Lifestyle Związek

12 wskazówek dla tych, których partnerzy cierpią na zaburzenia osobowości

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 stycznia 2020
Fot. istock/Mixmike
 

Spotykasz go i masz wrażenie, że wasza relacja jest od samego początku wyjątkowa. Spędzasz dni, tygodnie i miesiące żyjąc sielanką. Kochasz i jesteś kochana. Aż nagle, niespodziewanie przychodzi moment, który wywraca twoje życie do góry nogami. Ten mężczyzna obok ciebie jest kimś innym niż jeszcze poprzedniego dnia. Nie poznajesz go, nie rozumiesz co się stało. Ktoś, kto jeszcze wczoraj był czułym, opiekuńczym partnerem zmienia się w potwora. Od tej pory wasz związek zamyka się w cyklach: kilka miesięcy sielanki, kilka tygodni piekła. Wiesz już, że przyczyna jest jedna: zaburzenia osobowości.

Odejść? Zostać? Czy dasz radę to udźwignąć? Czy warto? Czy możesz mu jakoś pomóc? Czy ten związek ma w ogóle sens? Tysiące pytań pojawia się w twojej głowie. Pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda choroba, każdy związek, każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie. Jest jednak kilka wskazówek, które mogą pomóc wam oswoić się nieco z sytuacją, w której się znajdujecie.

12 wskazówek dla tych, których partnerzy cierpią na zaburzenia osobowości

Zrozum zaburzenie

Zrozumienie zaburzenia oznacza poznanie, w jaki sposób wpływa ono na tę konkretną, kochaną przez nas osobę. Obserwuj zachowanie partnera, zobacz, co i w jaki sposób wpływa na pogorszenie jego stanu, a co go poprawia.

Zachęcaj do leczenia

Daj partnerowi poczucie, że on jest akceptowany, ale jego zachowania, które naruszają twoje granice – nie. Rozmawiaj o terapii, o możliwej pomocy. Pokaż, że ci zależy na jego zdrowiu, na nim, na was.

Bądź szczera

Nie udawaj, że nie widzisz problemu, nie „przeczekuj” trudniejszych momentów. Szczerość oznacza szacunek – dla siebie i dla niego.

Bądź obecna

Słuchaj, podtrzymuj więzi z ukochaną osobą, pokazuj, że ci zależy, że jesteś. Nie ignoruj próśb o pomoc, razem szukajcie rozwiązań.

Nie udawaj super bohatera

Jesteś tylko człowiekiem. Nikt nie wymaga od ciebie poświęcenia, w sytuacji, której zwyczajnie nie jesteś w stanie unieść. Zastanów się, czy naprawdę możesz być w tym związku, czy podejmiesz walkę o zdrowie partnera i dobry związek, czy raczej uważasz, że cię to zniszczy.

Nie zaniedbuj swojego poczucia bezpieczeństwa

Nie pomożesz ukochanej osobie, jeśli nie masz poczucia wsparcia z zewnątrz i jeśli obezwładnia cię lęk. Nie zapominaj o sobie, rozmawiaj o swojej sytuacji z bliskimi.

Pamiętaj, że każdy jest odpowiedzialny za siebie

Nie tłumacz i nie usprawiedliwiaj w nieskończoność partnera. Nie wymyślaj wymówek, nie okłamuj jego szefa. Nie chroń go w każdej trudniejszej sytuacji.

Miej świadomość, że on się boi

Istotnym elementem zaburzeń osobowości jest intensywny i wszechobecny lęk przed porzuceniem. Nawet w trakcie emocjonalnych wybuchów, które zdają się pojawiać „znikąd”. Nigdy nie używaj argumentu „jeśli nie przestaniesz, odejdę”.

Uwolnij się od negatywnych oczekiwań

Nie „żyj” chorobą. Nie oczekuj stale najgorszego. To negatywne oczekiwanie na „katastrofę” wyczerpuje energetycznie.

