Go to content

Dieta odchudzająca. Ranking najzdrowszych i najbardziej szkodliwych diet

Dieta odchudzająca - ranking najzdrowszych i najgorszych
Fot. iStock

Dieta odchudzająca to temat, który od wielu lat bije rekordy popularności. Moda na szczupłą i wysportowaną sylwetkę sprawia, że chyba każdy choć raz próbował jakiejś diety. Dieta odchudzająca może sprawić kłopot już przy wyborze – tak wiele jest jej wariantów. Najlepiej sięgnąć po taką dietę, która bez szwanku dla zdrowia pozwoli zgubić zbędne kilogramy i pomoże zachować szczuplejszą sylwetkę jeszcze długi czas po odchudzaniu.

Aby ułatwić wybór, warto poznać ranking diet najzdrowszych, oraz takich, których lekarze i dietetycy zdecydowanie nie polecają.

Dieta odchudzająca - ranking najzdrowszych i najgorszych

Fot. iStock/Dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca – która jest najlepsza dla zdrowia i figury?

Jeśli ktoś chce schudnąć zdrowo, musi to robić z głową. Najlepsze diety do tego to takie, które umożliwiają zredukowanie masy ciała oraz zabezpieczą przed efektem jojo. Do najzdrowszych diet należą:

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to jeden z najlepszych sposobów na zdrowie i zrzucenie kilku kilogramów. Nie jest to dosłownie dieta odchudzająca, ale następuje podczas niej utrata wagi, jako skutek uboczny zdrowszego stylu życia. Zasady diety śródziemnomorskiej polecają lekarze dietetycy, jako klucz do dobrej kondycji i zdrowia. Jest wygodna w stosowaniu, ponieważ nie trzeba liczyć kalorii, ale wiadomo, po jakie produkty należy sięgać i co robić, by być zdrowym. Dieta śródziemnomorska szczególnie służy osobom cierpiącym na: nadciśnienie, miażdżycę, choroby serca i tarczycy. Stosując tę dietę można nawet o 50% częstość występowania zgonów sercowo-naczyniowych oraz zawałów. Wg specjalistów zmniejszyła także ilość nowych zachorowań na chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera nawet o 13%.

Dieta DASH

Dietę DASH uznano za jedną z trzech najzdrowszych diet. Wpływa ona znakomicie na stan zdrowia, zmniejszając poziom cholesterolu we krwi, przez co zapobiega rozwojowi chorób układu krążenia. Do najważniejszych zasad diety DASH należy spożywanie maksymalnie 2000 kalorii w ciągu doby. Należy także ograniczyć  ilość soli w pożywieniu, do ok. pół łyżeczki dziennie, zwiększając jednocześnie ilość pokarmów bogatych w magnez, potas, wapń, które pomocne są przy obniżeniu ciśnienia krwi. Unikanie tłuszczów nasyconych, rezygnacja z alkoholu,  papierosów, czy używek oraz regularna aktywność fizyczna pozwoli zrzucić nadmiar kilogramów w zdrowy sposób.

Dieta odchudzająca - ranking najzdrowszych i najgorszych

Fot. iStock/Dieta odchudzająca

Fleksitarianizm 

Fleksitarianizm jest kompromisem pomiędzy zwykłą dietą a wegetarianizmem. Jego założeniem jest maksymalne ograniczenie mięsa nabiału i jajka, na rzecz roślin. Dieta fleksitariańska jest elastyczna – można ogólnie ograniczyć mięso na talerzu, lub nie jeść go w wybranych dniach.  Więcej owoców, warzyw i produktów zbożowych pozwala obniżyć ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych (cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nowotwór jelita grubego).

Do dyspozycji jest jeszcze wiele innych diet, typowo odchudzających, które umożliwiają zrzucenie zbędnych kilogramów w szybszym tempie, ale nadal zdrowo, choć nie bez pewnych wad. Zaliczamy do nich:

Dieta odchudzająca, która umożliwia chudnięcie w dość krótkim czasie, powinna być potraktowana jedynie jako wstęp do trwałych zmian nawyków żywieniowych na zdrowsze. Stosowanie diet restrykcyjnych, tzw. monodiet, może skutkować poważnymi problemami.

