Kuchnia Lifestyle Zdrowie

4 zioła oczyszczające organizm. Przygotuj się do wiosennego detoksu

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
Fot. iStock/Vera_Simon
Następny

Z pewną ulgą żegnamy zimę, wyglądając tęsknie za długimi, słonecznymi dniami. Poprawia się nasze samopoczucie i przybywa energii oraz gotowości do zmian. Wiosna to dobry czas na oczyszczenie organizmu i zmianę nawyków na lepsze. Zdecydowanie łatwiej, niż zimą, jest dbać o swoje zdrowie.

W komórkach organizmu gromadzą się szkodliwe substancje, pestycydy, konserwanty i wiele innych, które obniżają odporność i szkodzą zdrowiu i należy temu przeciwdziałać. Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia i urody jest przeprowadzenie detoksu. Już niebawem będziemy mogli wybierać w świeżych owocach i warzywach oraz ziołach. Szczególnie na zioła warto zwrócić uwagę, bo są one naturalnymi i skutecznymi sprzymierzeńcami do walki z toksynami. A więc jeśli planujesz wiosenny detoks, koniecznie sięgnij po 4 zioła oczyszczające i odtruwające organizm.


 

źródło:  bonavita.pl

Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Myślisz, że lekarz nie wie, kiedy go oszukujesz? 17 najpopularniejszych kłamstw pacjentów

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
Fot. iStock/AJ_Watt
Następny

Oj takie tam drobne kłamstewko, taka mała nieścisłość… O co robić aferę? Wszystkim nam przecież zdarza się minąć z prawdą, gdy lekarz zadaje serię pytań. Co nami kieruje? Z tym bywa różnie. Na ogół po prostu boimy się, że dostaniemy ochrzan, więc wolimy oszukać lekarza. Problem z tym, że konsekwencje naszych kłamstewek mogą bardzo poważnie odbić się na zdrowiu. Oto lista najpopularniejszych i najgłupszych rzeczy, jakie wygadujemy w gabinecie, zamiast powiedzieć prawdę. Sprawdź, czym może skończyć się takie błahe podejście do własnego zdrowia. 

„Biorę wszystkie leki zgodnie z zaleceniami”

Hmmm, a mimo to nie działają lub choroba rozwija się w najlepsze? To dla twojego lekarza jasny sygnał, że trzeba wdrożyć dodatkowe leki lub całkiem inną terapię. Pomijając już wzrost kosztów leczenia (a przecież to ty płacisz), musisz liczyć się z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych lub niebezpiecznej interakcji między lekami.

„Niezdrowe jedzenie? Nigdy!”

No i co ci da to kłamstwo? Być może twoje problemy z nadciśnieniem, podwyższonym cholesterolem czy cukrzycą można zredukować, zmieniając nawyki żywieniowe. Ale skoro twierdzić, że tak zdrowo się odżywiasz, a twoje wyniki badań wciąż są złe, nie dziw się, że lekarz musi przepisać dodatkowe (często silniejsze) leki.

„Nie, nic mnie nie boli”

Pacjenci często boją się powiedzieć prawdę, bo podejrzewają, że ich stan zdrowia świadczy o jakiejś poważnej chorobie. Zdarza się też, że nie mówią o pojawieniu się skutków ubocznych jakiegoś leku, żeby nie przerwać kuracji. W efekcie może dojść do poważnych komplikacji ze zdrowiem.

„Oczywiście, kontroluję poziom cukru”

Osoby zmagające się z cukrzycą powinny dokładnie trzymać się wytycznych i mierzyć poziom cukru tak często, jak zaleci lekarz. Najlepiej, by prowadziły dziennik. Ci jednak często bagatelizują te zalecenia i albo mierzą cukier nieregularnie albo wpisują wyniki z kosmosu. Po co? „Żeby coś było, jak się lekarz przyczepi”. Jak w takim razie lekarz ma ci pomóc, skoro nie wie tak naprawdę, jak rozwija się twoja choroba?

„Nie palę od lat!”

A tak naprawdę ostatniego papierosa wypaliłaś godzinę temu… Nic dziwnego, że lekarz robi teraz wielkie oczy, słysząc twój kaszel. Skąd się wziął, skoro nie palisz? Hmm? Nikotyna spowalnia także procesy gojenia się ran, dlatego warto poinformować lekarza o swoim nałogu przed planowaną operacją.

„Zawsze nakładam krem przeciwsłoneczny”

Skoro kłamiesz, to znaczy, że wiesz, jak ważna jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV. Może więc lepiej szczerze porozmawiać z lekarzem, dlaczego nie stosujesz kremu.

