Zdrowie

Najważniejsze hormony kobiecego ciała. Czyli dlaczego u diabła tak kochamy słodycze i…

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
Fot. iStock/nemchinowa
Następny

Według „regułki”, hormony są związkami chemicznymi, które przekazują określone informacje między poszczególnymi narządami i w ten sposób regulują pracę organizmu. W praktyce hormony kojarzą się nam z wahaniami nastroju, ochotą na czekoladę, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i wzruszeniem łapiącym za gardło na reklamach pieluch dla dzieci, u kobiet ciężarnych.

Warto wiedzieć, jakie  hormony rządzą kobietami i czego można po nich się spodziewać.

Wymienione poniżej hormony nie są wszystkimi, które wpływają na funkcjonowanie kobiecego organizmu.


 

źródło: www.womenshealth.plbonavita.pl

Zdrowie

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
Następny

Ból pleców potrafi bardzo uprzykrzyć życie. Towarzyszący mu dyskomfort utrudnia znalezienie wygodnej pozycji do siedzenia czy spania, schylanie się i wykonywanie wielu czynności, które w innym przypadku nie sprawiają żadnych kłopotów. Przyczyn problemów z kręgosłupem może być wiele. Począwszy od kontuzji, której najczęściej mamy świadomość, skończywszy na przyczynach, których trudno się od razu domyślić. 

13 przyczyn bólu pleców w dolnym odcinku, które mogą cię zaskoczyć

1. Naderwanie więzadeł lub mięśni

Ból w dole pleców może być spowodowany przez naciągnięcie więzadeł lub mięśni. Najczęstszą ich przyczyną jest zła postawa, podnoszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób, upadki, urazy sportowe i gwałtowne ruchy, które nadmiernie obciążają dolną część pleców.

2. Spondyloza

Spondyloza jest postępującym z upływem lat zanikiem krążków międzykręgowych. Powoduje ona stopniowe zużywanie się dysków kręgosłupa i stawów, co może powodować silne bóle, stany zapalne czy nieprawidłowe zwężenie kanału kręgowego. Proces nasila się po przekroczeniu 40 roku życia.

3. Stenoza kanału kręgowego

Stenoza pojawia się w wyniku postępu zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, będących rezultatem naturalnego procesu starzenia, ale może dotknąć także młodsze osoby. Stenoza kanału kręgowego jest zwężeniem prowadzącym do ucisku struktur nerwowych, co może powodować przewlekły ból krzyża, pośladków i ud, utykania, osłabienia czucia w kończynach dolnych i utrudnienia chodzenia.

4. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to przewlekła forma zapalenia stawów, dysków i wiązadeł kręgosłupa, która powoduje odkładanie się soli wapnia, następnie kostnienie struktur, co w konsekwencji prowadzi do stopniowego usztywniania. Chorzy doświadczają bólu i sztywności, co często jest nasilone rano i poprawia się wraz z ruchem.

5. Kręgozmyk

Kręgozmyk polega na przemieszczaniu się kręgów kręgosłupa względem siebie, co powoduje ból w dole pleców i sztywność, drętwienie i mrowienie. Może to być spowodowane wadą wrodzoną, uszkodzeniem lub naturalnym zużyciem na skutek upływu lat.

6. Przepuklina kręgosłupa

Przepuklina, zwana inaczej wypadnięciem dysku, spowodowana jest uszkodzeniem krążków międzykręgowych, najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dysk składa się z zewnętrznego pierścienia włóknistego, utrzymującego wewnętrzne galaretowate jądro w jego centrum. Do przepukliny dochodzi gdy środek wybrzuszy się i uszkodzi warstwę zewnętrzną, ściskając lub drażniąc pobliski rdzeń nerwu. To powoduje niezwykle ostry ból i drętwienie, odczuwalne także w innych częściach ciała, problemy z chodzeniem czy nawet zmianą pozycji.

7. Kamienie nerkowe

Ból pleców nie musi pochodzić jedynie od kręgosłupa czy mięśni z nim sąsiadujących. Może on także pochodzić z innych obszarów ciała, które są uszkodzone lub toczy się stan zapalny. Na przykład, kamienie nerkowe i infekcje dróg moczowych mogą objawiać się bólem promieniującym do dolnej części pleców. Ból dolnego odcinka kręgosłupa można również odczuwać z powodu urazu biodra lub miednicy, zapalenia wyrostka robaczkowego lub problemów trawiennych.

czytaj dalej:

Zdrowie

Tak zmieniają się włosy, gdy masz 20, 30, 40 i 50 lat

Redakcja
Redakcja
14 lutego 2018
Fot. iStock/soup__studio
Następny

Włosy są kobiecym atutem, który bardzo lubimy podkreślać. Podobają się nam, gdy są zdrowe, błyszczące, pięknie ułożone. Ale na ich dobrą kondycję i wygląd trzeba zapracować. Odpowiednia pielęgnacja, zrównoważona dieta i dobre cięcie pomagają wydobyć ich piękno. Jednak włosy, jak i całe ciało, odczuwają upływający czas, zmieniając się w naturalny sposób.

Co prawda od włosów ciemniejszych i gęstych do pojawienia się siwizny mija wiele czasu, ale zmiany bywają nieuniknione i jedynie dobrana do potrzeb pielęgnacja pomoże zachować włosy w jak najlepszej kondycji.

Zobacz, jak zmieniają się włosy, gdy masz 20, 30, 40 i 50 lat.


 

źródło: www.elle.plwww.boska.pl

Zobacz także

Orfeusz jeszcze nie wie, że toczy nierówną walkę z chorobą, która zaatakowała jego małe ciało. Możemy mu pomóc

Co się dzieje z twoim mózgiem, kiedy zostajesz rodzicem

wzdęcia - przyczyny, domowe sposoby na dokuczliwe gazy

Twój brzuch wygląda jak balon? Unikaj błędów, które przyczyniają się do wzdęć