Uroda

Opalanie bez zmarszczek i przebarwień. 8 zasad bezpiecznego korzystania ze słońca

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lipca 2016
Fot. iStock / 101dalmatians
 

Opalanie kojarzy się nam z długimi chwilami przyjemności na plaży czy też we własnym ogrodzie. Chłodzące napoje, ciekawa lektura i coś miękkiego, na czym wyciągniemy się spragnione gorących promieni słonecznych. Opalanie ma swój niewątpliwy urok, choć nasza skóra nie lubi nadmiernej ekspozycji na słońce. Poza cudownym relaksem i zdrową opalenizną podczas mądrego opalania, usprawnimy syntezę witaminy D, oraz polepszymy samopoczucie.

Niestety, jeśli machamy ręką na potencjalne zagrożenia, wylegujemy się długie godziny na pełnym słońcu bez zabezpieczenia skóry, kłopoty mogą nadejść szybciej niż podejrzewamy.

Kłopoty skóry po nielimitowanym opalaniu

Najpowszechniejszą, niechcianą konsekwencją zamiłowania do nadmiaru słońca, jest poparzenie słoneczne. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że to tylko „takie tam” zaczerwienienie i jutro, najpóźniej pojutrze zejdzie. Niestety poparzenia słoneczne boli oznaczają pojawienie się stanu zapalnego w zaczerwienionych tkankach, a uszkodzeniu ulega zarówno DNA jak i RNA skóry. Mało kto wie, że pięciokrotne mocne oparzenia skóry w krótkich odstępach czasu aż dwukrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka. Ponadto nadmiar promieni słonecznych wysusza skórę, wpływa na jej przedwczesne starzenie i wystąpienie zmarszczek, oraz przebarwień, które trudno jest później usunąć. Innymi objawami fotostarzenia są poszerzone naczynka krwionośne, obszary ścienienia skóry o nieregularnym kształcie, brunatne plamy, bruzdy.

8 zasad bezpiecznego opalania

1. Odpuść sobie opalanie w godzinach 11.oo-15.00

Nawet, jeśli korci cię myśl, że przy silnym słońcu opalisz się szybciej i mocniej, naprawdę wiele ryzykujesz. W tych godzinach promieniowanie jest najsilniejsze i czyni najwięcej szkód w skórze. Proces nabierania letniego kolorytu skóry, potraktuj jak dłuższy plan działania, w bardziej bezpiecznych godzinach.

2. Korzystaj z kosmetyków z filtrem

Dawno już minęły czasy, gdy kobiety opalały się masowo smarując ciało oliwką bambino, bo im bardziej było natłuszczone, tym lepiej chwytało promienie słoneczne. A dla zdrowia należy robić odwrotnie – bezpiecznie dawkować promieniowanie trafiające w skórę, poprzez zastosowanie kosmetyków z filtrem. One mają za zadanie zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i zapobiec powstawaniu przebarwień.

Kosmetyki z filtrami dzieli się na 2 duże grupy: związki chemiczne i fizyczne. Dzieci, przed ukończeniem 6 miesiąca życia należy chronić kosmetykami zawierającymi filtry fizyczne (np. kosmetyki z tlenkiem cynku oraz dwutlenkiem tytanu). Starsze dzieci, szczególnie te, które ukończyły 2 rok życia, powinny stosować kosmetyki zawierające filtry fizyczne jak i filtry chemiczne.  Dla dzieci, oraz osób o jasnej karnacji przeznaczone są kremy z SPF 50, najlepiej wodoodporne. Osoby które opalają się na brązowo i mają ciemniejszą karnację, mogą zacząć od SPF 30 lub 40, a później zejść na niższy stopień ochrony (np. SPF 20, 15).

Pamiętajcie także o ponownej aplikacji kosmetyków, szczególnie po kąpieli. Warto wiedzieć, że kosmetyk wodoodporny zachowuje aktywność przez 40 minut przebywania w wodzie, a kosmetyk extrawodoodporny zachowuje swoje właściwości przez 80 minut przebywania w wodzie.

Fot. iStock / paultarasenko

Fot. iStock / paultarasenko

3. Kosmetyki nakładaj mądrze

To ważne, by kosmetyk nałożyć na skórę odpowiednio wcześniej, by miał on czas na zadziałanie, zazwyczaj 20‒30 minut przed ekspozycją na słońce. Ponawiajcie aplikację na skórę po ok 2 godzinach opalania i smarujcie nim nie tylko ciało wystawione bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, ale i pod strojem kąpielowym czy ubraniem, ponieważ promieniowanie UVA przenika także przez materiał. Nie omijajcie okolic małżowin usznych i ust, szczególnie podatnych na oparzenia.

