Dieta Zdrowie

Dieta cytrynowa dla szybkiej utraty wagi. Jakie efekty może przynieść cytrynowy detoks?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 stycznia 2021
Dieta cytrynowa - zasady, zalety, wady, efekty
Fot. iStock/Dieta cytrynowa
 

Dieta cytrynowa to pomysł na detoks, który przy okazji pozwoli zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie jest to nowy sposób na szczupłą sylwetkę. Dietę tą szeroko rozpropagowały gwiazdy Hollywood, takie jak Heidi Klum, Jennifer Aniston. Na czym polega dieta cytrynowa, jakie ma wady i zalety oraz jakich efektów można po niej się spodziewać? 

Dieta cytrynowa — skąd się wziął pomysł na cytrynowy detoks?

Dieta cytrynowa została opracowana już w 1941 r., jako remedium na problemy zdrowotne osób cierpiących z powodu wrzodów żołądka. Pomysł na oczyszczenie organizmu przy pomocy cytryn miał przy okazji skutek uboczny. Osoby stosujące tę kurację traciły zbędne kilogramy. Nic więc dziwnego, że kilka dekad później dieta cytrynowa ponownie znalazła się w centrum zainteresowania, jako potencjalny sposób na redukcję nadmiernej masy ciała.

Dieta cytrynowa - zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock/Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa — zasady 

Dieta cytrynowa może przynieść pozytywne efekty, ale wymaga wyrzeczeń. Jadłospis nie jest szczególnie rozbudowany. Podstawę diety stanowi napój z cytryny, czyli lemoniada z dodatkiem pieprzu cayenne lub imbiru, oraz z syropem klonowym. Do tego zalecało się wypijanie rano, na czczo roztwór 2 łyżeczek soli na 950 ml ciepłej wody. Kuracja trwa 10 dni. Czasu trwania diety nie należy przedłużać, ponieważ na dłuższą metę jest ona szkodliwa dla zdrowia. Nie wolno podczas jej trwania ciężko fizycznie pracować oraz uprawiać sportu. Oryginalna receptura diety zakłada wypijanie wyłącznie lemoniady i roztworu solnego, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto zasady diety nieco zmodyfikować.

  • I dnia pij wyłącznie lemoniadę;
  • II dnia nadal sięgaj po lemoniadę, ale możesz wprowadzić lekkie zupy i kremy warzywne;
  • III dnia wprowadź do diety świeże owoce i warzywa;
  • od IV dnia wprowadzaj inne składniki zbilansowanej diety.

Wypijanie napoju cytrynowego przy kontynuowaniu niezdrowej diety nie przyniesie żadnych rezultatów. Po zakończeniu cytrynowego detoksu dieta powinna zdrowa i zbilansowana, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Ważna jest także odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

Dieta cytrynowa - zasady, zalety, wady, efekty

Fot. iStock/Dieta cytrynowa

Aby przygotować lemoniadę (porcja 250 ml), potrzebujesz: 

  • 250 ml wody
  • sok z połowy cytryny (około 2 łyżek)
  • 2 łyżeczki syropu klonowego
  • szczypta pieprzu cayenne lub imbiru

Podane składniki wymieszaj i wypij. Za każdym razem przygotuj świeżą porcję napoju cytrynowego.

Dieta cytrynowa — zalety, wady, efekty

Dieta cytrynowa chwalona jest przez zwolenników za szybki spadek wagi, który może sięgnąć nawet 4- 6 kg tygodniowo. Jednak utrata wagi to nie jest jedynym skutkiem stosowania kuracji cytrynowej.  Cytryny są źródłem witamin C, A, B i E, a także wapnia i żelaza. Do jej niewątpliwych zalet należy wsparcie oczyszczania organizmu z toksyn oraz przyspieszenie procesu trawienia. Obecne w cytrynie pektyny osłaniają ścianki układu pokarmowego, dzięki czemu pokarm przechodzi przez niego w szybszym tempie, wpływają na lepszą perystaltykę jelit, ułatwiają wypróżnianie i pomagają usunąć zaparcia. Pektyny wpływają także na dłuższe odczuwanie sytości i zapobiegają napadom głodu. Dodatki takie jak imbir, czy pieprz  cayenne, wpływają na przyspieszenie metabolizmu, co jest pomocne w trakcie diety. Woda z sokiem z cytryny sprawia, że nerki pracują intensywniej, by wraz z moczem usunąć nadmiar kwasu moczowego z organizmu i toksyny.

