Zdrowie

Rak mózgu daje różne objawy. Nie wolno ich ignorować

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / MaximFesenko
 

O raku mózgu nie mówiło się do tej pory tak często, jak o raku piersi czy jajników u kobiet. A nowotwory mózgu są bardzo niebezpieczne, ze względu na trudność leczenia oraz możliwe powikłania. Problem polega również na tym, że rak tego narządu diagnozowany jest późno, ze względu na nietypowe objawy postępującej choroby.

Jednym z najczęściej diagnozowanych złośliwych nowotworów mózgu, jest glejak wielopostaciowy.

Glejak wielopostaciowy to najbardziej niebezpieczny rodzaj raka mózgu

Wyróżnia się dwa podtypy glejaka wielopostaciowego: olbrzymiokomórkowy i glejakomięsak. W większości przypadków chorych na tego typu nowotwór, nieznana jest przyczyna jego wystąpienia. Stwierdzono, że glejak wielopostaciowy był opisywany u chorych z dziedziczną skłonnością do rozwoju nowotworów – mutacje konstytutywne genu TP53, zespół Turcota typu 1.

Według statystyk Międzynarodowej Agencji badań nad Rakiem, Polska zajmuje 4 miejsce pod względem częstości występowania guzów mózgu. Guzy mózgu stanowią 9% nowotworów u dorosłych i aż 20% nowotworów u dzieci. Co roku blisko 3000 osób dowiaduje się o nowotworze złośliwym mózgu.

Umieralność na ten rodzaj nowotworu jest bardzo wysoka, komórki glejaka wielopostaciowego głęboko naciekają mózgowie. Większość osób, u których nie zastosowano leczenia, umiera w ciągu trzech miesięcy od zdiagnozowania. Odpowiednie leczenie chorego umożliwia przeżycie około 12 miesięcy, rzadko dłużej.

Objawy raka mózgu

Obecność guza w mózgu (nie tylko glejaka) powoduje dwa rodzaje objawów:

1. Nieswoiste – związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym:

  • bóle głowy —  z początku niewielkie, a ich występowanie przeplata się z okresami remisji trwającej wiele dni, a nawet tygodni. Zazwyczaj ból pojawia się nad ranem i jest wówczas silniejszy niż w innych porach dnia. Ból o charakterze miejscowym może wskazywać na umiejscowienie guza w mózgu. Chorzy skarżą się na bóle różnego rodzaju — oprócz tępego, rozlanego i pulsującego, pojawia się ból ograniczony, ostry, świdrujący, a niekiedy promieniujący do oka, skroni czy karku.
  • senność i zaburzenia świadomości —  bardzo różne, od niewielkich zaburzeń sprawności myślenia do wyraźnego upośledzenia świadomości,  u 2/3 wszystkich chorych można dostrzec obniżenie sprawności intelektualnej (upośledzenie pamięci, zdolności osądu, gorszego kojarzenia, trudności werbalnych),
  • pogorszenie widzenia — wynika z tarczy zastoinowej, widocznej w badaniu dna oka. Chorzy z nasilonym obrzękiem skarżą się na zamazane obrazy, widzenie jak przez mgłę, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty,
  • nudności  i wymioty — ich przyczyną jest podrażnienie nerwu błędnego i często pojawiają się rano, gwałtowne i chlustające,
  • zaburzenia równowagi — towarzyszy im poczucie niepewności i niestabilności,
  • sztywność karku.

2. Ogniskowe objawy guza mózgu

Spowodowane miejscowym uszkodzeniem tkanki nerwowej przez rosnącego guza mózgu, są one uzależnione od konkretnego umiejscowienia nowotworu w czaszce. Guzy o różnym położeniu mogą być przyczyną zaburzeń mowy, ograniczenia pola widzenia, opadania powieki, bólów połowy twarzy, dźwięków i szumów w uchu. Jeśli guz pojawia się w sąsiedztwie kory mózgowej, mogą pojawić się napady padaczkowe — drugi, po bólach głowy, najczęściej spotykany objaw guzów mózgu. Mogą wystąpić drżenia całego ciała lub od drżenie, czy drętwienie jedynie palca lub dłoni. Nowotwór przy pniu mózgowym może prowadzić do asymetrii twarzy, krztuszenia się, czy nawet zaburzeń połykania. Nie da się jednoznacznie określić objawów, ponieważ  mogą to być bardzo różne objawy neurologiczne, o różnym stopniu nasilenia.

