Choroby Zdrowie

Guz mózgu – co trzeba wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2021
Guz mózgu - typy, obajwy, leczenie, rokowania
Fot. iStock
 

Guz mózgu, zwany potocznie rakiem mózgu, może przybierać różne postacie i jest niezwykle niebezpieczny dla osób na niego chorujących. Tego typu nowotwory mogą rozwijać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Walka z chorobą, mimo postępu medycyny, nadal jest bardzo trudna. Wczesna diagnoza jest kluczowa, więc warto wiedzieć, co to jest guz mózgu, jakie objawy powoduje i kiedy bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem?

Guz mózgu — co to jest?

Guz mózgu (rak mózgu) jest złośliwym nowotworem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla życia. Statystyki martwią, bo guzy mózgu stanowią 9% nowotworów u dorosłych i aż 20% nowotworów u dzieci. Każdego roku ok. 3000 osób dowiaduje się o nowotworze złośliwym mózgu, i dla wielu z nich informacja brzmi jak wyrok. Zmiany złośliwe z mózgu rosną szybko i w dodatku często dają przerzuty, zazwyczaj drogami płynu mózgowo-rdzeniowego.

Fot. iStock

Guz mózgu — typy nowotworu:

 • glejaki — stanowią 40% wszystkich przypadków pierwotnych guzów mózgu;
 • oponiaki (30%);
 • gruczolaki przysadki (15-20%);
 • chłoniaki (5-7%);
 • inne rodzaje nowotworów mózgu.

Guz mózgu może pojawić się nie tylko jako nowotwór powstający w strukturach mózgu, ale także jako efekt przerzutu innej choroby nowotworowej. Najczęściej do mózgu rozsiewają się: rak płuc, rak piersi, czerniak, nowotwory jąder, rak jelita grubego.

Guz mózgu — objawy

Guz mózgu daje objawy różnorodne. Ich wygląd i natężenie zależy od lokalizacji ogniska choroby oraz charakteru wzrostu guza. Guz mózgu może pojawić się w różnych jego częściach i w odmienny sposób dawać znać o swojej obecności. Mózg dzieli się na 4 płaty: czołowy, skroniowy, ciemieniowy i potyliczny. Każdy z tych płatów odpowiada za inne funkcje organizmu, więc objawy mogą różnić się od siebie w zależności od umiejscowienia guza. Są jednak ogólne objawy, które guz mózgu może powodować i które zawsze powinny skłonić do konsultacji lekarskiej.

Guz mózgu - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Guz mózgu — objawy, na które należy pilnie zareagować:

 • bóle głowy, które nie znikają po środkach przeciwbólowych Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się rano i są silniejsze niż w innych porach dnia. Ból może być różny: tępy, rozlany, pulsujący lub ostry, ograniczony, świdrujący. Może być ograniczony do jednego miejsca, lub promieniować do np. oka czy karku;
 • atak padaczki — to  drugi, po bólach głowy, najczęściej spotykany objaw guzów mózgu. Atak nie musi objawiać się w sposób „klasyczny”. Może dochodzić do sytuacji drętwienia części ciała, czy chwilowej utraty pamięci;
 • zaburzenia świadomości  tu objawy bywają bardzo różne, od zaburzeń sprawności myślenia, po upośledzenie pamięci, gorsze kojarzenie, trudności werbalne;
 • problemy z widzeniem guz mózgu może dawać objawy takie jak: zamazane obrazy, chwilowa utrata widzenia, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty;
 • gwałtowne wymioty pojawiają się na skutek podrażnienia nerwu błędnego przez guz. Najczęściej obserwuje się je rano;
 • zaburzenia równowagi — z towarzyszącym im poczuciem niestabilności, brakiem pewności ruchów, problemami z precyzyjnym uchwyceniem małych przedmiotów.

Diagnostyka guza mózgu

Poza wywiadem i badaniami, które lekarz jest w stanie przeprowadzić samodzielnie w gabinecie, pacjenci mogą zostać poddani badaniom obrazowym, takim jak:

 • rezonans magnetyczny głowy z zastosowaniem kontrastu;
 • tomografia komputerowa głowy z kontrastem — jest przydatna w przypadku poszukiwania przerzutów do mózgu oraz w diagnostyce guzów z kości;
 • angiografia MR lub TK — pozwala ocenić drożność naczyń krwionośnych oraz położenie guza w stosunku do nich;
 • pozytonowa emisyjna tomografia (PET).

Do badań uzupełniających diagnostykę guza mózgu należą m.in.: badanie okulistyczne, audiometria i badanie błędników, elektroencefalografia, ocena stężenia markerów nowotworowych, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz ocena stężenia hormonów przysadki we krwi. Poszczególne badania zleca specjalista po przeanalizowaniu indywidualnego przypadku pacjenta.