Przestań porównywać

Zaburzenia osobowości u każdej, dotkniętej nimi osoby, przebiegają inaczej. Nie sugeruj się tym, co przeżyli twoi znajomi. Nie spodziewaj „tego samego” jeśli zdecydujesz się zostać.

Nie żyj marzeniami

Może być „różnie”. Bądz przygotowana na sukcesy i porażki, ale nie żyj iluzją. Lepiej pochodzić do tej sytuacji realistycznie.

Zobacz to, co dobre

Osoby z zaburzeniami osobowości mają niezwykłe zdolności do wyczuwania emocji innych, odznaczają się specyficznym poczuciem humoru. I to nieprawda, że nie potrafią kochać.


Na podstawie: pro.psychcentral.com


Lifestyle Związek

Rusz się zimą!

Redakcja
Redakcja
9 stycznia 2020
Fot. Materiały prasowe / Zimowy Narodowy
 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna jest ważna i trenować powinno się regularnie przez cały rok. Łyżwiarstwo, curling i szalone zjazdy z Górki Lodowej E.Wedel są możliwe tylko zimą, dlatego warto się zmobilizować, ubrać ciepło i przyjemnie spędzić czas na Zimowym Narodowym.

Zimą zapał do ćwiczeń jest mniejszy, głównie ze względu na pogodę, ale warto wstać z kanapy i wyjść z domu. Zwłaszcza, że tylko o tej porze roku działają miejsca takie jak Zimowy Narodowy, gdzie można przyjemnie spędzić czas, a przy okazji zadbać o kondycję.

Na wielbicieli łyżwiarstwa czekają dwa lodowiska, na których w wybrane dni można wziąć udział w specjalnie przygotowanych zajęciach.

Fot. Materiały prasowe / Zimowy Narodowy

Dla młodzieży i dorosłych w każdy wtorek i czwartek organizowany jest „Fitness na łyżwach z MultiSport”. To specjalny trening opracowany przez specjalistów z MultiSport, składający się z rozgrzewki, jazdy swobodnej, ćwiczeń przy muzyce skoncentrowanych na dolnej, środkowej i górnej partii ciała, prostych zajęć rytmicznych i krótkiego układu choreograficznego. Na zakończenie odbywa się relaksująca jazda swobodna, a dla chętnych indywidualne konsultacje.

W weekendy najmłodsi adepci łyżwiarstwa mogą wziąć udział w „Porankach dla dzieci z PGE Energia Ciepła”, podczas których uczą się i doskonalą jazdę na łyżwach pod okiem instruktorów z Ice&Fun.

Podczas piątkowych i sobotnich wieczorów też można aktywnie spędzić czas na Zimowym Narodowym spalając kalorie na „Disco Lodowisko z 4FUN.TV”, czyli połączeniu klubowej imprezy z jazdą na łyżwach.

Fot. Materiały prasowe / Zimowy Narodowy

Łyżwiarstwo to nie jedyny sport zimowy, jaki można uprawiać na Zimowym Narodowym. Na płycie PGE Narodowego znajdują się także tory do curlingu. Pod okiem profesjonalnych instruktorów z Polskiej Federacji Klubów Curlingowych każdy może spróbować swoich sił w tej, zdobywającej coraz większą popularność, dyscyplinie.

Fani adrenaliny powinni spróbować zjazdu z 12-metrowej Górki Lodowej E.Wedel. Żeby dostać się na jej szczyt trzeba pokonać ponad 60 schodów niosąc ponton do zjeżdżania, więc to też rodzaj treningu.

Podczas zimowych miesięcy na Zimowym Narodowym działa kryty Skatepark, więc niezależnie od pogody można także jeździć na rolkach, deskorolkach, longboardach, hulajnogach i rowerach typu BMX.

W ubiegłym sezonie na Zimowym Narodowym podczas aktywnego korzystania z atrakcji odwiedzający spalili łącznie 48 028 320 kalorii. W tej edycji kalorie będzie można spalać do 8 marca 2020 r.