Dieta cytrynowa, według jej zwolenników, dodaje energii ze względu na sam pobudzający zapach cytrusów. Cytryna dostarcza potas, który chroni układ nerwowy i serce. Zawiera także witaminę C, która wpływa na lepszą odporność oraz zdrowszy wygląd skóry. Nie brakuje w niej także antyoksydantów hamujących działanie wolnych rodników. Dzięki temu między innymi zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek i powstawaniu zmarszczek. Witamina C zapobiega również tworzeniu się stanów zapalnych dziąseł.

Fot. iStock/Dieta cytrynowa

Wady diety cytrynowej

Dieta cytrynowa ma także wady, których istnienia nie można pominąć milczeniem. Przede wszystkim przeciąganie czasu jej trwania powyżej 10 dni jest bardzo ryzykowne. W wersji rygorystycznej, bez udziału innych posiłków, bardzo przypomina głodówki, które są szkodliwe dla organizmu. W tej wersji jest to dieta bardzo okrojona i nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników do funkcjonowania. Mogą pojawić się przykre skutki uboczne, takie jak: mdłości, bóle głowy, senność, rozdrażnienie czy biegunki.

Nagłe chudnięcie na diecie cytrynowej może skutkować efektem jojo, czyli powrotem do wagi sprzed czasu odchudzania. Tak niestety działają wszystkie szybkie diety cud — najpierw usuwają nadmiar wody z organizmu, dalej naruszając mięśnie, więc ubytek wagi  nie jest zasługą „spalania” tkanki tłuszczowej. Po powrocie do normalnego sposobu żywienia najpewniej kilogramy utracone podczas diety wrócą.

Dieta cytrynowa może okazać się szkodliwa i zdecydowanie nie jest polecana przez lekarzy. Aby uniknąć negatywnych skutków kuracji cytrynowej, lepiej zmienić styl żywienia na zdrowszy i regularnie wypijać rano szklankę ciepłej wody z cytryną na czczo. Takie działanie pozwoli mądrzej zadbać o sylwetkę.


 źródło: www.naturalneoczyszczanie.pl , zdrowie.wprost.pl 

Dieta Zdrowie

Czym nie należy się przejmować w związku. O tym nie myśl wcale!

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2021
Fot. iStock/skynesher
 

W związku nie należy przesadnie analizować. Że on zachował się tak, a nie inaczej, że użył takiego słowa, a nie innego. I co to oznacza, jeśli nie oddzwonił od razu albo zareagował inaczej niż myślałaś. W większości sytuacji dopatrujemy się znaczeń, których w ogóle nie ma… A odbija się to dogłębnie na naszym związku i osobistym spokoju.

Czym nie należy się przejmować w związku

1. Nie powiedział/a „kocham cię, zanim się rozłączył/a

Czy to naprawdę takie ważne? Czy ty nie bywasz zamyślona rozmawiając z kimś przez telefon? Czy nie trapią cię czasem przejściowe kłopoty? Nie panikuj, nie dramatyzuj, nie żądaj tego wyznania za każdym razem. To, że go nie słyszysz co pięć minut nie oznacza, że miłość się skończyła, wypaliła i że potrzebujecie terapii. To już nie liceum, to normalne życie dwójki dorosłych ludzi, którzy mają pracę, obowiązki. Czasem bywają rozkojarzeni, zmęczeni, chorzy. Nieuważni. Nie czepiajmy się szczegółów, bo to może przynieść o wiele więcej złego…

2. Mija trzydzieści minut, a on/ona nadal nie odpowiedział/a na SMS

Czy uważasz, że bycie w związku polega właśnie na tym?… Każdy z nas potrzebuje trochę swobody i przestrzeni. Jeśli nie dzieje się nic ważnego albo wymagającego natychmiastowej reakcji, odpuść. Odpowie, kiedy będzie mógł, po prostu. Zajmij się swoimi obowiązkami, poczytaj książkę. Nie wymyślaj możliwych powodów.

