Go to content

8 sygnałów, które mówią, że twój partner może przechodzić kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego? Oj tak, na te słowa niejedna z nas uśmiechnęła się z przekąsem. Pierwsze skojarzenia to lekko wyłysiały, podtatusiały pan — najlepiej mąż nielubianej koleżanki —, który nagle kupuje nowe, wypasione auto, zaczyna uganiać się za młodszymi kobietami i w efekcie zdradza swoją żonę. 

Oczywiście, gdy spoglądamy spod byka na swojego partnera myślimy, że akurat jego to nie dotyczy. Bo przecież ma w domu wszystko, czego potrzebuje i na pewno głupie wyskoki mu nie w głowie. A jak jest naprawdę?

Druga młodość mężczyzny

Kryzys wieku średniego to „przypadłość”, która dotyka mężczyzn w okolicy 40 urodzin. Pojawiają się zmiany hormonalne, a w związku z nimi wahania poczucia męskości i seksualności oraz niedopowiedzenia i problemy w relacjach z innymi ludźmi. Jedni przechodzą to wcześniej, inni później, a są i tacy, których ten problem wcale nie dotknie. Bo że kryzys wieku średniego to problem, wie o tym wiele kobiet. Nagle przeżywana „druga młodość” sprawia, że mężczyzna, nawet ten w wersji kanapowej, zaczyna bardziej dbać o siebie, inwestuje w kosmetyki i karnet na siłownię. Interesują go nowe, czasem ekstremalne pasje, którymi nie interesował się dotychczas. Co więcej, najsmutniejszym aspektem wejścia w kryzys wieku średniego jest oglądanie się za młodszymi partnerkami, przy jednoczesnej amnezji dotyczącej posiadania żony.

Jeżeli twój facet bez oczywistego powodu „odmłodniał”, zachowuje się inaczej, niż dotychczas, miej oczy otwarte na inne sygnały mówiące o tym, że będziesz potrzebowała w stosunku do niego więcej cierpliwości i wyrozumiałości.

8 sygnałów, które mówią, że twój partner może przechodzić kryzys wieku średniego 

1. Ciągłe rozdrażnienie

W związku z wahaniami hormonów i kryzysem osobowości u mężczyzny pojawiają się trudne do opanowania spadki nastroju, co komplikuje życie małżonkom. Normalna rozmowa staje się trudna, wręcz niemożliwa, bo facet może buzować złością, rozczarowaniem lub wymaganiami. Marudzi, chodzi przybity, wściekły, niezadowolony z pracy, dzieci i żony. Zachowuje się czasem jak nastolatek, który sam nie wie czego chce i średnio po 5 minutach zmienia po raz kolejny zdanie.

2. Przebywanie poza domem

Wykupuje karnet na siłownię, znajduje nowe hobby lub przyjaciół i wybywa z domu na długie godziny. Ucieka w każdej możliwej sytuacji, byle nie spędzał czasu w dotychczasowym kieracie. Marzy się mu wolność i brak rodzinnych obowiązków, które przypominają mu stale o jego wieku i sytuacji. Z tego powodu niechętnie zabiera ze sobą telefon oraz unika dokładnego informowania małżonki gdzie będzie i o której wróci.

3. Chęć do eksperymentowania w łóżku

Ostry seks z użyciem niecodziennych zabawek, propozycja trójkąta u faceta, który dotychczas preferował seks w pozycji misjonarskiej może dziwić i szokować. Nagła chęć do przeprowadzenia seksualnych eksperymentów może wskazywać na kryzys wieku średniego. To już wyłącznie decyzja kobiety, czy chce brać w nich udział. Niestety istnieje ryzyko, że przy braku zgody, facet poszuka „rozrywki” poza małżeńskim łożem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Kerkez

1/1 8 sygnałów, które mówią, że twój partner może przechodzić kryzys wieku średniego

4. Dążenie do zmian

Nowe auto, zmiana wizerunku lub fryzjera, są jednymi z symptomów kryzysu wieku średniego. Jest to zrozumiałe, bo mężczyźni tak jak kobiety, chcą zatrzymać w sobie jak najwięcej młodości i witalności, poczuć się niczym królowie życia. Z upływem czasu wiele się zmienia i nie każdy mężczyzna jest w stanie zaakceptować ze stoickim spokojem te zmiany.

5. Ciągota do nałogów

Jeden facet pójdzie biegać, by zadbać o sylwetkę, a inny podczas kryzysu odda się niezdrowym przyjemnościom, takim jak alkohol, papierosy, a nawet coś znacznie mocniejszego. Tym samym chce się poczuć mocniejszy, bardziej męski. Niestety wraz z tymi używkami czasem wpadają im do głowy jeszcze gorsze pomysły. Czując przypływ młodości i alkoholu, mężczyzna może stać się nieobliczalny.

6. Krytyczne spojrzenie na żonę

„Stara” żona staje się w oczach mężczyzny niechlujna, jakaś taka mało zadbana, nie to co młodsza sąsiadka z naprzeciwka. Niestety kryzys wieku średniego rzuca mężczyznom klapki na oczy i dotychczas dobra żona staje się heterą, która podcin mu skrzydła i odbiera wolność. Mężczyzna unika wspólnie spędzanego czasu, marudzi i narzeka, co wymaga wielkiej cierpliwości od kobiety.

7. Umiłowanie spontaniczności

Mężczyzna, który poczuł drugą młodość, chce jak najlepiej wykorzystywać swój czas. Z tego powodu wpadają mu do głowy spontaniczne (dziwne) pomysły, które natychmiast stara się zrealizować, nie przejmując się konsekwencjami. Jego głównym życiowym mottem staje się powiedzenie „jest ryzyko, jest zabawa”.

8. Wydawanie pieniędzy

Lekką ręką „inwestuje” w nowe auto, wymienia garderobę na bardziej młodzieżową i nie żałuje wydanych na przyjemności pieniędzy podczas wyjść na miasto. Może pojawić się chęć obstawiania zakładów lub hazard. Ta rozrywka podoba mu się tak bardzo, że nie widzi nawet problemu w korzystaniu z karty kredytowej lub dotychczasowych oszczędności na „czarną godzinę”.

Jeśli zauważyłaś te objawy u swojego mężczyzny, utrzymuj spokój i rękę na pulsie. Życzę Ci dużo spokoju i cierpliwości, na pewno  kiedyś to minie.

źródło: psychotronika.pl