4. Noś kapelusz i okulary

Pamiętaj, że słońce może negatywnie wpływać także na kondycję włosów i wzroku. Przesuszone, łamiące się włosy mogą smutną pamiątką po łączeniu kąpieli w morzu i braku ochrony przed słońcem. Problemy ze wzrokiem, bóle głowy będą skutkiem noszenia okularów przeciwsłonecznych bez sprawdzonego filtra, ponieważ za uszkodzenie wzroku odpowiedzialne jest promieniowanie UVB, , a UVA pochłania soczewka oka.

5. Chroń i obserwuj znamiona

Znamiona powstają w wyniku nieprawidłowości w procesie tworzenia się barwnika w naskórku. Ponieważ pod wpływem promieni słonecznych zmienia się ilość barwnika w naskórku, należy bezwzględnie chronić znamiona i tzw. „pieprzyki” przez słońcem. Chrońcie je najwyższymi filtrami, możecie także zaklejać te większe, bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych, okrągłymi plasterkami. Jeżeli widoczna jest zmiana zabarwienia, powiększenie się czy krwawienie, a także czerwona obwódka wokół znamienia, należy zgłosić się do lekarza. Długotrwała ekspozycja na słońce przyczynia się do powstawania raka skóry.

Fot. iStock / mediaphotos

Fot. iStock / mediaphotos

6. Składniki fotouczulajace wykluczają opalanie

Niektóre kosmetyki i leki maja w składzie substancje chemiczne, które pod wpływem promieniowania UV powodują niekorzystne reakcje skórne, np. zaczerwienienie, pieczenie oraz pęcherze. Należą do nich niektóre leki antydepresyjne, antykoncepcyjne i przeciwcukrzycowe. Opalaniu nie sprzyjają także kosmetyki i czy herbaty ziołowe, w składzie których znajdziemy dziurawiec, melisę, nagietek, arnikę, rumianek.

7. Beta-karoten przyjacielem skóry

Beta-karoten pomaga osiągnąć ładniejszy, zdrowszy odcień skóry i przedłużyć opaleniznę. Wykazuje on działanie ochronne przed promieniowaniem UV, nasila produkcję pigmentu oraz chroni przed działaniem promieni ultrafioletowych. Można przyjmować suplementy z beta karotenem, ale jest łatwo dostępny i przyswajalny w naturalnej postaci owoców i warzyw: dyni, brzoskwiniach, morelach, pomidorach, papryce, marchwi, pomarańczach, brokułach, fasolce szparagowej i wielu innych.

8. Ukojenie po opalaniu

Nawet, jeśli to już się wydaje działaniem po fakcie, jest równie ważne dla kondycji cery, jak zabezpieczenie podczas opalania. Preparaty zawierające pantenol, witaminy E i A, aloes, mentol, alantoinę i lanolinę załagodzą powstałe podrażnienia i pomogą skórze w szybszej regeneracji po intensywnym opalaniu.


źródło: www.if.pw.edu.plhellozdrowie.pl


Uroda

Każdy ma ochotę na „chwileczkę zapomnienia”… Dajmy „chwili” – być „chwilą” i zajmijmy się tym co naprawdę istotne

Redakcja
Redakcja
11 lipca 2016
Fot. iStock / mihtiander
 

Nie dbamy o swoje zdrowie, mamy fatalne nawyki żywieniowe, kupujemy produkty z ogromną ilością cukru, z różnymi szkodliwymi substancjami. Stosunkowo mało wiemy, co jest zdrowe. Jemy za mało warzyw, za mało owoców, pijemy za dużo alkoholu, a 30 proc. naszego społeczeństwa niestety pali papierosy. Ogólnie rzecz biorąc powinniśmy natychmiast zmienić nasze nawyki zdrowotne, żebyśmy mogli cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Problemem nie są tylko fatalne nawyki, ale przede wszystkim brak ruchu. Z badań Akademii Wychowania Fizycznego wynika, że systematycznie spada poziom aktywności fizycznej, szczególnie wśród najmłodszych. Zaledwie 20 proc. Polaków regularnie uprawia sport, a ponad połowa społeczeństwa nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. To jeden z powodów, dla których coraz większy odsetek dzieci i dorosłych walczy z nadwagą i otyłością.

Z pewnością można zaklasyfikować to jako problem cywilizacyjny, globalny. Niestety, współcześnie dzieci i młodzież to pokolenie tabletów, smartfonów i innych urządzeń „smart”, więc musimy podejmować działania mające na celu zmianę nawyku, poprawę stanu własnego zdrowia i zdrowia bliskich np. różnego rodzaju programy zachęcające do uprawiania sportu.

Jak podkreśla, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorośli co najmniej 150 minut w tygodniu poświęcali na umiarkowaną aktywność fizyczną lub 75 minut na intensywną. W przypadku dzieci powinna być to co najmniej godzina dziennie.

