Psychologia Zaburzenia

Chłód emocjonalny, ekscentryczne zachowanie i problem z nawiązywaniem znajomości. Tak może objawiać się osobowość schizoidalna

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
23 lutego 2022
Fot. iStock
 

Osobowość schizoidalna to określenie na specyficzne i rzadko występujące zaburzenie osobowości. Osoba, której dotyczy ten problem, zachowuje się, i nawiązuje relacje inaczej niż zdrowe osoby. Cechą charakterystyczną tego zaburzenia jest chłód emocjonalny, brak szczególnej chęci do nawiązywania bliższych znajomości i przyjaźni, oraz często ekscentryczne zachowania lub wypowiedzi. Z czego wynika osobowość schizoidalna i co jeszcze można o niej powiedzieć?

Czym jest osobowość schizoidalna?

Zaburzenia osobowości, do których zalicza się osobowość schizoidalną, to zaburzenia charakteru i zachowania związane z problemami w zakresie funkcjonowania społecznego. Według szacunków osobowość ta może dotyczyć od 0,5 do 7%. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet i bardziej narażeni na nią są osoby, których bliski cierpi na schizofrenię. Według naukowców przyczyn występowania osobowości schizoidalnej należy się dopatrywać w predyspozycjach genetycznych, jak i związanych ze zdystansowanym, zimnym stylem wychowania lub rodzicami nadmiernie ingerującymi w życie dziecka.

Osobowość schizoidalna w pierwszym kontakcie wydaje się chłodna emocjonalnie, wciągnięta w świat swoich spraw. Osoby, których dotyczy to zaburzenie, mają problem z nawiązywaniem nowych kontaktów, są zdystansowane i mało uczuciowe, wręcz chłodne. Zdecydowanie daleko jej do bycia duszą towarzystwa, i nie narzeka na samotne życie.

Wiele osób dotkniętych tym zaburzeniem uważanych jest za ekscentryków, jednakowo ze względu na oryginalne poglądy i zachowanie, a często także i wygląd.

Cztery odmiany osobowości schizoidalnej

Osobowość schizoidalna, może być wynikiem posiadania różnych cech, o różnym stopniu nasilenia i wpływem na funkcjonowanie w codziennym życiu.

 • Osobowość schizoidalna pozbawiona uczuć –  taka osoba jest apatyczna, chłodna emocjonalnie, mało empatyczna, powściągliwa w kontaktach z innymi ludźmi;
 • odmiana osobowości schizoidalnej o cechach depresyjnych – taka osoba jest apatyczna, powolna, ospała, spokojna, z tendencją do stanów depresyjnych;
 • odmiana osobowości schizoidalnej w postaci oddalonej — to połączenie cech osobowości schizotypowej i unikającej. Takie osoby wydają się być dziwaczne, szukające samotności z powodu lęku przed kontaktami społecznymi. Często przyjmują rolę strony zależnej, unikającej podejmowania własnych decyzji;
 • odmiana osobowości schizoidalnej w postaci tzw. bezosobowej — dotyczy osób pochłoniętych przez własny świat, nadmiernie fantazjujących, niezaangażowanych w kontakty społeczne.

Fot. iStock

Osobowość schizoidalna — jakie cechy mogą o niej świadczyć?

Psychiatrzy opierają diagnozę osobowości schizoidalnej na następujących kryteriach:

 • brak dążenia do przyjemności;
 • chłód emocjonalny, spłycenie uczuciowości;
 • ograniczona zdolność wyrażania uczuć wobec innych;
 • brak zainteresowania pochwałami, jak i krytyką;
 • silne skłonności do fantazjowania i introspekcji,
 • brak bliskich przyjaciół lub stałych partnerów,
 • samotnictwo,
 • brak wyraźnego zainteresowania doświadczeniami seksualnymi,
 • brak wrażliwości na obowiązujące normy i konwencje społeczne.

Osoba posiadająca osobowość schizoidalną z jednej strony może chcieć bliskości, ale relacje z innymi wydają się zagrażać jej indywidualności. Może odczuwać ona lęk przed poświęceniem się drugiej osobie. Osobowość schizoidalna potrzebuje bezpiecznej przestrzeni osobistej, nawet gdy komuś na niej zależy, stąd tendencja do wycofywania się.

Takie osoby odbierają siebie i świat, wprost — takimi, jakie są. Często wędrują w głąb siebie, fantazjują, rozmyślają. Świat wyobraźni jest dla nich ciekawy i bezpieczny, to do niego uciekają w sytuacjach stresowych. Jeśli rozwiązują problemy, to poddają je szczegółowej analizie, emocje odkładając na bok.

