Go to content

Dieta sirtfood – dieta, którą pokochała Adele. Co jeść, by być zdrowym i gubić zbędne kilogramy?

Dieta sirtfood - zasady, fazy, efekty, przepisy
Fot. iStock/Dieta sirtfood

Dieta sirtfood to sposób na szczupłe i zdrowe ciało, rozsławiony przez brytyjską piosenkarkę Adele. Jej spektakularna przemiana zainspirowała tysiące innych kobiet do spróbowania diety sirt, w nadziei na podobny sukces. Warto wiedzieć, na czym polega dieta sirtfood, jakie daje efekty i kto może po nią sięgnąć.

Dieta sirtfood — co to jest?

Dietę Sirtfood, zwaną także dietą sirtuinową lub dietą sirt, opracowali Aidan Goggins i Glen Matten, eksperci z zakresu zdrowego żywienia. Założyli oni, że kluczem do zdrowej i szczupłej sylwetki jest picie zielonych koktajli przy jednoczesnym zwracaniu uwagę na pewne ograniczenia kaloryczne innych produktów. Nie jest to jednak dieta obwarowana sztywnymi zakazami. Tu raczej bardziej chodzi o to, co warto jeść, a nie co należy wykluczyć. Oczywiście naiwnością jest myślenie, że wypijanie zdrowych koktajli przy jednoczesnym zajadaniu się fast foodami lub mącznymi daniami, przyniesie jakikolwiek efekt. Trzeba w tym przypadku po prostu postawić na zdrowy styl życia, który jest jedyną szansą na zachowanie dobrej kondycji i szczupłej sylwetki.

Dieta sirtfood - zasady, fazy, efekty, przepisy

Fot. iStock/Dieta sirtfood

Dieta sirtfood — co jeść, by schudnąć?

Dieta Sirtfood zaleca wypijanie zielonych koktajli, ponieważ są one źródłem sirtuin, czyli białek sirt. Pełnią one ważną funkcję podczas  procesów metabolicznych w organizmie. Aktywne sirtuiny przyspieszają spalanie tłuszczu, wzmacniają masę mięśni, a co więcej — jednocześnie chronią organizm przed rozwojem chorób. Ale sirtuiny nie są aktywne same z siebie — potrzebują bodźca do działania. Takim bodźcem jest obecność w pożywieniu polifenoli, które są niezwykle ważną grupą antyoksydantów (naturalnych przeciwutleniaczy), m.in. zwalczających wolne rodniki, które powodują uszkodzenie i szybsze starzenie się komórek w organizmie.

Co jeść?

Aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość polifenoli, należy sięgać po warzywa, owoce oraz orzechy i zdrowe tłuszcze, które są podstawą diety dla zdrowia. Przeciwutleniacze znajdziemy także w zielonej herbacie, gorzkiej czekoladzie, jarmużu, natce pietruszki, cytrusach, jabłkach, jagodach, kurkumie, a także w wypijanym z umiarem czerwonym winie, na które dieta Sirtfood pozwala.

Fot. iStock/Dieta sirtfood

A z czego należy zrezygnować?

Wyżej wspomniane fast foody, żywność wysokoprzetworzona, a także słodycze, zdecydowanie nie pasują do diety sirtfood. Podobnie warto zrezygnować z potraw mącznych, takich jak: kopytka, pyzy, pierogi itp. Kolorowe napoje również nie pomagają pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Dieta sirtfood — fazy

Dieta sirtfood — pierwsza faza

Pierwsza faza diety podzielona jest na dwie części. Rozpoczynają je 3 dni, w których czasie kaloryczność posiłków w ciągu każdego dnia należy ograniczyć do 1000 kcal. W ramach posiłków należy sięgać po trzy zielone koktajle i jeden posiłek przygotowanych z produktów zawierających polifenole, ale także  flawonole, katechiny, alkaloidy. Dieta sirtfood zezwala na przyrządzanie chudego mięsa, ryb, czy nabiału, ale w umiarkowanej ilości — warzyw i owoców musi być więcej. Następne cztery dni zwiększa się kaloryczność posiłków do 1500 kalorii w łącznie czterech posiłkach — dwóch zielonych koktajlach, oraz dwóch pełnych posiłkach dostarczających antyoksydanty.

