Macierzyństwo

Brzuszek rocznego dziecka – taki malutki, a ma takie wielkie potrzeby!

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
Fot. iStock
 

Czy wiesz, że dziecko po 1. roku życia ma nawet do 6 razy większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż Ty?[1]

Gdy maluch kończy roczek, jego chęć do poznawania świata jest coraz większa i większa, a tempo jego wzrostu i rozwoju nadal są bardzo intensywne. Dziecko w tym czasie zdobywa wiele nowych umiejętności – uczy się chodzić, mówić czy chwytać przedmioty. Jest bardziej aktywne i odbiera więcej różnorodnych bodźców, którym poświęca więcej uwagi – dla tak młodego człowieka to nie lada wyczyn. To dlatego jego organizm potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza (na kilogram masy ciała). Jak to wszystko zmieścić w tak małym brzuszku? Z pomocą przychodzi Bebiko Junior 3 – ekspert od małych brzuszków. Już dwa kubki tego mleka modyfikowanego dziennie pomagają uzupełnić dietę małego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

 • Dziecko po 1. roku życia nadal intensywnie się rozwija – jest to też okres, kiedy nabywa wiele nowych umiejętności.
 • To dlatego w tym czasie młody organizm – mimo swoich niewielkich rozmiarów – potrzebuje nawet do 6 razy więcej niektórych składników odżywczych niż dorosły (na kilogram masy ciała)!
 • Bebiko Junior 3 NutriFlor+[2] pomaga uzupełnić dietę małego dziecka w składniki istotne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
 • Już dwa kubki tego mleka dziennie dostarczają maluszkowi 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D i 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod2,[3].

1000 okazji do poznawania świata

Pierwsze 12 miesięcy życia to dla młodego organizmu ogrom zmian – m.in. niemowlę zwiększa wtedy trzykrotnie swoją masę ciała. Po 1. urodzinach nie zwalnia tempa. Przeciętnie każdego roku (między 1. a 3. r.ż.) dziecko wzrasta aż o 10 cm![4] W tym okresie zdobywa również wiele nowych umiejętności – uczy się stabilnie siadać, próbuje coraz więcej pokarmów innych niż mleko mamy, a także zaczyna mówić czy stawiać pierwsze kroki. Mimo że tak wiele już potrafi, to ciągle z zapałem i radością chce poznawać otaczający go świat. Ten wulkan energii nadal ma jednak specjalne potrzeby żywieniowe, zupełnie inne niż jego rodzice. Każdego dnia potrzebuje dostarczenia mu wraz z dietą odpowiedniej ilości składników odżywczych ważnych dla rozwijającego się organizmu. Roczne dziecko potrzebuje ich nawet do 6 razy więcej niż dorosły![5]

Czy wiesz, że…

roczne dziecko ma aż 5 x mniejszy żołądek od osoby dorosłej?

Chociaż jego organizm intensywnie się rozwija, należy pamiętać, że codzienny jadłospis powinien być dopasowany do wyjątkowych potrzeb żywieniowych i wieku. Dbając o odpowiednią dietę rocznego dziecka, rodzice dbają również o jego brzuszek – dzięki temu dziecko chętnie się bawi, smacznie śpi i ma apetyt.

Wielkie potrzeby małego brzuszka

By prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia (na kilogram masy ciała) niż osoba dorosła[6] – taki niewielki, a tak wiele potrzebuje! Skomponowanie jadłospisu zawierającego te ważne składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach może okazać się wielkim wyzwaniem dla rodziców. Bo jak tyle zmieścić w tak małym brzuszku?

Czy wiesz, że…

żołądek dziecka ma wielkość jego zaciśniętej piąstki?

Mimo niewielkiej wielkości mały brzuszek potrzebuje do 6 razy więcej składników pokarmowych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż rodzic, w tym witaminy D [7].

Aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby małych brzuszków po 1. roku życia, powstało Bebiko Junior 3 NutriFlor+ – mleko modyfikowane, które zawiera m.in. witaminę D i wapń na mocne kości, aby dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki, żelazo i jod dla nowych umiejętności poznawczych, witaminę A i C dla odporności i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+[8] dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego malucha w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarczają:

 • 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
 • 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D,
 • 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[9].

Dieta rocznego dziecka – wskazówki dla rodziców

Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo różnorodna, powinna znacząco różnić się od diety mamy czy taty. Roczne dziecko to nie mały dorosły i potrzebuje np. większych ilości składników odżywczych (takich jak witamina D[10], wapń czy żelazo[11]). Choć od kilku miesięcy maluch poznaje nowe smaki warzyw, owoców, produktów zbożowych czy delikatnego mięsa, to ważnym elementem jego menu nadal powinno być mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane. W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów IMiD Modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminy C i D.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Bebiko Junior NutriFlor+ to produkty stworzone od serca dla brzuszka, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój dziecka po 1. roku życia. Marka Bebiko 2 posiada w swoim mleka następne i mleka typu Junior, które w pełni dostosowane do potrzeb żywieniowych rozwijającego się dziecka w różnym wieku. Bebiko Junior to mleka po 1. roku życia, po 2. roku życia, a także dla przedszkolaka. Więcej informacji o ofercie produktów Bebiko Junior 3 znaleźć można na stronie bebiklub.pl.