Diagnostyka i leczenie raka mózgu

Dla wykrywania guzów mózgu bardzo istotne są badania obrazowe:

  • tomografia komputerowa (TK),
  • rezonans magnetyczny (MR).

W leczeniu glejaków oraz innych guzów złośliwych stosuje się m.in. resekcję, radioterapię oraz chemioterapię. Szczególna uwaga kierowana jest w stronę metody bezinwazyjnego leczenia nowotworów mózgu, która nosi nazwę Gamma Knife. Polega ona na kierowaniu w stronę guza pojedynczych kobaltowych wiązek promieni gamma, które nie powodują uszkodzenia tkanki, przez którą przechodzą, skupiając się w jednym miejscu i niszcząc komórki nowotworowe. Ograniczeniem jest wielkość guza – zwykle do 4 cm średnicy.

Ostatecznie terapię dobiera się indywidualnie, uwzględniając ogólny stan zdrowia chorego oraz stopień złośliwości nowotworu. Wpływ na rokowanie ma nie tylko stopień złośliwości guza, ale także jego umiejscowienie w określonych obszarach mózgu.

źródło: glejak.com, www.czytelniamedyczna.pl, www.medonet.pl


Zdrowie

6 powodów, dla których powinnaś jeść kiełki codziennie

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / Fonrimso
 

Kiełki różnych nasion (brokułów, soczewicy, fasoli Mung, słonecznika itp.) znane były już w starożytności. Szczególnie cenione są w czasie, gdy dostępność świeżych owoców i warzyw jest ograniczona, ponieważ są one łatwym w pozyskiwaniu źródłem cennych dla zdrowia i urody składników. Jeśli do tej pory jedynymi kiełkami, po jakie sięgaliście, była ozdobna wielkanocna rzeżucha, czas przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym wzrastającym ziarenkom. 

6 powodów, by sięgać po kiełki

Są zdrowe i smaczne, doskonale nadają się do różnych potraw. Mogą śmiało po nie sięgać sportowcy, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. A wszystko dzięki ich niezwykłym właściwościom.

1. Bomba witaminowa

Kiełki to łatwo przyswajalna dawka wielu witamin, minerałów, a także białka (do 35%). Znajdują się w nich witaminy  z grupy B, witaminy C, D, E, K, PP, żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, jod, mangan, miedź, lit, selen, beta-karoten, kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik.

2. Idealne na diecie

Kiełki są niewzdymające, lekko strawne, w dodatku mając tak wiele cennych składników, nie są kaloryczne. To idealne uzupełnienie jarskich sałatek oraz kanapek.

Fot. iStock / Fonrimso

Fot. iStock / Fonrimso

3. Odżywiają włosy, paznokcie oraz skórę

Jeśli zobaczycie, na czym powinna polegać dieta idealna dla mocnych włosów i paznokci, zorientujecie się, że kiełki zawierają większość potrzebnych witamin i minerałów dla urody. Jedzone regularnie, pozytywnie wpłyną na urodę.

4. Chronią przed chorobami i przedwczesnym starzeniem

Dzięki zawartości różnych związków fitochemicznych kiełki zapobiegają chorobom układu krążenia, osteoporozie, mogą być pomocne w profilaktyce chorób nowotworowych i wielu innych. Są również bogatym źródłem antyutleniaczy, które wspierają układ immunologiczny w walce przeciw patogenom chorobotwórczym i chronią przed uszkadzaniem i przedwczesnym starzeniem się komórek organizmu.