Kluczowa jest edukacja, która powinna być praktykowana już na poziomie rodziny. To rodzice powinni edukować dzieci, bo stale powielane złe wzorce mogą skutkować tragicznie. Patrząc na problem braku edukacji w temacie zdrowego odżywiania i ruchu w domu możemy przypuszczać że nasze społeczeństwo pożre- dosłownie, konsumpcjonizm. Nikt z nas tego nie chce, ale mimo to każdy ma ochotę  na „chwileczkę zapomnienia”…. Dajmy „chwili” być „chwilą” i zajmijmy się tym co naprawdę istotne – czyli bycie lepszym od samego siebie.

W odpowiedzi na globalny problem braku ruchu, złego stanu zdrowia stawów i komfortu życia codziennego spieszy firma Zdrowe Stawy Sp. z o. o. prezentując bardzo konkretne rozwiązanie – produkt Hyalutidin HC Aktiv. Średnio co 3 polak narzeka na bóle stawów, a to z przesilenia, a to ze względu na wiek – powodów jest naprawdę mnóstwo. Ponieważ każdy jest inny Zdrowe Stawy Sp. z o. o. dostosowała produkt do potrzeb każdego. Dzięki specjalnie opracowanej formule płynu do picia produkt jest bezpieczny dla dzieci, osób starszych i diabetyków. Ponad to warto zwrócić uwagę na fakt, że jako jeden z nielicznych preparatów na rynku Polskim gwarantuje skuteczność i nie obciąża układu trawiennego, a to wszystko za sprawą przemyślanego składu preparatu, który zawiera naturalne składniki stanowiące budulec stawów. Według badań poprawę  zakresu ruchu i zmniejszenie bólu po zastosowaniu Hyalutidin HC Aktiv zadeklarowało aż 96,4% badanych.  Warto porzucić nieudane próby przywrócenia sprawności stawów i podejść konkretnie do problemu. Ale jak to w życiu bywa, wszystko samo się nie zrobi. Potrzeba trochę chęci i silnej woli.

Oto kilka wskazówek jak możesz wprowadzić zdrowe nawyki:

1. Przede wszystkim idź z duchem czasu, a raczej z duchem sezonu

Najwięcej witamin i odżywczych składników mają produkty sezonowe. Letnią porą doskonałym wyborem urozmaicenia codziennej diety są świeże koktajle owocowo-warzywne. Nie zawierają miliona kalorii, są smaczne i dostarczają niezbędne skł

2. Rozruszaj się

Nie ma tu mowy o wstawaniu z fotela i ponownym siadaniu przed TV. Stawy żyją tak długo jak nimi poruszamy – to bardzo cenna informacja którą warto wykorzystać we właściwy sposób. Letnia pora jest idealna na rower z przyjaciółmi lub solo. To również dobra pora, aby rozpocząć zdrowy nawyk aktywności na świeżym powietrzu. Nawet 30 min. spaceru dziennie, regularnie daje odczuwalne efekty.

3. Skorzystaj podwójnie… na skutkach ubocznych

Stosując preparat na stawy Hyalutidin HC Aktiv prócz skutecznej poprawy kondycji stawów możesz oczekiwać czegoś więcej…

Efektem „ubocznym” stosowania preparatu Hyalutidin HC Aktiv jest wyraźnie gładsza skóra, mniejsze zmarszczki, poprawa kondycji włosów oraz przyspieszenie ich wzrostu. To jedyny taki produkt w Polsce, który gwarantuje nie tylko skuteczność ale bezpieczne działanie.


Artykuł powstał we współpracy z zdrowestawy.net


Uroda

Pokaż mi swój talerz, a powiem ci czy jesteś szczęśliwa. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 lipca 2016
Fot. iStock / Anna Bryukhanova

Szczęśliwa, czyli jaka? Po prostu w formie! Bo to, co zjadasz i jak traktujesz jedzenie, ma ogromny wpływ na całe twoje życie. Bez względu na to czy wierzysz w diety, czy ich potrzebujesz, żeby zrzucić zbędne kilogramy, czy też nie – bez zdrowego i zadowolonego ciała, daleko nie zajedziesz!

A co najczęściej odbiera nam szczęście? Zmęczenie.

5 rzeczy, które zabierają ci siłę i szczęście

1. Woda

Jest nieprzeceniona. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa do lekkiej i zdrowej egzystencji. Obojętnie czy rozumiesz przez to uporanie się z chronicznym bólem głowy, czy lepsze włosy. Bez wody (nie  herbaty, kawy, soku i czegokolwiek innego) ani rusz! Wodę „liczymy” zawsze solo.

