Go to content

Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?

Chorobliwa zazdrość para się kłóci, zespół otella
Fot. iStock

Chorobliwa zazdrość jest w stanie zniszczyć każdy związek. Nieuzasadnione, patologiczne uczucie popycha do przejęcia kontroli nad partnerem, pozbawia go swobody, unieszczęśliwia. Z czego wynika chorobliwa zazdrość i jakie zachowania świadczą o tym, że partner ma z tym problem?

Zazdrość może mieć różne oblicza, nawet te dobre. Bywa, że motywuje do zmiany na lepsze, może być też potwierdzeniem, że partnerom zależy na sobie. Gdy jednak dochodzi do sytuacji, w której jedna osoba staje się zazdrosna o każde spojrzenie na partnera, sprawdza go, nie daje mu od siebie odetchnąć, wiadomo, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Czym jest chorobliwa zazdrość?

Chorobliwą zazdrość można rozpoznać przez nieuzasadnione, obsesyjne myśli najczęściej skupione wokół ryzyka niewierności ukochanej osoby. Partner przesadnie zazdrosny obawia się, że coś się dzieje, lub może się stać, gdy straci czujność. Zazwyczaj towarzyszy temu brak zaufania i zaborczość, co jest trudne do zaakceptowania przez drugą osobę. Nadmierna zazdrość niszczy relacje, burzy poczucie bezpieczeństwa i skłania ofiarę do szukania wyjścia z tej sytuacji.

Skąd się bierze chorobliwa zazdrość?

Może ona wynikać z różnych przyczyn. Często zakorzeniona jest w dzieciństwie, gdy dziecko musiało cały czas zwracać na siebie na uwagę rodziców i zabiegać o ich miłość. Równie istotne znaczenie dla pojawienia się zaborczej zazdrości mogły mieć wzorce, które dziecko czerpało z domu rodzinnego. Jeśli tam zazdrość była na porządku dziennym, dziecko zapamiętało wzór postępowania i to samo przekłada na własny związek.

Chorobliwa zazdrość u osób dorosłych może wynikać z niskiej samooceny i przykrych doświadczeń, np. zdrady w poprzednich związkach. Przekonanie, że jest się niewystarczającym dla ukochanej osoby sprawia, że partner wszędzie dopatruje się zagrożenia swojej pozycji w związku. Innym powodem mogą mieć różne zaburzenia psychiczne, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa, osobowość borderline, schizofrenia, a także Zespół Otella, który głównie dotyczy osób nadużywających alkoholu.

Zobacz również: Siedem oznak toksycznego związku i jak się przed nim uratować

Fot. iStock/Chorobliwa zazdrość 

5 rzeczy, które świadczą o tym, że chorobliwa zazdrość dotyczy twojego partnera

Co może świadczyć o tym, że zachowanie partnera to nic innego jak chorobliwa zazdrość?

1. Sprawdza telefon i media społecznościowe

Najpierw zaczyna się od dyskretnego przeglądania telefonu gdy ukochana np. śpi, lub nie ma jej w pobliżu. Kończy na tym, że zazdrosny partner bez pytania bierze do ręki telefon czy laptop, i bez pardonu sprawdza to, co go interesuje. Sprawdzanie połączeń, esemesów, maili czy kont społecznościowych odziera drugą osobę z prawa do prywatności, i jest ona nie do zaakceptowania. Chorobliwie zazdrosny partner z uporem maniaka próbuje zdobyć dowody na nieuczciwość, nawet jeśli nie ma do tego żadnych podstaw.

2. Wypytuje o wszystko

Gdzie byłaś, co i z kim robiłaś, kiedy wróciłaś do domu? Być może ty także słyszysz pytania, które są niczym innym, niż próbą kontroli i rozliczania czasu spędzonego bez jego towarzystwa. Zazdrosny partner może nawet wypytywać twoje przyjaciółki o wasze wyjście, porównując obie wersji i wyłapując nieścisłości.

3. „Znaczy teren”

Chorobliwie zazdrosny partner może również ostentacyjnie podkreślać, że „należysz do niego”. Wciąż cię obejmuje lub trzyma za rękę, wtrąca się w rozmowy z innymi, towarzyszy jak bliźniak syjamski, aby wszyscy zrozumieli, że jesteś już zajęta i że mają się trzymać od ciebie z daleka. Na twoim profilu  zostawia komentarze z miłosnymi deklaracjami, wrzuca wspólne zdjęcia, zaznaczając swoją obecność.

4. Odcina cię od znajomych

Osoba chorobliwie zazdrosna chce mieć ukochaną jak najbliżej siebie. Zazdrosny partner może naciskać, byś np. zrezygnowała ze znajomości z atrakcyjnymi kolegami, którzy stanowią dla niego potencjalne zagrożenia. Odcinanie od znajomych, czasem także od rodziny, ma na celu przywiązanie ciebie do niego. Innym powodem może być obawa, że bliscy widzą, dokąd zmierza związek, i mogą próbować wpłynąć na decyzję o rozstaniu.

5. Kontroluje twój wygląd 

Zazdrosny partner może próbować przejąć kontrolę nad tym, jak wyglądasz. Może w przykry sposób komentować strój (za krótki, zbyt obcisły, wyzywający), lub wręcz wpływać na dobór ubrań, makijażu czy uczesania.

Zobacz również: Masz problem z zazdrością? Poznaj 8 najczęściej wybieranych strategii na pokonanie zielonookiego potwora

Chorobliwa zazdrość jest w stanie zniszczyć każdy związek. Trudno wytrzymać, jeśli w związku brakuje zaufania, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji prawa do czasu dla samej siebie. Takie niełatwe związki z czasem przeradzają się w toksyczne relacje, które wymagają konkretnego działania. Warto najpierw porozmawiać z partnerem, bo istnieje możliwość, że on nie zdaje sobie sprawy, czym skutkuje jego działanie. A jeśli on nie widzi problemu i dalej robi to samo, ograniczając cię jeszcze bardziej, poszukaj pomocy terapeuty lub psychologa.


źródło:  www.powerofpositivity.com