Go to content

Dieta dr Dąbrowskiej – co należy o niej wiedzieć? Zasady, wady i zalety postu warzywno-owocowego

Dieta dr Dąbrowskiej
Fot. iStock

Dieta dr Dąbrowskiej to jeden z pomysłów na odchudzenie i oczyszczenie organizmu, o którym jest głośno od długiego czasu. Nie od dziś wywołuje ciekawość i czasem kontrowersje, ze względu na restrykcyjne zasady. Czym jest dokładnie dieta dr Dąbrowskiej, na jakich założeniach się opiera i jakie efekty przynosi? 

Dieta dr Dąbrowskiej wielu osobom jawi się jako szansa na zdrowotną rewolucję i odchudzenie w jednym. Dieta z założenia warzywno-owocowa kojarzy się przede wszystkim ze zdrowym i bardzo pożądanym sposobem gubienia kilogramów. Przed przystąpieniem do niej, warto poznać wszystkie wady i zalety, aby świadomie podjąć taką decyzję.

Dieta dr Dąbrowskiej — zasady 

Dieta dr Dąbrowskiej, zwana także postem, jest dietą bardzo restrykcyjną. Opiera się wyłącznie  na spożywaniu wskazanych owoców i warzyw. Nie ma w niej mięsa, produktów zbożowych, nabiału, cukru, więc jest ona wyjątkowo niskokaloryczna. Z założenia pozwala na dostarczenie do organizmu jedynie   600 – 800 kalorii, co jest niezwykle niską ilością. Taki post można prowadzić od kilku dni do maksymalnie 6 tygodni. Posiłki (zalecane są 3 w ciągu dnia) opierają się na zupach, surówkach, koktajlach oraz wyciskanych sokach z owoców, oraz warzyw o niskiej zawartości skrobi.

Dieta dr Dąbrowskiej

Fot. iStock/Dieta dr Dąbrowskiej

Produkty wskazane podczas diety dr Dąbrowskiej:

  • jabłka, cytryny i grapefruity w ograniczonej ilości;
  • warzywa takie jak kapusta, sałata, ogórek, pomidor, papryka, marchew, buraki, kalafior, brokuł, pietruszka, seler, kalarepa, cukinia, por, zielone liście warzyw, kiszone warzywa.

Pić należy wodę niskozmineralizowaną, herbaty ziołowe i owocowe. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 2 litry w ciągu dnia) jest ważne z powodu dużej zawartości błonnika w warzywach i owocach. Przy niedostatku płynów błonnik może powodować przykre dolegliwości jelitowe, takie jak gazy, zaparcia, czy bóle brzucha. Ważne jest również, by oczyszczaniu towarzyszyła aktywność fizyczna, która wesprze ten proces.

Czas trwania diety należy podzielić na dwa etapy: 

  • pierwszy etap, to czas trwania diety i odtruwania organizmu zgodnie z zaleceniami dr Dąbrowskiej;
  • drugi etap to drugi to stopniowe wychodzenie z diety. Warto go rozplanować tak, by trwał o dwa razy dłużej, niż sama ścisła dieta. Podczas drugiego etapu należy stopniowo poszerzać jadłospis o pokarmy takie jak: kasze, produkty z pełnego przemiału, orzechy, przetwory mleczne.

Fot. iStock/Dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej — efekty, zalety 

Dietę dr Dąbrowskiej wprowadza się nie tylko z chęci odchudzania, ale także, przede wszystkim, by w sposób naturalny wesprzeć oczyszczenie i uzdrowienie organizmu. Dieta ta ma zalety, których nie można pominąć. Duża ilość błonnika i brak przetworzonego jedzenia sprawiają, że układ pokarmowy ma szanse na lepszą pracę. Duża ilość antyoksydantów, witamin i minerałów jest również mocną stroną postu warzywno-owocowego. Zyskuje na tym skóra, włosy i paznokcie, których stan się poprawia. Ponadto warzywa i owoce są bogate w enzymy, polifenole, i inne o właściwościach leczniczych, dzięki którym przyspiesza nie tylko trawienie, ale także usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, toksyn, czy wolnych rodników. Poza tym mała ilość kalorii dostarczana z warzyw i owoców wpływa na redukcję masy ciała, co dla wielu osób jest najważniejszym działaniem diety dr Dąbrowskiej. Warto do zalet jeszcze zaliczyć fakt, że dieta ta zachęca do włączenia większej ilości warzyw i owoców do codziennego jadłospisu. Szybkość i prostota przygotowania również można zaliczyć na plus dla tej diety.

Dieta dr Dąbrowskiej — wady, przeciwwskazania

Mimo widocznych zalet dieta dr Dąbrowskiej ma także kilka istotnych wad. Do największych należą przede wszystkim zbyt niska kaloryczność oraz ryzyko zaistnienia niedoborów pokarmowych. Długotrwałe stosowanie postu warzywno-owocowego może poskutkować brakiem energii do działania, osłabienia metabolizmu, pojawienia się zaburzeń hormonalnych. Należy mieć także świadomość sporego ryzyka pojawienia się efektu jo-jo po zakończeniu diety. Ponieważ jest ona niezwykle restrykcyjna, wychodzenie z niej i powrót do normalnych nawyków żywieniowych oraz zwykłej kaloryczności posiłków, będzie skutkowało nadrobieniem utraconych w czasie postu kilogramów. Przy długotrwałym poście można się także obawiać sytuacji, w której przewlekły niedobór białka w organizmie w sposób negatywny odbije się na kondycji mięśni. Jeszcze inną kwestią jest duża ilość błonnika, który — bardzo potrzebny organizmowi — w nadmiarze może powodować problemy z jelitami i samopoczuciem.

Dieta dr Dąbrowskiej — jadłospis

Jadłospis, jaki proponuje dieta dr Dąbrowskiej nie nastręcza problemów z przygotowaniem konkretnych potraw. Są one proste, opierają się na kilku składnikach, w dodatku większość z nich przygotowuje się szybko.

Dieta dr Dąbrowskiej

Fot. iStock/Dieta dr Dąbrowskiej

Śniadanie

  • sok z marchwi, kiwi i jabłka,
  • barszcz czerwony z czosnkiem i koperkiem na ciepło,
  • sałatka z ogórka kiszonego, buraków i jabłka,
  • surówka z białej kapusty, sałaty, ogórka, rzodkiewek i jabłka z czosnkiem i bazylią,
  • jabłko pieczone z cynamonem.

Obiad:

  • zupa krem z porów,
  • bigos z kapusty świeżej i kiszonej z pomidorami,
  • surówka z jabłka i pomarańczy z chrzanem,
  • surówka z pomidorów, kiszonego ogórka, suszonych śliwek z czosnkiem i szczypiorkiem,
  • kompot z wiśni,
  • jabłko.

Kolacja

  • jabłka zapiekane z cebulą i majerankiem,
  • surówka z porów, marchwi, jabłek i kiwi,
  • surówka z pomidorów, sałaty i cebuli ze szczypiorkiem,
  • sok z grejpfruta, kalarepki i cytryny.

źródło: ewadabrowska.pl ,dietetycy.org.pl, stronazdrowia.pl , arturtopolski.pl