Go to content

6 obszarów odkładania się tłuszczu na ciele. Sprawdź, jak możesz z nim walczyć, każdy typ wymaga innych metod

Walka z nadmiarem kilogramów zazwyczaj wygląda tak samo u większości z nas. Znajdujemy nową dietę, po czym wprowadzamy jej zasady do codziennego żywienia i zaczynamy uprawiać dyscyplinę sportu, która akurat w danej chwili święci triumfy. Często okazuje się jednak, że mimo zaangażowania, dieta działa mniej skutecznie, niż u koleżanki, a czasem nawet nie przynosi żadnych rezultatów.

Niestety nie ma jednej uniwersalnej diety, która pozwoliłaby wszystkim schudnąć jednakowo skutecznie. Przede wszystkim należy mieć świadomość, jaki typ otyłości nas dotyczy.

Otyłość dzielimy na otyłość pierwotną, powodowaną przez nadmierne spożywanie pokarmów, których organizm nie jest w stanie spożytkować na potrzeby energetyczne, oraz wtórną. Otyłość wtórna często występuje w przebiegu wielu chorób, takich jak niedoczynność przysadki mózgowej, niedoczynność tarczyc, zespół policystycznych jajników (PCOS), zespół Cushinga, uszkodzenie podwzgórza, zespół Turnera oraz niektóre choroby dziedziczne. Wiedząc gdzie tkwi problem i co jest jego przyczyną, łatwiej jest walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

6 typów odkładania się tłuszczu na ciele:


źródło: gurbacka.plbonavita.plpolki.pl, portalaktywni.com

Fot. iStock

1/6 Tłuszcz odkłada się na całej górnej części ciała

Jest to otyłość, która najczęściej pojawia się u młodych kobiet i nastolatek. Takie tycie zazwyczaj nie jest związane z chorobami, ale błędami żywieniowymi, gdy w diecie pojawia się dużo słodyczy i nadmierna ilość kalorii oraz brakuje ćwiczeń. Aby się jej pozbyć, należy zwrócić uwagę na dietę i ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów, a także regularnie ćwiczyć minimum przez pół godziny dziennie. Zalecane są treningi cardio, wytrzymałościowe, oporowe z małym obciążeniem.

Fot. iStock

2/6 Tłuszcz przypomina oponkę na brzuchu

Tego rodzaju tycie najczęściej dotyka osób, które mają problemy z radzeniem sobie z nadmiernym stresem. Bardzo często zajadają oni stres i próbują zagłuszyć problemy alkoholem. Nie licząc odstawienia ewentualnych używek oraz wprowadzenia ćwiczeń, które pomogą redukować tłuszcz brzuszny (np. brzuszki, scyzoryk), należy stosować techniki relaksacyjne.

Fot. iStock

3/6 Tłuszcz odkłada się w biodrach i na pośladkach, na udach

Tego rodzaju otyłość dotyczy najczęściej kobiet, które mają problem z objadaniem się. Może się pojawić cellulit, zwłaszcza na udach. Takie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej może wynikać z zaburzeń hormonalnych oraz z czynników genetycznych.  Zrzucenie zbędnych kilogramów właśnie z tych partii ciała jest bardzo problematyczne. Odpowiednie ćwiczenia i dieta sprawią, że obwód bioder powoli będzie się zmniejszał. Dobrze włączyć dynamiczne spacery, jazdę na rowerze i na rolkach, bieganie. Warto jeść więcej białka zamiast tłuszczu i cukru, ponieważ białko łatwo przekształca się w potrzebną energię.

Fot. iStock

4/6 Tłuszcz odkłada się na całym brzuchu

Tego rodzaju tycie najczęściej dotyczy osób starszych i jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ tłuszcz gromadząc się wokół ważnych narządów wewnętrznych, otacza serce, płuca, pogarszając ich funkcjonowanie. Taka otyłość wymaga stanowczego odchudzenia, przejścia na dietę niskotłuszczową i niskoglikemiczną. Trening cardio (rower, rolki, basen, nordic walking, bieżnia) pomoże spalić dodatkowe kalorie i pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Fot. iStock

5/6 Otyłość w dolnej części ciała

Najczęściej cierpią z jej powodu kobiety w średnim i starszym wieku. Taka figura może  wynikać z chorób przewlekłych lub z obrzęków. Warto włączyć do diety naturalne diuretyki oraz łagodne ćwiczenia fizyczne, takie jak spokojne pływanie i jogging.

Fot. iStock

6/6 Otłuszczony brzuch, boczki i plecy

Tego rodzaju otłuszczenie dotyka głównie pań, które są po 35. roku życia i wynika z nadmiaru spożywanych kalorii oraz fizycznej bezczynności. Bardzo często pojawia się u osób, które zjadają swoje swoje smutki i cierpią z powodu złej kondycji psychicznej, a nawet depresji. W tym przypadku często wymagana jest konsultacja z dietetykiem, a także terapeutą oraz drastyczna zmiana nawyków.