Go to content

8 superfood, które pomogą obniżyć cholesterol

Ach ten zły cholesterol. Czego by człowiek nie chciał wrzucić na ruszt – on już tam jest i się czai… A właśnie, że nie! Istnieje cała masa produktów, które wasz podwyższony cholesterol wezmą w diabły! Prawdziwe superfood dla naczyń krwionośnych i…

… to co w tym najlepsze, to wcale nie są wyszukane i dziwaczne produkty (no może z wyjątkiem jednego). Przeczytajcie koniecznie! Numer 5 was bardzo ucieszy!


Na postawie: hellozdrowie.pl, naturalneoczyszczanie.pl

1/8 Płatki owsiane

To produkt bogaty w błonnik. Już 5 g błonnika dziennie ogranicza wchłanianie szkodliwego cholesterolu i powoduje jego spadek we krwi.

5 g błonnika dziennie, to absolutne minimum. Być może pora zaprosić na śniadanie starą, dobrą owsiankę – to już 6 gram!

Pozostałe produkty bogate w błonnik:

  • banany,
  • otręby owsiane,
  • fasola,
  • jabłko,
  • śliwki.

 

Fot. iStock / margouillatphotos

2/8 Migdały i orzechy

Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, to genialna broń do walki ze zbyt wysokim cholesterolem.

Kolejną zaletą tych produktów jest ich zbawienny wpływ na naczynia krwionośne. Zdecydowanie warto – no i do tego są po prostu przepyszne!

Obydwie właściwości pozwalają obniżyć ryzyko chorób serca oraz poziomu cholesterol.

Pamiętajcie, żeby nie zajadać się przetworzonymi orzechami – omijajcie raczej te solone i w panierkach 😉 .

Fot. iStock / dulezidar

3/8 Oliwa z oliwek

A to ci niespodzianka, tłuszcz w walce z cholesterolem? A i owszem!

Oliwa jest skarbnicą dobrych tłuszczów, tych wspierających nasz organizm, tak samo jak orzechy.

Południowcy nie od dziś nawet pieczywo zajadają skropione właśnie oliwą (żadnego masełka) 😉 . Nie trzeba jej wiele, dlatego zdecydowanie warto postawić na tę lepszej jakości, ciut droższą, extra virgin. jeśli zastąpicie tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe nasycone ich roślinną alternatywą, szybko zobaczycie różnicę.

Pamiętajcie, że kiepskiej jakości margaryny roślinne (czyli bardzo tanie utwardzone tłuszcze) również zawierają dużo kwasów tłuszczowych nasyconych.

PS: Nie przesadzajcie z ilością, kalorii jest tu całkiem sporo 😉 .

Fot. iStock / NatashaPhoto

4/8 Awokado

Nie każdy je lubi, ale jako dodatek, a nie główny smak w daniu, potrafi być oszałamiające. Zdecydowanie warto się z awokado zaprzyjaźnic. To kolejny produkt bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe…

Tylko nie przesadzajcie, to wysokokaloryczny produkt.

 

 

Fot. iStock / Superanry

5/8 Czerwone wino :D

Kto dotarł aż tutaj, ten z pewnością bardzo się ucieszył 🙂

Przyjemne z pożytecznym! Regularne (i umiarkowane!!!!) picie lampki czerwonego wina pomaga w utrzymaniu odpowiedniego „dobrego” cholesterolu – a ten z kolei przegania ten zły, czyli LDL. Co ważne, nie należy jednorazowo wypijać więcej niż dwa kieliszki (większe ilości spożywanego alkoholu zawsze podnoszą ryzyko chorób serca).

Umiar, miłe Panie, umiar! Według ostatnich badań, pijemy za dużo. Naprawdę nie musimy walczyć z cholesterolem każdego wieczoru! 😉

Fot. iStock / kajakiki

6/8 Ryby

To ważny przeciwnik cholesterolu. Nie od dziś ryby są składnikiem prozdrowotnych diet (chociażby słynnej diety Mayo). Dlaczego?

Ryby mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezastąpione i dbają o nasz układ krwionośny  oraz dieta bogata w ryby oznacza mniej fastfoodów i niezdrowej żywności – proste, prawda?

Po jakie ryby sięgać, by były naprawdę zdrowe?

 

Fot. iStock / Floortje

7/8 Czosnek

Najbardziej popularne właściwości czosnku, to jego działanie w formie naturalnego antybiotyku oraz podnoszenie odporności w okresie zimowo-wiosennym. Jednak czosnek potrafi więcej i wcale nie trudno zaprosić go do kuchni.

Okazuje się bowiem, że czosnek pomaga zapobiegać miażdżycy i obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Pamiętajcie by używać go z rozsądkiem, podobno istnieje nawet określona bezpieczna dawka czosnku – wg różnych źródeł jest to ok. pół grama na każdy kilogram masy ciała (czyli całkiem sporo!).

Fot. iStock / yodaswaj

8/8 Grzyby Shitake

Niedocenione i mało popularne. Przede wszystkim kojarzą nam się z kuchnią azjatycką. Okazuje się jednak, że mają swoje zaskakujące właściwości.

Inna nazwa tego grzyba to: Twardziak jadalny.

Grzyby Shitake zawierają dużo  białka, potasu, selenu, cynku, żelaza, wapnia. Doskonale uzupełnią niedobory  witamin z grupy B oraz witaminy D. Zawierają również lentinan oraz eritadenin – ten ostatni pomoże w walce z cholesterolem.

Jak działają?

  • pomagają obniżyć poziom cholesterolu LDL,
  • zapobiegają stwardnieniu tętnic,
  • wykazują niewielkie właściwości pomagające obniżyć ciśnienie krwi.