Związek

Szczęśliwy związek składa się z wielu drobnych rzeczy. Warto sobie o nich od czasu do czasu przypomnieć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 kwietnia 2017
Fot. iStock/teksomolika
 

Ile razy mówimy: „Po co nam drugi człowiek, dobrze nam ze sobą”. Oj tak, wmawiamy sobie, że życie w pojedynkę jest lepsze, bo przecież najważniejsze to być szczęśliwym ze sobą. Bywa, ze patrzymy na naszego partnera zastanawiając się, co on wnosi do naszego życia, kim jest i dlaczego siedzi obok.

Tymczasem bycie z drugim człowiekiem to wiele korzyści, z których często nie zdajemy sobie sprawy, bo są tak oczywiste, że o nich zupełnie zapominamy oczekując w zamian wielkich fajerwerków. A przecież szczęśliwy związek to:

Śmiech

Nawet jeśli macie zupełnie inne poczucie humoru, to dzięki niemu się śmiejesz, a przynajmniej uśmiechasz, kiedy robi głupie żarty, albo opowiada zabawne historie.

Przygoda

Bo nieustannie się czegoś od siebie uczycie, bo nawzajem siebie inspirujecie, bo każde z was ma swoje marzenia, w których realizację wciąga tę drugą osobę i dzięki temu wasze życie pełne jest wspólnej ciekawości.

Bezpieczeństwo

Ważna część szczęśliwego związku to poleganie na sobie nawzajem. Gdy masz zły dzień, kiedy jesteś zdenerwowana, pełna wątpliwości, wiesz, że zawsze przy nim poczujesz się bezpiecznie…, bo możesz na niego liczyć.

Ekscytacja

Jasne, że po kilku latach związku brak już motyli w brzuchu, ale to nie znaczy, że nie lubicie ze sobą spędzać czasu, wręcz przeciwnie. Każde plany na wspólny weekend, wyjazd, wieczór sprawiają, że jesteś szczęśliwa.

Zatrzymany czas

Z kim, jeśli nie z człowiekiem, którego kochasz możesz leżeć i gapić się w gwiazdy? Albo siedzieć na ławce w parku bez słowa słuchając ptaków. Brzmi banalnie? Ale przecież na tym tez polega bycie razem – na tych chwilach kiedy nam zwyczajnie ze sobą dobrze, kiedy nie czujemy się osamotnieni.

Małe gesty

To banał kolejny na temat związku, ale pomyśl o tym, kiedy on robi ci rano kawę, gdy kupuje ulubione ciastko, albo dzwoni spytać, jak mija ci dzień. Na co dzień przestajemy na to zwracać uwagę, ale gdyby nam tego zabrakło…

Akceptacja

Komu jeśli nie tej najbliższej osobie wypłaczesz się w ramię, przy kim możesz bez problemu popłakać się na komedii romantycznej? Kto cię przytuli, kiedy płaczesz… właściwie nie wiesz dlaczego? Za to wiesz, że on cię akceptuje z tymi twoimi różnym wariacjami.

Wygłupy

Każdy, kto jest w szczęśliwym związku zna to – wygłupy w kuchni, tańce i śpiewanie na całe gardło, choć żadne z was raczej nie zostałoby wokalistą, spontaniczne wypady na imprezy, gdzie bawicie się w najlepsze w swoim towarzystwie.

Wsparcie

Kiedy cały świat mówi: „Nie rób tego, to głupie, nie uda ci się”, on będzie tym, który powie: „Jeśli to czujesz, jeśli ci zależy, próbuj”, a ty wiesz, że on będzie przy tobie, że będzie cię wspierał nawet wtedy, gdy się potkniesz, nawet, gdy ci się nie uda, nigdy nie usłyszysz: „A nie mówiłem”.

Szacunek

W szczęśliwym związku szanujemy siebie nawzajem. Nasze decyzje, opinie i wartości. Możemy się nie zgadzać, spierać, ale zawsze traktujemy się z szacunkiem.

Wolność

To jest niesamowite, że będąc w związku, szczęśliwym związku każdy ma swoją przestrzeń do realizacji swoich celów i marzeń, do rozwijania swojej pasji. Nikt nie traktuje związku jak klatki, z której nie może się wyrwać.

Opieka

Bo wiesz, że on wstanie, kiedy ty nie masz siły, że gdy jesteś chora, zrobi ci herbatę, zaopiekuje się tobą. Nie musisz się martwić, że w chwili słabości będziesz sama.

Uwaga

Możesz mu wszystko powiedzieć: o nowych butach koleżanki z pracy, o tym, że wkurza cię jedna mama z przedszkola, że szef zachował się nieodpowiednio – i wiesz, że on ciebie słucha, że pozwala ci się wygadać, żebyś poczuła się lepiej.