2. Jedzenie przy okazji

Jemy za dużo i za rzadko. Nieregularnie. Posiłek rzadko kiedy wyznacza rytm dnia, raczej trzeba go gdzieś i jakoś upchnąć w kalendarz. Niedobrze i zdradliwie. Twoje ciało dostaje nieustannie poczucie, że nie wiadomo, co i kiedy „się trafi”. Magazynuje i chomiczy z radością każda nadmiar dostarczanej energii – bo jesz na zapas, przecież musi wystarczyć do wieczora… Przestań stresować swój żołądek, odpuść mu trochę.

3. Za późno

Jedzenie na noc… mmm. Kto z nas nie podziwiał o północy światła w lodówce, niech pierwszy rzuci kamień… Niestety, to  najlepszy przepis na zmęczenie i brak energii następnego dnia. To jak wybrać się na pierwszą lekcje pływania z kamieniami w kieszeniach. Owszem nie chodzi o to, że płakać z głodu pod kołdrą – zdarza się, ale gdy zdarza się codziennie, trudno mówić o wyjątkowej sytuacji… Objadasz się lub podjadasz późnym wieczorem – licz się ze skutkami „spożywczego kaca”.

Fot. iStock / bgwalker

Fot. iStock / bgwalker

4. Ciężko i nudno

O to dopiero grzeszek powszedni. Trudno być szczęśliwym i cieszyć się swoim życiem (obojętnie z jakiego powodu), gdy samo trwanie w bezruchu zdaje sie być wysiłkiem olimpijskim. A mniej więcej tak czuje się człowiek przejedzony lub obciążony zbyt tłustymi i monotematycznymi posiłkami. Celebrujcie jedzenie, niech sprawia przyjemność, nie chodzi o to, by głodziś się i żyć o przysłowiowym listku sałaty. Wystarczy zadbać o różnorodność – nie tylko potraw, ale i ich składników

5. Zacznij dobrze

Każdy dzień. Śniadanie – rzecz dobra, choć dla niektórych trudna do okiełznania. Masz wrażenie, że umrzesz na  miejscu od porządnego śniadania? Nikt nie każe ci zjadać całej masy jedzenia, zjedz mało, tyle, żeby się dobrze czuć. Ważniejsze jest to, co zjesz. Nie stawiaj na cukier! Nawet małe śniadanie i jego „poprawka” na wynos jest lepsze niż jego brak.

Zacznij wprowadzać w swoim życiu zmiany, już dziś – teraz! Zacznij od jedengo z punktów, potem dodaj kolejny i tak krok po kroku… na efekty nie będziesz musiała długo czekać!

Będziesz chciała się poddać? Nie rób tego, masz nas!

Wśród najaktywniejszych z was wybierzemy i nagrodzimy najfajniejsze komentarze! Po trzech tygodniach – rozdamy pierwsze nagrody, a po zakończeniu naszej akcji wyłonimy pozostałe laureatki! Bądźcie z nami!

Co trzeba zrobić?

Przez kolejne sześć tygodni będziemy specjalnie dla was pisać jak odmienić swoje życie – jak żyć zdrowiej, piękniej; jak schudnąć, jeść zdrowiej, ćwiczyć; jak uwolnić swoją głowę; nauczyć się czegoś nowego. Jak odmienić swoje życie – na lepsze! W komentarzu pod tym tekstem, napisz, co udało ci się zrobić, jakie masz plany i i sukcesy? To lato jest nasze, razem sięgniemy po gwiazdkę z nieba!

Nagrody:

Od marki Diu Vitam

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  tygodniowy pakiet wody Diu Vitam (3 kartony)

Od marki Eveline:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 zestaw składający się z:
– kremu z lini Express Face Care
– kremu z lini AquaHybrid
– kremu z lini LiftHybrid krem 40+

Od marki NOVA Kosmetyki:

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw kosmetyków zawierający:
– pianka do mycia twarzy GoCranberry
– maseczka do twarzy GoCranberry
– krem ochronny z SPF 10

Od marki Bioline

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

5 x  wybrany produkt do pielęgnacji ciała (body oil coconut, body oil monoi lub balsam sweet almond ) + mydełko aleppo

Od marki by Insomnia

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x  T-shirt Nell z nadrukiem

Od marki FootMedica

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

Fot. Materiałyy prasowe

3 x konsultacja podologiczna (wraz z drobnym zabiegiem w przypadku potrzeby)
2 x  badanie stóp (obejmujące badanie manualne i badanie komputerowe stóp)

Partnerzy akcji:

logotypy akja lato

Czas trwania akcji: od 04.07.2016 do 15.08.2016 roku. Wyniki zostaną opublikowane: cz. 1) po 3 tygodniach trwania akcji, cz. 2) do 10 dni od jej zakończenia.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wpisy biorące udział w akcji


Zobacz także

Miks kolorów czy geometryczne wzory? Najmodniejszy manicure tego lata

Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie? Przede wszystkim zrezygnuj z niej na chwilę

Domowe sposoby na naturalnie zdrowe i piękne włosy