Osoby posiadające osobowość schizoidalną rzadko są konfliktowe czy agresywne. Nie interesuje ich krytyka czy pochwały, nie robi na nich wrażenia opinia innych. Zazwyczaj nie mają potrzeby rywalizacji oraz realizacji własnych ambicji. Za to chętnie tworzą i oddają się pracy naukowej.

Na czym polega leczenie osobowości schizoidalnej?

Leczenie osobowości schizoidalnej opiera się przede wszystkim na psychoterapii. Pozwala ona na poprawę jakości kontaktów z innymi ludźmi, oraz wykształcenie pewnych umiejętności społecznych. Najczęściej zaleca się zastosowanie najpierw psychoterapii indywidualnej, a dopiero po niej grupowej. W zależności od indywidualnego przypadku wskazana może być zarówno psychoterapia poznawczo-behawioralna, jak i psychodynamiczna.

W leczeniu osobowości schizoidalnej możliwe jest także pomocnicze zastosowanie leczenia farmakologicznego (leki przeciwdepresyjne, uspokajające lub przeciwpsychotyczne), jeśli towarzyszą jej takie stany, jak depresja i lęk.


źródło:  www.mp.pl , psychologiawpraktyce.pl

Psychologia Zaburzenia

Jak pielęgnować włosy kręcone?

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2022
 

Włosy kręcone z natury są trudne do ujarzmienia. Są wysokoporowate, z tendencją do przesuszania, a także trudne do rozczesania i ułożenia. Dodatkowo często elektryzują się i są pozbawione blasku. To wszystko sprawia, że wymagają specjalnej, szytej na miarę pielęgnacji, która w pełni odpowie na potrzeby tych wymagających włosów. O ich nieskazitelny wygląd i dobrą kondycję kompleksowo zadbają profesjonalne produkty z linii Be Curl Hair Evolution Professional marki Natura Siberica.


Hair Evolution Professional to certyfikowana, kompleksowa linia do pielęgnacji włosów, która harmonijnie łączy w sobie moc dzikich, syberyjskich roślin oraz najnowszą wiedzą technologiczną, tworząc w efekcie wyjątkowe, naturalne i profesjonalne kosmetyki. To profesjonalna, oparta na naturalnych składnikach terapia dla włosów, którą możesz zastosować w domu. Niezawodny w okiełznaniu kręconych włosów jest naturalny, wegański szampon do włosów kręconych.

Sprawdzi się on szczególnie u osób, których włosy są wrażliwe na wilgoć w powietrzu w wyniku, ze skłonnością do puszenia się i plątania, a także u tych, które stylizują je na gorąco lub są narażone na szkodliwe działanie składników zewnętrznych. Formuła szamponu oparta jest na oleju z nasion maliny moroszki, który pomaga przywrócić włosom naturalny blask, jednocześnie chroniąc je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ceramidy natomiast głęboko penetrują strukturę włosa i wypełniają istniejące w niej ubytki, a camellia PRO-oil, która również wzbogaca formułę, zmiękcza i dodaje włosom oszałamiającego blasku.

Szampon delikatnie oczyszcza i wzmacnia włosy, jednocześnie odżywiając i nawilżając skórę głowy. Po zastosowaniu włosy stają się przyjemnie miękkie, gładkie i lśniące. Kosmetyk dodatkowo ułatwia rozczesywanie i stylizowanie włosów.

W przypadku farbowanych kręconych włosów warto zabezpieczać je także naturalnym, wegańskim ochronnym spraye do włosów farbowanych Be Color Blask i Ochrona koloru Hair Evolution. Kosmetyk głęboko nawilża i przedłuża intensywność koloru. Spray pokrywa włosy niewidoczną, ochronną mgiełką. Jego formuła również oparta jest na bazie rzadkich, dzikich, syberyjskich roślin. Olej z borówki brusznicy odżywia włosy. Aktywna witamina C przywraca włosom piękny blask i naturalną siłę. Kwasy AHA natomiast zapewniają ochronę i pomagają zachować optymalny poziom pH, dzięki czemu przyczyniają się do przedłużenia intensywnego koloru włosów.


Więcej informacji o marce i produktach Natura Siberica na stronie: https://naturasiberica.com.pl. Nowości można kupić na stronie marki oraz np. w drogeriach HEBE.


