Go to content

Jakie nawyki niszczą twój mózg. Nie śpij więcej z głową pod kołdrą

Fot. iStock/SIphotography

Chcesz, by twoj mózg funkcjonował sprawnie? Dbaj o odpowiednią ilość snu, nie przesadzaj z ilością bodźców wokół ciebie, codziennie podejmuj wysiłek fizyczny i odżywiaj się zdrowo. To, jak będzie funkcjonował w dużej mierze zależy od tego, jak traktujesz swój organizm. Czy wiesz, jakie złe nawyki mają niekorzystny wpływ na twój mózg?

1. Wychodzenie z domu bez śniadania

W nocy nie jesz, więc nie dostarczasz organizmowi cukru ani innych składników odżywczych.  Ten deficyt hamuje efektywność pracy mózgu. Częste niejedzenie posiłków z rana, może nawet powodować zwyrodnienie tkanki mózgowej.

2. Niechęć do „pogaduszek”

Rozmowa stymuluje twój mózg do pracy, wycofując się z interakcji z innymi, fundujesz mi intelektualny zastój.

3. Spanie z głową pod kołdrą

Nie tylko odcinamy sobie odpowiednią ilość tlenu, ale również wydychamy dwutlenek węgla, który nie miesza się z dużą masą powietrza w pomieszczeniu, ale pozostaje pod przykryciem i jest wdychany ponownie.

4. Palenie

Nikotyna powoduje kurczenie się komórek mózgu i zwiększa ryzyko zachorowania na choroby pozwiązane z demencją i Alzheimerem.

5. Brak stymulacji intelektualnej

Jeśli nie rozwiązujesz krzyżówek, nie oglądasz „ambitniejszych”programów w telewizji, nie uczysz się żadnego języka, to nie ćwiczysz swojego mózgu, nie stawiasz przed nim wyzwań. Pamiętasz, że organ nieużywany zanika? 😉

6. Pracowanie, gdy jesteś chory/przemęczony

Nie dając organizmowi się zregenerować, odbierasz mózgowi możliwość walki z patogenami. Jeśli przeciążasz go pracą, powodujesz, że spada jego wydolność i efektywność.

7. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem

Zbyt mała ilość tlenu  w twoim mózgu obniża jego sprawność oraz prowadzi do zawrotów głowy i omdleń.

8. Za mała ilość snu

Sen to regeneracja, sen to zasłużóny odpoczynek – również dla mózgu. Jeśli przez dłuższy czas nie dosypiasz, nie pozwalasz swojemu mózgowi dostatecznie odpocząć, przyczyniasz się do obumierania kmórek mózgowych.


Na podstawie: Happy and Healthy Life