Go to content

Guz mózgu – co trzeba wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie?

Guz mózgu - typy, obajwy, leczenie, rokowania
Fot. iStock

Guz mózgu, zwany potocznie rakiem mózgu, może przybierać różne postacie i jest niezwykle niebezpieczny dla osób na niego chorujących. Tego typu nowotwory mogą rozwijać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Walka z chorobą, mimo postępu medycyny, nadal jest bardzo trudna. Wczesna diagnoza jest kluczowa, więc warto wiedzieć, co to jest guz mózgu, jakie objawy powoduje i kiedy bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem?

Guz mózgu — co to jest?

Guz mózgu (rak mózgu) jest złośliwym nowotworem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i stanowi poważne niebezpieczeństwo dla życia. Statystyki martwią, bo guzy mózgu stanowią 9% nowotworów u dorosłych i aż 20% nowotworów u dzieci. Każdego roku ok. 3000 osób dowiaduje się o nowotworze złośliwym mózgu, i dla wielu z nich informacja brzmi jak wyrok. Zmiany złośliwe z mózgu rosną szybko i w dodatku często dają przerzuty, zazwyczaj drogami płynu mózgowo-rdzeniowego.

Fot. iStock

Guz mózgu — typy nowotworu:

  • glejaki — stanowią 40% wszystkich przypadków pierwotnych guzów mózgu;
  • oponiaki (30%);
  • gruczolaki przysadki (15-20%);
  • chłoniaki (5-7%);
  • inne rodzaje nowotworów mózgu.

Guz mózgu może pojawić się nie tylko jako nowotwór powstający w strukturach mózgu, ale także jako efekt przerzutu innej choroby nowotworowej. Najczęściej do mózgu rozsiewają się: rak płuc, rak piersi, czerniak, nowotwory jąder, rak jelita grubego.

Guz mózgu — objawy

Guz mózgu daje objawy różnorodne. Ich wygląd i natężenie zależy od lokalizacji ogniska choroby oraz charakteru wzrostu guza. Guz mózgu może pojawić się w różnych jego częściach i w odmienny sposób dawać znać o swojej obecności. Mózg dzieli się na 4 płaty: czołowy, skroniowy, ciemieniowy i potyliczny. Każdy z tych płatów odpowiada za inne funkcje organizmu, więc objawy mogą różnić się od siebie w zależności od umiejscowienia guza. Są jednak ogólne objawy, które guz mózgu może powodować i które zawsze powinny skłonić do konsultacji lekarskiej.

Guz mózgu - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock

Guz mózgu — objawy, na które należy pilnie zareagować:

  • bóle głowy, które nie znikają po środkach przeciwbólowych Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się rano i są silniejsze niż w innych porach dnia. Ból może być różny: tępy, rozlany, pulsujący lub ostry, ograniczony, świdrujący. Może być ograniczony do jednego miejsca, lub promieniować do np. oka czy karku;
  • atak padaczki — to  drugi, po bólach głowy, najczęściej spotykany objaw guzów mózgu. Atak nie musi objawiać się w sposób „klasyczny”. Może dochodzić do sytuacji drętwienia części ciała, czy chwilowej utraty pamięci;
  • zaburzenia świadomości  tu objawy bywają bardzo różne, od zaburzeń sprawności myślenia, po upośledzenie pamięci, gorsze kojarzenie, trudności werbalne;
  • problemy z widzeniem guz mózgu może dawać objawy takie jak: zamazane obrazy, chwilowa utrata widzenia, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty;
  • gwałtowne wymioty pojawiają się na skutek podrażnienia nerwu błędnego przez guz. Najczęściej obserwuje się je rano;
  • zaburzenia równowagi — z towarzyszącym im poczuciem niestabilności, brakiem pewności ruchów, problemami z precyzyjnym uchwyceniem małych przedmiotów.

Diagnostyka guza mózgu

Poza wywiadem i badaniami, które lekarz jest w stanie przeprowadzić samodzielnie w gabinecie, pacjenci mogą zostać poddani badaniom obrazowym, takim jak:

  • rezonans magnetyczny głowy z zastosowaniem kontrastu;
  • tomografia komputerowa głowy z kontrastem — jest przydatna w przypadku poszukiwania przerzutów do mózgu oraz w diagnostyce guzów z kości;
  • angiografia MR lub TK — pozwala ocenić drożność naczyń krwionośnych oraz położenie guza w stosunku do nich;
  • pozytonowa emisyjna tomografia (PET).

Do badań uzupełniających diagnostykę guza mózgu należą m.in.: badanie okulistyczne, audiometria i badanie błędników, elektroencefalografia, ocena stężenia markerów nowotworowych, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz ocena stężenia hormonów przysadki we krwi. Poszczególne badania zleca specjalista po przeanalizowaniu indywidualnego przypadku pacjenta.

Guz mózgu - typy, objawy, leczenie, rokowania

Fot. iStock/Guz mózgu

Guz mózgu — leczenie i rokowania

Guz mózgu wymaga szybkiego leczenia, które jest zależne od rodzaju nowotworu. Nowotwory mózgu są trudne w leczeniu i w wielu przypadkach można jedynie skupić się na łagodzeniu objawów choroby i przedłużeniu życia chorego. Złośliwe glejaki, które są najczęściej występującymi nowotworami OUN, leczy się zazwyczaj metodami skojarzonymi, które najczęściej są w stanie jedynie wydłużyć życie chorego. Łagodny guz mózgu dalej lepsze rokowania, ale powodzenie leczenia zależy od wielu czynników. W przypadku łagodnych nowotworów najczęściej proponuje się leczenie chirurgiczne. Ma ono duże znaczenie, gdyż usuniecie masy nowotworu zapobiega dalszemu pogarszaniu się stanu chorego i umożliwia wdrożenie leczenia uzupełniającego.

Specjaliści mają też do dyspozycji technologię radioterapii stereotaktycznej, tzw. Gamma Knife (nóż gamma), która jest alternatywą dla klasycznej operacji. To precyzyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych z wykorzystaniem wiązki kobaltowych promieni gamma, bez naruszania zdrowych komórek. Możliwości zastosowania Gamma Knife ograniczone są przez wielkość guza (do 3-4 cm średnicy).

Jeśli usunięcie guza nie jest możliwe, wykonuje się biopsję guza. Ustalenie rodzaju nowotworu ułatwia zaplanowanie dalszych działań (np. radioterapię, opiekę paliatywną). Specjaliści dobierają terapię dobierają terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.


źródło:  www.zwrotnikraka.pl, zdrowie.wprost.pl