Wągry na nosie, brodzie czy plecach to częsty problem estetyczny, który kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, ale dotyka osoby w różnym wieku. Zanieczyszczone, rozszerzone pory wyglądają nieestetycznie, gdy czarne punkciki odznaczają się od skóry. W jaki sposób powstają wągry i jak można się ich pozbyć?
Wągry — skąd się biorą?
Wągry to nic innego, jak zatkanie ujścia gruczołów łojowych na skórze. Pory skóry, początkowo niewidoczne, rozszerzają się na skutek wzmożonej produkcji hormonów podczas dojrzewania. Często się zdarza, że ujścia gruczołów zatyka łój i martwe komórki naskórka, tworząc czarne kropki, zwane wągrami lub zaskórnikami. Mogą być one zamknięte, czyli niewielkie i białe, jak i otwarte, widoczne, czarne punkciki na skórze. Ich czarny kolor wynika ze styczności masy blokującej ujścia gruczołów z powietrzem. Wągry na nosie, brodzie i czole to najczęstszy problem, ponieważ w tych rejonach twarzy znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Zaskórniki mogą utworzyć się również na klatce piersiowej i plecach, dlatego ważna jest odpowiednia higiena i pielęgnacja.
Przyczyny powstawania wągrów
Powstawaniu wągrów sprzyja kilka czynników. W młodym wieku wągry pojawiają się zazwyczaj się pod wpływem zmian hormonalnych. Poza tym skórze nie służy stosowanie kolorowych kosmetyków zatykających pory, oraz brak lub nieodpowiednio wykonany demakijaż. Także dieta ma znaczenie dla pojawienia się czarnych kropek na skórze. Wiadomo, że na pogorszenie kondycji skóry wpływa spożywanie produktów bogatych w cukry oraz wysokoprzetworzonych. Zanieczyszczone powietrze i dym papierosowy również fatalnie wpływają na zdrowie skóry. Innym czynnikiem, który również może mieć wpływ na powstawanie wągrów jest przewlekły stres. Zwiększone wytwarzanie kortyzolu w sytuacjach nerwowych sprzyja stanom zapalnym, także tym tworzącym się w obrębie skóry. Powstawaniu wągrów mogą sprzyjać również predyspozycje genetyczne.
Domowe sposoby na wągry
Ponieważ wągry stają się pożywką dla bakterii, poza tym wyglądają nieestetycznie, warto je usunąć. Jeśli wizyta u kosmetyczki nie jest możliwa, można poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Na co dzień sięgaj po żele do mycia dedykowane skórze problematycznej lub myj twarz mydłem Aleppo, lub marsylskim, co dobrze oczyści i odżywi skórę. Po oczyszczeniu twarzy, nie licząc nałożenia odpowiedniego do rodzaju cery kremu, można wykorzystać kupny lub domowy peeling na wągry oraz maskę z węgla aktywnego, znanego z działania oczyszczającego na skórę.
Peeling na wągry z fusów kawy
Fusy z kawy pomagają pozbyć się warstwy martwego naskórka i odblokować pory oraz oczyścić je. Aby zastosować peeling, wystarczy wcześniej zaparzone fusy wymieszać z niewielką ilością oleju jojoba (z pestek malin, lnianego lub innego niezatykającego porów), cukrem lub miodem, po czym wmasować w skórę nosa (można także zastosować na resztę twarzy). Po wykonanym zadaniu peeling spłucz skórę czystą wodą. Delikatnie wykonany peeling z fusów po kawie na wągry może poprzedzać użycie oczyszczających plastrów, lub po prostu nałożenie maski ściągającej pory skóry.
Domowa maska na wągry z węgla aktywnego
Maseczka z węgla aktywnego (aktywowanego) sprawdzi się na wągry i rozszerzone pory. Aby ją przygotować, tabletkę rozkrusz (lub wysyp zawartość kapsułki) i wymieszaj z odrobiną wody, aby powstała gęsta papka, która nie spłynie ze skóry. Przed użyciem przygotuj mniejszą ilość i wykonaj próbę uczuleniową, ponieważ węgiel może spowodować uczulenie. Nałóż na oczyszczoną skórę nosa i po 10-15 minut zmyj. Możesz położyć maskę na całą twarz — wtedy wykorzystaj 3-4 tabletki lub kapsułki do jej przygotowania. Na koniec nawilż skórę olejkiem lub kremem. Po takiej maseczce pory będą oczyszczone i zmniejszone. Maskę nakładaj 2 razy w tygodniu.
Równie skuteczna na wągry będzie maska z glinki, np. zielonej, żółtej lub niebieskiej. Glinka pielęgnuje, absorbuje zanieczyszczenia i toksyny ze skóry, pozostawiając ją gładszą i piękniejszą.
Maskę warto nakładać bezpośrednio po wykonaniu peelingu, aby oczyszczanie było skuteczniejsze. Jeśli przed nałożeniem maski nie planujesz zrobić peelingu, możesz przygotować parówkę, czyli pochylić twarzy nad naczyniem z parującą wodą, by pory się otworzyły, dzięki czemu więcej zanieczyszczeń zostanie usuniętych. Pamiętaj tylko, że ostre peelingi i parówki nie są wskazane przy cerze naczynkowej, która ma tendencję do pękania naczynek.
Taka pielęgnacja wpłynie na zmniejszenie produkcji sebum i zapobiegnie zatykaniu ujść gruczołów łojowych i powstawaniu wągrów.
Wyciskanie wągrów — dlaczego lepiej tego nie robić?
Wyciskanie wągrów paznokciami w zaciszu własnej łazienki nie jest dobrym pomysłem. Nietrudno w takim przypadku o uszkodzenie skóry, w efekcie czego dochodzi do tworzenia się niewielkich blizn. Przy nieodpowiedniej higienie można doczekać się tym sposobem nadkażenia bakteryjnego ranki. Jeśli już pojawi się konieczność wyciśnięcia zaskórnika, pamiętaj o umyciu dłoni wodą z mydłem, a następnie przez chusteczkę delikatnie naciśnij skórę u podstawy zaskórnika i delikatnie go wyciśnij. Aby skutecznie i bezpiecznie usunąć wągry i zamknąć pory, skorzystaj z pomocy kosmetyczki. Samodzielne wyciskanie wągrów potraktuj jako ostateczność.
FB/ohmepl