Kosmetyki Pielęgnacja Uroda

Mydło Aleppo – naturalne wsparcie dla skóry z problemami. Dlaczego warto sięgnąć po mydło syryjskie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 lipca 2021
Mydło aleppo - rodzaje, działanie na skórę
Fot. iStock
 

Mydło Aleppo to tradycyjne syryjskie mydło, które w Polsce znane jest stosunkowo od niedawna, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Znane z naturalnego składu i działania, doskonałe wpływają na kondycję skóry twarzy. Czym jest mydło Aleppo i jak można je zastosować w pielęgnacji urody?

Mydło Aleppo — historia

Mydło Aleppo, zwane także mydłem syryjskim lub mydłem Alep, ma wielowiekową tradycję, więc uważa się je za „matkę wszystkich mydeł”. Niektóre źródła podają, że mydło to jest znane już nawet od 4000 lat temu w Syrii, w Aleppo, gdzie było ręcznie wytwarzane, na podstawie tradycyjnej receptury. W Europie mydło Aleppo pojawiło się w wyniku wypraw krzyżowych, ale w Polsce popularność zdobywa od niedawna.

Mydło aleppo - rodzaje, działanie na skórę

Fot. iStock

Mydła Aleppo tworzone są ręcznie na bazie oliwy z oliwek, oleju laurowego, a jego oryginalny skład uległ jedynie nieznacznej modyfikacji. We wzbogaconych wersjach mydła dodawane są środki pielęgnujące skórę, np. czerwona glinka, błoto z morza martwego oraz wyciągi kwiatowe i ziołowe.

Jak powstaje mydło Aleppo?

Przygotowanie mydła jest wielomiesięcznym procesem i rozpoczyna się po pierwszych zbiorach oliwek. Oliwę z oliwek miesza się z ługiem sodowym, po czym gotuje się kilka dni w wielkich kotłach. Przed końcem dodaje się olej laurowy, następnie ług zlewany jest z kotła, a mydło płukane jest wodą, do całkowitego usunięcia ługu. Masę zostawia się na noc, aby woda odparowała, po czym mydło rozprowadza się na papierze i zostawia do chwili, aż stanie się twarde. Na koniec krojone jest na kawałki i leżakuje na pustyni przez okres (minimum) 6 – 12 miesięcy (maksimum). Mydło jest gotowe, gdy każdy kawałek jest suchy, twardy, zachowuje zielony środek i jasnobrązową otoczkę.

Rodzaje mydła Aleppo 

Mydło Aleppo może mieć różną zawartość oleju laurowego, co wpływa na jego konkretne przeznaczenie. I tak mydło o zawartości:

 • 5 – 10%  oleju laurowego, dedykowane jest skórze suchej, wrażliwej, dojrzałej oraz naczynkowej;
 • 10 – 20% oleju odpowiednie dla cery mieszanej i normalnej;
 • 30 – 40% wykazuje silniejsze działanie, odpowiednie dla skóry tłustej;
 • 40% i więcej oleju laurowego zawiera mydło Aleppo o najsilniejszych właściwościach antybakteryjnych i ściągających. Dedykowano je  skórze trądzikowej.
Mydło aleppo - rodzaje, działanie na skórę

Fot. iStock/ Mydło aleppo

Warto również wspomnieć, że cena za kostkę mydła zależy od zawartości procentowej wspomnianego oleju. Kostka mydła Aleppo o ilości oleju laurowego do 5% kosztuje ok. 10-15 zł, za kostkę 40 – 50% zapłacimy od ok. 30 zł w górę.

Mydło Aleppo dla dzieci

Decydując się na włączenie mydła syryjskiego do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, warto wybrać kosmetyk, który ma w składzie nie mniej, niż 95% oliwy z oliwek. Mydła z większą zawartością oleju laurowego, mimo ze traktowane są jako uniwersalne, mogą okazać się zbyt silnie działające na delikatną skórę dzieci.

Również przy skórze normalnej, bez problemów, na początek warto zacząć od mydła z najmniejszą zawartością oleju laurowego, i dopiero z czasem sięgać po mocniejsze, jeśli jest taka potrzeba, np. przy skórze z wypryskami. Po prostu trzeba zaobserwować, jak skóra zareaguje na nowość.