Dieta sirtfood — druga faza

Druga faza diety sirtfood trwa dwa tygodnie i podczas niej należy zjeść trzy stałe posiłki bogate w polifenole i wypić jeden zielony koktajl.
Po upływie tego czasu można poluzować zasady, nadal unikając produktów niezdrowych i tuczących, za to jak najczęściej sięgając po pokarmy bogate w przeciwutleniacze. Utrzymanie zdrowego stylu życia, a więc wypijanie odpowiedniej ilości płynów i stosowanie odpowiedniej aktywności fizycznej w połączeniu z dietą sirtfood może przynieść satysfakcjonujące i długotrwałe efekty.

Dieta sirtfood - zasady, fazy, efekty, przepisy

Fot. iStock/Dieta sirtfood

Dieta sirtfood — ile można schudnąć?

Twórcy metody sirtfoood podkreślają, że spożywanie pokarmów bogatych w białka sirt może w wyraźny sposób wesprzeć proces odchudzania. Wstępne testy wykazały, że na początku jej trwania można zgubić nawet 3 kilogramy tygodniowo. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że chcąc zgubić większą ilość nadprogramowych kilogramów, dieta sirtfood może temu nie sprostać. Warto także podkreślić, że ta metoda ma inne zalety. Zdecydowanie jest wartościową cegiełką budująca zdrowe ciało, ponieważ warzywa i owoce zawierają wiele cennych substancji, bez których organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Ten sposób żywienia zachęca do wprowadzenia na stałe do menu owoców i warzyw, co jest niewątpliwą zaletą. Natomiast przejście na stałe na dietę złożoną głównie z zielonych koktajli w dłuższej perspektywie może powodować pewne niedobory minerałów i witamin.

Dieta sirt — przepisy 

Dieta sirt i przepisy pozwalają na wprowadzanie pewnych modyfikacji. Najważniejsze jest, by warzywa i owoce przyjmować z postaci jak najmniej przetworzonej. Warto łączyć ze sobą różnorodne produkty, by otrzymać pełnowartościowe posiłki, które dostarczą substancji uzupełniających się wzajemnie. Naturalne i jak najmniej przetworzona żywność ma działanie znacznie silniejsze, niż gotowe suplementy diety, z wyizolowanymi substancjami.

Dieta sirt — przepisy: zielony koktajl 

Dieta sirtfood - zasady, fazy, efekty, przepisy

Fot. iStock/Dieta sirtfood

Dieta sirtfood. Zielony koktajl — składniki:

  • 250 ml mleka
  • 2-3 liście jarmużu
  • pół mango
  • pół jabłka
  • łyżka soku z cytryny
  • 3-4 orzechy (np. włoskie)

Przygotowanie:

Jarmuż umyj, usuń twardą łodygę. Jabłko i mango umyj, obierz ze skórki, pokrój na mniejsze kawałki. Owoce i jarmuż umieść z kielichu blendera, wlej mleko. Zblenduj do gładkiej konsystencji, dopraw sokiem z cytryny. Gotowy koktajl posyp kruszonymi orzechami.

Dieta sirt — przepisy: sałatka z mango i awokado

Dieta sirtfood. Sałatka z mango i awokado — składniki: 

  • mango
  • awokado
  • pół czerwonej cebuli
  • mała papryczka chili  
  • sok z limonki
  • sól
  • nieco płynnego miodu

Przygotowanie: 

Owoce umyj, obierz, pokrój w większą kostkę. Z papryczki chili usuń nasionka i pokój ją bardzo drobno. Cebulę obierz i pokrój w piórka lub drobną kosteczkę. Składniki wrzuć do miski, skrop sokiem z limonki, dodaj odrobinę soli i miodu do smaku. Koniecznie odłóż do lodówki na pół godziny, aby sałatka dobrze się schłodziła.


źródło: www.przyslijprzepis.pl , stronazdrowia.pl