Przyjaźń

Masz świadomość, że nie jesteście tylko kochankami, dwojgiem osób, które ze sobą tylko mieszkają. W szczęśliwym związku jesteście także przyjaciółmi, którzy mogą na sobie polegać, którzy sobie ufają, którzy siebie po prostu lubią.


Związek

Robota diabła, czarownicy czy po prostu choroba? 4 przypadłości, które czasem nadal budzą lęk

Redakcja
Redakcja
5 kwietnia 2017
Fot. iStock / cyano66
 

Ludzie boją się tego, czego nie rozumieją. To słuszne stwierdzenie można zastosować w przypadku, gdy ktoś zapadał na tajemniczą chorobę, której pochodzenia i sposobu leczenia nie udało się ustalić. I takie rzeczy miały miejsce nie tylko w czasach palenia czarownic. Jeszcze po wojnie, starsi ludzie modlitwę traktowali jako najlepszy lek i zamawiali usługi u szeptuchy.

Co więcej, nawet obecnie istnieją miejsca na ziemi, gdzie kult sił nadprzyrodzonych ma się na tyle dobrze, że wiele niepojętych dla danej społeczności chorób, nadal przypisuje się działaniu złym siłom. Diabeł czy czarownica, złe oko — na ich działalność zrzucano m.in. fakt wystąpienia u współplemieńca kilku z wielu dziś znanych chorób.

4 choroby, których źródła doszukiwano się w siłach nadprzyrodzonych 

Padaczka

Aż 65 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu padaczki. To choroba powodująca zaburzone funkcjonowanie pewnych komórek nerwowych znajdujących się w mózgu, co objawia się na wiele sposobów. Napady padaczkowe wynikają ze zmienionej reaktywności lub stanu fizjologicznego części, lub całości mózgu. Osoba chora może podczas ataku stracić przytomność lub być splątana, wyłączona z funkcjonowania przez chwilę. Mięśnie silnie się napinają, chory może przestać oddychać, pojawiają się drgawki kończyn i głowy. W efekcie drgawek może dojść do przegryzienia języka, oddania moczu lub stolca. Fakt, w jaki sposób przebiega atak, tłumaczył strach i obawę osób, które wcześniej nie miały styczności z tego rodzaju chorobą. Niegdyś uważano, że  czarownice i demony powodowały ataki.

Choroby psychiczne

Schizofrenia i inne choroby oraz zaburzenia psychiczne, napawały zdrowe osoby strachem. Zmiany emocjonalne oraz w zachowaniu sprawiały, że choroby te były demonizowane, napiętnowane a chorzy żyli wykluczeni z życia społecznego. Według The Guardian w Gujanie, objawy choroby psychicznej są często mylnie przypisywane czarom, a społeczność nadal wypędza chorych a nawet stosuje wobec cierpiących fizyczny ból, przy poparciu religijnego guru.

Zatrucie sporyszem

Ta choroba dla większości brzmi tajemniczo. Sporysz to przetrwalnik buławinki czerwonej, grzyba wywołującego choroby żyta i innych traw. Dawniej zatrucia zdarzały się z powodu spożywania chleba wypieczonego ze zboża dotkniętego grzybem. W efekcie zatrucia i działania grzyba na układ nerwowy i krwionośny następowały halucynacje, przykurcze mięśni, które prowadziły z powodu niedokrwienia do martwicy tkanek. Objawy zatrucia były dwojakiego rodzaju: gangrenowe – zwane ogniem św. Antoniego, (jego zakon pierwszy opiekował się takimi pacjentami), i konwulsyjne – zwane tańcem św. Wita. Towarzyszące temu gwałtowne skurcze mięśni, wymioty, urojenia, omamy, zrzucane były na karb działania sił nieczystych.

Śpiączkowe zapalenie mózgu — śpiączka von Economo

Ciężkie zapalenie mózgu, poważna choroba z towarzyszącą jej wysoką gorączką, bólem głowy, podwójnym widzeniem, opóźnieniem reakcji fizycznej i psychicznej oraz letargiem a w ostateczności śpiączką, również przerażały w dawnych czasach. Podczas epidemii zapoczątkowanej w Rumunii w 1916 roku, przebieg choroby był tak zróżnicowany, a objawy niespecyficzne, że ustalenie jej spójnego obrazu klinicznego było niemożliwe. Nawet pod koniec XX wieku jej objawy wstrząsały lekarzy — pacjenci wykazywali się  nieprawidłowym ruchem gałek ocznych, osłabieniem ciała, bólem mięśni, drżeniem, sztywnością karku, zmianami osobowościowymi, a nawet psychozą. Nic dziwnego, że w przypadku wystąpienia tego rodzaju choroby, przypisywano jej objawy samemu szatanowi.