NUTRICIA Polska to lider rynku żywności dla dzieci i niemowląt w Polsce. Specjalizuje się w żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz dla osób dorosłych wymagających specjalistycznego żywienia. NUTRICIA Polska dostarcza produkty żywnościowe dla dzieci we wszystkich kategoriach, m.in. mleka następne, takie jak Bebiko 2 NutriFlor+, Bebiko PRO+ 2, Bebilon 2 z Pronutra+, Bebilon Profutura 2 i mleka modyfikowane typu Junior: Bebiko Junior 3 NutriFlor+, Bebiko PRO+ 3, Bebilon Junior 3 z Pronutra+ oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (m.in.: Bebiko Comfort 2 Nutriflor+, Bebilon Pepti 2 DHA), a także pełną gamę produktów uzupełniających dla niemowląt i małych dzieci (marka BoboVita).

NUTRICIA Polska jest częścią grupy spółek DANONE – światowego lidera na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 4 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność dla niemowląt i małych dzieci (NUTRICIA) oraz żywność medyczna (NUTRICIA Medyczna). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Przez nasze produkty, projekty i programy zachęcamy do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju planety. W 12 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.


 

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[2] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[4] Smorczewska-Czupryńska B., Ustymowicz-Farbiszewska J., Rygorczuk B., Maksymowicz-Jaroszuk J., Karczewski J., Wartość energetyczna i zawartość podstawowych składników odżywczych w dietach 2 i 3-letnich dzieci uczęszczających do żłobków w Białymstoku, Bromat. Chem. Toksykol. – XLIV, 2011, 3, str. 380-384.

[5] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[6] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[7] Tamże.

[8] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[9] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[10] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101801214&min=1.

[11] Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2012.

Artykuł powstał we współpracy z marką Bebiko Junior


Macierzyństwo

Poznaj 10 ciekawostek o hotelach designerskich w Polsce

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
Następny

Już ponad 10 lat minęło od otwarcia pierwszego hotelu designerskiego w Polsce. Dzisiaj takich obiektów jest już ponad 100, a ich właściciele cały czas starają się rozwijać swoje hotele i podążać za najnowszymi trendami. Co jeszcze zmienia się w hotelach designerskich?

W najnowszym raporcie przedstawiciele sieci HRS wzięli pod lupę hotele designerskie w Polsce, które wyróżniają się zarówno niestandardowym wystrojem, jak i profesjonalną obsługą. Jakich ciekawostek można się z niego dowiedzieć? Jak do tematu hoteli designerskich podchodzą goście hotelowi, a jak hotelarze? Zobacz zestawienie 10 faktów o tego typu obiektach.

Ciekawostka 1. Pierwszy hotel designerski powstał w 2007 r.

W 2007 r. w Krakowie otwarto Andel’s Hotel Cracow uznany za pierwszy hotel designerski w kraju. Na początku swojej działalności zdobył kilka odznaczeń – w 2008 r. zajął pierwsze miejsce w konkursie Hotel z pomysłem, natomiast w 2009 i 2010 r. został laureatem Expedia Insiders’ Select.

Ciekawostka 2. W Polsce działa ponad 130 hoteli designerskich

Goście hotelowi odpowiadający w ankiecie HRS wskazali, że w Polsce powstało 135 hoteli, które można określić jako designerskie. Pod uwagę brali obiekty, które wyróżniają się niecodziennym wyborem kolorów i mebli, klimatycznym oświetleniem, intrygującymi dekoracjami, niebanalnym wystrojem, niestandardowymi rozwiązaniami w łazience i atrakcyjną ofertą kulinarną.

Ciekawostka 3. Lokalizacja hoteli designerskich ma znaczenie

Niemal połowa hoteli designerskich działających w Polsce powstała w centrum większych miast. Pozostałe są zlokalizowane na obrzeżach dużych aglomeracji lub całkowicie poza terenami miejskimi. Usytuowanie tego typu obiektów nie jest przypadkowe, co potwierdzają wyniki ankiety. Aż 42% gości hotelowych nadal uważa, że lokalizacja miejsca noclegowego jest dużo ważniejsza niż jego design.