Fot. Materiały prasowe

Więcej informacji: www.zimowynarodowy.pl

Facebook: www.facebook.com/zimowy.narodowy

Instagram: zimowynarodowy

TikTok: zimowy.narodowy

 


Lifestyle Związek

Dni wolne od pracy w 2020 roku – kiedy najlepiej wziąć urlop?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 stycznia 2020
Dni wolne od pracy 2020 - kiedy wziąć urlop
Fot. iStock – Dni wolne od pracy 2020 - kiedy wziąć urlop

Zastanawialiście się już kiedy najlepiej wziąć urlop, żeby udało się go nieco rozciągnąć? Sprawdźcie dni wolne od pracy 2020 – i zaplanujcie dobrze swój urlop. W tym roku można 26 dni urlopu cudownie rozmnożyć aż do 65 dni wolnego od pracy! Sprawdźcie w kalendarzu, kiedy najlepiej wziąć wolne w 2020 roku!

Dni wolne od pracy w 2020 roku – kiedy najlepiej wziąć urlop?

Jeśli sprytnie złapiecie kilka dni urlopu tak, by dni ustawowo wolne połączyć z weekendem, to będzie wyjątkowo udany rok. Takich długich weekendów, a raczej „tygodni” możemy złapać aż sześć! Zupełnie nie przejmujecie się kiepsko wypadającą Majówką, odbijecie sobie z nawiązką!

Długość odpoczynku od pracy odgrywa olbrzymią rolę! Zastanawialiście się kiedyś, ile dni urlopu potrzebujemy, żeby naprawdę odpocząć? Jedni twierdzą, że w zupełności wystarczy im tydzień, inni, że po dwóch tygodniach dopiero wchodzą w tryb wakacyjny i uwalniają głowę. Jedno jest pewne – dwa, trzy dni nie spowodują rewolucji.

Jessica de Bloom, z fińskiego Uniwersytetu w Tampere, przeprowadziła badania, z których wynika, że urlop idealny powinien trwać 8 dni. W tym roku z pewnością uda się podołac takie wyzwaniu więcej niż raz podczas wakacji. 🙂

Dni wolne od pracy – styczeń 2020

Nowy rok zaczęliśmy bardzo obficie. Wystarczyło wziąć dwa dni wolnego, żeby odpoczywać aż sześć!

Dni ustawowo wolne:

 • 1 stycznia 2020
 • 6 stycznia 2020

Sugerowany urlop:

 • 2 i 3 stycznia 2020

Dni wolne od pracy – luty 2020

W miesiącu lutym nie ma dodatkowych, wolnych dni, ale jeśli uda Ci się zdobyć wolne na Walentynki 2020 – czyli 14 lutego 2020 – które wypadają w piątek, możesz spędzić trzydniowy, wydłużony weekend z ukochaną osobą. Nie jest źle!

Sugerowany urlop:

 • 14 lutego 2020

Dni wolne  od pracy – marzec 2020

W marcu tego roku również nie ma dodatkowych, wolnych dni. Głowa do góry, w kwietniu będzie o niebo lepiej!

Dni wolne  od pracy – kwiecień 2020

Kwiecień w tym roku, jest jak wygrana na loterii! Święta Wielkanocne w tym roku rozpoczynają się 12 kwietnia. Jeśli uda się wam zaklepać wolne od 14-tego do 17 kwietnia, czeka Was razem z weekendem aż 9 dni wolnego – 10 jeśli pracodawca da wam wolne w Wielki Piątek. Drugą okazją do dłuższego odpoczynku, jest nadchodząca Majówka. Choć ta przypada nieszczęśliwie na weekend, jeśli weźmiecie wolne od 27-ego do 30-ego kwietnia (cztery dni) ugracie kolejne 9 dni wolnego!

Dni ustawowo wolne:

 • 12 kwietnia 2020
 • 13 kwietnia 2020

Sugerowany urlop:

 • 14 kwietnia 2020
 • 15 kwietnia 2020
 • 16 kwietnia 2020
 • 17 kwietnia 2020
 • 27 kwietnia 2020
 • 28 kwietnia 2020
 • 29 kwietnia 2020
 • 30 kwietnia 2020

Dni wolne od pracy – maj 2020

Jak już wspominaliśmy Majówka zaczyna się w spiątek, ale manipulując urlopem w kwietniu można uszczknąć całkiem sporo czasu na odpoczynek.