Guz mózgu - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Guz mózgu

Guz mózgu — leczenie i rokowania

Guz mózgu wymaga szybkiego leczenia, które jest zależne od rodzaju nowotworu. Nowotwory mózgu są trudne w leczeniu i w wielu przypadkach można jedynie skupić się na łagodzeniu objawów choroby i przedłużeniu życia chorego. Złośliwe glejaki, które są najczęściej występującymi nowotworami OUN, leczy się zazwyczaj metodami skojarzonymi, które najczęściej są w stanie jedynie wydłużyć życie chorego. Łagodny guz mózgu dalej lepsze rokowania, ale powodzenie leczenia zależy od wielu czynników. W przypadku łagodnych nowotworów najczęściej proponuje się leczenie chirurgiczne. Ma ono duże znaczenie, gdyż usuniecie masy nowotworu zapobiega dalszemu pogarszaniu się stanu chorego i umożliwia wdrożenie leczenia uzupełniającego.

Specjaliści mają też do dyspozycji technologię radioterapii stereotaktycznej, tzw. Gamma Knife (nóż gamma), która jest alternatywą dla klasycznej operacji. To precyzyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych z wykorzystaniem wiązki kobaltowych promieni gamma, bez naruszania zdrowych komórek. Możliwości zastosowania Gamma Knife ograniczone są przez wielkość guza (do 3-4 cm średnicy).

Jeśli usunięcie guza nie jest możliwe, wykonuje się biopsję guza. Ustalenie rodzaju nowotworu ułatwia zaplanowanie dalszych działań (np. radioterapię, opiekę paliatywną). Specjaliści dobierają terapię dobierają terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl, zdrowie.wprost.pl

Choroby Zdrowie

Depresja to nie smutny wyraz twarzy. To strach przed szczęściem, bo ono minie

Redakcja
Redakcja
11 lutego 2021
fot.iStock
 

W depresji nie jest ten, kto zdaje ci się najsmutniejszą osobą w twoim otoczeniu. Wręcz przeciwnie, czasami depresja dotyka osób, po których nigdy byś się tego nie spodziewał. Bywa, że to właśnie ten znajomy, który próbuje cię przekonać, że jest szczęśliwy, próbuje o tym przekonać samego siebie.

Depresja nie jest tą melancholijną osobą, której obecność działa na ciebie przygnębiająco. Często jest to osoba, którą wszyscy kochają i której wielu rzeczy zazdroszczą. Depresja nie jest osobą, która woła o pomoc. To milczący znajomy, który głęboko w środku toczy wewnętrzne bitwy, ale nikt inny o nich nie wie… Depresja robi wszystko, co w jej mocy, by się ukryć. Bo się wstydzi. Nie ma przecież nic pięknego w złej, nieprzespanej nocy, w cichym krzyku, którego nikt nie słyszy. Z depresją jesteś sam i musisz być sam, dopóki przez to wszystko nie przejdziesz.

To ta pora roku, kiedy po prostu stajesz się trochę smutniejszy bez powodu. To łzy, których nie pokazujesz ludziom, bo tak naprawdę nie wiesz, dlaczego płaczesz, ale wiesz, że tak już musi być. To chęć i potrzeba przebywania w pobliżu ludzi, ale jednocześnie lęk przed ich obecnością. To plany anulowane w ostatniej chwili, ponieważ nie mogłeś zebrać sił, by wstać z łóżka.

Depresja to ta chmura, nad tobą, która wydaje się nigdy nie znikać. I nawet, gdy przychodzą lepsze dni, wiesz, że  wciąż tam jest, wciąż się nad tobą unosi. Depresja czeka. Skrada się i czai. Czeka na najlepszy dzień twojego życia i najszczęśliwszy moment, aby następny mógł być najgorszym.

To strach przed szczęściem, bo ono minie.

To walka o wyjaśnienie wszystkiego ludziom, kiedy pytają, dlaczego masz depresję? Po prostu nie wiesz i nie wiesz, jak to naprawić. To uczucie, którego nie możesz się pozbyć, ale uczysz się nad nim pracować. Depresja to toksyczne nawyki lub ludzie, z którymi nie powinieneś utrzymywać relacji.

To picie wina wieczorem, bo przynajmniej przez chwilę twój ból jest odrętwiały. Wiesz, że następnego dnia skutki prowadzą do jeszcze większej depresji. Wiesz, że alkohol działa uspokajająco, że czasami odrętwienie pomaga.

Depresja to ciągły brak równowagi w twoim życiu. To albo nadmierny wysiłek fizyczny i przebywanie na siłowni przez wiele godzin albo leżenie w łóżku przez tygodnie bez ruchu.

Śpisz za dużo lub za mało. Ale bez względu na wszystko, zawsze jesteś zmęczony. Jesz za dużo lub nigdy nie jesteś głodny. Ktoś pyta: „Kiedy jadłeś ostatni raz?” A tak naprawdę nie znasz odpowiedzi. Depresja to ludzie pytający, czy wszystko w porządku i twoje wymijające „Jestem zmęczony”. To zazdrość patrzenia na innych i chęć bycia tak szczęśliwym. Upiększasz swoje życie w ich oczach aby wyglądało w posobny sposób.