Mydło Aleppo — właściwości 

To oryginalne mydło wykazuje właściwości lecznicze dla skóry. Im większa procentowa zawartość oleju laurowego w mydle, tym ma silniejsze działanie. Mydło syryjskie poleca się przy leczeniu różnych dermatoz i chorób skóry, np. łuszczycy, egzemy, atopowego zapalenia skóry, czy trądziku.

Mydło aleppo - rodzaje, działanie na skórę

Fot. iStock/ Mydło Alep

Olej laurowy ma działanie antybakteryjne, dlatego dobrze oczyszcza pory, hamuje powstawanie wągrów i pryszczy. Wspiera gojenie się ranek i zwęża oczyszczone pory. Jest dobrym wyborem dla cery mieszanej i tłustej, również ze względu na hamowanie wydzielania sebum i niwelowanie problemu błyszczenia się skóry.

Tradycyjne mydło bez dodatków jest bezpieczne dla skóry, nie wywołuje reakcji alergicznych, co jest zasługą naturalnego i prostego składu.

Mydło syryjskie ma także inne zastosowania. Może posłużyć zamiast pianki do golenia, jako szampon do włosów tłustych i z łupieżem. Można również przy jego pomocy uprać delikatne tkaniny.

Warto pamiętać, że mydło Aleppo ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny, więc tuż po użyciu, należy przetrzeć skórę twarzy tonikiem.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl

Kosmetyki Pielęgnacja Uroda

Propolis – naturalne wsparcie dla organizmu. Czym jest i kiedy warto stosować kit pszczeli?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
8 lipca 2021
Propolis (kit pszczeli) - co zawiera, zastosowanie
Fot. iStock
 

Propolis (kit pszczeli) znany jest od starożytności. Ten pochodzący od pszczół produkt posiada wyjątkowo złożony skład i cenne właściwości dla zdrowia. Kit pszczeli od dawna doceniany jest za swoje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne działanie. Czym jest i jak powstaje propolis, do czego można go stosować?

Co to jest propolis?

Propolis, czyli kit pszczeli, jest gęstą i lepką substancją, którą pszczoły przygotowują do powleczenia wnętrza ula i regulacji wielkości otworów wylotowych. To ma na celu uszczelnienie i wzmocnienie ula, stanowi także zabezpieczenie przed chłodem. Propolis ma także inne działanie — chroni mieszkańców ula przed bakteriami, grzybami i wirusami.

Propolis wytwarzany jest z wydzielin oraz żywic drzewnych i kwiatowych, pochodzących np. z topoli, olchy, brzozy, wierzby, jesionu, dębu oraz drzew iglastych z uszkodzoną korą. Pszczoły zbierają je i przeżuwają, co wpływa na zmianę składu chemicznego i właściwości powstającego w ten sposób kitu pszczelego.

Propolis może mieć przybierać różny kolor, co uzależnione jest od wykorzystanego surowca. Może być czerwono-pomarańczowy, żółtozielonkawy, brunatny. Propolis reaguje na zmiany temperatury – poniżej 15°C jest twardy i zaczyna się kruszyć, przy 36°C staje się plastyczny, a w 70°C upłynnia się. Jego cechą jest to, że nie ulega rozpuszczeniu się w wodzie, ale w alkoholu już tak.

Propolis (kit pszczeli) - co zawiera, zastosowanie

Fot. iStock/Kit pszczeli

Propolis — skład

Propolis ma niezwykle bogaty skład, dzięki temu wspiera zdrowie na wielu płaszczyznach, co potwierdzają przeprowadzone badania. Wykorzystuje się go pomocniczo w leczeniu wielu schorzeń, m.in.: hepatologicznych, proktologicznych, ginekologicznych, urologicznych,  ortopedycznych, dermatologicznych, laryngologicznych i jeszcze innych.

Skład chemiczny propolisu nie jest stały. Zmienia się m.in. ze względu na czas i miejsce zbioru oraz rodzaj roślin, z których pszczoły pozyskują surowiec do jego produkcji.

W składzie propolisu stwierdza się:

 • żywice roślinne (50-80%),
 • woski (8-30%),
 • polifenole (14-16%),
 • pyłek kwiatowy (5%).

Ponadto zawiera również garbniki, olejki eteryczne, terpeny, substancje lipidowe, białka, enzymy i cukry. Jest zasobny w 30 biopierwiastków, takich jak mikro- i makroelementy: głównie żelazo, miedź, kobalt, magnez, cynk, fosfor, mangan, krzem, selen; oraz witaminy A, C, D i E oraz z grupy B.