Odchudzająca dieta cud nie jest dobrym pomysłem 

Tzw. diety cud kuszą dużym i szybkim spadkiem masy ciała. Każdy, komu marzy się utrata nadprogramowych kilogramów zapewne chętnie skorzystałby z takiej możliwości. Jednak te, które działają szybko, nie są tak naprawdę skuteczne. Zazwyczaj ekspresowe diety cud są pomysłami na odchudzanie o bardzo restrykcyjnych założeniach. Niektóre (np. dieta baletnicy) są wręcz półgłodówkami, więc nic dziwnego, że przy ekstremalnie okrojonym jadłospisie, w krótkim czasie dochodzi do znacznej utraty masy ciała. Nie jest to jednak spalanie tkanki tłuszczowej, ale ucieczka wody i ubytek masy mięśniowej. Ekspresowe diety nie są w stanie zagwarantować satysfakcjonujących rezultatów na stałe. W efekcie krótko po zakończeniu diety można się spodziewać efektu jojo, czyli powrotu utraconych kilogramów.

Restrykcyjne diety mają także wiele innych wad, które mogą fatalnie wpływać na zdrowie. Niedoborowa dieta, pozbawiona ważnych dla organizmu składników, może wpływać na rozregulowanie gospodarki hormonalnej. Poza tym wpływa na spowolnienie metabolizmu i gorsze funkcjonowanie układu pokarmowego. Niedostatek energii oraz wielu ważnych składników odżywczych odbija się na samopoczuciu i zdrowiu. Osoby stosujące restrykcyjne, niedoborowe diety, narzekają najczęściej na bóle głowy, senność, problemy z koncentracją, pogorszenie nastroju, brak energii, osłabienie odporności.

Dieta odchudzająca - ranking najzdrowszych i najgorszych

Fot. iStock/Dieta odchudzająca

Dieta odchudzająca – tych specjaliści nie polecają 

Do diet, które obiecują szybki spadek masy ciała w krótkim czasie, a przy okazji mogą przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia, zaliczamy:

  • dieta ketogeniczna – przede wszystkim nie należy jej traktować jako diety odchudzającej. Zalecana jest ona wyłącznie ze wskazań medycznych, takich jak padaczka, choroby neurodegeneracyjne, zespół Retta, zespół Draveta, zespół Doose, stwardnienie guzowate. Można ją stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza i wyspecjalizowanego dietetyka;
  • proteinowa dieta Dukana – do jej największych wad można zaliczyć restrykcyjne zasady i dużą ilość białka w jadłospisie;
  • dieta Atkinsa – zakłada znaczne ograniczenie ilości węglowodanów w diecie, na rzecz większego spożycia tłuszczu;
  • Raw Food – wymaga, by wszystkie posiłki zdominowane były przez świeże warzywa i owoce, które nie były mrożone i gotowane. Jest to dieta pozbawiona barwników i konserwantów, niskotłuszczowa, bezglutenowa i niskosolna;
  • dieta Whole30 – jest 30-dniowym programem odżywiania, który wymaga usunięcia z jadłospisu wskazanych produktów spożywczych;
  • dieta Paleo – odwołuje się do stylu odżywiania człowieka pierwotnego, rodem z okresu paleolitu.

Pomysłów na szybkie odchudzanie jest więcej, i przed nimi specjaliści przestrzegają – dieta baletnicy, dieta cytrynowa, dieta bananowa, dieta norweska, dieta 1000 kcal.

Przed przejściem na wybraną dietę warto skorzystać z porady lekarskiej oraz wykonać konieczne badania, by określić stan zdrowia. Diet odchudzających nie powinny stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią, dzieci, osoby w starszym wieku, oraz przewlekle chore. Aby dieta odchudzająca spełniała swoje zadanie nie szkodząc zdrowiu, warto skorzystać z pomocy dietetyka.

 

FB/ohmepl