Go to content

Światowy Dzień Wzroku – Polacy i ich słaba kondycja wzroku

W tym roku Światowy Dzień Wzroku obchodzimy 14 października (drugi czwartek października). To doskonała okazja do zainteresowania się kondycją naszych oczu. Organizatorzy kampanii „Czas Na Wzrok” edukują polskie społeczeństwo, jak dbać o ten zmysł i podpowiadają jak dobrać odpowiednią korekcję okularową.

Bardzo mocnym i wyraźnym trendem jest wellbeing. Dbamy o naszą kondycję psychiczną, fizyczną, zapominając przy tym o wielu istotnych sprawach, m.in. o kondycji wzroku. Wzrok to bardzo ważny zmysł – to właśnie za pomocą wzroku odbieramy 80% bodźców, które do nas docierają.

Niestety pandemia negatywnie wpłynęła na jakość widzenia Polaków. Było to spowodowane tym, że spędzaliśmy długie godziny przed ekranami laptopów, smartfonów, telewizorów. Niestety Polacy odłożyli badania wzroku na później – z ankiet zrealizowanych w 2021 r. przez instytut badawczy SW Research, na zlecenie Grupy Essilor, wynika, że w ubiegłym roku aż 70 proc. dorosłych Polaków nie zbadało swojego wzroku u specjalisty. Światowy Dzień Wzroku to doskonała okazja do powiedzenia głośno i wyraźnie o potrzebie wykonywania regularnych badań wzroku u specjalisty: okulisty, optometrysty. Dotyczy to nie tylko nas – dorosłych, ale także dzieci. Jakość ich widzenia znacząco wpływa na osiągane przez nich wyniki, przede wszystkim negatywnie oddziałując na ich ogólny rozwój.

Należy pamiętać, że pierwsze problemy ze wzrokiem u najmłodszych mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet tuż po urodzeniu. Wrodzonymi wadami wzroku są między innymi astygmatyzm, zaćma i jaskra. Występowanie w rodzinie tych genetycznie uwarunkowanych chorób oczu powinno dla rodziców być sygnałem, aby już w okresie niemowlęcym skonsultować się z okulistą w celu skontrolowania wzroku dziecka. Wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym mogą być trudne do zauważenia, gdyż najmłodsi często ignorują to, że gorzej widzą i nie skarżą się – nie wiedzą po prostu, że mogą widzieć lepiej. Wada wzroku u dziecka z minusami oznacza krótkowzroczność – nie widzi ono wtedy wyraźnie obiektów, które znajdują się w dalszej odległości. Natomiast w sytuacji, kiedy występuje problem z widzeniem rzeczy położonych blisko – mamy do czynienia z nadwzrocznością u dzieci.

Jak rozpoznać pogorszenie widzenia u dzieci:

  1. Mają tendencję do zamykania jednego oka podczas czynności takich jak czytanie lub oglądanie telewizji
  2. Unikają czynności wymagających widzenia do bliży (czytanie, praca domowa, korzystanie z komputera) lub widzenia na odległość (sporty, inne zajęcia rekreacyjne)
  3. Ich oceny są niższe niż normalnie
  4. Mówią, że ich oczy są zmęczone lub narzekają na ból głowy
  5. Często pocierają oczy
  6.  Wydają się wrażliwe na światło
  7. Ich oczy łzawią bez wyraźnego powodu
  8. Trzymają książki bardzo blisko twarzy
  9. Gubią litery, gdy czytają
  10. Używają palca, aby kierować wzrokiem po stronie
  11. Siedzą bardzo blisko telewizora lub ekranu komputera
  12. Mrużą lub przechylają głowę, żeby lepiej widzieć

Jak pomóc dziecku?

  1. Regularnie badaj jego wzrok
  2. Zapewnij mu najlepszej jakości okulary korekcyjne
  3. Zachęcaj do częstego przebywania na świeżym powietrzu
  4. Chroń jego oczy przed szkodliwym światłem
  5. Ogranicz jego korzystanie z urządzeń elektronicznych

 

Problemy Polaków ze wzrokiem

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku

Cyfrowe Zmęczenie Wzroku to efekt przeciążenia narządu wzroku na skutek długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych. Występuje zwykle u osób korzystających na co dzień z komputerów, tabletów, smartfonów oraz innych urządzeń z wyświetlaczami. Brak odpowiedniej ochrony przed nadmiarem światła niebieskiego, emitowanego przez wspomniane urządzenia, wywołuje szereg dolegliwości związanych z zaburzeniem prawidłowego widzenia. Jeśli więc ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami jest niemożliwe, warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Pomoże w tym nie tylko stosowanie w urządzeniach odpowiednich filtrów zmniejszających poziom oddziaływania światła niebieskiego, ale przede wszystkim – okulary ze specjalnymi powłokami ochronnymi lub wielofunkcyjnymi inteligentnymi szkłami.

Prezbiopia

Po 40. roku życia w wyniku naturalnych procesów, zaczynamy cierpieć na prezbiopię – większość osób zauważa pierwsze kłopoty ze wzrokiem podczas pracy z bliskich odległości. W pierwszym etapie zauważamy, że szybko się męczymy podczas np. czytania. Prezbiopia jest znana od lat i od dawna istnieją rozwiązania optyczne, które pomagają w komfortowym funkcjonowaniu osobom dojrzałym. Klasyczne rozwiązanie w postaci jednoogniskowych soczewek okularowych nadal są popularne wśród prezbiopów.

Okulary jednoogniskowe do bliży oczywiście zapewniają ostre widzenie przedmiotów położonych w bliskiej odległości, ale jednocześnie obiekty w większej odległości będą niewyraźne, co powoduje znaczny dyskomfort. Pacjenci mówią często, że takie rozwiązanie jest dla nich niewystarczające. Nawet wtedy, gdy używają dwóch par okularów- osobnych do patrzenia w dal i kolejnych do pracy z bliska. Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich prezbiopów są okulary progresywne, czyli takie, które gwarantują ostre widzenie na każdą odległość. Okulary progresywne można nosić cały czas i widzieć wyraźnie – do dali i do bliży i na odległości pośrednie (tak jak TV czy komputer). Jedna para okularów, która sprawia, że w każdej sytuacji widzimy dobrze i nie żonglujemy okularami.

Czas Na Wzrok – Światowy Dzień Wzroku

11 września firmy: Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO w ramach kampanii „Czas na Wzrok” rozpoczęły obchody Światowego Dnia Wzroku. Z okazji Dni Wilanowa w Warszawie mieszkańcy mogli bezpłatnie wykonać badania ostrości wzroku, a także skonsultować się ze specjalistą ds. ochrony wzroku. W ramach wydarzenie odbyła się również konferencja OCHRONA WZROKU 100% z udziałem Ekspertów, Ambasadorów, Ambasadorek kampanii „Czas Na Wzrok”, ale także znanych i lubianych gwiazd.

Danuta Stenka, Sergiusz Ryczel, Tomasz Zimoch, Filip Chajzer, Ewa Kasprzyk, Anna Korcz, Marek Kaliszuk, Artur Żmijewski, Adam Mamok, Maciej Orłoś, Marcin Mroczek, Magdalena Steczkowska, Anna Samusionek, Małgorzata Ohme, fot. Podlewski/AKPA