Go to content

4 zioła oczyszczające organizm. Przygotuj się do wiosennego detoksu

Z pewną ulgą żegnamy zimę, wyglądając tęsknie za długimi, słonecznymi dniami. Poprawia się nasze samopoczucie i przybywa energii oraz gotowości do zmian. Wiosna to dobry czas na oczyszczenie organizmu i zmianę nawyków na lepsze. Zdecydowanie łatwiej, niż zimą, jest dbać o swoje zdrowie.

W komórkach organizmu gromadzą się szkodliwe substancje, pestycydy, konserwanty i wiele innych, które obniżają odporność i szkodzą zdrowiu i należy temu przeciwdziałać. Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia i urody jest przeprowadzenie detoksu. Już niebawem będziemy mogli wybierać w świeżych owocach i warzywach oraz ziołach. Szczególnie na zioła warto zwrócić uwagę, bo są one naturalnymi i skutecznymi sprzymierzeńcami do walki z toksynami. A więc jeśli planujesz wiosenny detoks, koniecznie sięgnij po 4 zioła oczyszczające i odtruwające organizm.


 

źródło:  bonavita.pl

Fot. iStock/Elena Shutova

1/4 Mniszek lekarski

Stosowany już od czasów średniowiecza mniszek lekarski doskonale sprawdza się przy oczyszczaniu organizmu. Roślina zawiera m.in. kwasy fenolowe, fitosterole, flawonoidy  czy inozytol. Napary z tego zioła działają żółciopędnie i żółciotwórczo, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Przetwory poprawiają pracę układu pokarmowego, wzmagając produkcję soków trawiennych. Szczególnie cenny jest dla oczyszczenia i ochrony wątroby.

Herbata z pokrzywy, z imbirem, zielona, matcha, Rooibos, z liści malin czy niebieska Fot. iStock/herbata z pokrzywy

2/4 Pokrzywa

Liście, kłącza oraz korzenie pokrzywy wykazują szeroki zakres działania dla poprawy zdrowia. Zawiera m.in. witaminy (A, C, E i K), białka oraz biopierwiastki takie jak wapń, magnez, żelazo oraz krzem, oraz wiele innych. Wykazuje działanie przeciwzapalne, regeneruje tkanki, hamuje autoagresję układu immunologicznego, tonizuje układ nerwowy, ma działanie przeciwzakrzepowe, poprawiające krążenie, przeciwmiażdżycowe i przeciwcukrzycowe. Nie sposób przecenić jej zalet dla zdrowia.

Fot. iStock/NNehring

3/4 Czystek

Czystek doskonale oczyszcza organizm, dzięki sprawnemu wiązaniu i pomocy w wydalaniu z organizmu metali ciężkich. Wzmacnia układ immunologiczny, wykazuje działanie przeciwutleniające, pomaga w chorobie niedokrwiennej serca. Jest doceniany ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

zioła na wątrobę Fot. iStock

4/4 Ostropest plamisty

Ostropest jest ziołem cennym dla układu pokarmowego, sprzyja gospodarce lipidowej, poprawia kondycję wątroby i nerek, chroni trzustkę. Działa żółciopędnie i żółciotwórczo, zapobiega kamicy żółciowej oraz usprawnia procesy trawienne. Obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiega cukrzycy i jest naturalnym środkiem antyhistaminowym. Warto sięgać po niego nie tylko podczas wiosennego detoksu.