źródło: www.medicaldaily.comneuropsychologia.orgwww.poradnia.plwww.medonet.pl


Związek

Regulamin akcji „Jaki jest twój sekret pięknych włosów?”

Redakcja
Redakcja
5 kwietnia 2017
Akcja "Jaki jest twój sekret pięknych włosów?"
Fot. iStock

Regulamin akcji „Jaki jest twój sekret pięknych włosów?”

WEŹ UDZIAŁ W ZABAWIE „Jaki jest twój sekret pięknych włosów?”

§1. Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Akcji pod nazwą Konkurs „Jaki jest twój sekret pięknych włosów?” zwanego dalej „Konkursem”, jest portal Blum Media
  sp. z o.o z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a/42, 02-954 Warszawa, zarejestrowany
  w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000573762,
  o kapitale zakładowym w wysokości 10 000 złotych.
 2. Konkurs zostanie przeprowadzony na stronie internetowej www.ohme.pl oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych Organizatora w okresie od od 05.04.2017 do 24.04.2017 roku. Wyniki akcji zostaną opublikowane do dnia 03.05.2017 roku na stronie ohme.pl.
 3. Sponsorami nagród w Konkursie jest L’biotica- zwani dalej Sponsorami.
 4. Regulamin stanowi podstawę organizacji Konkursu i określa prawa i obowiązki jego uczestników.
 5. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej www.ohme.pl. 

§2. Uczestnictwo w Konkursie

 1. Uczestnikami Konkursu mogą być pełnoletnie osoby fizyczne, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych oraz zamieszkałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, spełniające warunki określone w Regulaminie.
 2. Uczestnikami Konkursu nie mogą być pracownicy Organizatora i pracownicy Sponsorów nagród, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo.
 3. Uczestnik zobowiązuje się do przestrzegania określonych w Regulaminie zasad, jak również potwierdza, iż spełnia wszystkie warunki, które uprawniają go do udziału w Konkursie.
 4. Uczestnik oświadcza, że nadesłane zgłoszenie Konkursowe jest jego autorstwa i nie narusza praw autorskich osób trzecich.
 5. Jednocześnie Uczestnik oświadcza, że ma prawo do dysponowania swoim utworem oraz że nie narusza przy tym praw autorskich i majątkowych osób trzecich. 

§3. Przebieg i warunki udziału w Konkursie

 1. Aby wziąć udział w Konkursie, należy wykonać zadanie konkursowe.
  ZADANIE KONKURSOWE

  Co trzeba zrobić?

  Być z nami! Przez najbliższe tygodnie będzie zachęcać was do pielęgnowania swoich włosów. Podpowiemy, co robić, czego unikać i jaką pielęgnację dobrać na dobry początek. Zdradzimy, jak to robią „włosomaniaczki” i jak się przy tej pielęgnacji za bardzo nie zmęczyć. Bądźcie w tym czasie z nami i pod artykułami komentujcie, czy podjęliście „włosowe” wyzwanie i jaki jest wasz sekret pięknych włosów.

  Najfajniejsze komentarze nagrodzimy świetnymi kosmetykami do włosów BIOVAX Opuntia Oil & Mango. Oczywiście podczas oceny będziemy brały pod uwagę waszą kreatywność i aktywność w wyzwaniach.
  Wyzwanie #1

 2. Za moment dokonania zgłoszenia Konkursowego w sposób określony w ust. 1 uważa się moment, w którym zgłoszenie zostanie zapisane na platformie do komentowania.
 3. W czasie trwania konkursu można dodawać wiele komentarzy. Organizator weźmie również pod uwagę podczas rozstrzygania konkursu aktywność uczestników podczas wszystkich wyzwań.

 §4. Zasady wyłaniania laureatów Konkursu

 1. Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni tylko spośród uczestników, którzy spełniają warunki wymienione w Regulaminie.
 2. laureatów zostanie wyłonionych na podstawie najciekawszej odpowiedzi przez jury, w skład którego wchodzą pracownicy i redaktorzy portalu www.ohme.pl
 3. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 03.05.2017 na stronie internetowej www.ohme.pl.

