Go to content

10 zaskakujących rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz gorącą wodę

10 zaskakujących rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz gorącą wodę
Fot. iStock / max-kegfire

Nie jest żadną tajemnicą, że zdrowo jest pić wodę. Powinniśmy sięgać po nią każdego dnia, zamiast dosładzanych soków z butelki czy jeszcze mniej zdrowo — gazowanych napojów. Woda to podstawa życia, więc nie powinniśmy jej sobie żałować, jednakowo dla zdrowego ciała, dobrego samopoczucia oraz ładnego wyglądu. 

Wiele osób już wie, że woda z plasterkiem cytryny, pita każdego dnia na czczo z rana, potrafi zdziałać cuda. Ale do tej pory mówiono i pisano o wodzie chłodnej. Jednak chłodna, a szczególnie zimna woda na pusty żołądek, nie każdemu pomaga. Lepiej i zdrowiej pić ciepłą wodę, ponieważ organizm sam w sobie ma wysoką temperaturę, więc spożywanie bardzo zimnej wody, może sprawić trudności w trawieniu i spowodować skurcze żołądka lub jelita cienkiego. Tym razem, zamiast zimnej wody czy porannej kawy, znawcy tematu polecają dla odmiany wodę gorącą. Czy wiesz dlaczego?

Tych 10 nieoczekiwanych rzeczy cię czeka, gdy sięgniesz każdego dnia po szklankę gorącej wody

1. Podkręca metabolizm i chudnięcie

Ciepła woda znakomicie nakręca zdrowy metabolizm, co jest ważne zarówno, gdy chcesz schudnąć, jak i utrzymać szczupłą sylwetkę. Najlepszym sposobem, aby go rozruszać, jest poranne picie szklanki ciepłej wody na czczo. Jeśli do szklanki gorącej wody dorzucisz przynajmniej plaster cytryny, taki napój lepiej i szybciej poradzi sobie ze spalaniem tkanki tłuszczowej w twoim ciele.

2. Ulga w przeziębieniu

Sezon na zachorowania w pełni, więc dobrze jest profilaktycznie zastosować szklankę ciepłej wody, jako ratunek dla nosa i gardła w potrzebie. Zanim choroba się rozkręci, częste sięganie po gorącą wodę pomoże zadusić problem w zarodku — rozpuszcza zalegającą flegmę, a także pomaga usunąć ją z dróg oddechowych. Taka kuracja przynosi także ulgę w bólu gardła. Pomaga również przy zatkanym nosie, odblokowując wydzielinę i ułatwiając jej wydmuchanie.

3. Pomoc przy miesiączce

W przypadku bolesnych miesiączek znane są ciepłe kompresy, stosowane na brzuch, by złagodzić skurcze. Picie gorącej wody może również przynieść ulgę przy skurczach, przez ciepło działające uspokajająco i kojąco na mięśnie brzucha.

4. Skuteczny detoks

Pozbycie się toksyn z organizmu jest bardzo ważne dla zdrowia i dla urody. Regularne spożywanie ciepłej wody pozwoli zrównoważyć pH, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia zakwaszenia organizmu. Wszystko to, co zalega jako skutek przemiany materii, powinno być regularnie usuwane z organizmu. Gorąca woda, szczególnie z plastrem cytryny sprawdzi się tu dobrze, ponieważ temperatura ciała zaczyna wzrastać, co powoduje zwiększone pocenie się. A właśnie przez skórę i pot, organizm usuwa to, co nie jest mu potrzebne.

10 zaskakujących rzeczy, które dzieją się, gdy codziennie pijesz gorącą wodę

Fot. iStock / RyersonClark

5. Hamuje proces starzenia się organizmu

Detoksykacja, która następuje za sprawą picia gorącej wody, to tylko jedna z przyczyn spowolnienia procesu starzenia. Woda wpływa także na wygładzenie skóry, z powodu zwiększenia jej elastyczności i wzmocnienia przeciw destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników.

6. Oczyszcza cerę

Gorąca woda wspiera oczyszczanie skóry i przeciwdziała powstawaniu pryszczy i wągrów. Jej działanie od wewnątrz jest bardzo potrzebne i skuteczne, pozbywając się toksyn i niwelując przyczynę kłopotów związanych z trądzikiem.

7. Sprzyja zdrowym włosom. 

Zdrowe, lśniące włosy, są marzeniem wielu kobiet. Te, które chcą o to zawalczyć, powinny wprowadzić każdego dnia szklankę ciepłej wody na czczo. Ten rytuał pobudza zakończenia nerwowe w cebulkach włosów i sprawia, że ​​są aktywne, co jest korzystne dla przywrócenia naturalnej witalności włosom. Łatwiej też pozbyć się problemu z łupieżem. W podobny sposób stymuluje przyspieszenie wzrostu włosów, więc można połączyć w jednej szklance przyjemne z pożytecznym.

8. Wspiera krążenie krwi

Zaletą picia wody jest to, że poprawia krążenie krwi. Dobre krążenie jest potrzebne nie tylko organom, ale także prawidłowemu działaniu mięśni i nerwów. Ponadto utrzymuje zdrowy system nerwowy poprzez wypłukiwanie złogów tłuszczu wokół niego.

9. Reguluje procesy trawienne

Picie wody zimnej w trakcie lub po posiłku może prowadzić do utwardzenia tłuszczu zawartego w spożywanych pokarmach i jego osadzania się na wewnętrznej ścianie jelita, co może ostatecznie prowadzić do raka jelita. Dla odmiany szklanka gorącej wody podczas posiłku przynosi odwrotny skutek, wspierając lepsze trawienie.

10. Likwiduje zaparcia

Zaparcia są dość powszechnym i dokuczliwym problemem. Najczęściej wynikają ze zbyt małej ilości błonnika w diecie oraz odwodnienia organizmu. Woda nie tylko rozmiękcza zalegający pokarm, ale wspiera perystaltykę jelit, w wyraźny sposób niosąc ulgę przy problemach z wypróżnieniem.


źródło: www.lifehack.orgkrokdozdrowia.pl