Propolis — właściwości dla zdrowia

Kit pszczeli wspiera zdrowie na wiele sposobów. Propolis, jako substancja o szerokim działaniu, dostępna jest pod wieloma postaciami. Można go nabyć w formie kropli, nalewek, tabletek, granulatu, czopków, maści, okładów, czy aerozolu. Rodzaj preparatu dobieramy do konkretnej dolegliwości.

Propolis (kit pszczeli) - co zawiera, zastosowanie

Fot. iStock/ Kit pszczeli

Propolis przeciw szkodliwym drobnoustrojom

Propolis jest cennym wsparciem dla organizmu. Chroni przed zakażeniami, ze względu na działanie zwalczające grzyby, wirusy i bakterie. Kit pszczeli wpływa na zahamowanie rozwoju drożdżaków w drogach rodnych i układzie pokarmowym. Wykorzystuje się go także pomocniczo przy zakażeniu paciorkowcem, oraz w leczeniu opryszczki pospolitej i grzybiczego bakteryjnego zapalenie pochwy. Kit pszczeli hamuje rozwój szczepów bakteryjnych odpornych na antybiotyki. Zaleca się go w profilaktyce oraz leczeniu przeziębień, grypy oraz zakażenia górnych dróg oddechowych.

Na leczenie zmian w jamie ustnej

Propolis to cenne wsparcie przy różnych problemach stomatologicznych. Działa leczniczo przy aftach, pleśniawkach, paradontozie, zapaleniu dziąseł, chroni zęby w przypadku nadwrażliwości. Polecany jest również przy leczeniu zajadów.

Propolis chroni układ pokarmowy

Kit pszczeli jest stosowany pomocniczo w nieżytach żołądka oraz przy wrzodach. Chroni wątrobę przed uszkodzeniami, i chroni organizm przed zatruciami metalami ciężkimi.

Leczy i chroni skórę

Propolis jest stosowany przy różnych chorobach skórnych. Zaleca się go przy zapaleniu mieszków włosowych, grzybicy, czy ropniach. Wyciąg z propolisu stosuje się między innymi w leczeniu ran pooperacyjnych. Kit pszczeli stosuje się również do pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do wyprysków, a także jako leczenie skutków odmrożeń i oparzeń. Regeneruje również skóry głowy i wpływa na odpowiednie nawilżenie włosów.

Propolis wspiera układ sercowo-naczyniowy

Kit pszczeli wykazuje pozytywny pływ na serce i układ krwionośny, m.in. dzięki właściwościom uszczelniającym naczynia krwionośne. Co ważne, łagodzi wpływ nadmiernego stresu na serce, dzięki właściwościom przeciwutleniającym. Jego stosowanie wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie poziomu cholesterolu.

Jako wsparcie przeciw nowotworom

Medycyna naturalna zaleca stosowanie propolisu pomocniczo w leczeniu chorób nowotworowych, jako środek potencjalnie hamujący namnażanie się komórek nowotworowych, oraz wzmacniający przy leczeniu.

Propolis krople

Propolis (kit pszczeli) - co zawiera, zastosowanie

Fot. iStock/Krople z propolisem

Krople z propolisem cieszą się szczególnym powodzeniem, ponieważ łączą zalety propolisu z łatwością podania. Można je kupić bez recepty i stosować zgodnie z ulotką lub poradą farmaceuty.  Propolis krople polecane są w stanach osłabienia organizmu, także u osób o obniżonej odporności. Ten naturalny środek nie tylko wzmacnia funkcje obronne organizmu, ale także hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, które prowadzą do różnych stanów zapalnych. Kit pszczeli w kroplach dodatkowo poprawia pracę narządów wewnętrznych i wspiera regenerację organizmu. Przed zastosowaniem krople należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody i stosować zgodnie z zaleceniami ulotki.

Propolis nalewka

Aby wzmocnić organizm, można samodzielnie przygotować nalewkę z propolisu. Do tego potrzeba:

 • 350 ml spirytusu
 • 150 ml przegotowanej, letniej wody
 • 50 g zmielonego propolisu

Nalewka z propolisu — przygotowanie:

Propolis zalej spirytusem i przestudzoną wodą. Przelej do butelki i odstaw szczelnie zamkniętą na 2-3 tygodnie w ciemne i ciepłe miejsce. Codziennie wstrząśnij, by propolis się rozpuścił, a nalewka zyskała mocy. Po upływie czasu nalewkę z propolisu przefiltruj i przelej do ciemnego, szczelnego naczynia.