Ciekawostka 4. Hotele designerskie też ulegają modzie

Z raportu HRS wynika, że do najchętniej odwiedzanych hoteli designerskich należą obiekty, które wyróżnia określona stylistyka, zgodna z obowiązującą modą. Wśród aktualnych trendów można wyróżnić:

 • hotele lifestylowe – polecane zwłaszcza na podróże służbowe dla pracowników;
 • hotele butikowe – dla miłośników starych kamienic, mebli z minionych epok i wnętrz o niepowtarzalnym charakterze;
 • hotele smart – które przyciągają fanów nowoczesnych technologii i rozwiązań;
 • hotele eko – dla tych, którzy uwielbiają otaczać się naturą i dbać o środowisko.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Macierzyństwo

5 faktów na temat ślubu, o których mogliście nie wiedzieć

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
22 lipca 2018
Fot. iStock
Następny

Czy ślub może odbyć się bez jednego z narzeczonych? Dlaczego księżom zależy, aby przyszli małżonkowie byli bierzmowani i czy katolicka przysięga ma moc prawną, gdy wypowiadana jest poza świątynią lub bez obecności duchownego? Będziecie zaskoczeni odpowiedziami! 

Związek małżeński w kościele katolickim bez bierzmowania

W Kodeksie Prawa Kanonicznego możemy przeczytać: „Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności” (KPK, kan. 1065 § 1).

Kościół rzymskokatolicki wskazuje, że mając na względzie dobro życia duchowego, lepiej by było, gdyby wierny przyjął sakrament bierzmowania, zanim złoży przysięgę małżeńską. Ponieważ jednak bierzmowanie nie jest konieczne do zbawienia, w wielu parafiach duchowni go nie wymagają, ponieważ i bez niego małżeństwo będzie ważne. Wielu duszpasterzy zachęca do przyjęcia bierzmowania, nauczając, że jako katolik warto uzyskać wszystkie dostępne sakramenty. Niestety, miejsce mają sytuacje na pograniczu „szantażu”, gdzie niezorientowani w przepisach narzeczeni doznają wielu przykrości, słysząc odmowę umówienia terminu ślubu.

Ślub bez panny młodej lub pana młodego

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy daje możliwość zawarcia związku małżeńskiego bez osobistego stawiennictwa jednej ze stron. Narzeczoną lub narzeczonego zastępuje wówczas wyznaczony wcześniej pełnomocnik. Reguluje to uchwała (7 sędziów SN z dnia 8 czerwca 1970 r., III CZP 27/70, OSNCP 1971, nr 1, poz. 2). Powody usprawiedliwiające konieczność zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika nie są jasno sprecyzowane – każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Może to dotyczyć na przykład sytuacji, gdy jedno z narzeczonych jest obłożnie chore i wymaga hospitalizacji w sterylnych warunkach lub nie ma możliwości powrotu do kraju (np. służąc na wojnie). Wniosek rozpatruje sąd rodzinny w postępowaniu nieprocesowym. Jeżeli wyrok jest pozytywny, można sporządzić pełnomocnictwo w postaci aktu notarialnego.

W przypadku ślubu kościelnego pełnomocnictwo upoważniające do udzielenia sakramentu powinno być podpisane przez osobę go udzielającą, a także przez proboszcza lub ordynariusza miejsca, w którym dokument jest wystawiany. Według prawa kanonicznego pełnomocnikiem może być osoba „zdolna do aktu ludzkiego”, przy czym nie ma tu żadnych zastrzeżeń co do wyznania.

Ślub kościelny bez duchownego

W kościele rzymskokatolickim, choć „sami małżonkowie jako szafarze łaski Chrystusa udzielają sobie nawzajem sakramentu małżeństwa, wypowiadając wobec Kościoła swoją zgodę” (nr 1623), to „prezbiter (lub diakon), który asystuje przy obrzędzie zawarcia małżeństwa, przyjmuje zgodę małżonków w imieniu Kościoła i udziela błogosławieństwa Kościoła” (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1630).

Prawo zezwala też na to, aby biskup diecezjalny, po uzyskaniu pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu i zezwolenia Stolicy Apostolskiej, mógł delegować świeckich do asystowania małżeństw. (Obrzędy sakramentu małżeństwa, nr 25; por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1112). Kodeks Prawa Kanonicznego daje też warunkowe przyzwolenie na zawarcie małżeństwa w obecności jedynie dwóch świadków zwykłych, bez świadka urzędowego (duchownego). Zapis ten dotyczy sytuacji, gdy któreś z narzeczonych jest zagrożone śmiercią, a także wtedy, gdy istnieje ryzyko, że świadek urzędowy (duchowny lub świecki) przez co najmniej miesiąc będzie nieosiągalny lub nie będzie można do niego dotrzeć. Te dwie okoliczności pozwalają na złożenie przysięgi małżeńskiej jedynie w obecności dwóch świadków zwykłych (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1116).

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

isofix

Zbliża się czas wakacji i dalszych wyjazdów. Zadbaj o to, by twoje dziecko podróżowało bezpiecznie i komfortowo

Nigdy taki nie będę

Finał Konkursu Zabawka Roku! Zobacz nagrodzone produkty dla dzieci