Go to content

Jak spakować się na wakacje? Przeczytaj koniecznie!

fot. martin-dm/iStock

Jak spakować się na wakacje, by cieszyć się udanym wypoczynkiem? Dobra organizacja i sprawnie spakowana walizka jest gwarancją udanej podróży. Niestety, pakowanie często bywa największym wyzwaniem.

Jak spakować się na wakacje?

Przygotuj listę rzeczy

Przemyślana i dobrze przygotowana lista znacznie ułatwi pakowanie – w szczególności, jeśli na wyjazd wybiera się kilka osób. Kilkanaście dni przed wakacjami dobrze jest sporządzić szczegółową listę rzeczy, które chcecie zabrać na wakacje. Dzięki niej pakowanie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Zabierz tylko to co potrzebne

Nie zabieraj rzeczy na wszelki wypadek, które gdzieś, kiedyś, mogą ci się przydać. Nie pakuj ubrań, których nie lubisz, w których nie czujesz się dobrze, licząc, że podczas wakacji może się do nich przekonasz. Nie zabieraj rzeczy, które nie są ci potrzebne. Przed pakowaniem ręczników dobrze się zastanów – sprawdź, czy miejsce w którym będziecie mieszkać nie ma ich na wyposażeniu.

Przygotuj zestawy

Zaplanuj konkretną ilość poszczególnych elementów garderoby. Przygotuj kilka zestawów, których poszczególne elementy będzie można ze sobą dowolnie łączyć. Nawet z niewielu uniwersalnych i stonowanych kolorystycznie ubrań można stworzyć wiele kombinacji.

Nie kupuj butów na wyjazd

Istnieje ryzyko, że nowe buty mogą być niewygodne. Założone po raz pierwszy obetrą skórę lub okażą się za ciepłe albo zbyt przewiewne. Chcesz żeby wakacje były udane – nie eksperymentuj i zabieraj tylko sprawdzone rzeczy.

Pamiętaj o apteczce

Do podróżnej apteczki spakuj leki, które przyjmujesz na stałe i te, które warto mieć przy sobie, przykładowo: coś od bólu głowy, na przeziębienie i problemy ze strony układu pokarmowego. Nie zapomnij o plastrach i płynie odkażającym rany. Wybierając się na wakacje z małymi dziećmi zabierz koniecznie – leki od gorączki, syrop na kaszel, coś od bólu gardła, aspirator do nosa dla niemowląt oraz probiotyk.

Nie zapomnij o kosmetykach

Na liście rzeczy do spakowania na wakacje nie może zabraknąć kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji. Kosmetyków wszystkich uczestników podróży nie pakuj do jednej dużej kosmetyczki, lepiej przygotuj mniejsze zestawy dla każdego z osobna. Nie zapomnij o kremach z filtrem i balsamach do ciała! Nie zabieraj dużych opakowań, lepiej skorzystaj z małych wersji produktów lub przelej je do mniejszych opakowań.

Dobierz odpowiedni rodzaj bagażu

Bagaż dostosuj do obowiązujących ograniczeń. Pod uwagę weź również swoje potrzeby, miejsce wyjazdu i to, co macie w planach robić podczas wakacji. Wybierając rodzaj bagażu upewnij się, że spełnia wymogi linii lotniczej. Szykując się na wakacje często pakujemy więcej rzeczy niż potrzeba – a za dodatkowe kilogramy bagażu wykraczające poza ustalony limit, trzeba dodatkowo zapłacić. Lecicie na wakacje do ciepłych krajów – zabierz walizkę na kółkach. Wybieracie się na turystyczne wakacje – lepiej sprawdzi się plecak wykonany z nieprzemakalnych materiałów.

Zobacz również: Patchworkowa rodzina jedzie na wakacje… Czyli o tym, jak przeżyć urlop z dziećmi swojego partnera i z nikim się nie pokłócić

Pakując zadbaj o bezpieczeństwo

Delikatne, drobne przedmioty schowaj do skarpetek lub owiń w szalik. To co może się wylać, schowaj do foliowego i szczelnego opakowania. Przed schowaniem do walizki sprawdź, czy wszystko jest dobrze zamknięte.

Sprawdź pogodę

Zamiast przygotowywać po kilka zestawów ubrań na różną pogodę, po prostu ją sprawdź. Wybieracie się na wakacje, gdzie słońce i wysokie temperatury są  niemalże gwarantowane? Postaw na przewiewne, delikatne i wykonane z naturalnych materiałów stroje. Asekuracyjnie możesz zabrać jedną bluzkę i spodnie z długim rękawem.