Alergia na kit pszczeli 

Kit pszczeli może powodować reakcje alergiczne. Najbardziej narażone na nie są osoby cierpiące na alergię na produkty pszczele. W przypadku alergii na propolis mogą pojawić się objawy takie jak: zaczerwienienie, obrzęk i uciążliwe swędzenie skóry. Aby uniknąć tego, przed rozpoczęciem kuracji kitem pszczelim, należy wetrzeć nieco propolisu w skórę na zgięciu ręki i obserwować reakcję organizmu.


źródło:  www.medonet.pl, www.wapteka.pl 

Kosmetyki Pielęgnacja Uroda

Jak robić dobre pierwsze wrażenie? Psychologiczne triki + jedna zaskakująca ciekawostka

Redakcja
Redakcja
7 lipca 2021
fot. Portra/iStock

Wbrew pozorom, zrobienie dobrego pierwszego wrażenia to coś, co nie każdemu przychodzi łatwo. Jasne, są ludzie, którzy mogą śmiało podejść, rozpocząć rozmowę i natychmiast oczarować wszystkich wokół — ale zazwyczaj pierwsze wrażenie może być niezręczne i trochę mylące.

Poza tym, pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. I mamy na to naprawdę niewiele czasu. Badania mówią o kilku sekundach – szacunki wahają się od 4 do 11. Żeby było jeszcze gorzej, bardzo trudno „odczarować” pierwsze złe wrażenie. Ludzie zwykle trzymają się tego, co od razu o kimś pomyśleli, nawet jeśli kolejne spotkania były naprawdę fajne. Trudno mając taką wiedzę nie stresować się przed pierwszym spotkaniem np. z potencjalnym pracodawcą, czy przed pierwszą randką. Dlatego warto się przygotować.

Chcesz, aby ludzie od razu cię polubili, bez względu na to, czy próbujesz zdobyć wymarzoną pracę, czy po prostu wybierasz się na obiecującą randkę. Na szczęście istnieje kilka nieoczekiwanych wskazówek psychologicznych, które pomogą Ci wywrzeć wspaniałe wrażenie na każdym, kogo spotkasz.

Przygotuj się

Mądrze jest zbadać z wyprzedzeniem, z kim się spotykasz, dzięki czemu poczujesz się swobodniej i łatwiej będzie Ci nawiązać rozmowę. Nie zawsze jest to możliwe, ale w sytuacjach zawodowych raczej wiesz, z kim będziesz rozmawiać.

Naśladuj nowo poznaną osobę

Jeśli chcesz, aby ktoś od razu cię polubił, spróbuj subtelnie naśladować to, co robi. Naukowcy nazywają to „efektem kameleona”, odkryli, że jesteśmy bardziej skłonni powiedzieć, że kogoś lubimy, jeśli ta osoba zachowywała się podobnie do nas. Oczywiście nie rób tego w widoczny sposób — po prostu zwróć uwagę, jak nowo poznana osoba się wypowiada, zwróć uwagę na mowę ciała i gesty, a także mimikę. Pomoże jej to poczuć się bardziej komfortowo przy tobie, a także bardziej Ci zaufać.

Podkreśl podobieństwa

Jeśli spotykasz kogoś po raz pierwszy i zauważasz pewne podobieństwa, zdecydowanie go wskaż. Badania wykazały, że ludzie lubią tych, którzy mają podobne do nich wartości. Nie udawaj – zawsze lepiej być szczerym, gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy – ale spróbuj znaleźć rzeczy, które was łączy, aby móc się z nimi związać.

Pozwól mówić, skup się na słuchaniu

Nawet ludzie, którzy są z natury cisi i nieśmiali, lubią mieć możliwość rozmowy o sobie z kimś, kto wydaje się zainteresowany — nauka wykazała to wiele razy. Więc zamiast mówić o sobie lub po prostu dużo mówić, postaraj się, aby to druga osoba mówiła więcej. Zadawaj jej pytani, ale przede wszystkim pokaż, że słuchasz. Nie zerkaj na telefon, nie pozwól, aby Twoje oczy błądziły po otoczeniu, nie rozpraszaj się. Skupianie się na rozmówcy jest pochlebne. Polubi Cię, nawet nie zdając sobie sprawy, dlaczego.

