Go to content

Nerwica lękowa odbiera kontrolę nad życiem. Jakie sygnały mogą być wskazówką, że ktoś cierpi z jej powodu?

Fot. iStock

Nerwica lękowa jest jednym z rodzajów zaburzeń lękowych, które wywierają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Napady są trudne do przewidzenia i pojawiają się w różnych momentach. Nerwicy lękowej towarzyszy bliżej nieokreślony lęk oraz objawy ze strony ciała, takie jak zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, czy dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej. Jakie przyczyny ma nerwica lękowa, jak się objawia i w jaki sposób można kontrolować jej przebieg?

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa to zaburzenie lękowe uogólnione, które wywołuje stale towarzyszące uczucie lęku. Uważa się, że jej przyczyny mogą leżeć w oświadczeniach z dzieciństwa, lub też  braku odpowiednich umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Szacuje się, że z powodu nerwicy lękowej cierpi około 5–8% w populacji ogólnej. Osoba dotknięta nerwicą lękową odczuwa ciągły lęk, stale się zamartwia o różne rzeczy, nawet te, na które nie ma wpływu. Lęk staje się dokuczliwy, uporczywy, nie znajdując ujścia kumuluje się z czasem, co nasila problem. Przytłaczające obawy mogą dotyczyć wszystkiego — sytuacji zdrowotnej, finansowej, rodzinnej i wielu innych.

Nerwica lękowa zmusza do rozpatrywania czarnych scenariuszy, utrudnia podejmowanie decyzji, których konsekwencje mogłyby dotknąć chorego i jego bliskich. Przyczynia się do życia w ciągłym napięciu, co jest trudne dla osoby z nerwicą, jak i jej otoczenia. Zaburzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a w bardzo nasilonych przypadkach może je nawet uniemożliwić.

Nerwica lękowa — objawy

Nerwica lękowa powoduje objawy, które są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Mogą one przebiegać u każdego chorego inaczej, ponieważ przebieg nerwicy jest sprawą  indywidualną. Do głównych objawów nerwicy lękowej zaliczamy odczuwanie wewnętrznego napięcia, niepokoju. Może mu towarzyszyć uczucie rozdrażnienia, osłabienie koncentracji i uwagi, apatia lub nadmierne pobudzenie, problemy z odpoczynkiem i osiągnięciem stanu zrelaksowania. Obawy towarzyszące osobie cierpiącej na nerwicę lękową są nieadekwatne do danej sytuacji, często pojawia się obawa o to, co może się wydarzyć, i że to będzie coś niedobrego. Przykładem może być silny lęk o stan zdrowia osoby chorej. Obawa może również dotyczyć konsekwencji własnych działań.

nerwica lękowa powoduje, że kobieta leży smutna w łóżku

Fot. iStock

Nerwica lękowa objawia się także sygnałami płynącymi ze strony ciała. Należą do nich:

  • napięciowe bóle głowy;
  • zawroty głowy;
  • przyspieszone bicie serca;
  • szybki oddech;
  • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej;
  • problemy z układem pokarmowym (biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności).

Sytuację utrudnia fakt, że lęk wywołuje objawy somatyczne, które dodatkowo napędzają strach i koło się zamyka. Aby podejrzewać wystąpienie nerwicy lękowej, problemy muszą trwać co najmniej sześć miesięcy. Po ich stwierdzeniu konieczna jest rozmowa z psychologiem lub psychiatrą.

Zobacz również: Zaburzenia osobowości – jakie objawy mogą świadczyć o problemach?

Nerwica lękowa — na czym polega leczenie tego zaburzenia?

Ponieważ nerwica lękowa utrudnia funkcjonowanie, warto zgłosić się po profesjonalne wsparcie do psychologa lub psychiatry. Konsultacja jest tym bardziej potrzebna, ponieważ objawy wskazujące na nerwicę lękową w rzeczywistości mogą być skutkiem innego zaburzenia, np. depresji, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, hipochondrycznego lub innych.

Wielką wartość w leczeniu nerwicy lękowej ma psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna. Głównym celem terapii jest zrozumienie oraz zmiana przekonań i zachowań, które podtrzymują problem. Ponadto, jeśli jest takie wskazanie, stosuje się wspierająco farmakoterapię, aby wyciszyć lęk i umożliwić podjęcie psychoterapii. Pomocne dla osób z nerwicą lękową jest stosowanie metod relaksacyjnych, które pozwolą wyciszyć i kontrolować emocje.


źródło:  centrumharmonii.pl ,www.medonet.pl