Go to content

Siedem oznak toksycznego związku i jak się przed nim uratować

Fot. iStock / Kontrec

Wiesz, jak to jest, kiedy miesiąc miodowy w związku mija? Najpierw jest zabawnie i ekscytująco, ale czujesz się komfortowo, z czasem wkrada się nuda i rutyna. Im dłużej związek trwa, tym więcej w nim wzlotów i upadków. I chociaż jest to całkowicie naturalne, wręcz dobre do tego, by tę relację rozwijać, wzrastać w niej, to jednak musimy zdawać sobie sprawę z negatywnych zachowań, które już w porządku nie są. Więc poświęć chwilę, aby zadać sobie pytanie: „Czy wiem, jak wygląda niezdrowy związek i jak sobie z nim poradzić?”.

Teraz wyobraź sobie, ile bólu możesz sobie zaoszczędzić, gdybyś znała pełną odpowiedź na to pytanie i była w stanie zareagować na toksyczne sygnały, kiedy jeszcze nie wchłonął cię niezdrowy związek.

Jest siedem toksycznych objawów, na które należy zwrócić uwagę i wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Twój partner stał się bierny

Bierny, jeśli chodzi o wasz związek, nie wykazuje zaangażowania. Może to być znać, że zaczyna rezygnować ze związku. Nie kłóci się, macha ręką, zgadza się na wszystko, co zaproponujesz, a ty czujesz, że robi to dla „świętego spokoju”, a myślami jest zupełnie gdzie indziej. Jeśli tego nie złapiesz, nie zauważysz, będziesz z czasem dawać z siebie coraz więcej, bez wzajemności, ale to na sobie położysz ciężar odpowiedzialności za utrzymanie tego związku.

Co powinnaś wiedzieć?

Zdaję sobie sprawę, że nie jest łatwo zmierzyć się z tym, że ktoś nie chce już z nami być. Pytanie „Czy wszystko w porządku?” zazwyczaj jest pytaniem, które ma cię uspokoić, bo pewnie usłyszysz, że „tak” i „o co ci chodzi”. A gdyby tak pójść o krok dalej, nie dlatego, żeby usłyszeć „nie chcę z tobą być”, ale by sprawić, że partner poczuje się przy tobie bezpiecznie? Powiedz: „Czuję, jakbyś ostatnio był nieobecny, co się dzieje, mogę ci jakoś pomóc?”. To może być klucz do naprawy waszej relacji.

Partner cię kontroluje

Ważną częścią zdrowych relacji jest wspólne podejmowanie decyzji. Partner, który kontroluje, czuje potrzebę kierowania wszystkim i robi to manipulując zarówno swoim otoczeniem jak i ludźmi wokół. Jeśli łapiesz się na tym, że w związku musisz prosić o pozwolenie nawet, gdy chcesz się spotkać z przyjaciółmi czy rodziną, to znak, że on chce cię kontrolować na każdym kroku. Tak nie dzieje się w zdrowych relacjach.

Ten rodzaj zachowania wynika z głębokiego poczucia braku bezpieczeństwa i jest toksyczny, ponieważ zabija każdą okazję do pogłębiania intymności między wami. Tę potrzebę kontroli często na początku związku mylimy z troską, jest nam miło, że on się tak bardzo nami interesuje i chce mieć nas na wyłączność. Niestety, jego pobudki są egoistyczne.

Co powinnaś wiedzieć?

Potrzeba kontroli partnera jest zwykle reakcją na niepokój, zazdrość i niepewność. Nim zabrniecie w tym za daleko, warto usiąść i porozmawiać. Powiedz, że to ci nie odpowiada, że powinien być w stanie ci zaufać i cię szanować. Jeśli twój partner to zrozumie i zacznie nad sobą pracować jest nadzieja na pozytywny rozwój waszej relacji.

Jednak nie zawsze tak się dzieje, są partnerzy, którzy nie zamierzają pozbyć się potrzeby kontroli, chcą ograniczyć twoją niezależność, mieć ciebie tylko na wyłączność w toksyczny sposób – ograniczyć kontakty, odsunąć od znajomych, przyjaciół, by cię kompletnie zmanipulować. Zastanów się, czy nie jesteś w relacji z narcyzem.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Kilka najbardziej charakterystycznych sygnałów, że twój partner cię kontroluje

Partner cię krytykuje

Jak się czujesz po rozmowie z partnerem? Czy zdarza ci się myśleć źle na swój temat, wzdrygasz się na wspomnienie tego, co powiedział? Jeśli twój partner często cię krytykuje, to jest wyraźny znak, że chce cię zawstydzić, chce byś nie czuła się dobrze, żebyś myślała, że jesteś głupsza od niego, mniej zdolna, mniej potrafisz. To zabija wasz związek, bo wstyd sprawia, że intymność jest właściwie niemożliwa. Wstyd sprawi, że będąc w związku poczujesz się samotna i odizolowana.

Sarkazm, ironizowanie na twój temat, okrutne żarty – nie musisz się na to godzić, to nie jest w porządku wobec ciebie ani wobec nikogo innego.

Co powinnaś wiedzieć?

Ci, którzy nieustannie wytykają innym, że są gorsi, słabi, nic nieumiejący, tak naprawdę robią to, żeby poczuć się lepiej i lepiej pomyśleć o sobie.

Jeśli partner cię rani swoimi komentarzami, zastanów się poważnie, czy chcesz nadal być w tym związku, zwłaszcza, gdy on wyśmiewa fakt, że ciebie rani.

Jeśli czujesz się mało warta, odizolowana i samotna, najpierw znajdź kogoś, komu ufasz i opowiedz o tym, co się dzieje. Nie bądź z tym sama. Potem zacznij myśleć, jak zakończyć ten związek, bo on nic dobrego ci nie przyniesie.