Uśmiechaj się

O sile uśmiechu i jego wpływie na rozwój znajomości mówią badania przeprowadzone na Uniwersytecie Wyoming (USA). Wzięło w nim udział ok. 100 studentek. Każdej z nich pokazano zdjęcie kobiety w czterech różnych pozycjach: uśmiechniętej otwartej, uśmiechniętej zamkniętej, nieuśmiechniętej otwartej i zamkniętej. Efekt? Jako najbardziej sympatyczną studentki uznały ją uśmiechniętą w pozycji… no właśnie, to ciekawe – pozycja nie miała znaczenia.

Postawa ciała

Mowa ciała to jeden z kluczowych elementów pierwszego wrażenia. Dlatego niezwykle istotne jest, żeby przywiązać uwagę do swojej postawy. Ważne, żeby się garbić, nie splatać dłoni, nie krzyżować rąk na klatce piersiowej, nie zasłaniać ust – mówiąc krótko, nie przyjmować postawy zamkniętej, asertywnej. Rozmówca może odczytać takie gesty jako wyraz wrogości, lęku, nieszczerości. Ale uwaga, zbyt otwarta czy wyniosła postawa mogą sprawić, że zostaniemy odebrane jako aroganckie.

Zachowaj kontakt wzrokowy, ale bez przesady

Unikanie kontaktu wzrokowego to jeden z największych błędów, kiedy zawieramy nową znajomość. Co myśli o nas druga strona? Że jesteśmy nieszczere, niepewne siebie i w końcu niezainteresowane tą znajomością. Oczywiście nie znaczy to, żeby obsesyjnie wpatrywać się w oczy rozmówcy – to przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego (będzie peszyć i onieśmielać). Jak długo zatem utrzymywać kontakt wzrokowy? Eksperci sugerują, że wystarczy tyle, żeby zarejestrować kolor oczu.

Zawsze bądź w pobliżu

Kiedy poznajesz kogoś po raz pierwszy, możesz założyć, że nie chcesz go przytłoczyć ciągłym pojawianiem się. Właściwie może to sprawić, że będą cię bardziej lubić. Psychologowie odkryli, że ludzie częściej polubią kogoś, kogo często widują, niż kogoś, kogo rzadko widują. Nie zaczynaj ich prześladować, ale zawsze przywitaj się, gdy je zobaczysz i pokaż się w miejscach, w których najprawdopodobniej będziesz ich otaczał.

Panuj nad głosem

Badania wykazały, że wiarygodność i sympatia są powiązane ze sposobem, w jaki mówimy. Nawet jedno słowo może wystarczyć, aby ktoś wydał o Tobie pochopną ocenę. Okazuje się też, że nowo poznana osoba zwykle zwraca większą uwagę nie na to, co mówisz, ale na sposób, w jaki to robisz, zwłaszcza na ton Twojego głosu. Jeśli masz wysoki głos i wzrastającą intonację, możesz sprawiać wrażenie osoby dziecinnej, nerwowej, niezdecydowanej, a nawet mało profesjonalnej. Poza tym wysoki głos najczęściej drażni i irytuje. Zbyt niski zaś może wywołać wrażenie smutku. Najlepsze wrażenie zrobi głos głęboki i dźwięczny – wywołuje wrażenie spokoju i harmonii.

Ciekawostka: ciepło dłoni lub kubka z kawą

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym poproszono uczestników o trzymanie w rękach kubka gorącej lub mrożonej kawy i czytanie opisu przypadkowego człowieka. Po przeczytaniu mieli ocenić, czy sprawia dobre (ciepłe) wrażenie. Okazało się, że ci, którzy trzymali gorącą kawę, częściej mieli pozytywne wrażenie o tym człowieku.

Podobne wrażenie wywołuje osoba o ciepłych dłoniach – postrzegamy ją zwykle jako szczerą, otwartą i życzliwą.


Zobacz także

Jego wysokość krem… Prawdziwy klejnot twojej pielęgnacji

Ruszyła mega promocja na kosmetyki do makijażu – 50% w drogeriach Natura!

Zero Waste w łazience. 10 rzeczy, od których możesz zacząć