3. Nie słyszysz co chwila, że wszystko jest w porządku

W związku z tym tworzysz w głowie scenariusze, z których jasno wynika, że nie jest. Odczytujesz każde spojrzenie, ton głosu, dobór słów. Wszystko wydaje ci się mieć znaczenie i potwierdzać twoją tezę: koniec miłości, zdrada, problemy finansowe, ukryty sekret z przeszłości… Wyobraźnia wyolbrzymia rzeczywistość i przerasta ją. Lepiej się już zatrzymaj.

4. Ktoś z jego/jej znajomych cię nie lubi

No cóż, nie jesteś zupą pomidorową… Nie staraj się przypodobać wszystkim, bądź sobą, znaj swoją wartość, uwierz w nią. Ważne, że między wami jest dobrze. Nie panikuj, nie snuj teorii spiskowych, nie żądaj zerwania znajomości. Póki brak sympatii ze trony znajomego nie odbija się na tobie lub na waszym związku, nie zawracaj sobie tym głowy.

5. Ktoś z jego/jej rodziny cię nie akceptuje

Najważniejsza jest reakcja twojej drugiej połówki. Na pewne rzeczy czasem nie mamy wpływu, na zachowanie członków naszej rodziny również. I znów, najważniejsze jest to jak w tej całej sytuacji zachowa się twój partner. Jeśli twoje szczęście i przyszłość waszego związku jest dla niego priorytetem – nie masz się czego obawiać.

Jeśli jesteś w związku z kimś, kto notorycznie potrzebuje zapewnienia o twoim uczuciu i uwadze, zadbaj o jego poczucie bezpieczeństwa, rozmawiaj z nim, pracujcie razem nad zaufaniem.

 

 


Dieta Zdrowie

Zasady samuraja – jak prowadzić zrównoważone życie

Redakcja
Redakcja
26 stycznia 2021
Fot. iStock

Chcesz być odważny jak samuraj i iść przez życie z podniesiona wysoko głową? Sprawdź, jakimi zasadami kierowali się ci wyjątkowi wojownicy. Zainspirowali miliony, dzięki swojej życiowej równowadze. Gotowy?

Samurajowie to niezwykli wojownicy. Ich artyzm i mistrzostwo sięgają każdej dziedziny życia – od onieśmielającej wydajności zaczynając na uczynieniu z walki prawdziwej sztuki.  Żyją inspirującym życiem, kierując się zestawem zdrowych filozoficznych zasad Bushido.

Co jeszcze ich wyróżnia? Niesamowita aura i piękno japońskiej kultury.

Wojownik z mieczaw XXI wieku nie ma większego pożytku. Niemniej jednak Droga Wojownika, czyli samurajski kodeks etyczny, zwany Bushido, jest przydatnym zestawem zasad, które pomogą ci prowadzić bardziej zrównoważone życie. Poza tym tak się składa, że ​​są to zasady, które są dziś przydatne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

 „Wojownik jest bezwartościowy, jeśli nie wzniesie się ponad innych i nie stanie silny w środku burzy.” – Yamamoto Tsunetomo

Oto osiem samurajskich zasad Bushido

Współczucie

Jedną z pierwszych zasad samurajów jest współczucie. Z ogromną mocą przychodzi duża odpowiedzialność. Musisz szukać okazji, by użyć swojej mocy dla większego dobra, zrozumieć ból innych i słabszych. Pragnąć w głębi serca pomóc im w każdy możliwy sposób.

Prawdziwe współczucie to zrozumienie. Trzeba widzieć i rozumieć więcej niż własne potrzeby i pragnienia, zrozumieć, jak nasze działania wpływają na innych, wpływają na świat. Być miłosiernym.

Prawość

Ta zasada jest często nazywana sprawiedliwością i polega na dążeniu do tego, aby postępować właściwie. Nie możesz kontrolować reszty świata, ale możesz starać się podążać drogą prawości we własnym życiu.

