Go to content

Olejek migdałowy. Jak i do czego stosować olej ze słodkich migdałów?

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci
Fot. iStock

Olejek migdałowy to naturalny produkt, który znalazł szerokie zastosowanie w kosmetyce. W jego składzie obecne są cenne tłuszcze, witaminy i minerały, które dobrze wpływają na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Czym jest olejek migdałowy i w jaki sposób można go stosować w domowej pielęgnacji urody?

Olejek migdałowy 

Olejek migdałowy pozyskiwany jest w procesie tłoczenia na zimno nasion drzewa migdałowego (Prunus dulcis), które porasta obecnie obszary Morza Śródziemnego, Północnej Afryki, Kalifornii oraz Azji Środkowej. Istnieją dwie odmiany migdałowca – słodka i gorzka, z których tłoczy się olejek. Słodkie migdały, uprawiane na szerszą skalę, wykorzystywane są najczęściej w kosmetyce, natomiast gorzkie migdały częściej wykorzystuje się do celów kulinarnych. Nasiona gorzkich migdałów zawierają toksyczną amidgalinę, nadającą im  charakterystyczny smak (nasiona odmiany słodkiej zawierają jedynie śladowe ilości). Amigdalina, która jest glikozydem cyjanogennym, w środowisku wodnym ulega rozkładowi, więc przez destylację można usunąć ją z olejku i uzyskać bezpieczny w zastosowaniu produkt.

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci

Fot. iStock

Nierafinowany olejek migdałowy posiada bardzo delikatny słodkawy orzechowy aromat i bursztynowy kolor. Olej rafinowany ma barwę jaśniejszą, bladożółtą. Zaliczamy go do tzw. suchych olejków, które świetnie wchłaniają się w skórę, bez zostawiania na niej tłustego filmu. Nie wywołuje podrażnień i nie uczula, choć osoby uczulone na orzechy powinny do pierwszego użycia podejść ostrożnie. Jest delikatny dla skóry i może być stosowany w pielęgnacji skóry noworodków.

Skład olejku migdałowego

W olejku migdałowym nie brakuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym kwasu oleinowego (62-86%) i linolowego (20-30%). W jego składzie obecne jest także białko, węglowodany, w tym błonnik. Zawiera również witaminy: A, D, E i witaminy z grupy B, a także minerały: żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, sód i cynk.

Jak stosować olejek migdałowy?

Olejek migdałowy wykorzystuje się do produkcji kremów, balsamów, olejków do masażu, perfum, a także mydeł. Można go stosować również samodzielnie, w czystej postaci, prosto na skórę, jako olejek do twarzy i ciała. Sprawdzi się dodany do kąpieli, lub wykorzystany do odprężającego masażu. Nadaje się do wzbogacenia innych, gotowych kosmetyków, oraz do olejowania włosów. Po olejek migdałowy mogą sięgać bezpiecznie kobiety w ciąży, jak i dzieci.

Olejek migdałowy do twarzy i ciała

Olejek migdałowy do twarzy i ciała to naturalny produkt, który świetnie się sprawdza w pielęgnacji skóry. Pełni funkcję emolientu zapobiegającemu odwadnianiu się komórek skóry. Ponadto odżywia skórę, zmiękcza i regeneruje. Jest doskonałym wsparciem przeciw szkodliwemu wpływowi słońca, wiatru i niskich temperatur. Dzięki regularnemu stosowaniu olejku skóra odzyskuje świeży wygląd i dobrą kondycję.

Olejek migdałowy zapobiega pękaniu drobnych naczyń włosowatych, czyli tworzeniu się „pajączków”. Poleca się go kobietom ciężarnym w profilaktyce rozstępów, oraz do redukcji cellulitu i widoczności blizn. Olejek został także doceniony ze względu na działanie przeciwzmarszczkowe, ujędrniające, uelastyczniające i wygładzające. Sprawdzi się także przy przesuszonej, pękającej skórze zrogowaciałych pięt i rąk, uelastyczni i zapobiegnie łuszczeniu się spierzchniętej skóry ust.

