Go to content

Mydło marsylskie dla zdrowej skóry i włosów. Kiedy warto go używać?

Mydło marsylskie - dlaczego warto go używać?
Fot. iStock

Mydło marsylskie to naturalny, tradycyjny kosmetyk, wywodzący się z Marsylii. Znane jest od wieków i doceniane za skład oraz wpływ na skórę. Jak powstaje mydło marsylskie, do czego wykorzystać poszczególne rodzaje i dlaczego warto go używać?

Czym charakteryzuje się mydło marsylskie?

Mydło marsylskie (Savon de Marseille) wytwarza się od co najmniej setek lat na wybrzeżu południowej Francji, w Marsylii. Inspiracją do jego powstania były wpływy syryjskie i powiązane z nimi mydło Aleppo. Początkowo mydło wytwarzano przy użyciu oliwy z oliwek,  która została zastąpiona przez inne roślinne oleje, takie jak: olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej arganowy, olej rzepakowy.

Na początku jego produkcją zajmowały się niewielkie manufaktury, które w XIX wyparte zostały przez większe zakłady, które produkowały go znacznie więcej. Mydło marsylskie jest powszechnie dostępne, ale mydło według tradycyjnej receptury wytwarzają je jedynie cztery francuskie zakłady mydlarskie.

Mydło marsylskie - dlaczego warto go używać?

Fot. iStock/Savon de Marseille

Mydło marsylskie — jak powstaje?

Oryginalne mydło marsylskie powstaje w otwartych kadziach, zgodnie z tradycyjną „procedurą marsylską”. Aby uzyskać mydło, proces zaczyna się od mieszania olejów roślinnych z ługiem sodowym lub potasowym (zmydlanie), które się podgrzewa i gotuje w specjalnych kotłach. Powstałą masę miesza się z solą morską, dzięki czemu wytrąca się mydło. Następnie dodaje się stężony roztwór wodorotlenku sodu. Po tym powstałe mydło poddaje się filtrowaniu. Gotowe mydło marsylskie osusza się, tnie na kostki i ponownie suszy przez kilkanaście dni. Na koniec odciska się na kostkach pieczęć, która stanowi o oryginalności produktu.

Mydło marsylskie — skład

Oryginalne mydło z Marsylii ma prosty i stały skład – 72% zmydlonych olejów roślinnych, woda, wodorotlenek sodu lub potasu. Dopuszczalny jest także dodatek gliceryny, soli, oraz olejków eterycznych. Nie ma w nim miejsca na sztuczne barwniki czy konserwanty, jest produktem ekologicznym i w pełni biodegradowalnym. Nie testuje się go na zwierzętach.

W sprzedaży dostępnych jest wiele wersji mydeł, opierających się na tradycyjnym wyrobie. Można kupić mydła o różnorodnych aromacie i zabarwieniu, co wynika z dodatku olejków eterycznych oraz innych substancji pielęgnacyjnych, np. masło Shea.

Mydło marsylskie - dlaczego warto go używać?

Fot. iStock/Savon de Marseille

Zastosowanie mydła marsylskiego  

Mydło marsylskie w płynie i kostce znalazło przede wszystkim zastosowanie w pielęgnacji skóry. Można go używać jednakowo do wrażliwej skóry dziecka, cery atopowej, normalnej, mieszanej i tłustej. Delikatnie myje i natłuszcza skórę dzięki obecności olejów roślinnych. Jest naturalne dla naszego pH skóry. Właściwości przeciwbakteryjne sprawiają, że mydło marsylskie dobrze sobie radzi w przypadku problemów z trądzikiem i zaskórnikami. Dodatkowo właściwości wspierające regenerację skóry sprawiają, że można go używać na skaleczenia i otarcia jako środek dezynfekujący i ochronny. Tradycyjne mydło z Marsylii nie powoduje podrażnień i alergii.

Można stosować je do skóry twarzy, ciała i okolic intymnych, zamiast płynu. Dobrze się pieni i oczyszcza skórę, więc nadaje się do mycia włosów, także tych z łupieżem. W tym ostatnim przypadku na koniec mycia warto zastosować kwaśną płukankę, np. z dodatkiem octu jabłkowego.

Mydło marsylskie - dlaczego warto go używać?

Fot. iStock/Savon de Marseille

Mydło marsylskie — do czego użyć poszczególnych rodzajów?

Popularne mydło marsylskie lawendowe dedykowane jest skórze mieszanej i tłustej, z problemem z wypryskami i zaskórnikami. Jest łagodnym wsparciem w walce z infekcjami skórnymi i intymnymi, także przy grzybicy.

Mydło oliwkowe dedykowane jest osobom ze skórą skłonną do alergii i z łuszczycą. Wspiera unormowanie skóry łojotokowej, również z trądzikiem młodzieńczym i różowatym. Poleca się je do mycia włosów zniszczonych i suchymi końcówkami.

Mydło z Marsylii palmowe pomoże skórze odwodnionej, naczyniowej i zniszczonej. Poleca się je do skóry zranionej, owrzodzonej, oraz z odleżynami. Zadba o cerę dojrzałą, na której widoczne są zmarszczki.

Mydło arganowe zdecydowanie ujędrnia skóry twarzy i ciała, jest polecane na przebarwienia i plamy. Stosuje się je do mycia wrażliwej skóry głowy i włosów suchych, zniszczonych.

Inne zastosowanie mydła marsylskiego

Płatki z mydła marsylskiego doskonale sprawdzą się w myciu podłóg oraz przy ogólnych porządkach np. w łazience. Poleca się je także do prania ubrań alergików i niemowląt, których skóra jest szczególnie wrażliwa na podrażnienie nawet po praniu w delikatnych płynach lub proszkach. Jeśli nie ma pod ręką gotowych płatków, wystarczy kostkę mydła marsylskiego zetrzeć na dużych oczkach tarki i wykorzystać.


źródło:  www.ekologia.pl