 §5. Nagrody w Konkursie i sposób ich przekazania

  1. Sponsorami nagród w Konkursie jest L’biotica-  – zwany dalej Sponsorem.
  2. Laureatami Konkursu zostanie 6 osób, które wybierze jury na podstawie najciekawszej odpowiedzi.
  3. Nagrody:

   6 x zestaw kosmetyków do włosów BIOVAX Opuntia Oil & Mango,

   BIOVAX Opuntia Oil & Mango, to lipidowa rewolucja w pielęgnacji zniszczonych włosów. Włosy, podobnie jak skóra, składają się z warstw lipidowych, gwarantujących im niezbędną ochronę. Niedobór lipidów powoduje, że nasze włosy stają się suche i wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Aby dostarczyć osłabionym pasmom odpowiednią ilość lipidów, L’biotica wprowadziła nową serię BIOVAX Opuntia Oil & Mango, opartą na unikalnym kompleksie LipidFX i zawierającą 87% składników pochodzenia naturalnego.

   Każdy zestaw składa się z:

   BIOVAX MASECZKA OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

   BIOVAX INTENSYWNIE REGENERUJĄCY SZAMPON OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

   BIOVAX BALSAM OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

   BIOVAX ODŻYWKA 7 W 1 OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

4. Nie istnieje możliwość zamiany nagród rzeczowych na ich równowartość w gotówce lub zamiany na inną nagrodę.

5. Jeżeli laureat Konkursu nie spełnił któregokolwiek z warunków określonych w Regulaminie, Organizator zastrzega sobie prawo do wyboru innego laureata Konkursu.

6. Udział w Konkursie i przesłanie pracy Konkursowej jest jednoznaczne akceptacją niniejszego regulaminu oraz z prawem do wykorzystania tejże pracy przez Organizatora w celach promocyjnych.

7. Przesyłając pracę Konkursową, Uczestnik powinien wyrazić zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, choć konieczne do wzięcia udziału w Konkursie. Uczestnik ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich poprawiania.

8. Nagrody zostaną przesłane zwycięzcom  za pośrednictwem poczty elektronicznej lub przesyłką poleconą lub przesyłki kurierskiej w ciągu 14 dni od daty przesłania Organizatorowi danych kontaktowych przez Laureatów Konkursu.

 §6. Odpowiedzialność Organizatora

Organizator Konkursu ponosi pełną odpowiedzialność za treść regulaminu i przebieg Konkursu. Organizator i sponsorzy nagrody nie ponosi odpowiedzialności za prawidłowość, terminowość doręczenia pism i nagród przez Pocztę Polską lub kuriera. Organizator i sponsorzy nagrody nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowości związane z opóźnieniem lub niedoręczeniem nagrody spowodowanym podaniem przez Uczestnika błędnego adresu lub innych danych. Organizator i sponsorzy nagrody nie ponosi odpowiedzialności za zmianę miejsca zamieszkania Uczestnika lub zmianę innych danych uniemożliwiającą dostarczenie nagrody albo powiadomienie o wygranej. W takim przypadku Uczestnik traci prawo do nagrody.

Wszelkie reklamacje Uczestników dotyczące przebiegu Konkursu mogą być składane przez Uczestników w terminie 30 dni od daty zakończenia Konkursu. Reklamacja powinna być przesłana na adres Organizatora, w formie pisemnej pod rygorem nieuwzględnienia jej oraz zawierać imię i nazwisko Uczestnika zgłaszającego reklamację, jego adres korespondencyjny oraz dokładny opis okoliczności stanowiących podstawę reklamacji.

Organizator zastrzega sobie prawo do pozostawienia bez rozpatrzenia reklamacji zgłoszonych po terminie, o którym mowa powyżej, jak również reklamacji niespełniających innych wymogów wskazanych w ust. 2.

Złożone reklamacje, spełniające wymogi, o których mowa w ust. 2, rozpatrywane będą w terminie 14 dni od daty otrzymania reklamacji. Zainteresowani Uczestnicy zostaną powiadomieni o sposobie rozpatrzenia reklamacji listem poleconym wysłanym w terminie 14 dni od rozpatrzenia reklamacji.

 §7. Postanowienia końcowe

W razie szczególnych, niezawinionych przez Organizatora okoliczności uniemożliwiających przeprowadzenie Konkursu na dotychczasowych zasadach Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w Regulaminie z równoczesnym poinformowaniem o tym uczestników za pośrednictwem strony www.ohme.pl.

Serwis Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za treść regulaminu, przebieg Konkursu ani działania Organizatora, w tym za wyłanianie zwycięzców i przekazywanie nagród.

Konkurs w żaden sposób nie jest sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany.

Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest grą losową, zakładem wzajemnym lub grą na automatach w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z dnia 30 listopada 2009 r.).


Zobacz także

„Jest ktoś” – usłyszałam od męża nie bardzo rozumiejąc o co mu chodzi. „Jak to jest ktoś?” – spytałam…

Po pięciu latach związkowa sielanka się kończy! Naukowcy nie mają wątpliwości

7 sygnałów, że jego ego jest silniejsze niż wasz związek