Go to content

Olej z ostropestu – wybawienie dla wątroby, wsparcie dla urody. Dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy
Fot. iStock

Olej z ostropestu tłoczony jest z rośliny znanej ze swoich właściwości ochronnych dla wątroby. To jednak niejedyne jego działanie, które jest warte uwagi. Poza kuchnią olej z ostropestu sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy i włosów. Jak go stosować, by wykorzystać jego naturalną moc?

Ostropest plamisty — co w nim znajdziemy?

Ostropest plamisty pochodzi z ciepłych obszarów Europy, Azji i Afryki. Porasta dziko nawet gleby, które nie są zasobne w składniki odżywcze. Ostropest jest to surowiec zielarski,  z którego przygotowuje się leki oraz olej. Roślina dorasta do 2 metrów wysokości i wydaje fioletowe kwiatostany, z których pozyskuje się nasiona. To właśnie z nasion produkuje się zbawienny dla zdrowia i urody olej. Olej z ostropestu plamistego jest tłoczony na świeżo, w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Charakteryzuje się on jasnym, słomkowym kolorem i wyrazistym, nieco ziołowym aromatem. Najlepszy dla zdrowia i urody jest olej naturalny, nierafinowany, nieoczyszczony, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze wartości odżywcze.

Siła działania ostropestu wynika z obecności sylimaryny. Jest to silnie działająca substancja, która wykazuje działanie ochronne na wątrobę, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Ponadto ostropest dostarcza: witaminy A, D, E, K, flawonoidy, garbniki, fitosterole, tokoferole, białka, oraz sole mineralne. Zawiera również dużą ilość tłuszczów nienasyconych (m.in. kwas linolowy i kwas oleinowy).

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Fot. iStock

Olej z ostropestu — zastosowanie

Olej z nasion ostropestu jest przede wszystkim zbawiennym dla układu pokarmowego elementem zdrowej diety. Sprawdza się jako dodatek do potraw serwowanych na zimno, jak i na ciepło. Nie należy go jednak wykorzystywać do obróbki cieplnej —  gotowania, pieczenia, czy smażenia, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury traci on swoje właściwości. Jego smak jest delikatny i nie dominuje smaku potraw, olej z ostropestu jest uniwersalny. Pasuje do warzyw (sałatek, surówek, zup, gotowanych warzyw), mięsa, jogurtów, koktajli, owsianek,  oraz jako element past do smarowania chleba.

Kiedy pić olej z ostropestu?

Olej z ostropestu znany jest dzięki swoich ochronnych właściwości dla wątroby. Wątroba jest niezwykle ważnym organem, pełniącym wiele kluczowych dla organizmu funkcji. Bierze udział w procesie metabolizowania substancji wchłanianych z układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn. Ten naturalny filtr współdziała z innymi narządami, np. trzustką. Jeśli wątroba jest obciążana toksynami wynikającymi z przemian metabolicznych, obecności szkodliwych drobnoustrojów, grzybów, i pasożytów, oraz metalami ciężkimi, zaczyna chorować. Olej z ostropestu plamistego przyspiesza usuwanie toksyn, oczyszcza i regeneruje wątrobę. Wpływa korzystnie na profil lipidowy i poziom glukozy we krwi.

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Fot. iStock

Ze względu na działanie oczyszczające, antyoksydacyjne i przeciwzapalne oleju, jego obecność w diecie jest szczególnie polecana w przypadku:

  • chorób wątroby (m.in.: marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby);
  • przy zaburzeniach pracy dróg żółciowych, kamicy żółciowej, żółtaczce  — sylimaryna wspiera produkcję żółci, dzięki czemu osad tworzący kamienie w drogach żółciowych i nerkach zostaje wydalony;
  • dla ochrony przewodu pokarmowego;
  • przy detoksach i odtruciach — np. zatrucie muchomorem sromotnikowym. Olej ostropestowy usprawnia procesy detoksykacyjne organizmu;
  • zgagi;
  • wzdęć;
  • braku apetytu;
  • niedokwasocie żołądka;
  • w walce z zakrzepami i krwotokami.

Olej z ostropestu na twarz  

Olej z ostropestu wpływa także na urodę. Doceniany jest ze względu na właściwości regeneracji oraz nawilżania skóry. Wpływa na poprawę elastyczności skóry, łagodzi zaczerwienienia, poprawia koloryt. Ostropest jest źródłem antyutleniaczy, które likwidują wolne rodniki, wzmacniając kondycję skóry. Ponieważ reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne, można go stosować do cery z problemami trądzikowymi. Olej sprawdza się także do łagodzenia oparzeń słonecznych, wspiera leczenie łuszczycy, egzemy, odleżyn, alergii, rumieni. Pomaga pozbyć się zrogowaceń naskórka.

Jak stosować olej z ostropestu na twarz?

Olej z ostropestu najlepiej nałożyć wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy, by przez noc mógł dobrze zadziałać. Wystarczy niewielka ilość oleju (2-3 krople) na wcześniej zwilżona skórę, zamiast kremu. Można go również zastosować wewnętrznie, nie należy przekraczać dawki 1-2 łyżeczek oleju dziennie.

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Fot. iStock

Olej z ostropestu na włosy 

Polecany do skóry olej znalazł także zastosowanie do ochrony włosów. Olej nadaje im blask, regeneruje rozdwojone końcówki. Można go dodawać w niewielkiej ilości do ulubionych kosmetyków, wcierać delikatnie w końcówki, lub też wykonywać zabieg olejowania włosów.

Przeciwwskazania do stosowania oleju z ostropestu

Mimo tego, że olej z ostropestu stosowany jest na wzmocnienie zdrowia i poprawę urody, nie każdy może po niego sięgać. Podczas stosowania oleju należy pamiętać o tym, że może on osłabiać działanie niektórych leków. Aby obniżyć to ryzyko, zaleca się przyjmowanie oleju z ostropestu po upływie dwóch godzin od przyjęcia leku.

Przeciwwskazanie stanowi przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i niektórych psychotropowych, oraz stosowanie środków antykoncepcyjnych. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny przed wprowadzeniem oleju do diety skonsultować decyzję z lekarzem. Nie poleca się samodzielnego podawania oleju dzieciom poniżej 12 roku życia. Taką decyzję dobrze jest skonsultować z pediatrą.

W pewnych przypadkach olej z ostropestu może wywołać działania niepożądane: świąd skóry, biegunka lub niewielkie bóle głowy. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, należy przerwać kurację, po czym spróbować wznowić po kilku dniach.


źródło: poznajsienatluszczach.pl, enel.pl, www.poradnikzdrowie.pl