Go to content

Najważniejsze hormony kobiecego ciała. Czyli dlaczego u diabła tak kochamy słodycze i…

Według „regułki”, hormony są związkami chemicznymi, które przekazują określone informacje między poszczególnymi narządami i w ten sposób regulują pracę organizmu. W praktyce hormony kojarzą się nam z wahaniami nastroju, ochotą na czekoladę, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i wzruszeniem łapiącym za gardło na reklamach pieluch dla dzieci, u kobiet ciężarnych.

Warto wiedzieć, jakie  hormony rządzą kobietami i czego można po nich się spodziewać.

Wymienione poniżej hormony nie są wszystkimi, które wpływają na funkcjonowanie kobiecego organizmu.


 

źródło: www.womenshealth.plbonavita.pl

Fot. iStock/Eva-Katalin

1/6 Estrogen

Estrogeny są hormonami pływającymi nie tylko na przebieg cyklu menstruacyjnego, ale utrzymującymi wiele innych procesów w organizmie kobiety. Produkowane są przez jajniki oraz powstają również w tkance tłuszczowej, przez co tak ważne jest utrzymanie jej prawidłowego poziomu. Wahania poziomu estrogenów, które są normalne u zdrowych kobiet w cyklu menstruacyjnym wpływają np. na ataki głodu przed miesiączką. Zbyt niski poziom estrogenów wpływa na zmniejszenie wilgotności pochwy, co powoduje, że stosunki stają się bolesne, a libido spada. Zbyt wysoki poziom może powodować np. zatrzymanie wody w organizmie.

Fot. iStock / wundervisuals

2/6 Testosteron

Tak, kobiety również wydzielają testosteron, choć oczywiście w ilościach mniejszych, niż u mężczyzn. Jajniki i nadnercza wytwarzają połowę testosteronu, reszta powstaje na skutek przemian z udziałem innych hormonów w wątrobie, mięśniach i tkance tłuszczowej. Testosteron odpowiada za budowanie masy mięśniowej, a także popęd seksualny. Jego poziom spada już w trzeciej dekadzie życia i mogą pojawiać się kłopoty — zmniejsza się masa mięśniowa, libido i tempo metabolizmu, więc stajesz się bardziej ospała i łatwiej tyjesz. Natomiast zbyt wysoki poziom testosteronu może powodować zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością, problemy z cerą, nadmiernie owłosienie i wzmocnienie męskich cech wyglądu u kobiet.

Fot. iStock/sakkmesterke

3/6 Leptyna

Leptyna wytwarzana jest w komórkach tłuszczowych organizmu i odpowiada za wysyłanie do mózgu sygnału sytości. Gdy wydzielanie leptyny jest zaburzone sygnał hamujący głód jest słabszy i dociera do mózgu za późno, więc zaczynasz jeść więcej i tyjesz.

Fot. iStock

4/6 Grelina

Grelina, czyli hormon głodu wytwarzana jest w żołądku oraz przez jelito cienkie,  trzustkę, łożysko i podwzgórze. Gdy organizm w odpowiednim czasie nie dostanie pożywienia, grelina daje znać do mózgu, że czas na dostarczenie paliwa i zaczynamy czuć dokuczliwy głód. Naukowcy zauważyli, że osoby, które żyją w ciągłym stresie, wydzielają więcej greliny od osób, które wiodą spokojniejszy tryb życia.

Fot. iStock/Viktor_Gladkov

5/6 Kortyzol

Kortyzol jest hormonem stresu, który wydzielają nadnercza. Gdy dotyka nas sytuacja stresowa, pojawia się więcej kortyzolu, który podnosi poziom glukozy we krwi. Wszystko to, aby nie zabrakło nam energii do walki lub ewentualnej ucieczki. Niestety nadmiar kortyzolu i  wahania stężenia glukozy grożą insulinoopornością i cukrzycą oraz większym apetytem i łapaniem nadprogramowych kilogramów.

Fot. iStock/golubovy

6/6 Tyroksyna

Tyroksyna wydzielana jest przez tarczycę i ma za zadanie przede wszystkim normalizować tempo przemiany materii. Gdy wydzielanie tyroksyny spada, obniża się także nasz nastrój, brakuje energii i cały czas chce się spać. Pojawiają się także napady głodu, które skutkują tyciem. Natomiast w odwrotnej sytuacji, gdy poziom tyroksyny za bardzo wzrasta, pojawia się nadmiar energii, nadpobudliwość, a także chudnięcie mimo dużego apatytu. Gdy pojawiają się takie problemy, warto iść do endokrynologa, by sprawdzić pracę tarczycy.