Depresja to nadmierna rekompensata w związkach i zbyt duże staranie. Wiesz, że jest ciężko, ale najbardziej kochasz tych, którzy cię akceptują, ponieważ sam wciąż próbujesz zaakceptować samego siebie.

To naprawdę przerażający moment, kiedy otwierasz się przed kimś ze swoimi problemami.. I ten nowy poziom przyjaźni, który osiągasz, kiedy ktoś przyjmuje cię takim, jaki z otwartymi ramionami i prawie doprowadza cię to do łez.

Kochanie ludzi jest niewiarygodnie trudne, ponieważ wciąż uczysz się kochać siebie, prawda? Patrzysz w przyszłość i nie możesz doczekać się pewniejszych dni w twoim życiu, kiedy to nauczysz się doceniać wszystko, co masz.

I nawet jeśli nie mówisz tego tak często, jak powinieneś, to miłość daje ci siłę.

 

 

 

 


Choroby Zdrowie

Zdjęcie rentgenowskie i prześwietlenie oznaczają dokładnie to samo?

Redakcja
Redakcja
11 lutego 2021
Fot. iStock

To MIT! Choć większość z nas traktuje te dwa określenia jako synonimy, to w rzeczywistości stanowią one dwa różnego rodzaju badania radiologiczne.

Zacznijmy od tego, że obydwa te badania wykonuje się w tym samym celu – wykrywania zmian chorobowych w organizmie człowieka. Łączy je również fakt, że obydwa są realizowane przy pomocy promieniowania rentgenowskiego (zwanego także promieniowaniem X). I właśnie dlatego wielu z nas mylnie uważa, że obydwa te terminy oznaczają dokładnie to samo.

Czym zatem się one właściwie różnią?

„Prześwietlenie to nie to samo, co wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Aby uzyskać zdjęcie rentgenowskie włącza się promieniowanie na ułamek sekundy i uzyskuje się obraz jak na fotografii. W czasie prześwietlenia włącza się promieniowanie na dłuższy czas i ogląda ciało pacjenta jak na filmie. Stąd w czasie prześwietlenia narażenie na działanie promieniowania rentgenowskiego jest znacznie większe i zależy od czasu jego trwania. Większość badań rentgenowskich to wykonywanie zdjęć. Prześwietlenie wykonuje się najczęściej w celu badania przewodu pokarmowego” – czytamy na stronie internetowej edukacyjnego portalu infoRadiologia.pl, stworzonego dla pacjentów i osób zainteresowanych radiologią (diagnostyką obrazową).

Eksperci szacują, że nawet do 80 proc. rozpoznań we współczesnej medycynie jest stawianych lub potwierdzanych na podstawie lub przy wsparciu badań obrazowych. Mimo to fachowcy oceniają, że świadomość społeczna na ten temat jest wciąż niewielka.

„Mimo tego, że zdjęcie rentgenowskie, mammografia, ultrasonografia, rezonans magnetyczny czy badanie tomografii komputerowej są coraz bardziej powszechne, wciąż niewiele osób wie, czym się od siebie różnią i jak w praktyce działają. Pacjenci bardzo często pytają, czy badania radiologiczne są bezpieczne, jak się do nich przygotować i kto może na nie kierować. Stąd inicjatywa stworzenia przystępnego kompendium wiedzy o radiologii” – zaznacza prof. Andrzej Urbanik, kierownik Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest inicjatorem projektu infoRadiologia.pl.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć na czym polegają poszczególne badania radiologiczne i czym się one między sobą różnią, a także zdobyć praktyczną wiedzę na temat tego, jak się do konkretnych badań dobrze przygotować – to warto, aby zajrzał na wspomnianą stronę, która w kompleksowy, przystępny i nowoczesny sposób wszystko to wyjaśnia i pokazuje (m.in. w formie filmów).

Ponadto, na stronie nie brak też informacji i materiałów multimedialnych dla specjalistów i pasjonatów radiologii. Można się z niej dowiedzieć np., że pierwsze w Polsce zdjęcie rentgenowskie przedstawiało… jaszczurkę. Na tym jednak nie koniec! Na stronie można znaleźć nawet „galerię” z pracami artystycznymi wykonanymi technikami radiologicznymi. Stanowi więc ona zarazem źródło wiedzy, ale i edukacyjnej rozrywki. Warto dodać, że serwis ten ma charakter niekomercyjny.

Vik, zdrowie.pap.pl


Źródło:
Serwis edukacyjny infoRadiologia.pl https://inforadiologia.pl/
Źródło informacji: Serwis Zdrowie

Zobacz także

„Parszywa dwunastka” i „czysta piętnastka”. Lista owoców i warzyw najbardziej i najmniej skażonych pestycydami

Zespół niespokojnych nóg - przyczyny, objawy, leczenie

Zespół niespokojnych nóg – jego objawy utrudniają sen i pozbawiają energii. Kto jest narażony na to zaburzenie?

Bruksizm

Bruksizm to coś więcej, niż tylko zgrzytanie zębami. Skąd się bierze ten problem i jak można z nim walczyć?