5. Wspierają pracę układu trawiennego

Kiełki aktywizują enzymy trawienne oraz wspierają rozwój dobrej mikroflory bakteryjnej. To wpływa na poprawę trawienia oraz lepsze przyswajanie cennych dla organizmu składników.

6. Wpływają na pamięć i lepsze samopoczucie

Obecność potasu i magnezu w kiełkach pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, poprawienie procesów myślowych oraz lepsze samopoczucie.

Fot. iStock

Fot. iStock

źródło: polki.plwww.akademiawitalnosci.pl


Zdrowie

7 powodów, by choć raz w życiu wybrać się w podróż z przyjaciółką

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Podróż, na którą zasługujesz... Wybierz się tam, gdzie czeka cię relaks
Fot. iStock / izf

Zarówno słowo przyjaźń, jak i podróż, wzbudzają w nas pozytywne odczucia. A podróż z przyjaciółką, to jest to, czego powinnaś doświadczyć choć raz w życiu. Nie czekaj do wakacji, każdy czas jest dobry, by zacieśnić więzy, doświadczyć nowych rzeczy i po prostu spędzić wyjątkowy czas razem.

7 powodów, by choć raz wyruszyć w podróż z przyjaciółką

1. Zaciśniecie więzy

Jeśli jesteście kobietami, które na co dzień pochłania mąż, dzieci i praca, a w dodatku mieszkacie w oddaleniu od siebie, nie spotykacie się często na kawie. Wspólna podróż to znakomita okazja do pobycia trochę razem i odświeżenia związku, który jest dla was cenny i wyjątkowy.

2. Odkurzycie pamięć

Z reguły przyjaźnie to związki trwające przez lata, rozpoczęte często w czasie liceum, czy studiów gdy było się młodym i szalonym. Z przyjaciółką popełniane głupstwa smakowały lepiej i na pewno macie co wspominać. Zatopienie się w miłe chwile z przeszłości, pozwoli się wam pośmiać i odkurzyć lekko wyblakłą pamięć.

3. Zdobędziecie wyjątkowe wspomnienia

Nie musicie mieć nawet aparatu, choć przyjaciółka wybitnie przyda się, by złapać cię w kadr. Wystarczy to, że obie macie własne uwagi, emocje i wspomnienia, dzięki czemu wasza relacja będzie pełniejsza i jedna drugiej dopowie to, co szczególnie zapamiętała.

4. Będziecie szczęśliwsze

Badania pokazują, że włączenie bliskiej osoby w przygotowania do wspólnej podróży dają większą satysfakcję, niż miałabyś działać w pojedynkę. Wiadomo, że w towarzystwie przyjaciółki szczęście smakuje lepiej.

5. Uzupełnicie się

Obie macie swoje mocne i słabsze strony. Jedna z was może mówić biegle po angielsku, a druga bez problemu dogada się po niemiecku. Gdy jedna czyta świetnie mapy, druga może wykazać się przygotowywaniem posiłku. Zobaczycie, jak doskonały duet tworzycie.

6. Wesprzecie się w trudnym czasie

Podróże to nie tylko przyjemność, bywają i mniej sympatyczne chwile. Nagłe zatrucie po spożyciu nieświeżego produktu, choroba lokomocyjna, czy tęsknota za bliskimi. Przyjaciółka podskoczy do apteki, przytrzyma włosy, gdy będą męczyć cię wymioty, przytuli, gdy będziesz tego po prostu potrzebowała.

7. Zdobędziecie pewność 

Że choćby nie wiadomo co się działo, jedna drugiej nie zostawi. Zgubiony bilet okaże się nie pretekstem do kłótni, ale wspólnego szukania rozwiązań. Po takim „chrzcie” doskonale będziecie wiedzieć, że w każdej innej sytuacji, możecie na siebie liczyć.


 

źródło: www.huffingtonpost.com


Zobacz także

Wcześniej czy później – każdą z nas to czeka. Oto nietypowe objawy menopauzy

Chcesz znać sposób na pozbycie się niepokoju? Jest jeden i to bardzo skuteczny

Intymne tematy tabu