Partner jest pasywnie agresywny

Czy zdarzyła ci się sytuacja, w której prosisz partnera o pomoc, on się zgadza, ale właściwie niedużo z tym robi. Jest oporny, nawet jeśli zaczyna pomagać brak w nim przekonania, za to skarży się, jest obrażony, że w ogóle go o coś poprosiłaś. To pasywne zachowanie agresywne.

To tak jakbyś zapytała kogoś jak się czuje, usłyszała, że dobrze, ale cały czas otrzymywała sygnały, że wcale tak nie jest.

Bierne zachowanie agresywne przejawia się przez zwlekanie, opór i sabotaż, a także komunikację niewerbalną, gdy partnera wyraża na przykład pogardę w stosunku do ciebie,

Co powinnaś wiedzieć?

Ludzie agresywnie bierni nie wiedzą, jak wyraźnie komunikować swoje uczucia. Często oczekują, że się domyślisz, przez co przechodzą. Powodem trudności w byciu otwartym i uczciwym często jest strach przed rozczarowaniem innych. Martwią się, że jeśli ci odmówią, odwrócisz się od nich i zakończysz związek.

dla którego mają tyle kłopotów z byciem otwartym i uczciwym, jest zazwyczaj strach przed rozczarowaniem innych. Martwią się, że jeśli powiedzą „nie” tobie, możesz zakończyć związek.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Siedem sygnałów emocjonalnej przemocy w twoim małżeństwie 

Twoje granice nie są respektowane

Kiedy jest ci komfortowo w związku, partnerowi może być łatwiej naciskać na ciebie, żebyś zrobiła to, czego on chce. Jeśli kilka razy się zgodzisz, nie ma w tym nic złego, ale im częściej on próbuje do czegoś się nakłonić, tym bardziej toksyczny staje się związek.

Ludzie w zdrowych relacjach rozumieją się nawzajem i wiedzą, jak szanować granice innych. Kiedy partnerzy zaczynają przekraczać te granice, jest to znak, że nie respektują twoich potrzeb i wartości.

Co powinnaś wiedzieć?

Trzymanie się swoich granic może być naprawdę trudne, zwłaszcza w przypadku tych, których kochasz i na których ci zależy. Niemniej jednak twoim obowiązkiem jest ich postawienie, bo jeśli inni nie poznają twoich granic, zawsze będziesz cierpieć pozwalając także partnerowi na wszystko.

Chodzisz na palcach przy partnerze

Jeśli obawiasz się, jak twój partner zareaguje na to, co powiesz, zrobisz, prawdopodobnie jesteś w toksycznym związku. Ukrywasz przed nim wiadomości od przyjaciół, boisz się wyjść po pracy ze znajomymi na kawę, bo nie wiesz, jak on się zachowa, co zrobi? To nie jest normalne. Jeśli odczuwasz niepokój, a nawet strach przy podejmowaniu decyzji, oznacza to, że nie czujesz się bezpiecznie w związku.

Co powinnaś wiedzieć?

Zdrowy związek zawsze opiera się na zaufaniu i otwartej komunikacji. Gdy zastanawiasz się, co może doprowadzić twojego partnera do szału i celowo unikasz pewnych zachowań, sytuacji, to nie jest kwestia twojego zdrowego rozsądku, tylko strach. Pytanie, czy twój partner chce to zauważyć i w się zmienić dla ciebie.

Być może jego zachowania wynikają z lęków i niepewności wyniesionych z poprzednich, bolesnych dla niego relacji, to jednak go nie usprawiedliwia. Musisz z nim porozmawiać, znaleźć rozwiązanie, powiedzieć, jak się czujesz. Jeśli nadal nie będziesz czuć się bezpiecznie, odejdź, ten związek nie przyniesie ci nic dobrego.

Partner jest od ciebie uzależniony

Uwiesił się na tobie. Musisz zawsze mieć na uwadze jego potrzeby i co więcej, sprostać im, nie zostawiać go samego, najlepiej zapomnieć, czego ty chcesz. Być może twój partner zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości, brakuje mu silnego poczucia tożsamości. Ten rodzaj relacji jest toksyczny, ponieważ nie masz możliwości być sobą. Wchodzisz w rolę sługi, a nie partnerki i masz poczucie winy, kiedy skupiasz się na sobie, gdy robisz to, na co masz ochotę, na przykład realizując swoje pasje.

Co powinnaś wiedzieć?

Związek jest dwojgiem odrębnych ludzi, w którym każdy powinien znaleźć przestrzeń tylko dla siebie. Jeśli czujesz, że twoja relacja jest jednostronna, że to ty dajesz, ty się starasz, co więcej – poświęcasz siebie dla tego związku, porozmawiaj z partnerem. Pewnie ta rozmowa nie będzie łatwa, ale to jedyna droga do tego, żeby uzdrowić waszą relację, żebyś ty także poczuła się w niej ważna.

Najzdrowsze relacje to te, w których czujemy się bezpiecznie, jesteśmy akceptowani, otrzymujemy od partnera wsparcie. W toksycznych boimy się wyrażać swoje opinie, zrobić cokolwiek bez porozumienia się z partnerem. Przyjrzyj się jeszcze raz temu, co powyżej i jeśli uważasz, że utknęłaś w toksycznym związku, to już coś, zauważasz problem. Porozmawiaj z partnerem, on nie zawsze musi być świadomy, że cię krzywdzi. Jeśli jednak rozmowa niczego nie zmienia, on nadal cię rani, zastanów się, dlaczego jesteś w takiej relacji, czemu tak trudno ci się z niej uwolnić i jeśli czujesz taką potrzebę, poszukaj profesjonalnej pomocy.


źródło: Lifehack