„Czasem wypiję jeden kieliszek”

Lekarz nie pyta cię o alkohol po to, żeby zaraz wyzwać cię od alkoholików. Informacja, jak często i ile alkoholu spożywasz ma ogromne znaczenie. To właśnie to może być przyczyną twoich dolegliwości i nie są tu potrzebne żadne leki, a jedynie abstynencja.

„Zgubiłem moje leki. Mogę prosić nową receptę?”

Takie zdanie, usłyszane od pacjenta, który przyjmuje silne leki opioidowe, jest dla lekarza czerwoną flagą. Pacjenci, którzy uzależniają się od leków przeciwbólowych często kłamią, żeby wydębić kolejną receptę. Takie postępowanie może nie tylko znacznie odbić się na twoim zdrowiu, ale także zniszczyć zaufanie lekarza.

„Tak, dobrze słyszę”

Może ci się wydawać, że twój słuch wcale nie jest taki zły, albo to inni mamroczą i dlatego nie rozumiesz. Możesz kłamać z obawy, że czeka cię noszenie aparatu słuchowego lub długa i kosztowna diagnostyka. Warto jednak pamiętać, że wcześnie wykryta choroba zawsze jest łatwiejsza w leczeniu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Kuchnia Lifestyle Zdrowie

Cyklotymia. Kiedy huśtawka nastroju przestaje być fanaberią

Redakcja
Redakcja
15 marca 2018
Fot. iStock/laflor

W normalnym życiu radość często przeplata się ze smutkiem, czy zniechęceniem. Taka emocjonalna sinusoida jest rzeczą naturalną. Mimo że wolimy, by zawsze było miło, życie pisze własne scenariusze, na które nie mamy większego wpływu. Tym wahaniom ulegają także nasze nastroje, które raz dodają nam skrzydeł, a kilka dni późnej sprawiają, że nie mamy ochoty wychodzić do ludzi. 

Niekiedy jednak stają się dokuczliwe, uniemożliwiają zwyczajne funkcjonowanie osobom cierpiącym z ich powodów.  Często takie stany wydają się zwykłą niestabilnością emocjonalną i wiele osób je ignoruje. To błąd, bo przeskoki od radości, do smutku, mogą wskazywać na zaburzenie zwane cyklotymią.

Cyklotymia — „mała” siostra choroby afektywnej dwubiegunowej

Cyklotymia, czyli właśnie ta huśtawka nastrojów, jest na tyle intensywna i uciążliwa, że bardzo utrudnia dostosowanie się osoby cierpiącej z jej powodu do normalnego życia. Chory naprzemiennie doświadcza stanów hipomanii, czyli poczucia wielkiej energii, chęci życia, działania i układania planów, oraz subdepresji z zaburzeniami snu, brakiem energii, złym samopoczuciem, pesymizmem i wycofaniem z kontaktów towarzyskich. Zmiany nastroju następują bez wyraźnych przyczyn i najczęściej to ktoś z rodziny zauważa pewne następujące po sobie prawidłowości zachowania. Dlatego chorzy często funkcjonują niezdiagnozowani i pozbawieni odpowiedniego wsparcia przez większość życia.

Diagnoza

Do zdiagnozowania cyklotymii potrzebne jest zaistnienie w ciągu minimum dwóch lat wielokrotne okresów hipomaniakalnych i depresyjnych oraz okresów bezobjawowych nie dłuższych niż 2 miesiące. Objawy nie są tak intensywne, jak w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, ale wraz z upływem długiego czasu stan cyklotymia przechodzi często w prawdziwe zaburzenie afektywne dwubiegunowe i objawy stają się wyraźniejsze.

W leczeniu cyklotymii ważna jest psychoterapia oraz obserwacja nastroju przez chorego, by przewidywać nadchodzące zmiany. Istotną rolę pełnią leki antydepresyjne i stabilizatory nastroju. Dzięki temu chory jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie i prowadzić satysfakcjonujące życie.

źródło:  psychologiazycia.comwww.deon.pl


Zobacz także

Olejek z drzewa herbacianego - na twarz, ciało

Olejek z drzewa herbacianego. W czym może pomóc i w jaki sposób go stosować?

500 plus tym razem dla nauczycieli. Oczywiście nie dla wszystkich, dla wybranych

Leniwe śniadanie. Złap oddech z tymi, których kochasz. Akcja #rodzINKA. Tydzień I, wyzwanie 7