Psychologia Zaburzenia

5 zachowań, których kobieta nie powinna akceptować. Nawet jeśli bardzo kocha

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2022
cechy osobowości, para
FOT. AegeanBlue/iStock

Czy kiedykolwiek spojrzałeś wstecz na były związek i sposób, w jaki ten facet cię traktował, tylko po to, by potrząsnąć głową lub zastanowić się, jak u licha pozwoliłaś takie traktowanie? A może słuchałaś przyjaciółki, która opowiadała ci o swoich doświadczeniach i nie mogłaś pojąć, dlaczego tak długo to znosiła? Są zachowania, niezależnie od tego, czy pochodzą od mężczyzn, czy od kobiet, które są pewnymi znakami, że czas się rozstać, bez zadawania pytań.


Oto pięć rzeczy, których kobiety (i mężczyźni) nie powinni tolerować w związku

1. Próby kontroli

Bycie kontrolowanym nie zawsze jest oczywistym działaniem. Niekoniecznie musisz usłyszeć wprost, żebyś czegoś nie robiła, ale pojawiać się będą komentarze, które sprawią, że zaczniesz kwestionować swoje decyzje.

„Dlaczego tak mocno się malujesz, kiedy wychodzisz z przyjaciółmi?” nie jest prawdziwym pytaniem o twoje nawyki związane z makijażem – podświadomie mówi ci, że on myśli, że szukasz uwagi innych facetów, gdy jesteś bez niego, albo mówi ci, że chce, abyś nosiła mniej makijażu. Próbuje cię kontrolować, zmieniać. Przez takie teksty stajesz się mniej pewna siebie.

Kontrolowanie może zacząć się od drobnych rzeczy, takich jak ta, ale jeśli pozwolisz mu kontynuować, łatwo będzie ci stracić z oczu to, co jest dla ciebie naprawdę ważne: życie, którym TY chcesz żyć.

2. Przeoczanie „drobnych rzeczy”

Ile razy zdarzyło ci się mówić coś w stylu: „Cóż, to naprawdę nie jest taka wielka sprawa” lub „Faceci i tak nie zwracają uwagi na szczegóły”? Powiem ci, że kiedy mężczyzna jest zainteresowany czymś (lub kimś), zwraca uwagę na szczegóły. Najważniejsze jest jednak to, że jeśli nie możesz zaufać komuś w drobnych sprawach, z pewnością nie możesz zaufać mu w tych wielkich. Jak możesz mu zaufać w ważnych wydarzeniach życiowych lub wyzwaniach, jeśli nawet nie dokłada starań, aby zadbać o małe rzeczy?

3. Chorobliwa zazdrość

Nie zrozum mnie źle, powinien bezwzględnie cię ochraniać i przez cały czas dbać o twój najlepszy interes – ale to nie znaczy, że powinien wszystko, co robisz traktować z podejrzliwością. Zaufanie jest najważniejsze w związku, a ktoś, kto jest zawsze zazdrosny, po prostu nie ufa tobie ani sobie.

4. Dawanie powodów do zazdrości

Żaden mężczyzna, który naprawdę dba o twoje uczucia, nie będzie działał w sposób, który manipuluje twoimi uczuciami lub celowo je rani. Nigdy nie powinien sprawiać, że będziesz niepewny tego, jak się czuje lub jak stabilny jest twój związek.

5. Unikanie odpowiedzialności

Oto kwestia ludzi, którzy nigdy nie przyznają się do popełniania błędów. Nigdy nie mogą się uczyć ani rozwijać – bo po co mieliby? Jeśli nic nie jest ich winą, to nigdy nie ma powodu do zmiany. A jeśli nie ma powodu do zmiany, to nie ma powodu, aby komunikować o tym, co należy zmienić. I cykl trwa. Łatwo zauważyć, że z taką osobą nie da się zbudować relacji, bo wszystko zawsze będzie z twojej winy. Zdrowe relacje opierają się na zdrowych wzorcach komunikacji, aby mogły się rozwijać. Bez tego nie ma po prostu możliwości wspólnej ewolucji.


Zobacz także

Chorobliwa zazdrość, paranoje? Poznaj 16 zaburzeń, w wyniku których człowiek traci kontakt z rzeczywistością

Wciąż kłócicie się o to samo? Jest sposób, by raz na zawsze rozwiązać konflikt

Ewa, pierwsza wizyta. „Jestem tylko dzieckiem, któremu zrobiono złe rzeczy, dlatego jest złe”