Go to content

5 kilo 'w dół’ robi wielką różnicę. Sprawdź, co stanie się z twoim ciałem, gdy pozbędziesz się niepotrzebnych kilogramów

Fot.iStock / vadimguzhva

Temat chudnięcia jest cały czas na topie. Mówimy najczęściej o odchudzaniu w kontekście zgrabniejszej figury, ale musimy pamiętać przede wszystkim o lepszym zdrowiu. Byliśmy świadkami spektakularnych metamorfoz, których bohaterki gubiły nawet kilkadziesiąt kilogramów. W takim kontraście wydaje się, że utrata np. 5 kg nie będzie miała większego znaczenia dla organizmu.

Co prawda 5 kilo mniej na wadze zazwyczaj nie robi wielkiej różnicy dla wyglądu, natomiast dla zdrowia może być bardzo istotna. Oczywiście te rzeczone 5 kg to jedynie przykład, a i nie każda z nas powinna gubić kilogramy, jeśli masa ciała jest prawidłowa.

5 zalet utraty kilku kilogramów 

1. Mniejsze ryzyko udaru i zawału

Jeśli w organizmie odkłada się tkanka tłuszczowa, wraz z nią podnosi się poziom trójglicerydów, których zbyt wysokie stężenie podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Przy utracie masy ciała obniża się również poziom trójglicerydów, najlepiej do maksymalnej wartości 130 mg/dl. Ponadto osoby szczuplejsze mają niższy poziom złego cholesterolu LDL, za to więcej HDL, czyli dobrego cholesterolu, który zapobiega chorobom układu krążenia.

 2. Obniżysz ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II

Utrata wagi pozwala na łatwiejszą kontrolę poziomu cukru we krwi i zmniejsza ryzyko zachorowania. Ponadto u osób otyłych, tłuszcz gromadzący się w okolicy brzucha wpływa na pojawienie się insulinoodporności — trzustka pracuje ciężej, aby uzyskać więcej insuliny, a mimo to poziom cukru może być nadal zbyt wysoki.

3. Odciążysz stawy

Im większa masa ciała do utrzymania, tym cięższe zadanie czeka stawy i cały układ kostny. Większe przeciążenie wpływa na wzrost ryzyka przedwczesnego zużycia chrząstki stawowej i pojawienia się stanów zapalnych i bólu. Pozbycie się nadprogramowych kilogramów pozwoli odciążyć stawy i kręgosłup.

4. Obniżysz ciśnienie krwi

Osoby z nadmierną masą ciała mają problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ krew krąży po dodatkowej masie, a tym samym wywiera mocniejszy nacisk na ściany tętnic, uszkadzając je.  To sprawia, że serce wykonuje cięższą pracę. Nadciśnienie tętnicze jest nazywane „cichym zabójcą”, rozwija się powoli i dopiero po wielu latach uszkadza serce, naczynia krwionośne, nerki, mózg oraz inne narządy.

5. Zmniejszysz ryzyko pojawienia się nowotworu

Osoby szczuplejsze mają mniej problemów ze zbyt wysokim poziomem hormonów, takich jak: estrogeny, insulina, czy androgeny. Hormony te w nadmiarze mogą powodować rozwój nowotworu piersi czy jajników i szyjki macicy.

6. Będziesz miała lepszy seks

To już ostatni argument zachęcający do zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów. Osoby z nadwagą rzadziej uprawiają seks, ponieważ często czują się nieatrakcyjne dla partnera lub ich ciało nie jest tak sprawne, jak u szczuplejszych kobiet.


 

źródło: fitness.wp.pl