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci

Fot. iStock/Olejek migdałowy

Można go stosować z powodzeniem pod oczy, ponieważ nadaje się on do łagodzenia problemu zasinień pod oczami i opuchlizny. Niewielką ilość olejku wystarczy regularnie i delikatnie wklepywać w skórę pod oczami, co poprawi krążenie krwi w tych obszarach, a co za tym idzie, także wygląd skóry.

Olejek migdałowy do twarzy świetnie sobie radzi z usuwaniem nawet wodoodpornego makijażu. Trzeba tylko nasączyć olejkiem bawełniany wacik kosmetyczny, przyłożyć go do skóry i po 2-3 minutach delikatnymi ruchami usunąć make-up. Przy okazji skóra jest nawilżona i odżywiona.

Olejek ze słodkich migdałów może posłużyć jako baza do peelingu złuszczającego martwy naskórek, także na twarzy. Wystarczy łyżeczkę cukru lub zaparzonych fusów kawy ziarnistej połączyć z kilkoma kroplami olejku migdałowego, następnie delikatnymi ruchami pocierać skórę twarzy i całego ciała. Po spłukaniu peelingu można nałożyć dodatkowy kosmetyk, który lepiej się po takim zabiegu wchłonie.

Warto pamiętać, by olejku migdałowego nie podgrzewać powyżej temperatury 70°C, aby zachował pełnię dobroczynnych właściwości.

Olejek migdałowy na włosy 

Olejek migdałowy to doskonałe wsparcie dla włosów. Stosowany jest do produkcji szamponów, odżywek i masek, szczególnie dedykowanych włosom mocno przesuszonym. Tłoczony na zimno olej zawiera wiele cennych substancji, które poprawiają kondycję zniszczonych kosmyków. Nadaje się do domowej pielęgnacji każdego rodzaju włosów, w tym włosów o szczególnych potrzebach — suchych, zniszczonych i łamliwych. Wygładza i wzmacnia włosy, przywraca im naturalny blask. Chroni również przed promieniowaniem UV, oraz przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Można go stosować na suche końcówki włosów, z tendencją do rozdwajania. Można dodawać go w niewielkich ilościach do kosmetyków do włosów, olejować nim włosy przez noc, albo wcierać  w końcówki włosów, jako sposób na zapobieganie ich rozdwajaniu.

Olejek migdałowy - do twarzy, włosów i paznokci

Fot. iStock

Olejek migdałowy na paznokcie 

Regularne stosowanie olejku migdałowego na płytkę paznokci wzmacnia je w naturalny sposób. Wystarczy kropelkę podgrzanego nieco olejku nanieść na paznokieć i delikatnie wmasować go w płytkę. Zabieg ten należy wykonywać regularnie, by przyniósł oczekiwane efekty.

Olej migdałowy spożywczy

Olej migdałowy spożywczy, jak nazwa wskazuje, stosowany jest w kuchni, jako źródło zdrowego tłuszczu i witaminy E. Można go kupić w postaci rafinowanej, i wówczas nadaje się on do smażenia, lub nierafinowanej, tłoczonej na zimno, sprawdzającej się w daniach przygotowywanych na zimno. Po otwarciu olej migdałowy należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Olejek migdałowy — ile kosztuje i gdzie można go kupić?

Olejek migdałowy dostępny jest w sklepach zielarskich, aptekach, drogeriach, oraz w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Jego cena za 100 ml waha się od 20 do 40 zł. Warto zwrócić przy zakupie uwagę, czy wybrany produkt jest czystym olejkiem migdałowym, czy stanowi mieszankę różnych olejków.


źródło: www.elle.pl, www.poradnikzdrowie.pl, poznajsienatluszczach.pl