Dni ustawowo wolne:

 • 1 maja 2020
 • 3 maja 2020

Sugerowany urlop:

 • 27 kwietnia 2020
 • 28 kwietnia 2020
 • 29 kwietnia 2020
 • 30 kwietnia 2020

Dni wolne od pracy – czerwiec 2020

W czerwcu przypada tylko jeden dzień ustawowo wolny od pracy – 11 czerwca 2020, czyli Boże Ciało. Jeśli dobierzemy cztery dni urlopu, możemy zrobić sobie wolne od 6-tego do 14-tego czerwca

Dni ustawowo wolne:

 • 11 czerwca 2020

Sugerowany urlop:

 • 8 czerwca 2020
 • 9 czerwca 2020
 • 10 czerwca 2020
 • 12 czerwca 2020

Dni wolne od pracy – lipiec 2020

W lipcu nie czekają nas żadne dodatkowe dni wolne. Ale myślcie ciepło o wakacyjnym urlopie, może warto zaplanować go właśnie na lipiec?

Dni wolne od pracy – sierpień 2020

Choć w sierpniu mamy tylko jedno święto, to znów można zaczarować dni wolne. W tym roku 15 sierpnia przypada niestety na sobotę, ale jeśli weźmiecie wolne na tydzień po tej dacie – cz

Dni ustawowo wolne:

 • 15 sierpnia 2020

Sugerowany urlop:

 • 17 sierpnia 2020
 • 18 sierpnia 2020
 • 19 sierpnia 2020
 • 20 sierpnia 2020
 • 21 sierpnia 2020

Dni wolne od pracy – wrzesień i październik 2020

Niestety w tych miesiącach nie ma dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy. W oświacie dniem wolnym jest Dzień Edukacji Narodowej, który przypada na 14 października 2020.

Dni wolne od pracy – listopad 2020

W listopadzie 2020 roku czekają nas dwa terminy do odpoczynku. 1. listopada oraz 11.. Pierwszy listopada przypada na weekend, jednak Dzień Niepodległości – obchodzony 11-tego listopada – świętujemy w środę. Biorąc wolne cztery dni zyskujemy urlop o długości 9 dni (z weekendami).

Dni ustawowo wolne:

 • 1 listopada 2020
 • 11 listopada 2020

Sugerowany urlop:

 • 14 lutego 2020

Dni wolne od pracy – grudzień 2020

W tym roku święta bożonarodzeniowe nie przysporzą nam zbyt wiele wolnego, niestety. Warto jednak na ten okres zarezerwować sobie pięć dni urlopu – zyskamy w ten sposób aż 9 dni wolnego. Jeśli do tej puli dodamy urlop 4 i 5 stycznia 2021 – wolne wydłuża się nam aż do 14-tu dni, pełne dwa tygodnie kosztem jedynie siedmiu z urlopowej puli. W przyszłym roku święto Trzech Króli 6 stycznia, przypada na środę – a to oznacza, że po nim zostają do weekendu tylko dwa dni pracy – może pokusicie się o te dwa dni urlopu i odpoczniecie następny pełny tydzień, hę?

Dni ustawowo wolne:

 • 25 grudnia 2020
 • 26 grudnia 2020
 • 1 stycznia 2021
 • 6 stycznia 2021

Sugerowany urlop:

 • 24 grudnia 2020
 • 28 grudnia 2020
 • 29 grudnia 2020
 • 30 grudnia 2020
 • 31 grudnia 2020
 • 4 stycznia 2021
 • 6 stycznia 2021

Zobacz także

5 zwrotów, które są dla związku tak samo ważne, jak słowa „kocham cię”

Wspaniały, prosty test, do którego potrzebujesz jedynie swojej wyobraźni. Zobacz, co oznaczają twoje odpowiedzi

Regulamin konkursu „Prawdziwa przyjaźń”