Pamiętaj, że bycie prawym to znacznie więcej niż zwykłe robienie właściwych rzeczy w kontaktach z innymi ludźmi. Ta wspaniała zasada obejmuje również zachowanie integralności, gdy nikt nie patrzy.

Prawdomówność

Prawdomówność obejmuje dwie różne cechy – rzetelność i uczciwość.  Słowo ma wielką wartość, ale wartość tych słów z czasem maleje, gdy buduje się  ją kłamstwami lub niedotrzymanymi obietnicami.

Aby postępować zgodnie z tą zasadą, powinieneś dążyć do szczerości w tym, co mówisz. Tylko w ten sposób inni ludzie będą wiedzieć, że nie tylko mówisz prawdę, ale także, że mogą na ciebie liczyć.

Lojalność

Bądź lojalny. Każdy samuraj naprawdę rozumie swoje miejsce na świecie. Osoby, na których ci zależy i z którymi pracujesz, powinny wiedzieć, że mogą na Ciebie liczyć bez względu na wszystko. Powinny być ciebie pewne.

Ten rodzaj lojalności nie tylko pomaga innym, ale także pomaga tworzyć nierozerwalne więzi. To wyższy poziom uczciwych relacji –  komunikuje i odzwierciedla ich wartość dla ciebie samego. Ta nauka samuraja działa prawie we wszystkich życiowych zakamarkach: w pracy, w domu, w miłości… wszędzie.

Honor

Największy skarb samuraja? Honor! Stoi on ponad wszelką inną cechą czy zaletą wojownika.

Jeśli byłbyś samurajem, twój honor byłby wszystkim, a jego utrata kosztowała życie. W rzeczywistości dla samuraja hańba często kończyła się popełnieniem przez samuraja harakiri, czyli rytualnym samobójstwem z użyciem katany.

Oczywiście nie chodzi o to, by interpretować dawne zasady dosłownie! Jednak honor ma kluczowe znaczenie dla urzeczywistnienia swojego najlepszego JA. Honor to reprezentacja tego, kim jesteś jako osoba. To twoje słowa, twoje czyny i twoja wielka wartość. Honor pokazuje ci, kim jesteś dla siebie i dla świata.

Szacunek

Kiedy ktoś ma władzę, musi również wiedzieć, kiedy i jak mądrze z niej korzystać. W przypadku samurajów, władza oznaczała łatwość odbierania życia. Dziś to może być moc decydowania o czyimś życiu w mniejszym lub większym stopniu, zależność w związku, w pracy. To moc, którą należy się posługiwać z wielkim szacunkiem i mądrością. Nie tylko dla innych, ale dla siebie, aby uniknąć zepsucia własnej duszy.

Na świecie istnieje wiele form władzy i praktycznie wszystkie z nich można wykorzystać do zranienia lub pomocy. Wybieraj mądrze!

Odwaga

Gdyby samurajowie byli bohaterami Harrego Pottera, z całą pewnością należeliby do Gryfonów!

Nic dziwnego,  samurajski wojownik musi być odważny. Pamiętaj jednak, że odwaga to coś więcej niż umiejętność stawienia czoła niebezpieczeństwu i śmierci w walce.

Aby być całkowicie odważnym, trzeba stawiać czoła całemu życiu! Odwaga to pewność siebie niezbędna do urzeczywistnienia szczęścia i pokonywania zwykłych, codziennych wyzwań.

Samokontrola

Ostatnią cechą z listy samurajskich zasad Bushido jest samokontrola. Bez niej nie wypełnisz żadnej z poprzednich zasad.

Choć zasady brzmią poetycko, jeśli nie masz silnej woli, aby faktycznie ich przestrzegać, są całkowicie bezużyteczne.

Mam nadzieję, że zasady samurajów zainspirują cię do prowadzenia zrównoważonego życia. Bądź dobrym i uczciwym wojownikiem. A świat odwdzięczy ci się dobrym życiem.


źródło: exploringyourmind.com

Zobacz także

dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna. Szybki sposób na zgubienie zbędnych kilogramów

6 produktów, które jesz niewłaściwie i przez to tyjesz

Jak jeść fit w 2018 roku?

Jak jeść fit w 2018 roku? Najnowsze trendy żywieniowe