobacz także

Chemikalia na skórce cytrusów

Zielony leksykon – Sprawdź działanie składników kosmetyków organicznych Be Organic

Smutek i depresja mają ze sobą wiele wspólnego, jednak nie są tym samym. Poznaj 6 różnic między nimi