Go to content

Masz problem z zazdrością? Poznaj 8 najczęściej wybieranych strategii na pokonanie zielonookiego potwora

Fot. iStock / Constantinis

„Zielonooki potwór”, bo właśnie tak nazywał zazdrość William Shakespeare, to uczucie znane każdemu. Towarzyszy nam ono w wielu sytuacjach życiowych, w momencie, gdy ktoś posiada czy dokonuje czegoś, co sami chcielibyśmy posiadać czy osiągnąć. Zazdrość jest negatywną, ale naturalną reakcją, której doświadczamy już we wczesnym dzieciństwie.

Często zazdrość przenosimy na bliskie nam osoby. Szczególnie widoczne to jest w związkach, w których delikatna zazdrość o partnera świadczy o głębokim zaangażowaniu i niechęci dzielenia się tym z innymi osobami. Zazwyczaj poza dyskomfortem nie przynosi ona problemów, jednak są przypadki, w których mocno komplikuje życie. Zanim to nastąpi, możesz wybrać jedną z 8 najczęściej stosowanych przez kobiety strategii (wg White`a i Mullana) radzenia sobie z zazdrością. Jesteś ciekawa, jak radzą sobie inne zazdrośnice?

8 najczęściej stosowanych przez kobiety strategii na pokonanie zielonookiego potwora 

Warto zastanowić się przed zastosowaniem niektórych 😉

1. Podniesienie wartości związku

Aby nie skupiać się na zazdrości o partnera, skoncentruj się na swoim związku i uczyń go lepszym. Zainwestuj w niego swój czas i energię bądź dla partnera atrakcyjna, po to, by swoją uwagę skupiał przede wszystkim na tobie. Dzięki temu nie będzie marnował czasu na inne kobiety.

2. Wytykanie wad partnera w alternatywnym układzie

Jeśli twój partner nie potrafi trzymać się wyłącznie ciebie i utrzymuje alternatywny związek, możesz iść za przykładem innych i obrzydzać partnerowi „tą trzecią”. Możesz go wpędzać w poczucie winy i wytykać jego wady, co każe mu się zastanowić nad sobą.

3. Stawianie żądań

Idąc za przykładem, możesz sięgać po najcięższe argumenty, straszyć własnym odejściem, zmuszając partnera do większego zaangażowania… Rób wszystko, aby utrudnić mu odejście.

4. Obniżanie wartości partnera

Pamiętanie o wadach partnera może być zbawienne. Dzięki temu zyskasz psychiczną przewagę i nawet w razie rozstania, szybciej się pozbierasz i będziesz mniej cierpieć. Bo niby po kim?

5. Szukaj alternatyw

Zamiast być zazdrosną o swojego partnera, przeznacz czas na ciekawe hobby. Lekcje tańca z gorącym instruktorem oderwą twoje myśli od zazdrości i przyniosą ci miłe chwile. W dodatku nauczysz się tańczyć.

6. Unikaj problemu

Kobiety najczęściej uciekają w alkohol, ale ty powinnaś szanować swoje zdrowie i zamiast w alkoholizm, popadnij w pracoholizm. Oszczędzisz na kacu a zyskasz na pieniądzach.

7. Zmiana interpretacji działań partnera

Wytłumacz sobie, że nawet jeśli twojemu partnerowi chodzi wyłącznie o seks z inną kobietą, to ty i tak jesteś lepsza, bo statecznie to z tobą żyje. Wasz związek jest prawdziwy, bo nie chodzi w nim o namiętność, ale o wzajemne zrozumienie i wsparcie.

8. Poszukaj wsparcia

Przyjaciółka lub siostra, która zna twoje problemy nie tylko cię wysłucha, ale i wesprze w działaniu. Dzięki takiej osobie łatwiej poradzisz sobie z negatywnymi emocjami.

 źródło: polki.pl